PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοχή!!! Κατασκευή βόμβα



itta-vitta
07-02-07, 23:48
Παρακαλώ τις απόψεις σας

ALAMAN
08-02-07, 00:00
Τί ακριβώς κάνει;

itta-vitta
08-02-07, 00:06
Συνδέεις στην είσοδό του έναν ενισχυτή 30-35 βατ και στην έξοδο σου δίνει 550. Με τις διορθώσεις που έχω σημειώσει, θα λειτουγήσει.

sigmacom
08-02-07, 04:48
Χωρίς τις διορθώσεις, αν το κάνεις κατα γράμμα όπως στο αρχικό σχέδιο, θα ξεκολλάς τους ηλεκτρολυτικούς απ' το ταβάνι και θα σφουγγαρίζεις τους τοίχους απ' τα "ζουμιά" (αν δεν προλάβουν να πέσουν οι ασφάλειες από τα βραχυκυκλωμένα BY127...)

Καλά, ποιός έκανε αυτό το σχέδιο? ¶υπνος ήτανε?... Όντως "βόμβα"!!!
Και κάτι ακόμα: καθ' ότι τελικός ως διαμορφωτής, καλό δεν θα ήτανε ένα φιλτράρισμα στην ανοδική?

ReFas
08-02-07, 10:16
Παιδια ενταξει ειναι προφανες οτι προκειται για τυπογραφικο λαθος.
Στο κειμενακι γραφει εξαλου για ταση ανοδου 2000βολτ, που σημαινει 1400 στο μετασχηματιστη?
Αρα μεσα ειναι ο αριθμος των ηλεκτρολυτικων, οσο για τα BY127 ειναι για 800βολτ το ενα οποτε καλα ειναι.
Τυπογραφικα βρισκεις και στα καλυτερα βιβλια (ισως λιγοτερα αλλα ολο και κατι θα εχει)

phoenix_2007
08-02-07, 11:57
:ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:

itta-vitta
08-02-07, 14:35
Δεν νομίζω ότι πρόκειται για τυπογραφικό λάθος γιατί τον μ/σ τον δίνει με τιμή 1800 βολτ. Το ίδιο βιβλίο έχει λάθη και σε άλλες κατασκευές.

ALAMAN
08-02-07, 15:12
Τί ενοείς οτι τα κάνουν επίτηδες; :-k

phoenix_2007
08-02-07, 16:57
Δεν νομίζω ότι πρόκειται για τυπογραφικό λάθος γιατί τον μ/σ τον δίνει με τιμή 1800 βολτ. Το ίδιο βιβλίο έχει λάθη και σε άλλες κατασκευές.

Αυτό ακριβώς είναι το τυπογραφικό λάθος, η τιμή του μ/σ, η οποία δεν είναι 1800βολτ αλλά 1400 βολτ και με την ανόρθωση πηγαίνει περίπου στα 2kV. Οπότε και οι ηλεκτρολυτικοί είναι εντάξει αλλά και οι δίοδοι ΒΥ127 επαρκούν χωρίς προβλημα. Το άλλο λάθος είναι στην θέση του ηλεκτρολυτικού για την αρνητική τάση. Είναι ανάποδα η πολικότητα, όπως σωστά επεσήμανες.

babisko
08-02-07, 18:20
Εντάξει μωρέ, ψιλοπράμματα. Λάθος στον Μ/Σ, λάθος στα διοδάκια ανόρθωσης, λάθος πολικότητα στον πυκνωτή, ε δεν είναι και σπουδαία πράγματα.
Αφού δεν έδωσε την υψηλή στα νήματα και την τάση νημάτων στην άνοδο και την τάση του δικτύου στο χέρι του κατασκευαστή ή κάπου αλλού (πονηροί !!! [-X [-X εννοώ στο πόδι ή στο κεφάλι) δεν έγινε και τίποτε.
Για λίγους σκασμένους πυκνωτές ή λίγο καπνό κάνετε έτσι;

tzitzikas
08-02-07, 18:48
σωστος! οι ηλεκτρολυτικοι σκανε πολυ πιθανο και τρως το μεταλλο στα ματια π.χ, οι διοδοι καπνιζουν κτλ. και στην αρνητικη ταση που ειναι αναστροφα η διοδος οντος ειναι αναποδα ο ηλεκτρολυτικος. γενικα αυτο το βιβλιο πρεπει να ειναι φουλ στα λαθη.

jeik
08-02-07, 19:08
To συγκεκριμενο βιβλιο που υπαρχει αυτο το σχεδιο το εχω και ευτυχως δεν μου μπηκε ποτε η ιδεα να τον κατασκευασω, σιγα μην εψαχνα πολικοτητες κλπ.Ασε που αυτον τον θελεις για πομπο στα ΑΜ η τα δινεις χοντρα για ηχεια 800 WATT (αν ειναι να δωσεις συναυλια σε γηπεδο :D :)

itta-vitta
08-02-07, 20:42
Κατά τη γνώμη μου σωστά αναφέρεται η τάση των 2000 βολτ από εναλλασόμενο 1800. Γιατί με το φορτίο εκεί έρχεται η τάση, κόντα στην ονομαστική τιμή του μ/σ, ανάλογα με το φορτίο. Αλλά νομίζω ότι αρκετά ασχοληθήκαμε με το θέμα. Αφού εντοπίσαμε το λάθος δεν υφίσταται πλέον πρόβλημα.

RFΧpert
08-02-07, 20:50
Τα "λαθη" αυτα ειναι συνηθη στα βιβλια αυτου του τυπου εκεινης της εποχης και ιδιαιτερως σε κατασκευες που ειχαν θεμα συστηματα εκπομπης! Δεν ξερω ποσοι γνωριζεται το προγενεστερο το Παπακωνσταντινου βιβλιο του Τραπαλη... αλλα οσοι το ξερουν σαφως θα αναρρωτηθηκαν καποτε ποιος δημιουργησε τις "ανοησιες" και τα "λαθη" που ειναι ΤΟΣΟ ομοια ωστε να χαρακτηριζουν τους συγγραφεις των ως πνευματικους συγγενεις!!!
Απλουστερα, ισως εντελει πρεπει να σκεφτουμε οτι τα λαθη απευθυνοντουσαν καπου και οχι σε αυτους που ΓΝΩΡΙΖΑΝ τι κανουν και ως εκ τουτου θα τα διορθωναν ανετα αφου ο εντοπισμος τους ηταν θεμα μιας αναγνωσης και μονο, απο γνωστες τουλαχιστον της θεωρητικης βασεως! Απο την αλλη θα ΑΠΟΤΡΕΠΑΝ οιονδηποτε παντελως ανιδεο απο την ανετη πραγματοποιηση συστηματων εκπομπης! Και επιπροσθετως, κανεις δεν θα μπορουσε να ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙ τους συγγραφεις οτι παρεχουν πληροφοριες για την κατασκευη εκπομπων, πραγμα που ισως καποιοι να μην γνωριζουν, αλλα συνεβαινε πριν το 80 και ιδιαιτερα δε μεχρι τα μεσα των 70s. Προσφεραν ομως ΒΑΣΙΚΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ τετοιων συστηματων... :wink:

itta-vitta
08-02-07, 21:21
Έχεις δίκιο. Αλλά κάποιος που γνώριζε, δεν θα κατασκεύαζε πομπό από τον Τράπαλη. Ομως αυτοί θα έπρεπε να σκεφτούν τα έξοδα που θα υποστεί κάποιος. Ακόμη, ότι κάποιος που ξεκινάει να ασχοληθεί, μπορεί να αποθαρυνθεί. Θυμάμαι την απογοήτευση που ένοιωσα όταν δεν μου βγήκε ο πρώτος μου πομπός με τρανζίστορ στα ΑΜ διότι το σχέδιο ήταν λάθος και τα έξοδα που είχα κάνει για την αγορά των εξαρτηματων. Ήμουν τότε 12 χρονών. Ακούω και σήμερα κάποια παιδιά από το σάιτ, οι οποίοι είναι μαθητές τεχνικού λυκείου και δε νομίζω να τους περισσεύουν χρήματα, να λένε "θα κατασκευάσω αυτό... θέλω να μαζέψω χρήματα.. κλπ" Ίσως είναι και το άλλο. Τότε στη 10ετία του '70 που η "μόδα" των ΑΜ ήταν σε μεγάλη έξαρση, έγραφε βιβλίο και "η κουτσή Μαρία", γιατί πουλούσαν.

phoenix_2007
08-02-07, 21:33
Εντάξει μωρέ, ψιλοπράμματα. Λάθος στον Μ/Σ, λάθος στα διοδάκια ανόρθωσης, λάθος πολικότητα στον πυκνωτή, ε δεν είναι και σπουδαία πράγματα.
Αφού δεν έδωσε την υψηλή στα νήματα και την τάση νημάτων στην άνοδο και την τάση του δικτύου στο χέρι του κατασκευαστή ή κάπου αλλού (πονηροί !!! [-X [-X εννοώ στο πόδι ή στο κεφάλι) δεν έγινε και τίποτε.
Για λίγους σκασμένους πυκνωτές ή λίγο καπνό κάνετε έτσι;

Εντάξει...Έλεος!!! Υπερβολές και ειρωνίες. Το μόνο λάθος, είναι το τυπογραφικό στην τιμή του μ/σ (1800 αντί του ορθού 1400V), όσο για την πολικότητα του ηλεκτρολυτικού στην αρνητική είναι ο ορισμός του προφανούς και φαίνεται από την πρώτη ματιά.

RFΧpert
08-02-07, 21:35
Οχι, εντελει αυτοι που πραγματικα θελαν να μαθουν και να ασχοληθουν ΔΕΝ απογοητευθηκαν! Μαλλον το εναντιον τουτου συνεβει... Ακομα και το προσωπικο σου παραδειγμα συγκλινει ως προς αυτο, αφου παρ'οτι απογοητευθεις εξ'αρχης, συνεχισες και φροντισες να αποκτησεις τις απαραιτητες γνωσεις ωστε να αντιλαμβανεσαι ανετως τι θα δουλευει και τι οχι και γιατι! :wink: Μηπως αυτο δεν ειναι αποδειξη οτι ο απωτερως σκοπος των εν λογω βιβλιων επετυχε... :?: Κατα τα αλλα συμφωνω απολυτως οτι αν οχι η Μαρια με μειωμενες δεξιοτητες παντως σιγουρα αδεξιοι καθηγητες της εποχης εκδωσαν τερατουργηματα εφαρμοσμενης ηλεκτρονικης. Αλλα εστω αυτα βοηθησαν τοτε πολλους να ενασχοληθουν σοβαροτερα με το αντικειμενο, αναζητωντας ισως την εξηγηση μη λειτουργειας της κατασκευης, που διαπιστωσανε μαθαινοντας οτι κρυβοταν πισω απο το σκοπιμοτατο λαθος :!:

itta-vitta
08-02-07, 22:48
Θυμήθηκα ότι καποιοι φίλοι είχαν ξεκινήσει να κατασκευάσουν τον πομπό των 400 βατ από το βιβλίο του Τράπαλη, με 2Χ811 πους-πουλ, με ενσωματωμένο ενισχυτή-διαμορφωτή (στο ίδιο σχέδιο) τροφοδοτικά μεγάλα. Δεν ξέρω κι εγώ πόσο τους κόστισε. Αυτός που έχει το βιβλίο θα ξέρει το σχέδιο. Αν μπορεί ας το ανεβάσει να το δούμε και να πούμε αν τα λάθη είναι τυπογραφικά ή όχι. Το μηχανημα αυτό δεν δούλεψε ούτε επρόκειτο να δουλέψει, ακόμη και βαθύς γνώστης να ήταν κάποιος. Ήρθαν τα παιδια σε μένα. τότε μόλις είχα πρωτοξεκινήσει και δεν γνώριζα πολλά. Τελικά το διαλύσαμε το ξαναφτιάξαμε και κακείν κακώς δούλεψε. Φυσικά όχι όπως έπρεπε. Με 6λ6 στην ταλάντωση με 807 στα 600 μπαφερ, άλλη μια 807 ντράιβερ στα 600, 22 κω πολώσεις παντού στα οδηγα χωρίς τσοκ, στα σκρην κατ' ευθείαν 300 και στις 811 22κω στις πολώσεις με χωριστους 100 πικο και αντιστάσεις, χωρίς τσοκ επίσης. Το αποτέλεσμα, κάπως ισχυρο σήμα και πολλές αρμονικές. Διαμόρφωση στις πλευρικές του σήματος, το κεντρο κενό. Αν το έκανε αυτό ο Τράπαλης για να μη κατηγορηθεί ότι παροτρύνει κάποιους να εκπέμψουν παράνομα, τι να πω. Αυτοί τελικά έκαναν εκπομπή κακειν κακως, γιατί αφού ήδη είχαν τα υλικά, βρήκαν την άκρη. Ποιός ξέρει τι άλλη ζημια έκαναν χωρίς να το ξέρουν, αν δεν έβγαζαν καμμιά δυνατή αρμονική στη συχνότητα της αστυνομίας ή του στρατού.

babisko
09-02-07, 08:29
Εντάξει μωρέ, ψιλοπράμματα. Λάθος στον Μ/Σ, λάθος στα διοδάκια ανόρθωσης, λάθος πολικότητα στον πυκνωτή, ε δεν είναι και σπουδαία πράγματα.
Αφού δεν έδωσε την υψηλή στα νήματα και την τάση νημάτων στην άνοδο και την τάση του δικτύου στο χέρι του κατασκευαστή ή κάπου αλλού (πονηροί !!! [-X [-X εννοώ στο πόδι ή στο κεφάλι) δεν έγινε και τίποτε.
Για λίγους σκασμένους πυκνωτές ή λίγο καπνό κάνετε έτσι;

Εντάξει...Έλεος!!! Υπερβολές και ειρωνίες. Το μόνο λάθος, είναι το τυπογραφικό στην τιμή του μ/σ (1800 αντί του ορθού 1400V), όσο για την πολικότητα του ηλεκτρολυτικού στην αρνητική είναι ο ορισμός του προφανούς και φαίνεται από την πρώτη ματιά.

Ναι φίλε Βαγγέλη, αλλά να σκεφτείς ότι θα μπορούσαν να το κατασκευάσουν αρχάριοι. Αν βάλουν Μ/Σ αντί 1400V 1800V και συνδέσουν ανάποδα τον πυκνωτή και τελικά συναρμολογήσουν βάσει σχεδίου τι θα γίνει; Και αν παραγγείλουν έναν Μ/Σ ο οποίος κοστίζει αρκετά λεφτά και ο οποίος δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον σκοπό που τον αγόρασαν; Όχι δεν είναι υπερβολές και πολύ καλά έκανε ο Ηλίας που το επεσήμανε. Από σχέδια τέτοια την έχω πατήσει πολλές φορές παλιότερα.

Πάντα φιλικά
Μπάμπης

GREG
09-02-07, 11:51
τρομερο βιβλιο το εχω
ισχυουν ακριβως οσα ειπε ο σοτηρης RF
Oι 2 811 push pull πηνια τυλιγμενα το ενα πανω στο αλλο...
με απιστευτη οδηγηση 2Χ807 τσιτα του κερατα.......
ολοι οσοι το ξεκινησανε το μετατρεψανε και ολοι τελικα το βγαλανε
(κι εγω το ιδιο)
εβγαλα ομως ευκολα αλλα σχεδια απο το ασπρο βιβλιο του 65
ενισχυτες, πομπους βραχεων με κρυσταλους ,μεσαιων,φοτορυθμικα
Ολα ειχαν λαθακια(ποιος μπορει αραγε να το κρινει αυτο)
Αλλα μονο ετσι μαθαινες.......

itta-vitta
09-02-07, 14:02
Φοβερό και τρομερό το εν λόγω βιβλίο. Βιβλίο με ιστορίες φόβου και τρόμου. Γρηγόρη, αν έχεις το βιβλίο ανέβασε τα σχέδια με τις 811 και τις 807 πους πουλ να το δούμε.

chip
09-02-07, 19:47
Παράλληλα στους πυκνωτές καλό είναι να τοποθετηθούν αντιστάσεις μεγάλης τιμής (όχι ισχύος) πχ 330K. Με τον τρόπο αυτό δημιουργείται ένας διαιρέτης τάσης ο οποίος βοηθά να διαιρείται η τάση ισόποσα στους πυκνωτές. Διαφορετικά δεδομένου οτι οι πυκνωτές δεν έχουν την ίδια χωρητικότητα (λόγω ανοχών) καθώς επίσης παρουσιάζουν διαφορετικά χαρακτηριστικά (παράσιτη αντίσταση κλπ...) υπάρχει ενδεχόμενο κατά την εκίνηση του μηχανήματος κάποιοι από τους πυκνωτές σε σειρά να φορτίζονται πιο γρήγορα από κάποιους άλλους με αποτέλεσμα κάποιος πυκνωτής να βρεθεί με διαφορά δυναμικού στα άκρα του μεγαλύτερη από την μέγιστη που αντέχει. Φυσικά κάτι τέτοιο μειώνει την ζωή του ή μπορεί να καταστραφεί και ακαριαία.
Αν κανείς ανοίξει ένα εργοστασιακό τροφοδοτικό (πχ απο PC) το οποίο έχει πυκνωτές σε σειρά θα δει να εφαρμόζεται αυτό στην πράξη. Σημειώνω οτι οι αντιστάσεις δεν έχουν μπει (μονο) για να αποφορτίζουν του πυκνωτές όταν κλείνει το τροφοδοτικό για λόγους ασφαλείας, δεδομένου οτι δεν ακολουθεί διακόπτης των πυκνωτών και έτσι θα αποφορτίζονταν αυτοί έτσι κι αλλίως τροφοδοτόντας το κύκλωμα του τροφοδοτικού.

phoenix_2007
09-02-07, 21:59
Πολύ σωστά σε ό,τι αφορά τις αντιστάσεις στους ηλεκτρολυτικούς των τροφοδοτικών. Πρόκειται για τις αντιστάσεις BLEEDER.

atatas
16-02-07, 00:16
Συμφωνώ με itta-vitta, tzitzika, babisko και sigmacom.
Ο συγγραφέας είναι να τον γ@μ@ς και να τον δέρνεις.

atatas
16-02-07, 00:32
Και οι δύο συγγραφείς. Τους ξέρω και τους δύο. Έχω τα βιβλία τους. Ακόμη έχω τα υλικά από την κατασκευή του Τράπαλη, του ενισχυτή με τις δύο ECL82, που δεν λειτούργησε και δεν μπόρεσα να τις χρησιμοποιήσω πουθενά. Ο πομπός ΑΜ από βιβλίο Τράπαλη, με τα τρανζίστορ που ακούγεται 10 μ από την κεραία και χάνεται. Μιλάμε για κεραία 45 μ. Πομποί που δεν έχουν τσοκ. Αυτός κι αν είναι να τον γ.... και να τον δ.....

radioamateur
16-02-07, 01:05
Ο Κόμπος ήταν πιο αξιόπιστος σωστά itta-vitta;Για τη σχεδιοθήκη τόσο του POP όσο και του Βασίλη δεν έχω ακούσει κάποια γνώμη...

phoenix_2007
16-02-07, 01:10
Ο Κόμπος ήταν πιο αξιόπιστος σωστά itta-vitta;Για τη σχεδιοθήκη του POP και του Βασίλη δεν έχω ακούσει κάποια γνώμη...

Αν και το ερώτημα δεν απευθύνεται σε έμενα, να πω ότι με βάση το βιβλίο "Πομπός διαμορφώσεως πλάτους", του οποίου έχω φωτοτυπίες σε ορισμένα κεφάλαια, ΝΑΙ ο Αδ. Κόμπος ήταν πολυ πιο αξιόπιστος στα γραφόμενά του.

RFΧpert
16-02-07, 02:53
Ο Κόμπος ήταν πιο αξιόπιστος σωστά itta-vitta;Για τη σχεδιοθήκη τόσο του POP όσο και του Βασίλη δεν έχω ακούσει κάποια γνώμη...
Δεν θα αναφερθω στον Κομπο... Μετα απο την αρχικη απογοητευση που υπεστην διαβαζοντας καποια Ελληνικα βιβλια, αποφασισα να αγορασω ο ARRL Radio Amateurs Handbook το οποιο αποδειχθηκε απευθειας οτι ηταν η κορωνης της διαθεσιμης τοτε (εποχης πριν ακομα κανουν καλα την εμφανιση τους τα ολοκληρωμενα κυκλωματα, αλλα τα διαβαζες απο εκει, με pro-JEDEC codes!) βιβλιογραφιας για κυκλωματα ΥΣ. Θησαυρος :!: Και πλεον σταματησα να αγοραζω Ελληνικα βιβλια ηλεκτρονικων... Μονο παρακολουθουσα τα Ελληνικα περιοδικα της εποχης (Τεχνικη εκλογη που ηταν διαμαντη τοτε στο μικρο σχημα!, το υπεροχο Ηλεκτρονικα Νεα, ο Νεος Επιστημονας που παρεπιπτοντος εβαζε πολλες κατασκευες πομπων που δουλευαν!).
Αργοτερα εβγαλε και ο Ποπης τον "Ερασιτεχνη" ενω ακολουθησε το 84-85 ο Νοστης με τις Ηλεκτρονικες Κατασκευες :lol:
Απο ολα αυτα ο Ποπης με την "σχεδιοθηκη" του ηταν οντως ο "αρχοντας" του παιχνιδιου... αφου κατα βαση τα σχεδια του ηταν λειτουργικα και βασιζονταν σε κατασκευες υπαρκτες σοβαρων ερασιτεχνων της προγενεστερης εποχης. Μπορει να μην ηταν αψογα, αλλα δουλευαν αρκετα καλα αν εκανες μια προσεκτικη κατασκευη! Προσωπικα διαφωνουσα με καποιες μεθοδους που ακολουθουσε στο σχεδιασμο τους, αλλα ενταξει ηταν κατα βαση...
Ο Βασιλης επισης βασιζοταν σε ανιγραφη μηχανηματων απο ερασιτεχνες ης εποχης... Μαλιστα ισως καποιοι να γνωριζουν οτι ν ειχαν "χασει" σε κατασχεση καποιο σοβαρο μηχανημα, υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα να το παρουν πισω σε κανα τριμηνο απο εκει.
Υπηρχε βεβαια αργοτερα και τεχνικος στον Βασιλη αρκετα γνωστης, που βοηθουσε στην κατασκευη των μηχανηματων εκει...
Ισως αξιζει ν αναφερθει οτι ο Βασιλης ηταν ο πρωτος που εδωσε σχεδια σε περιοδικα ως μαγαζι (Νεος Επιστημονας μεσα δεκαετιας του 70).
Ισως ενα απο τα καλυτερα σχεδια που ειναι δημοσιευμενα σε Ελληνικο περιοδικο, ειναι αυτο που εκδοθηκε στην Τεχνικη Εκλογη του 77 (η το 78 ηταν? πρεπει να κατεβω στο εργαστηριο να δω γιατι γερναω μου φαινεται και ...) και αφορουσε την κατασκευη ολοκληρωμενου πομπου FM 100W.
Τι το ιδιαιτερο ειχε?
Ηταν σχεδιασμος και λειτουργικη κατασκευη Ελληνα ερασιτεχνη της εποχης! Δηλαδη καθε βραδυ ηταν στον αερα της Αθηνας... Και μαλιστα ηταν και ενα απο τα πρωτα που μεταδωσαν σε στερεοφωνικη εκπομπη στην χωρα μας (ουτε κρατικοι δεν υπηρχαν στα υπερ-βραχεα τοτε, ποσο δε στερεο εκπομπες).
Αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι ηταν εξ'ολοκληρου βασισμενο σε τρανζιστορ. Στην εξοδο του ενα ζευγαρακι BLY90 φλερταριζε σε καθαρα κλασσικη διαταξη Push-Pull!
Αυτα τα σχεδια γραψαν ιστορια...
Παντως στην "πιατσα" τα σχεδια και οι βελτιωσεις τους πηγαιναν απο χερι σε χερι (η απο συνομιλια σε συνομιλια). Παντως ενα χαρακτηριστικο της τοτε εποχης ειναι οτι τα σχεδια ηταν "τοπικου" χαρακτηρα! Δηλαδη στην Αθηνα βασιζονταν σε μια συνδεσμολογια που ηταν εντελως διαφορετικη απο αυτα που θα εβρισκες στην Θεσσαλονικη για παραδειγμα... Αυτο ισχυε κατα μεγαλες γεωγραφικες περιοχες. Αυτο εντελει ειχε να κανει με την υπαρξη η μη διαφορων υλικων στα τοπικα καταστηματα ηλεκτρονικων. Τα μηχανηματα σχεδιαζονταν, οχι απαραιτητα με την απολυτη θεωρητικη βαση, αλλα με την δυνατοτητα προσαρμογης των διαθεσιμων υλικων στην δημιουργεια της κατασκευης...

radioamateur
16-02-07, 03:16
RFXpert μια ιστορικής σημασίας ερώτηση θέλω να σου υποβάλλω...Στα περιοδικά της εποχής εκείνης είχαν δημοσιευθεί μέρος των μηχανημάτων κυρίως των λαμπάτων τόσο για ΑΜ,FM, CB που κυκλοφορούσαν στην αγορά με τη μορφή kit.Η νεώτερη σχεδιοθήκη των kits με transistors, φίλτρα, VCO κτλ πχ του ΠΟΠ δεν νομίζω να είχε δημοσιευθεί ισχύει αυτό που λέω ή κάνω λάθος;

RFΧpert
16-02-07, 03:25
Στον Ερασιτεχνη στα τελευταια δυο τευχη που βγηκαν με κενο μεταξυ τους ειχαν βγει και καποια σχεδια τρανζιστορ και φιλτρων... Αργοτερα ο Ποπης συνεργαστηκε για ενα διαστημα με την Τεχνικη εκλογη, αν δεν κανω λαθος το 85-87 και δημοσιευθηκαν καποια σχεδια με τρανζιστορ και FET VCOs. Γενικα ομως το φορτε του Ποπη δεν ηταν τα τρανζιστορικα εν γενει... Βλεπεις, δεν ηταν διατεθιμενοι οσοι σχεδιαζαν με αυτα μηχανηματα να δινουν τα σχεδια τους εν ειδη δωρου η ψυχικου...

RFΧpert
16-02-07, 03:29
Παρεπιπτοντος, εμαθα οτι το μαγαζι στην Αγ. Κωνσταντινου του Νοστη εκλεισε οριστικα την περασμενη βδομαδα :!: Αληθευει η επεσ θυμα παραπληροφορησεως :?:

radioamateur
16-02-07, 03:39
Αν ήταν πρωταπριλιά ίσως το πίστευα... αλλά το site (http://www.smartkit.gr/contact.php?lang=1url) υπάρχει.¶ρα...

RFΧpert
16-02-07, 03:43
Α!!! Παλι καλα γιατι ανεξαρτητως οτιδηποτε αλλου, ειναι κακο να "χανονται" πηγες ηλεκτρονικων (για μην αναφερθω σε θεσεις εργασιας συναδελφων...)

radioamateur
16-02-07, 03:45
Το δημοφιλές σχέδιο που είχε δημοσιευθεί είναι εκείνο με έξοδο 829b του ΠΟΠ γύρω στα 130 watts αν δεν κάνω λάθος;Σε αυτό αναφέρεσαι RFXpert;

RFΧpert
16-02-07, 19:45
Το δημοφιλές σχέδιο που είχε δημοσιευθεί είναι εκείνο με έξοδο 829b του ΠΟΠ γύρω στα 130 watts αν δεν κάνω λάθος;Σε αυτό αναφέρεσαι RFXpert;
Οχι αναφερα το σχεδιο που θεωρω ιδιαιτερο για την εποχη του...
Αυτο με την 829 δεν μπορω να πω οτι ηταν και απο τα καλυτερα που δημοσιευθηκαν... ειχε καποια "προβληματα"...
θυμαμαι οτι κατι 829 που ειχα φτιαξει (με εντελως αλλο σχεδιασμο...) βγαζαν στην Bird 110W. Μεγαλο λαθος ηταν οτι καποιοι πιστευαν οτι η 829 εβγαζε την ισχυ της 61 επι δυο! Εχοντας φτιαξει 6146B Push pull ξερω πολυ καλα οτι αυτο δεν ειναι εφικτο... Οι 61 φτασαν στα 192W ανετα...
Ενα μηχανημα μαλιστα με μια 829 στην εξοδο το αφησα δωρο σε εναν φιλο μεσατζη (ισως να το εχει ακομα φυλαγμενο καπου) στην Ξανθη, ενα καλοκαιρι. Το ειχα στην Θασο που παραθεριζα και σαρωνε τοτε... μεχρι εξω απο Αλεξανδρουπολη... τι ωραιες εποχες :cry:

itta-vitta
16-02-07, 23:06
Ποιός ήταν ο φίλος σου από την Ξάνθη;

itta-vitta
16-02-07, 23:18
Τα σχέδια Βασίλη και Ποπ, αυτά των μεσαίων έβγαιναν με πολύ ισχύ, αλλά με υπεροδηγήσεις και αρμονικές. Δε λέω, ακουγόταν καλά. Αν κάποιος γνώριζε κάποια πράγματα μπορούσε να τα κάνει να βγούν καλύτερα. Αυτά των fm έβγαιναν τα αυτοταλάντωτα και η 829 του Ποπ. Η 829 του Βασιλη είχε μια παράλειψη. Έλλειπε ο διπλός μεταβλητός στην είσοδο του λίνεαρ. Είχε μόνο διπλό πηνίο. Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω το σχέδιο. Ο ποπ άλλα μηχανήματα πουλούσε και άλλα δημοσίευε στον Ερασιτέχνη. Ένας φίλος είχε αγοράσει έτοιμο, με 6ς4 και 6146. Δεν είχε επαγωγική σύζευξη στις βαθμίδες αλλά χωρητική και ο πυκνωτής βαμένος για να μη φαίνεται η τιμή του. Του είχε δώσει και φωτοτυπία το σχέδιο, με την αγορά του μηχανήματος που ήταν διαφορετικό.

radioamateur
16-02-07, 23:26
Να σε ρωτήσω κάτι RFXpert αυτό το μηχάνημα με τις 2 6146 πρέπει να βρισκόταν στην ενότητα μελέτες κατασκευές αναγνωστών;Ή το έχω ή κάπου το έχω δει.Νομίζω ότι στο περιοδικό γινόταν παρουσίαση του σχεδίου και οδηγίες κατασκευής.Φωτογραφίες δεν είχε.Σωστά;
Το άλλο με την 829b πρέπει να ήταν σχέδιο του Pop με τρεις λυχνίες αν δεν κάνω λάθος.Μιλάμε για πολυ παλαιό σχέδιο που επωλείτο σε μορφή kit πολλά χρόνια πριν.
Η χωρητική ζεύξη είναι σωστό τρόπος οδήγησης itta-vitta ή οικονομικός τρόπος και λάθος;Ξέρεις με ποιά ορολογία μπορώ να βρω στο Internet περισσσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαφορά αυτή;

itta-vitta
17-02-07, 00:18
Σίγουρα η επαγωγική σύζευξη είναι καλύτερη, αλλά απ' όσους ήξερα κανένας δεν μπορουσε να τη βγάλει και προσπαθούσαν να βγάλουν ισχύ ξεζουμίζοντας τα αυτοταλάντωτα. Για τη χωρητική μου είχε πει ο Γιώργος ο Μάρσαλ. Μήπως μπορείς να μου καλύψεις ένα κενό που έχω έδω και 30 χρόνια; Μιλώ για σύζευξη δύο βαθμίδων, από ταλάντωση σε έξοδο. Και όσοι είχαν μηχανήματα με βαθμίδες κανείς δεν έλεγε πώς το δούλευε. Πάντως με τρείς και μια σπείρες ή τρείς και δύο, με 1χιλ σύρμα και διάμετρο 1,5 εκ, όπως έλεγαν τα σχέδια, δεν έβγαιναν. Όταν άνοιγες την έξοδο, το σήμα χανόταν. Ως προς το κόστος η επαγωγική σύζευξη απαιτούσε ένα μεταβλητό ακόμη, αλλά αυτό δεν μας ένοιαζε, αρκεί να έβγαινε το μηχάνημα. Στη φωτογραφία που έχω ανεβάσει φαίνεται ότι παρέμεινε ο μεταβλητός αποσυνδεδεμένος.

ReFas
17-02-07, 01:48
Αυτο με την 829 δεν μπορω να πω οτι ηταν και απο τα καλυτερα που δημοσιευθηκαν... ειχε καποια "προβληματα"...
θυμαμαι οτι κατι 829 που ειχα φτιαξει (με εντελως αλλο σχεδιασμο...) βγαζαν στην Bird του 235 110W. Μεγαλο λαθος ηταν οτι καποιοι πιστευαν οτι η 829 εβγαζε την ισχυ της 61 επι δυο! Εχοντας φτιαξει 6146B Push pull ξερω πολυ καλα οτι αυτο δεν ειναι εφικτο... Οι 61 φτασαν στα 192W ανετα...

192W? τυπογραφικο λαθος?? :!: :?:

Να γυρισω στο αρχικο ποστ...δεν πιστευω σε εσκεμενα λαθη αλλα απλα λαθη τυπογραφειου. Τα βιβλια εκαναν μπαμ οτι ειναι προχειρα γραμμενα, και πιστευω οτι ο συγγραφεας απλα εδωσε καποια τυπικα σχεδια χωρις φυσικα να εχει δοκιμασει κατι.
Επισυναπτω ενα κυκλωματακι απο το Handbook του ARRL (1992 κεφ 31 σελ 36).
Το κυκλωμα ειναι απο ενα λινεαρ με την 4cx1000A και δινει την ταση στο σκριν μαζι με περιορισμο του ρευματος στα 40mA οπως γραφει στο κειμενο.
Το προβλημα ειναι οτι με τις τιμες που δινει ΔΕΝ κανει περιορισμο στα 40mA αλλα στα 49 περιπου.
Σαν τεχνικη ειναι σωστη και χρησιμη, αν ομως το κατασκευασεις δεν θα κανει την δουλεια που πρεπει και μπορει να μην ειναι τοσο τραγικο λαθος οσο να εχεις με αναποδη πολικοτητα εναν ηλεκτρολυτικο, μπορει ομως ευκολα να καταστραφει μια ακριβη λυχνια ενω υποτιθεται εχεις προστασια.

RFΧpert
17-02-07, 02:06
Ποιός ήταν ο φίλος σου από την Ξάνθη;
Ο Θοδωρος.... με την ΤΗ. Το στησαμε στο γραφειο πανω στην ταρατσα του εργοστασιου τοτε... Μετα ξαναπηγα Ξανθη επειτα απο 15-16 χρονια και ειχαμε χαθει με ολους...
Τοτε εβγαινα στην ξανθη με στερεο στα FM με ενα τρανζιστορικο 50W. Αυτο το ειχα αφησει απο περασμενη χρονια εκει, και το εδωσα αφου ειχα αλλα πολυ μεγαλυτερα εδω... Θυμαμαι τον Πεταλουδα που βγαινε στερεο, τον Ραδιο 1 τοτε, και κανα δυο αλλους. Καναν και χορους στην ντισκο που ηταν στον κινηματογραφο (τωρα πανω ειναι ιντερνετ καφε)... ωραιες εποχες...
Εβγαινα απο πλατεια Ελευθερειας περιπου.

RFΧpert
17-02-07, 02:21
Να σε ρωτήσω κάτι RFXpert αυτό το μηχάνημα με τις 2 6146 πρέπει να βρισκόταν στην ενότητα μελέτες κατασκευές αναγνωστών;Ή το έχω ή κάπου το έχω δει.Νομίζω ότι στο περιοδικό γινόταν παρουσίαση του σχεδίου και οδηγίες κατασκευής.Φωτογραφίες δεν είχε.Σωστά;
Το άλλο με την 829b πρέπει να ήταν σχέδιο του Pop με τρεις λυχνίες αν δεν κάνω λάθος.Μιλάμε για πολυ παλαιό σχέδιο που επωλείτο σε μορφή kit πολλά χρόνια πριν.
Η χωρητική ζεύξη είναι σωστό τρόπος οδήγησης itta-vitta ή οικονομικός τρόπος και λάθος;Ξέρεις με ποιά ορολογία μπορώ να βρω στο Internet περισσσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαφορά αυτή;
Δεν νομιζω γιατι αυτο το ειχα φτιαξει το 78-79 και "χαθηκε" κανα χρονο αργοτερα. Τωρα αν το "μαζεψε" κανενας απο τα "αζητητα" του τριτου υπογειου στην Μεσογειων και το "δημοσιευσε" δεν το ξερω... Μιλας για τον "ερασιτεχνη"? Αν θυμασαι τευχος θα βοηθουσε να το βρω ευκολα και να δω αν ειχε σχεση με αυτο που "εχασα" :wink:
Δεν δουλεψα ποτε σχεδια του ποπη, καθως ειχα μια αμφισβητηση για τον τροπο της επαγωγικης συξευξης που χρησιμοποιουσε... Υπαρχει αλλος τροπος συντονισμενου κυκλωματος με επαγωγικη συξευξη που εχει αδιανοητα καλυτερη συμπεριφορα, και τρομερα καλυτερη απορριψη αρμονικων... Ο ποπης χρησιμοποιουσε "σκληρη" συξευξη και αυτο δημιουργει προβλημα στην καθαροτητα του σηματος, και αλλα πολλα...
Αυτο που αφησα πανω στην Ξανθη αν θυμαμαι καλα eixe 6C4W, EL84, EL84, 829B.

RFΧpert
17-02-07, 02:37
192W? τυπογραφικο λαθος?? :!: :?:

Να γυρισω στο αρχικο ποστ...δεν πιστευω σε εσκεμενα λαθη αλλα απλα λαθη τυπογραφειου. Τα βιβλια εκαναν μπαμ οτι ειναι προχειρα γραμμενα, και πιστευω οτι ο συγγραφεας απλα εδωσε καποια τυπικα σχεδια χωρις φυσικα να εχει δοκιμασει κατι.
Επισυναπτω ενα κυκλωματακι απο το Handbook του ARRL (1992 κεφ 31 σελ 36).
Το κυκλωμα ειναι απο ενα λινεαρ με την 4cx1000A και δινει την ταση στο σκριν μαζι με περιορισμο του ρευματος στα 40mA οπως γραφει στο κειμενο.
Το προβλημα ειναι οτι με τις τιμες που δινει ΔΕΝ κανει περιορισμο στα 40mA αλλα στα 49 περιπου.
Σαν τεχνικη ειναι σωστη και χρησιμη, αν ομως το κατασκευασεις δεν θα κανει την δουλεια που πρεπει και μπορει να μην ειναι τοσο τραγικο λαθος οσο να εχεις με αναποδη πολικοτητα εναν ηλεκτρολυτικο, μπορει ομως ευκολα να καταστραφει μια ακριβη λυχνια ενω υποτιθεται εχεις προστασια.
Κανενα λαθος... Ταση ανοδου στα 820. Στα 730-740 που το δουλευα κανονικα ειχα 160W καθαρα. Δουλεψα γραμμες και οχι πηνεια τοτε, βασισμενος στο Handbook του 1966. Αυτο το ειχε φτιαξει και ο 250 αν θυμαμαι καλα...
Ααα! ο ποπης ειχε βαλει ενα τετοιο με 2x 4cx250 καποια στιγμη.
Στα Ελληνικα βιβλια εγω προσωπικα πιστευω οτι τα λαθη ηταν σκοπιμοτατα :!: Και λογω και τις επαγγελματικης μου εμπειρειας ειμαι σιγουρος οτι "λαθη" τυχαια δεν υπαρχουν. Απλα να αναφερω οτι τεχνικα εγχειριδεια μεγλων κατασκευαστων σε διαφορους τομεις εχουν ΠΑΝΤΑ καποια τετοια "λαθη". Οταν ομως πας για εκπαιδευση στο κατασκευαστη τον ιδιο μαθαινεις τοσα κρυμμενα απο τα "κοινα ματια" πραγματα που δεν χρειαζεται να εισαι φωστηρας για να καταλαβεις γιατι ηταν τυπωμενο ετσι...
Και βεβαια υπαρχουν και τυπογραφικα λαθη πραγματικα. Αλλα αυτα που αναφερομαστε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, κατα την αποψη μου βεβαιως...

RFΧpert
17-02-07, 02:55
Σίγουρα η επαγωγική σύζευξη είναι καλύτερη, αλλά απ' όσους ήξερα κανένας δεν μπορουσε να τη βγάλει και προσπαθούσαν να βγάλουν ισχύ ξεζουμίζοντας τα αυτοταλάντωτα. Για τη χωρητική μου είχε πει ο Γιώργος ο Μάρσαλ. Μήπως μπορείς να μου καλύψεις ένα κενό που έχω έδω και 30 χρόνια; Μιλώ για σύζευξη δύο βαθμίδων, από ταλάντωση σε έξοδο. Και όσοι είχαν μηχανήματα με βαθμίδες κανείς δεν έλεγε πώς το δούλευε. Πάντως με τρείς και μια σπείρες ή τρείς και δύο, με 1χιλ σύρμα και διάμετρο 1,5 εκ, όπως έλεγαν τα σχέδια, δεν έβγαιναν. Όταν άνοιγες την έξοδο, το σήμα χανόταν. Ως προς το κόστος η επαγωγική σύζευξη απαιτούσε ένα μεταβλητό ακόμη, αλλά αυτό δεν μας ένοιαζε, αρκεί να έβγαινε το μηχάνημα. Στη φωτογραφία που έχω ανεβάσει φαίνεται ότι παρέμεινε ο μεταβλητός αποσυνδεδεμένος.
Χιλιαδες μηχανηματα φτιαχτηκαν ολα εκεινα τα χρονια με επαγωγικη συζευξη βαθμιδων και εξοδου. Τα πιο πολλα με τον τροπο του ποπη οφειλω να πω (βασικα δεν ειναι τροπος του ποπη αφου αναφερεται και στην διεθνη βιβλιογραφια). Αλλωστε και ενας κοινος Μ/Τ με αυτο τον τροπο φτιαχνεται. Πηνειο πρωτευοντος εντος του πηνειου δευτερευοντος... Αλλα αυτη ειναι "σκληρη" συζευξη :!: Οχι τοσο καλη για μετασχηματισμο συνθετων αντιστασεων οπως απαιτειται εδω...
Επισης τι παει να πει "τρεις και μια" :?: Θυμιζει λιγακι κρεοπωλειο... "να βαλω και το συκωτακι"? Τα πηνεια ειναι αντιστασεις απο κατω... εχουν συγκεκριμενη τιμη για συγκεκριμενη συχνοτητα. Και οι λυχνιες θελουν φορτιο συγκεκριμενης τιμης. Αν βαλεις αλλο, ε καποιο προβλημα θα χεις στο τελος... αλλα γενικα στις λυχνιες δεν ειναι και οσο κρισιμα οσο στους ημιαγωγους... Τις πιο πολλες φορες παιζουν με την πιο απλη κατασκευη :!: Δειτε μηχανηματα το 40 κι θα καταλαβεται τι εννοω ! Μια λαμπα τρια υλικα και γεια μας... και δουλευουν ακομα και σημερα...

ReFas
17-02-07, 03:21
Για την 6146... οι κατασκευαστες δινουν μαξιμουμ 750 βολτ σε ICAS λιτουργεια και μεχρι τους 60Μcs.
Για τους 100Μhz 580βολτ παλι σε ICAS.
Πολλα δεν ειναι τα 800 και 700 που λες? και με 300mA + ρευμα?? παρα πολυ.
Οσο για τα πηνια δεν υπαρχει προβλημα για αυτο ειναι οι μεταβλητοι πυκνωτες, το προβλημα ειναι με τις λυχνιες και την συχνοτητα, χρειαζεται εξουδετερωση απαραιτητα.

RFΧpert
17-02-07, 03:44
Για την 6146... οι κατασκευαστες δινουν μαξιμουμ 750 βολτ σε ICAS λιτουργεια και μεχρι τους 60Μcs.
Για τους 100Μhz 580βολτ παλι σε ICAS.
Πολλα δεν ειναι τα 800 και 700 που λες? και με 300mA + ρευμα?? παρα πολυ.
Οσο για τα πηνια δεν υπαρχει προβλημα για αυτο ειναι οι μεταβλητοι πυκνωτες, το προβλημα ειναι με τις λυχνιες και την συχνοτητα, χρειαζεται εξουδετερωση απαραιτητα.
Ειπα εγω 300mA + ρευμα καπου :?: Ειπα οτι ηταν ΚΑΘΑΡΟ Push Pull :!: Και ας μην ξεχναμε οτι ενα απο τα καλα του Push Pull ειναι οτι δεν συμπεριφερεται οπως οι παραλληλες συνδεσμολογιες σε πολλα θεματα :wink:
Για την Ανοδικη δεν ξερω πιο βιβλιο κοιτας... αλλα κοιτα την Β οχι την Α κατα'αρχην και αν θυμαμαι καλα απο το ECG/SYLVANIA Databook (Black) Pout=84W 750V 160mA 100MHz για μια! Η απολυτα μεγιστη Ανοδικη ταση ηταν τα 850 ενω τα 750 ηταν η μεγιστη τυπικης λειτουργειας.

ΥΓ Α! η Α ηθελε εξουδετερωση οντως λογω μεγαλυτερης χωρητικοτητας. Η Β δεν χρειαζοταν αφου ηταν φτιαγμενη για χρηση μεχρι και τους 150

ReFas
17-02-07, 04:02
Καπου τα εχεις μπερδεψει...................
για να βγαλεις 160 βαττ πρεπει να δωσεις 200(και βαλε) οι Α και Β και W ειχαν τις ιδιες χωριτικοτητες, μαξιμουμ συχνοτητα 60Mhz και διαφορα ακομα..αλλα ειναι και αργα και δεν εχει και νοημα....καλως.

RFΧpert
17-02-07, 16:32
Για να δω, μηπως γραφω αλλα πραγματα απο αυτα που θελω να πω :?:

RFΧpert
17-02-07, 16:41
Καπου τα εχεις μπερδεψει...................
για να βγαλεις 160 βαττ πρεπει να δωσεις 200(και βαλε) οι Α και Β και W ειχαν τις ιδιες χωριτικοτητες, μαξιμουμ συχνοτητα 60Mhz και διαφορα ακομα..αλλα ειναι και αργα και δεν εχει και νοημα....καλως.
Μπα... Οχι. Γραφω αυτα που θελω να πω εντελει...
Ειπα λοιπον "αν θυμαμαι καλα απο το ECG/SYLVANIA Databook (Black) Pout=84W 750V 160mA 100MHz για μια" και οχι οτι τοσο τραβουσε το μηχανημα το συγκεκριμενο... Αν θυμαμαι καλα επειδη το οργανο ηταν 300mA πρεπει να ηταν στα 750 ανοδου περιπου στα 260mA...
τωρα οσο για τις διαφορες Α, Β και W ειναι αλλο θεμα. Κοιτα πλακα, να ψαχνω να βρω τα βιβλια μιας 30 ετιας πισω... Καλο :!: Βρηκα ηδη του Τραπαλη και του Παπακωνσταντινου ομως... Θυμομουν οτι δεν τα ειχα πεταξει. Αλλα ειχαν θαφτει σε κατι κουτες... που επρεπε να σκαψω... :lol:

RFΧpert
17-02-07, 18:47
Βρηκα και κατι σχετικο σε ενα παλαιο (αρκετα πριν του 70) αμερικανικο περιοδικο. Αναφερεται στην Α

radioamateur
17-02-07, 21:41
RFXpert αυτό το σχέδιο με τις λυχνίες σε διάταξη push-pull είχες κατασκευάσει;Εμπεριέχεται στην παλαιό τεύχός Τ.Ε..Δεν το έχω κατασκευάσει δεν ξέρω εάν λειτουγεί.
Ορισμένες ερωτήσεις:
Παρατηρώντας το σχέδιο βλέπουμε πηνία εισόδου εξόδου,τσοκ κτλ.Ποιά στοιχεία των λυχνιών μας ενδιαφέρουν άμεσα για την κατασκευή του κάθε σταδίου;Φαντάζομαι ότι τυφλά δεν μπορούμε να κατασκευάζουμε οτιδήποτε.
Στην περίπτωση δεκτών ραδιοφώνου με λυχνίες ισχύουν οι ίδιοι κανόνες;

ReFas
17-02-07, 22:37
Για στοιχεια για λυχνιες μπορεις να δεις σε αυτο το σαιτ...

http://datasheets.electron-tube.net/sheets6.html

εχει σκαναρισμενα για πολλες λυχνιες..για την 61 ειναι της RCA ..εχει και για την σκετη και για Α και Β και W.
Για την ισχυ που λες....για να παρεις 160 βαττ εξοδο θα πρεπει να δωσεις DC στην ανοδο 228 (υπολογιζοντας 70% βαθμο αποδοσης στην ανοδο, ενα νουμερο εφικτο στις χαμηλες συχνοτητες αλλα πολυ δυσκολο για την 61 στους 100Μhz)
οποτε με 730-740 βολτ στην ανοδο θα πρεπει να τραβαγες 312-308 mA
Επισης με αυτες τις συνθηκες θα ειχες καταναλωση στην ανοδο 34βαττ (228-160)/2
Για αυτο σε ρωτησα ποσο ρευμα..με 260mA δε βγαινει
Οσο για την ECG αποκλιεται να λεει κατι αλλο απο οτι της RCA ας πουμε..αν ειχε βγαλει μια τοσο βελτιωμενη εκδοση δεν θα την ελεγε 6146Β αλλα 6146D η C η οτιδηποτε μιας και θα ηταν μια αλλη λυχνια...

itta-vitta
18-02-07, 00:22
Το τρεις και μια ή το δύο και μια ελέχθη κατ' οικονομία του λόγου. Ουδεμία σχέση με κρεοπωλεία και συκώτια.
Αν μπορείτε να μου καλύψετε ένα κενό 27-30 ετών, να μου δώσετε ακριβή στοιχεία για την κατασκευή επαγωγικών πηνίων συζευξης σε πομπό εφ-εμ. Αυτό το μηχάνημα που έχω (ελ84 και 6146) να το αλλάξω στο σημείο της σύζευξης. Όχι πως θα το δουλέψω άλλα να το έχω κατασκευασμένο όπως ήθελα αρχικά. Πάντως όπως είπα΄υπήρχαν και άλλοι που δεν μπορούσαν να βγάλουν με επαγωγική σύζευξη τα μηχανήματα. Εσείς αφού μπορέσατε, μπράβο σας.
Δείτε αυτό για τα τεχνικά χαρακτηριστικά της 6146. Ίσως βοηθήσει.
Την 6146 τη δούλεψα στα αμ. Το καλύτερο μηχάνημα που είχα ποτέ(2Χ6146 στα 700, με 6ν6 ταλαντωση). Και από την 811 και από την 250ΤΗ, που είχα αργότερα.

atatas
18-02-07, 00:48
Ακούω κάποιους που εκπέμπουν στα μεσαία. Δεν ξέρουν ούτε control να δώσουν. Μόνο μονάδες σήματος δίνουν. Θυμάμαι εμείς είχαμε το κολητήρι στην πρίζα και κάναμε αλλάγες. Και στον επόμενο γύρο όταν ερχόταν η σειρά μας λέγαμε "έκανα αυτή την αλλαγή, έκανα την άλλη αλλαγή. πως μ' ακούς". Ανταλλάσαμε πληροφορίες τεχνικής φύσεως, καθόμασταν και μιλούσαμε με τις ώρες. Απ' ότι έχω καταλάβει πρόκειται για κάποιους λεφτάδες που δεν έχουν ιδέα από κατασκευή και λειτουργία πομπών και παριστάνουν τους ωραίους, επειδή είχαν λεφτά και κάποιοι τους πούλησαν μηχανήματα. Τέτοιοι υπήρχαν και παλιά και δυστυχώς υπάρχουν και σήμερα και χαλάνε τις συχνότητες.

phoenix_2007
18-02-07, 00:57
Αγαπητε Αλέκο τα λες καλά. Πάρα πολύ καλά. Πόσοι άραγε είναι αυτοί που εγώ αποκαλώ "χειριστές μικροφώνου" και σηκώθηκαν, εδώ μερικοί, να με "φάνε" γιατί εθίγησαν?? Τέλος πάντων. Η αλήθεια είναι οτι πολλοί δεν έχουν ιδέα από τεχνικά θέματα και το μόνο που ξέρουν είναι να ανοίγουν τους διακόπτες και να μιλάνε. Αν δεν πειραματισθείς, αν δεν κάνεις αλλαγές είτε στο μηχάνημα είτε στην κεραία σου, τι σόι ερασιτέχνης είσαι?? Αλλά προς Θεού!!! Μην τα λέμε αυτά, γιατί κάποιοι μπορεί να παρεξηγηθούν και να πουν ότι ο ραδιοερασιτεχνισμός δεν έχει σχέση με κατασκευές και βελτιώσεις γιατί δεν όρίζεται έτσι από τη διεθνή ένωση ραδιοερασιτεχνών ή και από την αντίστοιχη ελληνική Ε.Ε.Ρ.

CrazyWater
18-02-07, 01:42
Ειλικρινά βρε παιδία με συγκινείτε με αυτά που διαβάζω κάθε φορά στο post. Ήμουν ερασιτέχνης από το 1982 και σήμερα είμαι 40 χρόνων και νοσταλγώ εκείνα τα χρόνια. Ημουν γυμνάσιο και είχα για πρώτο μου μηχάνημα στα ΑΜ μια 6L6 με μια 6146W στα 600V με διπλασιασμό τάσης από δίκτυο και θα συμφωνήσω με τον itta-vitta ήταν το καλύτερο μηχάνημα φυσικά δεν το έφτιαξα μόνος μου τότε γιατί δεν είχα τις γνώσεις αλλά αργότερα έμαθα αρκετά και άλλαξα και μηχανήματα και τελείωσα το λύκειο ηλεκτρονικος. Ισως κάποια μέρα να ξαναβγώ στα μεσαία αν και έχω ξεχάσει αρκετά .Δεν ξανασχοληθικα από το 1989.Ευχωμε να είστε όλοι καλά και να βγαίνετε ακόμα στον αέρα…

RFΧpert
18-02-07, 05:48
RFXpert αυτό το σχέδιο με τις λυχνίες σε διάταξη push-pull είχες κατασκευάσει;Εμπεριέχεται στην παλαιό τεύχός Τ.Ε..Δεν το έχω κατασκευάσει δεν ξέρω εάν λειτουγεί.
Ορισμένες ερωτήσεις:
Παρατηρώντας το σχέδιο βλέπουμε πηνία εισόδου εξόδου,τσοκ κτλ.Ποιά στοιχεία των λυχνιών μας ενδιαφέρουν άμεσα για την κατασκευή του κάθε σταδίου;Φαντάζομαι ότι τυφλά δεν μπορούμε να κατασκευάζουμε οτιδήποτε.
Στην περίπτωση δεκτών ραδιοφώνου με λυχνίες ισχύουν οι ίδιοι κανόνες;
Οχι βεβαια... Αυτο το πραγμα αλλωστε δεν α δουλεψει ως εχει... Ξαναλεω οτι ποτε δεν δουλεψα κατι π δημοσιευμενο σε περιοδικο σχεδιο... Τα πιο πολλα απο αυτα ηταν για τα σκουπιδια. Μονο σε καποιον καποτε εκανα στα γρηγορα το σχεδιο ενος παλιου μου μηχανηματος και αυτος πηγε και το εβαλε σε ενα περιοδικο. Και το πιο ωραιο ειναι το εβαλε και εκανε και λαθος :!: γιατι δεν του ειχα πει κατι...

RFΧpert
18-02-07, 05:59
Το τρεις και μια ή το δύο και μια ελέχθη κατ' οικονομία του λόγου. Ουδεμία σχέση με κρεοπωλεία και συκώτια.
Αν μπορείτε να μου καλύψετε ένα κενό 27-30 ετών, να μου δώσετε ακριβή στοιχεία για την κατασκευή επαγωγικών πηνίων συζευξης σε πομπό εφ-εμ. Αυτό το μηχάνημα που έχω (ελ84 και 6146) να το αλλάξω στο σημείο της σύζευξης. Όχι πως θα το δουλέψω άλλα να το έχω κατασκευασμένο όπως ήθελα αρχικά. Πάντως όπως είπα΄υπήρχαν και άλλοι που δεν μπορούσαν να βγάλουν με επαγωγική σύζευξη τα μηχανήματα. Εσείς αφού μπορέσατε, μπράβο σας.
Δείτε αυτό για τα τεχνικά χαρακτηριστικά της 6146. Ίσως βοηθήσει.
Την 6146 τη δούλεψα στα αμ. Το καλύτερο μηχάνημα που είχα ποτέ(2Χ6146 στα 700, με 6ν6 ταλαντωση). Και από την 811 και από την 250ΤΗ, που είχα αργότερα.
Τα συκωτακια ηταν γιατι πολλες φορες ακουω και εδω, "βαλε τρεις σπειρες και μια απ'εξω" οπως γινοταν και σε συνομιλιες παλια... Και λεω εγω τωρα, θα βαλει ο χ τρεις στροφες πηνιοσυρμα που θα τυλιξει πανω σε μια κοκα κολα κουτακι? μπουκαλι πλαστικο 500mL? μπατταρια ΑΑ?, μπαττασια ΑΑΑ?
Και αντε το τυλιξε. τι μηκος πρεπει να εχει το πηνιο του? 5χιλ 10χιλ 15χιλ? γιατι ολ αυτα αλλαζουν την αυτεπαγωγη εντελει και βγαινει αλλο πραγμα... Θα σου στειλω εναν τροπο επαγωγικης συζευξης που δουλευα παλια με ΠΜ

itta-vitta
18-02-07, 18:24
Επίσης και στα μεταβλητάκια ήθελαν κάποια φύλλα βγάλσιμο. Με τρία και δύο φύλλα συντόνιζαν στο ταλαντούμενο κύκλωμα και τεσσερα και τρία για την κεραία. Λέω για τα μεταβλητάκια πορσελάνης τύπου J.

itta-vitta
18-02-07, 18:39
Βαγγέλη αυτοί που εθίγησαν μ' αυτά που τους είπες, ανήκουν σ΄αυτή την κατηγορία που είπε το ατατάς.
Πράγματι έτσι γινόταν. Το κολλητήρι ήταν έτοιμο και ζεστό για αλλαγές και τα εξαρτήματα στον πάγκο. Μέχρι που διαλύαμε όλο το μηχάνημα και το ξαναφτιάχναμε.