PDA

Επιστροφή στο Forum : line-in στην θεση για το changer σε πηγη αυτοκινητου



KarlBarks
05-02-07, 22:50
παίδες εχω το εξής πρόβλημα .


θέλουμε να βάλουμε ενα καλοδιο line in σε ενα αυτοκίνητο Peugeot 206 το οποίο εχει την εργοστασιακή πηγη (CLARION RD3)

αφου βρηκα τα ηλεκτρονικα σχεδια απο τα Pins ειδα οτι δεν υποστηρίζει κάπου είσοδο λινε ιν . αλλα εχει εισδο για cd-changer ετσι σκευτικα αμα μπορω να χρησιμοποιησω αυτην την εισοδο .


στα σχεδια που εχω σηκώσει οπως βλέπετε ειναι για την πηγη rd2 αλλα απο οσο διάβασα σε ενα γαλλικό φορουμ ειναι ιδια αλλα χωρις τα πινακια 11 και 12 .

ετσι εγω σκευτικα να χρησιμοποιήσω τα πινάκια 18 γείωση - 19 αριστερό - 20 δεξιο . για το λινε ιν .

ομως για να λειτουργήσει δεν πρέπει κάπως να "κοροϊδέψουμε" την πηγή οτι ειναι το changer μεσα ?

λετε να δουλεψει ετσι απλα ?



τι έχετε να προτείνετε ρε παιδιά

lynx
05-02-07, 23:53
νομιζω μια χαρα θα σου δουλεψει! ενα line in ειναι και αυτο! :D
ομως περιμενε να πουν και αλλοι την γνωμη τους...

KarlBarks
06-02-07, 10:35
το θεμα ειναι μηπως δεν μου δίνει την εισοδο η πηγη επειδη δεν ειναι πανω το changer


δλδ τα πιν 13 μεχρι 17


νομιζω 15 γειωση 16 μια ταση οταν ανοιξει η μηχανη και 17 μια ταση συνεχομενη .

13 14 ? το van τι ειναι ?

Danza
06-02-07, 16:42
Έφαγα 2 μήνες ψάξιμο με JVC να το κάνω αυτό.. πρέπει να μάθεις τις εντολές της συσκευής και να προγραμματίσεις ενα PIC να σου ανοίξει η είσοδος.. αλλιώς δεν γίνεται δυστηχώς..

lynx
06-02-07, 18:26
13 14 ? το van τι ειναι ?

αν οντως στελνεται καποιο σημα που ενημερωνει οτι συνδεθηκε CD changer...τοτε λογικα απο
αυτες τις επαφες στελνεται...

τωρα που το σκευτομαι...δεν μου φενεται και παραλογο...μιας και αν περνει μονο ταση το CD changer
και βγαζει line out πως θα μπορουσες να το ελεγξεις για τις διαφορες λειτουργιες του?

μαλλον δεν μπορεις να αξιοποιησεις το line in στον κονεκτορα... :( εκτος και αν κατσεις και προγραματισεις
καποιον microcontroler! οπως λεει και ο φιλος Danza... :D θα ηταν μια προκληση για οσους μπορουν...

gsmaster
06-02-07, 18:27
Ολίγον τι άσχετο, αλλά έχι γίνει για corolla http://www.softservice.com.pl/corolla/avc/

KarlBarks
09-02-07, 14:31
:(

με στεναχωρήσατε τωρα . δεν ξερω ρε παιδια λετε να δοκιμασω κανενα pic .


χμ θα το σκευτω και αυτο αλλα πολυ μπελαλιδικο μου κανει .


ειχα χαρει παντως :(

tnt_tuner
13-02-07, 04:17
my friend! καλητερα να γραφεις στο αυτο μοτο αφου λες για αμαξι! κατι παρομιο σιζιτιεται εδω:
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2012&postdays=0&postorder=asc&start=0
ισως σε βοηθσει !!

gsmaster
13-02-07, 21:15
Μεταφέρθηκε στην ενότητα "Auto-Moto".

lynx
01-03-07, 00:04
αν δεν βαριεσαι, συνδεσε μια πηγη στο line in και μετα απο το ηχοσυστημα σου επελεξε την (πχ CD changer)
και δες μηπως δουλεψει...

μπορει τα data να αφορουν αλλες ρυθμισεις οπως επιλογη CD ή track κλπ και οχι την λειτουργια
του line in.