PDA

Επιστροφή στο Forum : Πομποι fm και am



billakoss
12-02-07, 17:52
Καλησπερα..
Ειναι νεος στο site σας θα ηθελα να ρωτησω κατι..
1)Θα ηθελα να φτιαξω ενα πομπο ωστε να πιανει στα 14 km το πολυ..Τι με συμφερει Am η fm..Ποσο κοστιζει ο καθενας στην καθε περιπτωση..Και ποσα watt θα ειναι
2)Αδεια ποσο κοστιζει περιπου και που μπορω να ρωτησω περισοτερες πληροφοριες
3)Αν τον φτιαξω εγω με συμφερει στην τιμη (Εχω γνωσεις ηλεκτρονικων)\

Ευχαριστω πολυ... :D

amiga
12-02-07, 18:39
Άδεια δεν μπορείς να βγάλεις! εκτώς και αν είχες κάνει τα χαρτιά σου πρίν το 1999 και εξέπεμπες αποδεδειγμένα την 1.1.1999 (πράγρα που δεν έκανες)
Άρα αν εκπέμψεις (αν το κάνεις να είναι για πειραματικούς σκοπούς και μόνο και όχι για εμπορικούς γιατί θα πέσει κάρφωμα) θα είσαι παράνομος και ρισκάρεις!
Για να πάς 14 km εγαρτάται βασικά απο το αν υπάρχουν καθαρές συχνότητες , απο το που θα παίξεις και τι κεραία έχεις (και πολύ λιγότερο η ισχύς!!!! εγώ έχω παίξει απο ταράτσα με 500W και ακουγόμουν ΠΟΛΥ χειρότερα απ ότι με 30W απο το βουνό!!!)
Με AM θα ακουστείς πιο μαριά αλλά πρέπει να έχεις αρετό χώρο να απλώσεις κεραία και δεν θα έχεις την ποιότητα FM STEREO και RDS.
Η τιμή εφαρτάται απο το πόσα W θέλεις και τι ποιότητα πομπού θέλεις. (π.χ. αυτοταλάντωτο , pll , mosfet linear ,......) αν το φτιάξεις μόνος σου θα κοστίζει πολύ λιγότερο απο το έτοιμο αλλά αν δεν το γτιάξεις σωστά και δεν έχεις τα κατάληλα όγρανα π.χ. spectrum analizer για να τον συντονίσεις ίσως να παρεμβάλεις άλλες συχνότητες π.χ. tv , link , αεροπλάνα κ.τ.λ.π.

billakoss
12-02-07, 18:45
Άδεια δεν μπορείς να βγάλεις! εκτώς και αν είχες κάνει τα χαρτιά σου πρίν το 1999 και εξέπεμπες αποδεδειγμένα την 1.1.1999 (πράγρα που δεν έκανες)
Άρα αν εκπέμψεις (αν το κάνεις να είναι για πειραματικούς σκοπούς και μόνο και όχι για εμπορικούς γιατί θα πέσει κάρφωμα) θα είσαι παράνομος και ρισκάρεις!
Για να πάς 14 km εγαρτάται βασικά απο το αν υπάρχουν καθαρές συχνότητες , απο το που θα παίξεις και τι κεραία έχεις (και πολύ λιγότερο η ισχύς!!!! εγώ έχω παίξει απο ταράτσα με 500W και ακουγόμουν ΠΟΛΥ χειρότερα απ ότι με 30W απο το βουνό!!!)
Με AM θα ακουστείς πιο μαριά αλλά πρέπει να έχεις αρετό χώρο να απλώσεις κεραία και δεν θα έχεις την ποιότητα FM STEREO και RDS.
Η τιμή εφαρτάται απο το πόσα W θέλεις και τι ποιότητα πομπού θέλεις. (π.χ. αυτοταλάντωτο , pll , mosfet linear ,......) αν το φτιάξεις μόνος σου θα κοστίζει πολύ λιγότερο απο το έτοιμο αλλά αν δεν το γτιάξεις σωστά και δεν έχεις τα κατάληλα όγρανα π.χ. spectrum analizer για να τον συντονίσεις ίσως να παρεμβάλεις άλλες συχνότητες π.χ. tv , link , αεροπλάνα κ.τ.λ.π.

Δηλαδη ας πουμε οτι οποιος κανει νεο σταθμο δεν μπορει να παρει αδεια? :?:
Για 14 κμ δηλαδη ποσα λεφτα ειναι (ετοιμος) + κεραια;

rf-akias
12-02-07, 19:48
Καλησπέρα.. Με τα φμ ειχα ασχοληθεί κάποτε και ρίσκαρα την παρανομία. Όταν μπήκα στα κόλπα των ΑΜ όμως τα παρατησα και από τότε βγαίνω μόνο στα ΑΜ. Όσογια τις τιμές άν θες κάτι που δεν θα σε δυσκολέψει η καλύτερη λύση είναι ένα pll 20 βατ, βρες μία κάθετη κεραία και μπες στην μαγεία των μεσαίων κυμμάτων. Αρκεί να μην ενοχλείς τους γύρω σου. Βρες καλές γειώσεις και το μηχάνημα θα πάιξει πολύ καλά. Σε περίπτωση που έχεις χώρο άπλωσε ένα σύρμα 1mm 45 μέτρα με ένα cupler για συντονισμό και θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. Επειδή έχεισ γνώσεις ηλεκτρονικών προσπάθησε να κατασκευάσεις έναν πομπό με λυχνίες. Σχεδια υπάρχουν πολλά..

Φιλικά Γιώργος Junior από Αργολίδα.

gRooV
12-02-07, 20:33
Το θέμα μεταφέρεται και κλειδώνεται. (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/rules.php)