PDA

Επιστροφή στο Forum : angel eyes σε c2 μκ2!



c2vtsssss
02-03-07, 18:59
τους τελευταιους 2 μηνες αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τα φαναρια μου στο c2..δεν αναγνωριζει τα μικρα φωτα!ειναι 5 σε συνολο κ ολα τους ledακια.μου βγαζει serv οποτε το αναβω κ γενικα κ ενω βρισκομαι εν κινηση στο δρομο.γενικα φωναζει οποτε του τη βαρεσει..κ καμια φορα κ οταν αναβω κ φλας ρυθμικα!!ολα αυτα μολις εχω σβηστα τα φωτα..οταν αναβω τα μικρα τπτ απο αυτα δε συμβαινει!!ακομα κ πριν βαλω μπροστα το αυτοκινητο αν αναψω τα μικρα κ βαλω μπρος το αυτοκινητο δε σφυριζει τπτ..ψαχνω λυση γιατι δε μπορω να κυκλοφορησω με σβηστα τα μικρα φωτα!!καθε εκατο μετρα με τρελαινει!! :head:

gsmaster
02-03-07, 19:18
Μια επίσκεψη στην αντιπροσωπεία θα λύσει πιστεύω το πρόβλημα. Αν δεν τα πάς και πολύ καλά με τις αντιπροσωπείες, πήγαινε σε κάποιον ηλεκτρολόγο που να έχει διαγνωστικό μηχάνημα. Υπόψην η ταρίφα μόνο για έλεγχο με το διαγνωστικό είναι κανα 50άρι. Οπότε αν είσαι μέσα στην εγγύηση η αντιπροσωπεία ειναι μια καλή λύση.

Επίσης ψάξε για καμια σελίδα φίλων-ιδιοκτητών citroen εκεί θα δεις αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και πώς αντιμετωπίστηκε.
πχ
Αγγλικό -> http://c2club.co.uk/
Ελληνικό -> http://www.greekcitroenclub.gr/

c2vtsssss
02-03-07, 19:24
κ ομως η αντιπροσωπια λεει δε γνωριζει απο τετοια φαναρια!!ο ηλεκτρολογος μ'εστειλε σε ηλεκτρονικο κ δε ξερω..επισης επειδη ειμαι μελος σε club μονο εγω νομιζω εχω βαλει τετοια φαναρια σε μκ2..η διαφορα απο το μκ1 ειναι πως το μοντελο μου εχει full can κ οποτε μια μικρη πτωση τασης οπουδηποτε στο αυτοκινητο γινεται αντιληπτη..

ice25
02-03-07, 20:42
τα έχεις βάλει εσύ τα led? ήταν μανισια?αν τα αυθεντικά ήταν με νήμα πιθανών να προσπαθεί να δει αν είναι καμένα.με κάποιο μικρο ρεύμα το οποίο δεν τα ανάβει.αν τα led τα έβαλες εσύ όπως είναι γνωστό για να περάσει ρεύμα πρέπει να έχουμε μια συγκεκριμένη τάση!!και ίσως να μην επεαρκει η τάση ελέγχου.

οπότε yok ρεύμα οπότε ο εγκέφαλος λέει καμένο λαμπάκι!!!οπότε service...

αν ανάψεις τα φώτα πριν βάλεις μπρος το αμάξι δίνεις κατευθείαν 12v στα led οπότε και περνάει ρεύμα και περνάνε και απο τον ελέγχο!ιοποτε yok service...η μπορεί με αυτό το τρόπο να μην κάνει καν ελέγχο.

σου τα γράφω αυτά γιατί ετοιμάζω ένα project το οποίο θα ελέγχει τα φώτα του megane με αυτό το τρόπω για τυχών καμένα φωτα...

πιθανή λύση πυκνωτής παραληλα με τα led..

c2vtsssss
02-03-07, 21:29
κοιτα τωρα που το λες μολις ξεκλειδωνω το αυτοκινητο τα led αναβουν πολυ πολυ λιγο οσο που φαινονται το πρωι(το βραδυ φαινεται καθαρα)..αυτο γινεται κ οταν το κλειδωνω οσπου μετα απο 3-4 λεπτα σβηνουν τελειως(ειτε ειχα αναμμενα τα φωτα ειτε σβηστα)..τα led τα εχει ετσι στανταρ το φαναρι!δεν ειναι φυσικα της αντιπροσωπιας.προσωπικα εγω νομιζω πως αφου τα led τραβαν λιγοτερο ρευμα (λογικα) απο τα προηγουμενα μικρα που ειχα κ δεν ηταν led οποτε λογω μικροτερης τασης μαλλον νομιζει πως δεν υπαρχει καθολου λαμπα..

gsmaster
02-03-07, 21:46
Α τώωωωρα κατάλαβα.... δεν μου πήγε στο μυαλό τι εννοείς με τα angel eyes...
Γιώργο είσαι σίγουρος ότι χρειάζονται πυκνωτή πάράλληλα? εγώ θα δοκίμαζα αντίσταση μικρής τιμής / αρκετών βατ.

c2vtsssss
02-03-07, 22:16
νομιζω πως καπως πρεπει να μετρησω να τα βατ που πρεπει να πανε στον εγκεφαλο για να θεωρησει πως εχει κανονικα λαμπες κ να βαλω μια αντισταση που μαζι με τα led θα φτανει τα βατ που θελει ο εγκεφαλος..γιατι το αρκετων βατ θα καψει τπτ!!α!κ τα angel eyes ειναι αυτα:
http://www.imageshack.gr/images/jjhmgonwnmjjndgq0fq4.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=jjhmgonwnmjjndgq0fq4.jpg)(αυτα που ειναι αναμμενα ειναι ολα led κ ειναι τα μικρα)

ice25
04-03-07, 02:49
αντίσταση?βατικια(αρκετα βατ) με μερικά ohm.σχεδόν βραχυκύκλωμα.καθώς το νήμα έχει μικρή αντίσταση?εγώ έλεγα για πυκνωτή μπας και κοροϊδέψουμε τον εγκέφαλο.για όσο χρόνω φορτίζει ο πυκνότης πιστεύω θα δει και κάποιο ρεύμα.οπότε ίσως περάσει το chek.αν κάνω λάθος δοωρθοστε με.νυσταταζω κιόλας τώρα.θα το σκεφτώ καλύτερα.με αντίσταση μικρής τιμής όμως μήπως δεν ανάβουν καθόλου τα led μετά?

c2vtsssss
04-03-07, 16:46
το μοντελο μκ2 ομως σαν το δικο μου δλδ κανει συνεχεια ελεγχο οποτε πρεπει να περναει συνεχεια τα check δλδ λογικα να εχει ενα σταθερο ρευμα!!δε ξερω κ ηλεκτρονικα τετοια οποτε στηριζομαι αποκλειστικα στην αποψη σας!!