PDA

Επιστροφή στο Forum : σχεδιασμος συνθετου pcb στο eagle-προβλημα



tzitzikas
18-02-07, 19:52
θελω να σχεδιασω το τυπωμενο του κυκλωματος που φενεται στην εικονα που εχω φορτωσει. ειναι αρκετα συνθετο
γιατι το τσιπακι ειναι υπερβολικα μοκρο και εχει 32 ποδια.
προσπαθησα να το σχεδιασω απευθειας στο eagle board αλλα μετα απο ενα σημειο και μετα το χαος.θα επεφτε η μια γραμμη πανω στην αλλη.
σκεφτομαι να το σχεδιασω στο eagle schematic και μετα να το κανει αυτοματα board το προγραμμα.
το package του MC44C402 της motorola ειναι 32-lead LQFP. ΑΥΤο το package το βρισκω στη βιβλιοθηκη
του board αλλα στη βιβλιοθηκη του schematic προγραμματος δε μπορω να το εντοπισω. σιγουρα
καπου υπαρχει(προφανως το ιδιο package ανηκει σε καπιο τσιπακι που υπαρχει στην βιβλιοθηκη).
Η βιβλιοθηκη δεν περιεχει το τσιπ που χρειαζομαι.πως μπορω να βρω μεσω του package το αλλο τσιπακι
που εχει το ιδιο package με αυτο της μοτορολα.
ας μου θυμησει επισης καποιος πως μετατρεπει το eagle απευθειας σχηματικο διαγραμμα σε
τυπωμενο.

tzitzikas
19-02-07, 10:41
κανεις???????????????

eebabs2000
19-02-07, 20:28
Σε άλλο μέγεθος δεν υπάρχει το τσιπ; Εγω από Eagle είμαι εντελώς άσχετος, με το OrCad δε μπορεί να γίνει κάτι;

gsmaster
20-02-07, 02:10
Στο orcad γίνεται σίγουρα.

Στο eagle δοκίμασε στο θεωρητικό (αν δεν μπορείς να φτιάξεις το εξάρτημα) να βάλεις έναν κοννέκτορα 32πιν όπου στο τυπωμένο του θα το αντιστοιχίσεις το footprint που θέλεις.