PDA

Επιστροφή στο Forum : Διπολική, καλή για εκπομπή στα fm?



fkdpbpar
22-02-07, 20:07
Γεια σας, θέλω να αγοράσω μια κεραία για εκπομπή στα Fm, ο πομπός είναι 0,5 βαττ και θέλω να εκπέμπω στα 100mhz, με μια απλή διπολική είμαι εντάξει?

radioamateur
22-02-07, 21:43
Για μεταφορά ήχου από δωμάτιο σε δωμάτιο ένα σύρμα γύρω στα 75 cm σε καλύπτει δεν χρειάζεσαι δίπολο...

fkdpbpar
23-02-07, 10:30
Ναι, αλλά πιο έχει μεγαλύτερη εμβέλεια το δίπολο ή το σύρμα ή έχουν και τα δύο την ίδια σε αυτά τα βαττ? :?:

billos1989
24-02-07, 10:56
με 0,3βαττ 4 μετρα rg213 και ενα διπολο στην ταρατσα στους 108 ειχα καλυψει 800μετρα.

fkdpbpar
24-02-07, 11:05
Τι είναι το 4 μέτρα rg213? Εξηγησέ το μου λίγο

babisko
24-02-07, 11:20
Τι είναι το 4 μέτρα rg213? Εξηγησέ το μου λίγο

Με πομπό ισχύος 0,3W και συνδεμένο ένα δίπολο στην ταράτσα μέσω καθόδου 4 μέτρων με τύπου RG213 καλώδιο, κάλυψε 800 μέτρα στους 108 MHz.
Ελπίζω να βοήθησα :)

fkdpbpar
24-02-07, 11:26
Οκ, ευχαριστώ

fkdpbpar
27-02-07, 10:33
Πόσο περίπου κάνει μια απλή διπολική κεραία εκπομπής? Στη smart kit θα βρω?

electron
27-02-07, 14:26
Για τα δεδομένα της Αθήνας με 0.5 watts αντε να ακουστείς μέχρι το δίπλα δωμάτιο.

fkdpbpar
27-02-07, 14:31
Πόσο περίπου κάνει μια απλή διπολική κεραία εκπομπής? Στη smart kit θα βρω?

electron
28-02-07, 11:36
Γύρω στα 5 ευρώ κάνει και πιθανόν να βρεις και εκεί.

fkdpbpar
28-02-07, 12:58
Ευχαριστώ, άλλη μια ερώτηση, τι είναι το ομοαξονικό καλώδιο?

electron
01-03-07, 05:51
Είναι κάθε δίκλωνο καλώδιο που κατασκευάζεται έτσι ώστε να έχει την μορφή ενός κλώνου.Στην ουσία όμως πρόκειται για δίκλωνο όπου ο πρώτος κλώνος είναι το λεγόμενο μπλεντάζ ή θωράκιση.

RFΧpert
01-03-07, 11:30
Ευχαριστώ, άλλη μια ερώτηση, τι είναι το ομοαξονικό καλώδιο?
Ειναι ενα καλωδιο που οι αγωγοι του ειναι τοποθετημενοι ετσι ωστε αν το δεις σε καθετη τομη θα μοιαζει σαν να αποτελειται απο πχ δυο ομμοκεντρους κυκλους, εναν με ακτινα πχ 2χιλ και εναν εξωτερικα αυτου με ακτινα 10χιλ... Αυτα τα ειδη καλωδιων οταν το εξωτερικο τους ειναι γειωμενο στην χρηση εχουν πολυ υψηλη απορριψη ακτινοβολιας απο και προς τον κεντρικο αγωγο, αφου η εξωτερικη ομοιομορφη γειωση "θωρακιζει" στην ουσια το κεντρικο τους αγωγο...
Ιδιαιτερα χρησιμοποιουνται σε μεταφορα σηματων ΥΣ...

fkdpbpar
01-03-07, 14:02
Ευχαριστώ παιδιά, πήρα τον πομπό 1 βαττ της σμαρτ κιτ, ένα καλώδιο RG213 και ένα απλό δίπολο (καλά αυτός ο πομπός δεν συντονίζει με την καμία). Είπα στην αρχή να τον συντονίσω με την κεραία που ήδη είχε, και έπειτα θα έβαζα το δίπολο για μεγαλύτερη εμβέλεια.
Όταν προσπαθούσα να το συντονίσω με την δικιά του κεραία (σύρμα), το μόνο που ακούγονταν στο ραδιοφωνάκι ήταν μια βουή (για παράδειγμα: έβαλα το σιντι πλέιερ να παίζει πάνω από το πυκνωτικό μικρόφωνο του πομπού και γυρνώντας το τριμμεράκι 22ΚΩ που συντονίζει το μικρόφωνο και το τριμμεράκι 4-14 pF που συντονίζει την συχνότητα εκπομπής, προσπάθησα να ακούσω κάτι από το ραδιοφωνάκι). Όπως είπα και παραπάνω το μόνο που ακούγονταν ήταν μια βουή από το ραδιοφωνάκι.
Έπειτα έκλεισα το ραδιοφωνάκι και προσπάθησα να το συντονίσω με τη φωνή μου, κάθε φορά που μίλαγα ακούγονταν από το ραδιοφωνάκι η ίδια βουή αλλά όχι η φωνή μου. Μετά καθώς ήμουν έτοιμος να το παρατήσω ακούμπησα την κεραία από το ραδιοφωνάκι με την κεραία του πομπού και ακούστηκε κανονικά η φωνή μου (1η ερώτηση: Τι φταίει και δεν ακούγονταν η φωνή μου πριν?).
Υπέθεσα ότι φταίει η κεραία και αποφάσισα να βάλω το δίπολο εκπομπής. Σύνδεσα την έξοδο 3 με το ένα μέρος της διπολικής κεραίας και το 4 με το άλλο (με απλό καλώδιο,σωστό;), αλλά δεν ακούγονταν τίποτα αυτή τη φορά. (2η ερώτηση: Τι φταίει αυτή την φορά και δεν άκουγα καθόλου τη φωνή μου από το ραδιοφωνάκι ούτε καν τη βουή που άκουγα πριν με την δικιά του κεραία?, 3η ερώτηση: μετά την τοποθέτηση του διπόλου θέλει πάλι συντονισμό ο πομπός?). Κούραση αυτός ο πομπός!!!! :evil:

radioamateur
01-03-07, 16:20
Κάποιο λάθος υπάρχει στο μοντάρισμα...Το πυκνωτικό μικρόφωνο έχει πολικότητα...Απέφυγε να συνδέσεις οποιαδήποτε πηγή ήχου στην είσοδο στο στάδιο αυτό προς αποφυγή καψίματος.Δοκίμασε ένα άλλο μικρόφωνο...

fkdpbpar
01-03-07, 16:22
Έχει πολικότητα? Δηλαδή έχει σημασία το πως θα το τοποθετήσω?

radioamateur
01-03-07, 16:24
Πρέπει να υπάρχει σχεδιάγραμμα...μέσα στο kit ...

fkdpbpar
01-03-07, 16:32
Δεν έχει. Το σχήμα του πικροφώνου από κάτω είναι κάπως έτσι: (: )
Το πάνω ή το κάτω κυκλάκι είναι το+

radioamateur
01-03-07, 16:44
http://www.vaiconlasigla.it/negozio/Lezioni/microfoni_schede.htm