PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΜΕ PLC



billtech
20-02-07, 16:38
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ
ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ.

ΨΑΧΝΩ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΧΡΗΣΗ PLC.

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΤΗΝ ΠΕΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΡΜΟ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ.

intellectual
24-02-07, 18:47
Μια κλασσική πτυχιακή είναι ο Έλεγχος Φανάριων.

billtech
28-02-07, 11:22
ΤΗΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ ΠΕΡΙΣΥ ΑΥΤΗΝ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΓΙΑ 5 ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΑΠΕΚΛΗΣΕ.

Gant
28-02-07, 18:41
Ίσως έλεγχος πολυόροφου ανελκυστήρα;

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
01-03-07, 09:27
Ίσως έλεγχος πολυόροφου ανελκυστήρα;
Αυτό είναι μάλλον πολύπλοκο και θα μπλέξει.


Ελεγχος μπαρών σε ισόπεδη διάβαση τρένων;;
Και μάλιστα μπορεί να γίνει με απλό PLC (έξυπνα ρελέ), τύπου Zelio ή logo
Το σενάριο της λειτουργίας είναι απλό. Εαν ενδιαφέρεσαι, μπορώ να σου το αναλύσω, οπότε θα σου μείνει μόνο η εφαρμογή στο PLC

billtech
01-03-07, 12:05
ΝΑΙ ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΠΕΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΤΟ PLC S7-200 ΘΑ ΤΟ ΥΛΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ.

gsmaster
01-03-07, 13:28
billtech καλό είναι να μην γράφεις με κεφαλαία, γιατί είναι κουραστικά στην ανάγνωση, και στην γλώσσα του ιντερνετ υποδηλώνουν ότι φωνάζεις.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
01-03-07, 15:01
ΝΑΙ ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΠΕΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΤΟ PLC S7-200 ΘΑ ΤΟ ΥΛΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ.
Δες το παρακάτω σχήμα.
Το σενάριο έχει ως εξής:
Οταν πλησιάζει τρένο, θα πατήσει τελευταίο τον τερματικό διακόπτη εντολής κατεβάσματος μπάρας, οπότε πρέπει να ανάψει ο φωτεινός σηματοδότης και μετά από πχ 10 δευτερόλεπτα (ωστε να προλάβει ο οδηγός που βρίσκεται πολύ κοντά να περάσει) θα αρχίσει να κατεβαίνει η μπάρα εως ότου πάρει εντολή από τον τερματικό μπάρας κάτω για να σταματήσει . Οταν το τρένο απόμακρυνθεί τότε θα πατήσει τελευταίο τον τερματικό διακόπτη εντολής ανεβάσματος μπάρας, οπότε θα σταματήσει ο φωτεινός σηματοδότης και θα αρχίζει η μπάρα να ανεβαίνει εως ότου πάρει εντολή από τον τερματικό διακόπτη μπάρας επάνω για να σταματήσει.
Ενοείται ότι οι τερματικοί διακόπτες στις ράγες μπαίνουν σε μεγάλη απόσταση από την διάβαση.

Ελπίζω να βοήθησα.
Στη διάθεσή σου για επιπλέον πληροφορία

EDIT: Μια διόρθωση στο σχέδιο: Στην δεξιά πλευρά του σχεδίου, οι δύο τερματικοί να αλλάξουν θέσΗ. Στα δεξιά πάει ο τερματικός εντολής ανέβασμα μπάρας και στα αριστερά ο τερματικός εντολής κατέβασμα μπάρας

billtech
01-03-07, 17:53
λοιπον καταρχας συγνωμη φιλε gsmaster δεν το ηξερα θα το προσεξω.

φιλε πετρο θα το προτινο στο καθηγητη και αν το δεχτη και χρειαστο τιποτα αλλο θα σου πω.

( αν ειχες και τον κωδικα θα ηταν σουπερ!! πλακα κανω)

σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου.

billtech
02-03-07, 00:00
φιλε πετρο προσεξα την αλλαγη που μου ειπες στο edit οταν το εβλεπα και το διορθωσα. το ανεβαζω απλα για επιβεβαιωση. να'σαι καλα.

http://img233.imageshack.us/img233/47/untitled1ow4.jpg

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
02-03-07, 08:54
Σωστός!!!!

billtech
07-06-07, 23:03
παιδια γεια σας,
εκανα την πτυχιακη με τα τρενα που ειναι ποιο πανω και εχω κολλησει σε ενα σημειο αν μπορει καποιος να βοηθησει.

εχω ενα προβλημα πως να ελεγχω τον κινητηρα να πηγαινει πανω κατω για να ανοιγοκλεινει η μπαρα.

εχω 2 σηματα που τα στελνω απο το plc και το ενα ειναι να ανοιξη η μπαρα και το αλλο να κλεισει.
θελω να τον κανω να γυρναει δεξια και αριστερα και να γυρναει μονο 90μοιρες οσο πρεπει για τη μπαρα δηλαδη.

σας ευχαριστω.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
11-06-07, 10:24
παιδια γεια σας,
εκανα την πτυχιακη με τα τρενα που ειναι ποιο πανω και εχω κολλησει σε ενα σημειο αν μπορει καποιος να βοηθησει.

εχω ενα προβλημα πως να ελεγχω τον κινητηρα να πηγαινει πανω κατω για να ανοιγοκλεινει η μπαρα.

εχω 2 σηματα που τα στελνω απο το plc και το ενα ειναι να ανοιξη η μπαρα και το αλλο να κλεισει.
θελω να τον κανω να γυρναει δεξια και αριστερα και να γυρναει μονο 90μοιρες οσο πρεπει για τη μπαρα δηλαδη.

σας ευχαριστω.
Μα για αυτό υπάρχουν οι δύο τερματικοί διακόπτες επάνω στην μπάρα. Θα τους βάλεις σε αντίστοιχες είσόδους στο plc ωστε να ανόιγει η μπάρα μέχρι που να ακουμπίσει τον τερματικό ανόδου και το αντίστροφο για το κλείσιμο της μπάρας, ή εαν δεν θέλεις να τα "περάσεις" από το plc, βάλε τους τερματικούς στη σειρά με τις εντολές ανοιγμα-κλείσιμο. Οσο για το αριστερά-δεξιά του μοτέρ δες το παρακάτω σχέδιο με τα δύο ρελέ

billtech
11-06-07, 10:57
σε ευχαριστω φιλε μου για το κυκλωμα. βρηκα και εγω ανα παρομοιο αλλα το δικο σου ειναι καλυτερο οπως βλεπω. για την ρυθμηση σκεφτηκα να το κανω με τον προγραμματισμο.

να δωσω ενα χρονο για την καθε εντολη ετσι ωστε για πχ 2sec να ισχυει η καθε εντολη και μετα να απενεργοποιειται.

billtech
12-06-07, 19:43
συνεχιεα προβληματα.

πως μπορω ρε παιδια να το κανω το μοτερ να γυρναει σιγα για να μπορω να το σταματω οταν φτασει τις 90μοιρες πανω και κατω για να ελεγχω τις μπαρες.

τα απλα μοτερακια παιχνιδιων γυριζουν πολυ γρηγορα και δεν θα ανοιγει και να κλεινει η μπαρα αλλα θα κανει περισσοτερες στροφες.
το προτιμο χωρις προγραμματιζομενο γιατι μπλεκοντε τα πραγματα και αλλο.

gsmaster
12-06-07, 20:07
Βρές ένα μοτέρ με μειωτήρα (γρανάζια για να μειώνεται η ταχύτητα)