PDA

Επιστροφή στο Forum : ενισχυτης με τα irfp 450



IOANNIS
13-02-07, 00:58
το κουτι ειναι απο πλαστικο 5mm. το κουτι του ενισχυτη εχει ενσωματωμενο φωτορυθμικο που οδηγει 4 λαμπες 220volt, και ραδιο. ο ενισχυτης αποτελειται απο 8 τρανζιστορ το καθε καναλι με τροφοδοσια 75 volt

IOANNIS
13-02-07, 01:00
:D

dal_kos
13-02-07, 19:16
Συγγνωμη αλλα κατι ασχετο:
Το ραδιοφωνο ειναι καποιο ετοιμο module? καποια κατασκευή? Αν γινεται στειλε μου πμ για να μη χαλασουμε το ποστ σου.
Ευχαριστω

Danza
13-02-07, 21:05
Πολύ ωραίος!!!!

IOANNIS
13-02-07, 23:02
φιλε κωστα το ραδιο επειδη δεν ειχα και πολλη χρονο να ασχοληθω το εβγαλα απο ενα ραδιο cd portable που ειχε καει το το λειζερ του και του προσθεσα και μια προενισχυση στην εξοδο!

eebabs2000
13-02-07, 23:20
Ωραιότατη κατασκευή!
Πόσα W ανα κανάλι βγάζει ο ενισχυτής; Γίνεται να έχουμε το σχέδιο;

ALAMAN
13-02-07, 23:40
Δεν θα ήταν καλύτερα σε αλουμυνένιο κουτί; Για να μην μπαίνει και θόρυβος.
Αλλα μου αρέσει πολύ έτσι όπως το έκανες μπράβο. :D Μου θυμίζει κάτι παρόμοια κουτιά για υπολογιστή. :lol:

IOANNIS
13-02-07, 23:41
το σχεδιο το εχω δημοσιευσει στο εικονα και ηχος. στα 75 volt βγαζει γυρω στα 520 watt στα 4 ohm με βασει τον πινακα που περιεχει το αρχειο pdf. παντος εχει πολλη καλο ηχο και πιστευω οτι αξιζει να ασχοληθει κανεις!!!

IOANNIS
13-02-07, 23:48
φιλε alaman πιστεψε με οτι με τερμα την ισχει αλλα χωρις σημα εισοδου δεν παραγει τον καθολου θορυβο στα ηχεια!!! :)

ALAMAN
14-02-07, 14:23
Θέλω να μου δώσεις σχέδιο όπωσδηποτε.
Και το τροφοδοτικό.
Μπράβο πολύ καλή ισχύς και ποιότητα. :D
Πόσο σου κόστησε αυτό το θυρίο;

IOANNIS
15-02-07, 16:24
μερικες ακομα φωτο με τον ενισχυτη τελειωμενο!

IOANNIS
15-02-07, 16:25
:)

IOANNIS
15-02-07, 16:27
!!

IOANNIS
15-02-07, 16:28
!!!

ALAMAN
15-02-07, 16:38
Ρε σύ αυτό είναι τέλειο :o :o :o :o
Στα 75V είπες σου βγάζει 520W, μπορείς να το δουλέψεις και παραπάνω;
Πόσο αντέχει;
Με τί τάση το δουλεύεις;
Πόσο χρόνο σου πήρε να το κατασκευάσεις;
συγνώμη για τις πολές ερωτήσεις. :(
Πάντως το μηχάνημα είναι τέλειο. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο ενισχυτή. :o :o :D :D
Θέλω πολύ να το ακούσω να παίζει τέρμα με το πιό μεγάλο ηχείο... :D

pet
15-02-07, 17:08
μεγειά ! πολύ ωραίος!

στο τοροειδές τι έχεις κάνει; τι είναι αυτο το κίτρινο καλώδιο;

ALAMAN
15-02-07, 17:31
έτσι πρέπει να είναι ο τοροϊδής, δεν νομίζω να το έκανε τίποτα.
έχω δεί παρόμοιους.

IOANNIS
15-02-07, 21:27
μπορεις να το δουλεψεις και παραπανω δηλαδη μεχρι τα 85 volt max αλλα θα πρεπει να φοραει 10 τρανζιστορ το καθε καναλι!!! (εγω το δουλευω στα 75 με 8 τρανζιστορ στο καναλι!)
οσο για τον χρονο γυρω στις 20 μερες μου πηρε να τον τελειωσω γιατι με την δουλεια δεν ειχα και πολλη χρονο να ασχοληθω.
το κιτρινο καλωδιο του τοροιδη το εχω τυληξει εγω γιατι ειχα εναν που εβγαζε 2χ30 volt στα 1000VA και για να μην αγορασω καινουργιο πηρα μονοκλωνο καλωδιο 4mm και τον ανεβασα στα 2χ54volt!

ALAMAN
15-02-07, 23:47
Πώς τον ανέβασες την τάση;
έχουμε και τέτοια δυνατότητα;

babisko
16-02-07, 07:07
Πώς τον ανέβασες την τάση;
έχουμε και τέτοια δυνατότητα;

Αν προσθέσεις σπείρες στο δευτερεύον του Μ/Σ, ανεβαίνει και η τάση εξόδου του δευτερεύοντος.

IOANNIS
16-02-07, 10:05
ακριβος!!!! πολλη σωστος ο μπαμπης!! :)

ALAMAN
16-02-07, 14:27
Σε έναν κανονικό μ/σ μπορώ να το κάνω αυτό;

Danza
16-02-07, 16:01
ναι... απλά δεν έχω καταλάβει κάτι. ξετυλίγεις το δευτερέυων και τυλίγεις άλλο? ή ενώνεις με καλάι και συνεχίζεις στο υπάρχον?

ALAMAN
16-02-07, 16:23
Κολάς με καλάι και συνεχίζεις. πώς μπορεώ να το κάνω σε κανονικό;
θα το τυλίξω γύρω γύρω;

babisko
16-02-07, 16:58
Κολάς με καλάι και συνεχίζεις. πώς μπορεώ να το κάνω σε κανονικό;
θα το τυλίξω γύρω γύρω;

Είναι πιο δύσκολο. Πρέπει να βγάλεις την πυρήνα του Μ/Σ και στο καρούλι του να προσθέσεις σπείρες με την ίδια φορά πάντα (αυτό ισχύει σε όλους τους Μ/Σ) και μετά να ξαναμοντάρεις τον πυρήνα, πράγμα όχι και τόσο εύκολο, όσο στον τοροειδή. Για να γνωρίζεις πόσες σπείρες πρέπει να προσθέσεις σε έναν Μ/Σ, κάνεις ένα πρόχειρο τύλιγμα 10 σπειρών και μετράς την τάση. Μετά με απλή αναλογία βρίσκεις πόσες σπείρες χρειάζεσαι. Όπως καταλαβαίνεις στο τοροειδή αυτό είναι πολύ πιο εύκολο, παρά στον κλασικό Μ/Σ ΕΙ.

IOANNIS
18-02-07, 00:46
προσθεσα και neon και το βραδυ εκτος οτι δειχνει πολλη ποιο ομορφος ο ενισχυτης φωτιζει και πολλη ωραια και το δωματιο!!!!! :wink:

ALAMAN
18-02-07, 00:49
Τώρα είσαι κορυφή. :D :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Δεν μας έδωσες κύκλωμα όμως.
Γιατί δεν τράβηξες και καμία φώτο στο σκοτάδι;

IOANNIS
18-02-07, 01:02
το εχω δωσει το κυκλωμα αλλα το ξαναδινω!!! :)
http://rapidshare.com/files/16969824/nchan_mos_project_06_05_06_191_170_300_watt.pdf.ht ml

IOANNIS
18-02-07, 01:13
για οσους δεν θελετε να χρεισημοπιοησετε mosfet αλλα τρανζιστορ npn το παρακατω κυκλωμα το εχω δοκιμασει και δουλευει αψογα και μαλιστα οδηγαει subwoofer με τελεια αποτελεσματα. :)
http://rapidshare.com/files/16970780/bipolar_nchan_schema_148.pdf.html
http://rapidshare.com/files/16970964/nchan_bipo_198.pdf.html
http://rapidshare.com/files/16971104/nchan_bipolari_tracks_143.pdf.html

ALAMAN
18-02-07, 01:28
ά ναι καλά λες, το έχω ξαναδεί.
Έκανες καμία αλλαγή πάνω σ' αυτό;
έχει δύο διαφορετικές γειώσεις σωστά; άρα η μαύρη γραμή (γείωση) δεν ενώνετε με την κανονική γείωση σωστα;

IOANNIS
18-02-07, 01:38
δεν εκανα καμια αλλαγη. εχει δυο διαφορετικες γειωσεις οι οποιες ενωνονται μεταξυ τους με μια αντισταση 10 ohm

ALAMAN
18-02-07, 01:46
όλες μεταξύ τους;
δηλαδή θα ενώσω όλες τις γειώσεις μεταξύ του και με μία αντίσταση στο πλιν;
ή θα ενώσω τις γειώσεις ανα ζευγαρια (δύο διαφορετικές) και μετά τα δύο ζευγαρια με μία αντίσταση;
ή θα ενώσω τις δύο γειώσεις με μία διαφορετική αντισταση;

IOANNIS
18-02-07, 01:56
για να το καταλαβεις ποιο απλα θα ενωσης την γειωση ισχυος με την απλη γειωση. στο λεω ετσι απλα για να το καταλαβεις. αν κοιταξεις πως ειναι στο τυπωμενο θα καταλαβεις. :) εαν φτιαξεις το τυπωμενο οπως ειναι δεν θα εχεις κανενα προβλημα!!! :D

babisko
18-02-07, 09:55
όλες μεταξύ τους;
δηλαδή θα ενώσω όλες τις γειώσεις μεταξύ του και με μία αντίσταση στο πλιν;
ή θα ενώσω τις γειώσεις ανα ζευγαρια (δύο διαφορετικές) και μετά τα δύο ζευγαρια με μία αντίσταση;
ή θα ενώσω τις δύο γειώσεις με μία διαφορετική αντισταση;

Οι γειώσεις είναι δυο, η γείωση του τροφοδοτικού και η γείωση των σημάτων. Δηλαδή το κοινό σημείο των σημάτων (η μια γείωση) και το κοινό (0V) του τροφοδοτικού. Αυτά τα δυο, τα θεωρείς σαν διαφορετικά σήματα και σε ένα σημείο τα ενώνεις με μια αντίσταση μικρής τιμής (π.χ. 10Ω)
Αν προσέξεις, στο σχηματικό τα κοινά σημεία συμβολίζονται με διαφορετικό σύμβολο.

babisko
18-02-07, 10:04
για οσους δεν θελετε να χρεισημοπιοησετε mosfet αλλα τρανζιστορ npn το παρακατω κυκλωμα το εχω δοκιμασει και δουλευει αψογα και μαλιστα οδηγαει subwoofer με τελεια αποτελεσματα. :)
http://rapidshare.com/files/16970780/bipolar_nchan_schema_148.pdf.html
http://rapidshare.com/files/16970964/nchan_bipo_198.pdf.html
http://rapidshare.com/files/16971104/nchan_bipolari_tracks_143.pdf.html

Off topic
Φίλε Ιωάννη, μια συμβουλή. Αν θέλεις να ανεβάσεις στο Rapidshare πολλά μικρά αρχεία σχετικά μεταξύ τους, μπορείς να τα συμπιέζεις με το winzip ή το winrar και να ανεβάζεις ένα αρχείο, δίνοντας ένα link για κατέβασμα. Με τον τρόπο αυτό και εσύ έχεις ομαδοποιήσει την δουλειά σου αλλά και αυτοί στους οποίους απευθύνεσαι κάνουν το κατέβασμα πιο εύκολα.


Πάντα Φιλικά
Μπάμπης

IOANNIS
18-02-07, 14:08
off topic
φιλε μπαμπη εχθες ειχαν ερθει κατι φιλαρακια και ηπιαμε ενα κρασακι παραπανω και ζητω συγνωμη για για τα σχεδον ακαταλαβηστηκα post που εγραψα :oops:
οσο για να συμπιεσω πολλα αρχεια μαζι και μετα να τα ανεβασω, δεν ξερω πως να το κανω γιατι δεν εχω κατση ποτε να ασχοληθω με υπολογιστες και προγραματα γι αυτο να με συγχωρητε αν σας τα δινω λιγο μπερδεμενα!!!

babisko
18-02-07, 16:20
off topic
φιλε μπαμπη εχθες ειχαν ερθει κατι φιλαρακια και ηπιαμε ενα κρασακι παραπανω και ζητω συγνωμη για για τα σχεδον ακαταλαβηστηκα post που εγραψα :oops:
οσο για να συμπιεσω πολλα αρχεια μαζι και μετα να τα ανεβασω, δεν ξερω πως να το κανω γιατι δεν εχω κατση ποτε να ασχοληθω με υπολογιστες και προγραματα γι αυτο να με συγχωρητε αν σας τα δινω λιγο μπερδεμενα!!!

Μα δεν είναι ακαταλαβίστικα αυτά που γράφεις, απλά έκανα μια καλοπροαίρετη παρατήρηση για διευκόλυνση όλων μας.
Εξάλλου, αφού ήσουν σε κρασοκατάνυξη, σημασία έχει να πέρασες καλά και όλα τα άλλα διορθώνονται και συγχωρούνται.

Μπορείς να κατεβάσεις, αν δε το έχεις, το winzip από εδώ (http://www.winzip.com/downwz.htm)

IOANNIS
23-02-07, 17:14
και μια φωτο απο τον ενισχυτη με τα 8χMJ15003 που τον ξαναφτιαχνω για ενα φιλαρακι!!! :)

IOANNIS
23-02-07, 17:22
τωρα περημενω τον τοροιδη να ερθει και πρεπει να φτιαξω και το κουτι!! :(
και μια παρατηρησει για οσους θελουν να τον φτιαξουν : εχει 2 μικρα λαθακια!! αν ενδιαφερεστε να τον φτιαξετε πειτε μου να σας πω που ακριβως ειναι γιατι τωρα βιαζομαι να φυγω να παω στη δουλεια!! :(

pet
23-02-07, 21:36
κάνω λάθος η χρησημοποιείς πλακέτες βακελίτη;;;;;;;

έγκλημα κατα την γνώμη μου

IOANNIS
23-02-07, 22:34
αναγκαστηκα να την χρεισημοποιησω γιατι εκει που αγοραζω υλικα δεν ειχε απο τις αλλες στις διαστασεις που ηθελα και βιαζομαι να τον φτιαξω!!! πρεπει να τον εχω ετοιμο μεχρι την αλλη βδομαδα!!! :)

babisko
23-02-07, 22:47
τωρα περημενω τον τοροιδη να ερθει και πρεπει να φτιαξω και το κουτι!! :(
και μια παρατηρησει για οσους θελουν να τον φτιαξουν : εχει 2 μικρα λαθακια!! αν ενδιαφερεστε να τον φτιαξετε πειτε μου να σας πω που ακριβως ειναι γιατι τωρα βιαζομαι να φυγω να παω στη δουλεια!! :(


:idea:
Φίλε Ιωάννη, αφού γνωρίζεις τα λαθάκια γιατί δεν τα γράφεις αδώ, ώστε κάποιος που θέλει να τον κατασκευάσει να έχει και τις διορθώσεις από την αρχή:?:
Όλο και κάποιος θα ενδιάφερεται. :-k

IOANNIS
24-02-07, 09:29
φιλε μπαμπη δεν ξερω πως να μετατρεψω το pdf σε jpeg ωστε μετα με το paint τον windows να σας δειξω που ειναι. οποιος μπορει ας βοηθησει!! :idea:

babisko
24-02-07, 09:53
φιλε μπαμπη δεν ξερω πως να μετατρεψω το pdf σε jpeg ωστε μετα με το paint τον windows να σας δειξω που ειναι. οποιος μπορει ας βοηθησει!! :idea:

Ορίστε :D

IOANNIS
24-02-07, 15:26
το ενα λαθος ειναι στο κυκλωμα το διορθωσα. το αλλο λαθακι βρισκετε στο κυκλωμα τις πλακετας. συγκεκρημενα: στην πλακετα που εχει τοποθετημενα τα υλικα η καθοδος τις D2 με μια αντιστασση 47R ειναι ενωμενες με ενα πυκνωτη 0,1μf και μετα με το -70 τις τροφοδοσιας ( ετσι πρεπει να ειναι σωστα ). στην πλακετα τωρα που δεν εχει τοποθετημενα τα υλικα η καθοδος τις D2 με μια αντιστασση 47R ΔΕΝ ειναι ενωμενες με τον πυκνωτη 0,1μf και με το -70 τις τροφοδοσιας. με αυτες τις 2 παρατηρησεις ο ενισχυτης παιζει τελεια!!! επισεις αλλη μια παρατηρησει ειναι οτι στο κυκλωμα λεει τροφοδοσια 70V αλλα καλυτερα να μην υπερβουμε τα 65V για να μην φερουμε στα ορια τασεις τους τα τρανζιστορ και μας μεινουνε στο χερι. βεβαια του εδωσα και 80V μια φορα για να δω και δεν επαθε τιποτα. :wink: αλλα καλυτερα να προλαμβανεις παρα να θεραπευεις!!! :)

babisko
24-02-07, 17:49
Φίλε Ιωάννη, από ότι βλέπω το τυπωμένο είναι σωστό στο σημείο που αναφέρεις. Εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά. Σε παρακαλώ αν μπορείς να σημειώσεις και στην τοποθέτηση υλικών και στο τυπωμένο τις διορθώσεις αν μπορείς. Ανεβάζω και τα δυο σχέδια σε μορφή jpg

babisko
24-02-07, 17:49
Και η τοποθέτηση των υλικών

IOANNIS
25-02-07, 01:25
φιλε μπαμπη εχεις δικιο. σας ειχα δωσει το διορθωμενω pdf. :) παντος αυτο που εχω σχεδιαση με κοκκινο στο κυκλωμα δεν ειναι διορθωμενο πανω στην τυπωμενο. ελπιζω να μην σας μπερδεψα!!!! :)

babisko
25-02-07, 08:32
φιλε μπαμπη εχεις δικιο. σας ειχα δωσει το διορθωμενω pdf. :) παντος αυτο που εχω σχεδιαση με κοκκινο στο κυκλωμα δεν ειναι διορθωμενο πανω στην τυπωμενο. ελπιζω να μην σας μπερδεψα!!!! :)

:ok:

IOANNIS
25-02-07, 22:35
καλησπερα!!! θα ηθελα να κανω αλλη μια παρατηρησει: και στον ενισχυτη με τα mosfet και σε αυτον με τα npn τρανζιστορ την πρωτη φορα που θα τον δοκιμασουμε εκτος απο οτι δοκιμαστικα θα του δωσουμε τα μισα περιπου βολτ απο οτι λεει στο κυκλωμα για να δουμε αν ειναι οκ θα αντικαταστισουμε τις ασφαλειες τον 5Α με μια αντισταση 10Ω στα (0,5 watt) και το τριμερακι το VR2 στο max δηλαδη 200Ω. αν ολα ειναι οκ οι αντιστασεις δεν θα παθουν τιποτα. αν ομως υπαρχει καποιο βραχυκυκλωμα καπου θα καουν αμεσως και κατα 90% δεν θα καψει τα τρανζιστορ (σχετικο :lol: ). αν στην μικροτερη ταση ο ενισχυτης ειναι οκ τοτε χωρις να βγαλουμε τις αντιστασεις τον 10Ω τροφοδοτουμε τον ενισχυτη μας με την κανονικη του ταση. αν και τωρα δεν συμβει τιποτα αποσυνδεουμε το τροφοδοτικο βαζουμε τις κανονικες ασφαλειες και ξανατροφοδοτουμε τον ενισχυτη. τον αφηνουμε περιπου κανενα μισαωρο να δουλεψει χωρις σημα στην εισοδο και μετα ρυθμιζουμε το ρευμα ηπεμιας!!!! αυτα!! :D
παντα καλοπροαιρετα γιαννης!!!!!

brainman
26-02-07, 14:55
:shock: φιλε εκπληκτικη δουλεια!!!!!!!!!!
δεν μας δινεις κ ενα σχηματικο(οπως ειπε κ ο συναδερφος παραπανω) να το πρωσπαθησουμε κ μεις?παντως πολυ καλη δουλεια κ προσεγμενη.κ παλι μπραβο σου :lol: :lol:

brainman
26-02-07, 15:03
:shock: φιλε εκπληκτικη δουλεια!!!!!!!!!!
επειδη ειμαι καινουργιος μου λες σε παρακαλω(η οποιος γνωριζει) πως ακριβως να βρω το σχηματικο?παντως πολυ καλη δουλεια κ προσεγμενη.κ παλι μπραβο σου :lol: :lol:

antonis
26-02-07, 15:17
πολυ ωραια τα σχεδια που εδωσες και δυνατα. ευχαριστω :ok:

vagos
26-02-07, 20:54
Πόσο κοστίζουν όλα τα υλικά

babisko
26-02-07, 22:37
:shock: φιλε εκπληκτικη δουλεια!!!!!!!!!!
επειδη ειμαι καινουργιος μου λες σε παρακαλω(η οποιος γνωριζει) πως ακριβως να βρω το σχηματικο?παντως πολυ καλη δουλεια κ προσεγμενη.κ παλι μπραβο σου :lol: :lol:

Λίγες απαντήσεις πιο πίσω θα βρεις το σχηματικό του ενισχυτή.

xazopartalos
21-09-07, 22:31
Παρα πολλη καλη δουλεια μπραβο σου λιγες φορες βλεπει καποιος κατι τετοιο.
Kαλητερο και απο καποιο αγοραστο. :ok:
(Special desing)