PDA

Επιστροφή στο Forum : Οθόνες γραφικών



eebabs2000
14-02-07, 10:57
Γνωρίζετε μήπως αν υπάρχουν οθόνες γραφικών γενικής χρήσης για διάφορες εφαρμογές έγχρωμες ή ασπρόμαυρες; Αν ναι σε τι μεγέθη βγαίνουν και που θα τις βρούμε; Ευχαριστώ προκαταβολικά την κάθε απάντηση :!:

GEWKWN
14-02-07, 10:59
τι ακριβωσ ψαχνεις;

eebabs2000
14-02-07, 11:33
Οθόνες lcd γραφικών όπως είναι των κινητών!

gsmaster
14-02-07, 15:02
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια απο κινητό ΝΟΚΙΑ που θα σουβγεί πολύ φτηνα. Το κακό είναι ότι είναι μικρές και περιορισμένων δυνατοτήτων. Δεν μπορείς να τις διαβάσεις πχ.

Μετά αν πας σε έτοιμη οθόνη του εμπορίου, ανάλογα τον controller που θέλεις βρίσκεις και τις ανάλογες αναλύσεις.
Οι τιμές βέβαια ξεφεύγουν λίγο (εντός Ελλάδας), 128*64 έχω βρει έχει 47 ευρώ. Φυσικά μιλάμε για ασπρόμαυρες. Κατα e-bay μεριά βρίσκεις και πολύ πιο φτηνές.

Για έγχρωμες.... απο μερικά ΝΟΚΙΑ μπορείς να τις οδηγήσεις αλλα δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο...

eebabs2000
14-02-07, 16:47
Αυτό ακριβώς είναι που με προβληματίζει, δηλαδή ότι είναι μικρές σε μέγεθος αυτές από κινητά. Από Ν80 ίσως μου κάνει αλλά καλά θα ήταν να έβρισκα μια πιο μεγάλη. Αλλά τι controller φοράει αυτή; Datasheet από που βρίκσω;

gsmaster
14-02-07, 19:15
Για έγχρωμες ή για ασπρόμαυρες μιλάς?

Στις οθόνες του εμπορίου, κοιτάς το serial που έχει πάνω η οθόνη, ή ότι άλλα χαρακτηριστικά λέει, και ψάχνεις στο google και βρίσκεις datasheet και controller και ότι άλλο.

Στις οθόνες των κινητών είναι λίγο πιο μπλεγμένη η κατάσταση, μερικά μοντέλα έχουν βρεθεί τι controller έχουν και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. πχ οθόνες απο ΝΟΚΙΑ 3210 3310 3330 5210 5110 ...... και πολλές άλλες, ανάλυσης 84*48 έχουν τον controller της philips PCD8544 και το datasheet υπάρχει στο νετ.

ALAMAN
14-02-07, 19:28
Οθόνες γραφικών νομίζω οτι είναι και οι οθόνες απο το gameboy color
Έχω μία τέτοια αλλα δεν ξέρω τί να την κάνω, έχει κανείς καμία ιδέα; :D
Η οθόνη είναι 4,3*4 (περίπου), μόνο το πλαίσιο που δίχνει.
Τώρα δεν ξέρω άν είναι γενικής χρήσης. :roll:

eebabs2000
14-02-07, 20:58
Για έγχρωμες έλεγα! Γι' αυτές που είπες βρήκα το datasheet το μεσημέρι που έψαξα λίγο. Όμως για την οθόνη του ΝΟΚΙΑ Ν80 που θα το βρω; Αν ήξερα τον controller μπορεί και να το έβρισκα.
Game boy δεν είχα ποτέ και έτσι δε ξέρω πως είναι. Πάντως αν είχα δε θα το χάλαγα. Δώστο σε κανένα μικρό παιδί να παίζει αν είναι σε καλή κατάσταση και δε το θες.

dal_kos
17-02-07, 13:51
Δες αυτο: http://lcd-panels-lcds.shopeio.com/inventory/catalog.asp?ACTION=2&cat=Lcds&sub=Lcd%20Panels
Ισως να εχει καποια σαν αυτη που ψαχνεις ;)

eebabs2000
22-02-07, 12:05
Γίνεται μήπως να βρούμε τα datasheets απ' αυτές τις οθόνες για να δω πως θα συνδεθούν;

eebabs2000
22-02-07, 12:47
Επίσης θα ήθελα και το datasheet της οθόνης του Ν80, μήπως και τελικά χρησιμοποιήσω αυτή, υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάτι;

dal_kos
22-02-07, 21:14
Φιλε eebabs2000, κοιταξε το στο google, ή διευκρίνησε ποια οθονη σε ενδιαφερει. ;)
Η LG LC064N1 παντως που μου γυαλισε απ' ό,τι καταλαβα δεχεται σημα RGB και NTSC.
Έχε παντως υπ'οψη σου πως κανοντας κλικ πανω σε καθε προϊον, σου βγαζει μια νεα σελιδα που μερικες φορες εχει και το datasheet στα δεξια ;)
Σε μΕ θες να την συνδεσεις? :roll:

eebabs2000
23-02-07, 10:42
Και αυτή που λες με ενδιαφέρει, αν γνωρίζεις να μου δώσεις το datasheet της θα σου ήμουν ευγνώμων. Σε μικροελεγκτή θέλω να τη συνδέσω. Στο google, όσες κοίταξα, το μόνο που έβγαζε ήταν μερικά χαρακτηριστικά τους και τη τιμή τους. Πουθενά δε βρήκα ένα αρχείο με τα πιν τους και τι είναι το καθένα!

eebabs2000
23-02-07, 12:02
Φίλε dal_kos άκυρο, το βρήκα το datasheet της έτσι όπως μου είπες, σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όμως απ' ότι είδα είναι 3-5W, αρκετά θα έλεγα!

Lykos1986
23-02-07, 12:13
Πολύ ενδιαφέρουσες οι παραπάνω οθόνες και σε καλή τιμή για το μέγεθος τους!!! Απ΄ ότι είδα όμως είναι για αγορές μόνο με πιστωτική κάρτα που δυστυχώς δεν έχω. Μήπως έχει και κανέναν άλλο τρόπο πληρωμής; Έχει παραγγείλει κανένας για να δούμε εντυπώσεις;

dal_kos
23-02-07, 22:30
Απλα επεσα πανω σε αυτο το καταστημα ενω εψαχνα για οθονες γραφικων παιδια.
Δεν τους εχω δοκιμασει, παντως εχουν και paypal για οσους ενδιαφερονται ;)
Οσο αφορα τη καταναλωση της, λογικο ειναι να ειναι μεγαλη αφου ειναι κανονικη οθονη lcd για υπολογιστη ;) Παντως δεν νομιζω πως θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις και καπως φορητα μια συσκευη με 6αρα οθονη ;)
Αν παντως κανεις καποια εφαρμογη που να μπορει να τη χρησιμοποιησει σε παρακαλω δωσε και σε μενα το προγραμμα :)
Φιλικα,
Κωστας

eebabs2000
25-02-07, 13:16
Μέχρι και το μέγεθος της οθόνης που πρότεινες παραπάνω "τρώγεται", φίλε dal_kos αλλά αν θέλει 5W για να ανάψει δεν θα αντέχουν οι μπαταρίες. Για την οθόνη του ΝΟΚΙΑ Ν80 γνωρίζει κανείς datasheet ή τον controller της, να ρίξω μια ματιά και σ' αυτήν; Ευχαριστώ!

takisegio
10-08-11, 13:32
Μέχρι και το μέγεθος της οθόνης που πρότεινες παραπάνω "τρώγεται", φίλε dal_kos αλλά αν θέλει 5W για να ανάψει δεν θα αντέχουν οι μπαταρίες. Για την οθόνη του ΝΟΚΙΑ Ν80 γνωρίζει κανείς datasheet ή τον controller της, να ρίξω μια ματιά και σ' αυτήν; Ευχαριστώ!

εδω το σχεδιο του Ν80 http://www.cpkb.org/index.php?title=Special%3ASearch&search=nokia+n80&go=Go