PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαν USB emulator...



baladofatsas
28-02-07, 14:48
Χαιρετω την παρεα μας.Χθες μετρησα την ταση που δινει η θυρα USB στην εξοδο της και ειδα οτι δινει 5 βολτ.Εχω ενα ΜΡ3 το οποιο φορτιζει μονο σε τετοια θυρα και δεν εχει φορτιστη.Τι μπορω να κανω για να φτιαξω εναν μετασχηματιστη για 220 η τι πρεπει να ξερω για να παρω εναν ετοιμο και να του αλλαξω την αποληξη σε USB?

gsmaster
28-02-07, 15:52
Θα κάνεις ένα απλό κύκλωμα με ενα 7805 και το κατάλληλο βύσμα και θα το προσαρμόσεις. Προσοχή στην πολικότητα των 5V
Εδώ θα δεις πώς http://www.hlektronika.gr/phpBB2/theory_powersupplies.php

baladofatsas
01-03-07, 00:18
Thanks Master!

Vegeta
01-03-07, 01:03
νομιζω οτι δεν χρειαζοταν να μετρησεις την ταση της θυρας. ετσι κι αλλιως η τιμη των 5 βολτ ηταν αναμενομενη αφου ο υπολογιστης σαν "ενα μεγαλο λογικο κυκλωμα" δουλευει με 0 και 5 βολτ (0 και 1 ---> διαδικη λογικη). τον μετασχηματιστη τι τον χρειαζεσαι; αφου το mp3 μπορει να φορτισει απ'ευθειας απο τον υπολογιστη. η θυρα του usb εκτος απο το να μεταφερει δεδομενα φορτιζει κιολλας αφου μεταφερει ρευμα. τι χρειαζεσαι τον μετασχηματιστη αφου μπορεις να το φορτιζεις απ' ευθειας απο τον υπολογιστη σου οταν το συνδέεις;

gsmaster
01-03-07, 02:07
Ναι αλλά πρέπει να έχει ανοιχτό τον υπολογιστή για να φορτίσει ο μηχάνημα, και μπορεί και να μην έχει κάν υπολογιστή εκεί που είναι και θέλει να το φορτίσιε.

Vegeta
01-03-07, 02:56
τον υπολογιστη να τον εχει ανοιχτο ετσι και αλλιως για να μπαινει στο site του hlektronika και να γραφει μηνυματα. :)
για να χρεισιμοποιησει τον μετασχηματιστη χρειαζεται προσβαση σε καποια μπριζα (πραγμα που το βλεπω λιγο δυσκολο εαν εισαι εκτος σπιτιου). εγω απλος τον ρωτησα μηπως και δεν το ηξερε και με το σκεπτικο οτι πρωτα φορτιζει το mp3 (απο τον υπολογιστη του) και μετα βγαινει απο το σπιτι. εξαλλου αν το χρειαζεται καπου αλλου θα κουβαλαει και τον μετασχηματιστη μαζι του; νομιζα οτι το προβλημα ηταν για μεσα στο σπιτι. :roll:

baladofatsas
01-03-07, 08:59
Το χωριο μου που λετε ειναι το Μεσοτοπο Λεσβου και παω εκει 1 μηνα καθε καλοκαιρι.Εκει ομως υπολογιστη δεν εχω (ουτε καν σταθερο τηλ. δεν εχουμε βαλει!).Πως θα το φορτιζω λοιπον ?Γι αυτο λοιπον ηθελα αυτον τον μετασχηματιστη.

GEWKWN
01-03-07, 11:53
θα σου προτεινω να μας γραψεις και τον τυπο του
mp3 για να δουμε το ρευμα του τροφοδοτικου.
π.χ. ειναι σιγουρο οτι το ρευμα δεν ειναι παραπανω
απο 500mA γιατι αυτο ειναι το μεγιστο ρευμα της usb.

staaronis3
21-07-07, 20:59
Εγω το mp3 μου το φόρτηζα με τον φορτιστή του κινητού μου (motorola v360) ο οποίος έχει καλόδιο usb το πιο μικρό (νομίζω micro).