PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΑΜ 2x813 ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ



tzitzikas
14-02-07, 19:51
Παρακάτω στην εικονα που εχω φορτωσει παραθετω μια συνδεσμολογια για ενισχυτη ΑΜ με 2 λυχνιες 813. ποια απο τις 3 θα μου προτείνατε και γιατι??(αφορά την οδήγηση των λυχνιων)
επίσης οσον αφορα την τάση των screen καλύτερα είναι να τις τροφοδοτώ μέσω της ίδιας αντίστασης η μια αντίσταση για κάθε screen 813???

ReFas
15-02-07, 15:11
Γεια σου.
Το κοκκινο και το πρασινο σχηματακι Α,Β ειναι ιδια, αφου συνδεεις τα οδηγα μεταξυ τους τοσο ως προς συνεχες οσο και προς το εναλλασσομενο.
Στο μπλε εχεις χωρισει με πυκνωτες την οδηγηση οποτε μπορει η καθε λυχνια να εχει διαφορετικη συνεχες ταση, να εχεις υποψη σου μονο να βαλεις μεγαλους πυκνωτες σε τιμη, (ας πουμε 1νανοφαραντ) ετσι ωστε να μην παρουσιαζουν μεγαλη αντισταση στην εναλλασσομενη και εχεις διαφορες στην οδηγηση των λυχνιων.
Οποιο τροπο και να κανεις δεν θα εχεις διαφορες στην λειτουργια, ειναι χαμηλη η συχνοτητα, εγω παντως προτιμω τον τριτο τροπο γιατι εκτος οτι αφηνει την καθε λυχνια να αναπτυξει την δικια της ταση στο οδηγο, ειναι και πιο ομορφο στην κατασκευη απο το να ενωνεις μεταξυ τους τα πλεγματα και να εχεις μια αντισταση.
Επισης τα τσοκ δεν χρειαζονται αλλα αν σου περισσευουν μπορεις να βαλεις, ειναι και παλι για λογους ομορφιας, διχνει πιο ωραια με τσοκ.
Για το σκριν που λες, κανονικα δεν εχεις εναλλασσομενη ταση εκει, οποτε μπορεις να τα ενωσεις μαζι με ενα καλωδια και μετα να κανεις οτι θες.