PDA

Επιστροφή στο Forum : LTspice models - Προγραμμα εξομοιωσης



lynx
14-02-07, 17:31
παιδια ξερετε που μπορω να βρω μοντελα για την βιβλιοθηκη του LTspice?
ειναι πολυ φτωχη! ουτε μια διοδος 1Ν4001 δεν εχει! :( ομως ειναι πολυ καλο προγραμμα και εχω την
εντυπωση οτι ειναι πιο ευχρηστο απο το αντοιστιχο PSpice! για το οποιο υπαρχουν παντου μοντελα!

αν δεν εχετε ιδεα για το που μπορω να βρω...τουλαχιστον προτεινετε μου ενα αλλο καλο και ευχρηστο
SPICE προγραμμα.

Ευχαριστω!

chris_x
17-02-07, 20:19
γεια σου φιλε θα συμφωνησω μαζι σου για το LTspice το κατεβασα κ εγω.Mου φαινεται πιο ευχρηστο απo το orcad και εγω τωρα τα μαθαινω καινουριος ειμαι.αν βρεισ μοντελα πες μου με ενδιαφερει.

ReFas
17-02-07, 21:21
Μπορεις ευκολα να προσθεσεις μοντελα...
Πηγαινε σε αυτη τη σελιδα
http://www.diodes.com/products/spicemodels/index.php

και ανοιξε το txt αρχειακι στο rectifiers>standard rectifier
μεσα αν ψαξεις λιγο θα βρεις το μοντελο του 1Ν4001 που θα ειναι αυτο

.MODEL DI_1N4001 D ( IS=76.9p RS=42.0m BV=50.0 IBV=5.00u
+ CJO=39.8p M=0.333 N=1.45 TT=4.32u )

εν συνεχεια πας στο φακελο του LT Spice
C:\Program Files\LTC\SwCADIII\lib\cmp και ανοιγεις το αρχειο standard.dio με το σημειωματαριο...παρατηρησε πως ειναι γραμμενα οσα μοντελα εχει μεσα μια γραμμη για καθε ενα...ξεκινανε παντα με το .model κτλ

πας κατω στο αρχειο και κανεις κοπυ-πειστ το μοντελο που θελεις να προσθεσεις, αλλη μια γραμμη δηλαδη, κλινεις το αρχειο και πατας ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ.
κλινεις και το ΛΤ σπαις και το ανοιγεις παλι, βαζεις μια διοδο στο κυκλωμα και παηγαινωντας στη λιστα θα δεις και το καινουριο αρχειο που προσθεσες.
Υπαρχει και ενας αλλος τροπος αλλα δεν τον θυμαμαι τωρα, θα το βρουμε παντως.

lynx
02-03-07, 03:43
το εκανα ομως δεν δουλευει σωστα...την διοδο στην διχνει ομως δεν διχνει ολλες τις τιμες.
δεν υπαρχει κανενας editor να του βαζουμε τα στοιχεια και να τα αποθηκευει?

ReFas
02-03-07, 08:05
Τι ενοεις με το δεν δειχνει ολες τις τιμες?
Το καθε μοντελο πρεπει να ειναι σε μια γραμμη αν γυρναει και σε δευτερη πρεπει να εχει το συν (+) μπροστα.


Δεν ειχα ψαξει για εντιτορ...καποια τρανζιστορακια που ηθελα τα εβαλα με το χερι, αν και θυμαμαι πρεπει να υπαρχει τουλαχιστον ενα προγραμμα που σου κανει αρχεια spice βαζωντας τις τιμες απο τα data των εταιρειων.

brainman
02-03-07, 21:49
οταν λετε προγραμμα εξομειωσεις εννοειται οτι βαζεται τα στοιχεια κ παιρνεται μετρησεις?
αν ναι whiz εχω ενα.το electronics workbench.
υπαρχει τροπος να στο στειλω?

lynx
02-03-07, 23:55
οταν λετε προγραμμα εξομειωσεις εννοειται οτι βαζεται τα στοιχεια κ παιρνεται μετρησεις?
αν ναι whiz εχω ενα.το electronics workbench.
υπαρχει τροπος να στο στειλω?

ναι...φτιαχνεις κυκλωματα οπως κανεις και σε ενα bread board και επισεις μπορει να παρεις μετρησεις ειναι πολυ καλα αυτα τα SPICE γιατι κατα καποιο τροπο καταργεις την χρηση του bread board! φαντασου οτι ενα τροφοδοτικο με τους πυκνωτες του και την ανορθωση του την φτιαχνεις σε λιγοτερο απο 5 λεπτα.

οσο για το προγραμμα που λες δεν το ξερω ομως λογικα μπορεις να το ανεβασεις στο rapidshare... αν ειναι commercial
προγραμμα ισως παραβενεις κανονισμους του φορουμ αν παραθεσεις εδω link :roll:




Τι ενοεις με το δεν δειχνει ολες τις τιμες?
Το καθε μοντελο πρεπει να ειναι σε μια γραμμη αν γυρναει και σε δευτερη πρεπει να εχει το συν (+) μπροστα.


Δεν ειχα ψαξει για εντιτορ...καποια τρανζιστορακια που ηθελα τα εβαλα με το χερι, αν και θυμαμαι πρεπει να υπαρχει τουλαχιστον ενα προγραμμα που σου κανει αρχεια spice βαζωντας τις τιμες απο τα data των εταιρειων.

δεν εχει ολα τα χαρακτηριστικα...πχ δεν εχει diode breakdown voltage και πρεπει εσυ να συμπληρωσεις τις τιμες
που λειπουν...πραγμα που το κανει δυσκολο γιατι δεν καταλαβαινω τι συμενουν καποια πραγματα στο κωδικα
για τα SPICE μοντελα...

ενας editor πραγματικα θα εκανε θαυματα!

brainman
03-03-07, 01:22
rapidshare ε?...ιδεα δεν εχω πως. :roll:
βασικα το εδιναν free στο τει πληροφορικης στη Θεσσαλονικη...λογικα θα επιτρεπεται ε?
gsmaster τι λες?

ReFas
03-03-07, 17:18
δεν εχει ολα τα χαρακτηριστικα...πχ δεν εχει diode breakdown voltage και πρεπει εσυ να συμπληρωσεις τις τιμες
που λειπουν...πραγμα που το κανει δυσκολο γιατι δεν καταλαβαινω τι συμενουν καποια πραγματα στο κωδικα
για τα SPICE μοντελα...

ενας editor πραγματικα θα εκανε θαυματα!

diode breakdown voltage ..
προφανως εννοεις την ταση ζενερ η οποια για την 1Ν4001 ειναι 50 βολτ και συμβολιζεται με το BV=50 (πιθανοτατα BV= Breakdown Voltage)

gsmaster
04-03-07, 03:09
rapidshare ε?...ιδεα δεν εχω πως. :roll:
βασικα το εδιναν free στο τει πληροφορικης στη Θεσσαλονικη...λογικα θα επιτρεπεται ε?
gsmaster τι λες?

Ναι φώναζέ το, και θα δίνουν για πολύ ακόμα...
Διαβάστε τα licences και δείτε τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται.

brainman
04-03-07, 04:21
και στο δικο μου τει εδιναν το eagle κ ηταν free edition αρα και αυτο το ιδιο θα ειναι.δεν νομιζω να τα δινουν καθηγητες παρανομα...
απλα ρωτησα σε περιπτωση που γνωριζες καλυτερα για το συγκεκριμενο προγραμμα στο συγκεκριμενο τει(αν δεν κανω λαθος σπουδαζουμε στο ιδιο τει κ το τει πληροφορικης ειναι ακριβως απεναντι,για αυτο εξαλλου ρωτησα συγκεκριμενα εσενα)

απο licences
5. Απαγορεύεται η δημοσίευση λογισμικού που δεν είναι ελεύθερης χρήσης (warez, crack) καθώς και η δημοσίευση υλικού με πορνογραφικό περιεχόμενο.

συνεπαγεται οτι μαλλον επιτρεπεται

αν εχεις κατι να προσθεσεις(γιατι οπως βλεπεις ειμαι καινουργιος και στο forum αλλα και στα ηλεκτρονικα γενικα)με μεγαλη μου χαρα να ακουσω

babisko
04-03-07, 08:48
Ρε παιδιά, τους κάψατε τους καθηγητές σας!!!
Πολλοί καθηγητές (και σχολές επίσης) δίνουν κάποια προγράμματα, μερικά από τα οποία είναι εμπορικά προγράμματα, στους σπουδαστές τους για να τους βοηθήσουν και για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Πράγμα το οποίο είναι παράνομο. Σας κάνουν την εξυπηρέτηση, αλλά πρέπει να τους "καρφώνετε" κιόλας; Λίγη διακριτικότητα δεν έβλαψε κανέναν.

ReFas
04-03-07, 09:57
Whiz.. αν θυμηθηκα καλα στο OrCad ειχα δει ενα εντιτορ το PSpice Model Editor αλλα δεν το δουλευω το orcad και δεν ξερω περισσοτερα.

gsmaster
04-03-07, 16:50
...
απο licences
5. Απαγορεύεται η δημοσίευση λογισμικού που δεν είναι ελεύθερης χρήσης (warez, crack) καθώς και η δημοσίευση υλικού με πορνογραφικό περιεχόμενο.

συνεπαγεται οτι μαλλον επιτρεπεται
...

Την άδεια χρήσης του προγράμματος εννοώ.

brainman
05-03-07, 00:29
μια τελευταια απαντηση να δωσω και δεν θα συνεχισω αλλο το θεμα γιατι ηδη πηρε μεγαλες διαστασεις κ χωρις λογο.

babisko εγω δεν "εκαψα" ουτε "καρφωσα" κανενα γιατι η συγκεκριμενη εκδοση ειναι free οπως με διβεβαιωσε φοιτητης στο συγκεκριμενο τει.ποτε ΚΑΝ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ καθηγητές (και σχολές επίσης) που δίνουν κάποια προγράμματα, μερικά από τα οποία είναι εμπορικά προγράμματα,(οπως ακριβως αναφερεις) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ.
πιστευεις οτι θα με συμφερε ποτε κατι τετοιο?(σκεψου οτι εχω αλλα 3 χρονια,τουλαχιστον,σπουδων).ειναι σαν να "δαγκωνεις το χερι που σε ταιζει" και δεν θα το εκανα ποτε.απλα οπως ειπες και εσυ μια εξυπηρετηση πηγα να κανω στον συναδερφο whiz.

αυτα και ελπιζω να μην παρεξηγησες τιποτα :ok:

babisko
05-03-07, 07:37
μια τελευταια απαντηση να δωσω και δεν θα συνεχισω αλλο το θεμα γιατι ηδη πηρε μεγαλες διαστασεις κ χωρις λογο.

babisko εγω δεν "εκαψα" ουτε "καρφωσα" κανενα γιατι η συγκεκριμενη εκδοση ειναι free οπως με διβεβαιωσε φοιτητης στο συγκεκριμενο τει.ποτε ΚΑΝ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ καθηγητές (και σχολές επίσης) που δίνουν κάποια προγράμματα, μερικά από τα οποία είναι εμπορικά προγράμματα,(οπως ακριβως αναφερεις) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ.
πιστευεις οτι θα με συμφερε ποτε κατι τετοιο?(σκεψου οτι εχω αλλα 3 χρονια,τουλαχιστον,σπουδων).ειναι σαν να "δαγκωνεις το χερι που σε ταιζει" και δεν θα το εκανα ποτε.απλα οπως ειπες και εσυ μια εξυπηρετηση πηγα να κανω στον συναδερφο whiz.

αυτα και ελπιζω να μην παρεξηγησες τιποτα :ok:

Όχι φίλε μου δεν σε παρεξήγησα, απλά πολλές φορές, χωρίς βέβαια να το θέλουμε, μπορεί να κάνουμε κακό σε κάποιους, αν όχι εσύ ή εγώ, κάποιος άλλος, ο οποίος να νομίσει ότι επειδή κάποιος καθηγητής του του έδωσε κάποιο πρόγραμμα για εξυπηρέτησή του, να νομίσει ότι είναι νόμιμο ή free.

Πάντα φιλικά
Μπάμπης