PDA

Επιστροφή στο Forum : Remote Start Engine



BMXakias
04-03-07, 00:26
Θα ήθελα τη βοήθεια κάποιων για να κάνω ένα απλό κυκλωματάκι, δηλαδή για αυτούς που γνωρίζουν απο ηλεκτρονικά είναι απλό!
Εγω δεν ξέρω και πολλά, μόνο τα βασικά!
Βασικός λόγος είναι να ζεσταίνω το car το πρωί στις 6 για να μπαίνω στη ζεστούλα και με έτοιμο ξεθολωμένο παμπρίζ!

Βασικά θα ήθελα να χρησημοποιήσω ένα απλό μονοκάναλο τηλεχειρισμό σαν αυτόν http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=16264&cat=252&page=1

Στη συνέχεια το κύκλωμα που θα ενεροποιεί αυτός ο τηλεχειρισμός θα ήθελα να κάνει το εξής:
να δίνει μόνιμο ρεύμα στην ανάφλεξη (να ανοίγει δηλαδή το διακόπτη)
μετά απο 2sec (χρόνος που χρειάζεται για τα check, να σβήσουν τα λαμπάκια και τέτοια) να δίνει ρεύμα για 1-2sec για μιζιά και μετά απο 5 λεπτά να σβήνει το car!
Δεν μ'ενδιαφέρει να γίνει πανέντα και να μπορεί να συνδεθεί και με το λεβιέ ταχυτήτων γιατί είναι λίγο δύσκολο νομίζω, εξάλλου πάντα το αφήνω χωρίς ταχύτητα!
Τι λέτε εύκολο?
Δεν αξίζει να πάω να δώσω 500 για συναγερμό με start engine και τα έτοιμα που βρήκα μόνο για αυτή τη δουλειά κάνουν πάνω απο 200!
Please help me!!!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Radiometer
04-03-07, 04:13
καλησπέρα, αν έχει ιμομπιλαιζερ το αυτοκίνητό σου χωρίς το κλειδί στην μίζα δεν θα μπόρεση να πάρει εμπρός ο κινητήρας,
όσο αναφορά το λεβιέ ταχυτήτων καλύτερα να το ασφάλισής μαζί με το χειρόφρενο ώστε όταν έχεις νεκρά και τραβηγμένο
το χειρόφρενο μονό τότε να παίρνει εμπρός ο κινητήρας για την δική σου ασφάλεια



και τα έτοιμα που βρήκα μόνο για αυτή τη δουλειά κάνουν πάνω απο 200!

για δες αυτο (http://www.directed.gr/38catalog/product_info.php?cust_id=&template_id=38&lang=gr&cPath=1_57_111&products_id=439)

Υπάρχει έτοιμο σύστημα που κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις, με Κυλιόμενους-Μεταβαλλόμενους μη αντιγράψιμους κωδικούς και
τηλεχειρισμό Κεντρικού Κλειδώματος οπότε έχεις το κεφάλη σου ήσυχο :)

BMXakias
04-03-07, 07:31
Το ιμομπιλαιζερ δεν είναι πρόβλημα, αντιγράφω ένα τσιπάκι ιμομπιλαιζερ και το βάζει δίπλα στο διακόπτη και νομίζει ότι έχει το κλειδί!
Η ταχύτητα δεν είναι πρόβλημα γιατί ποτέ δεν αφήνω ταχύτητα αλλα και να αφήσω θα το είχα συνδέσει έτσι κι αλλιώς με το χειρόφρενο οπότε δεν πάει πουθενά!
...και το θέμα είναι να μη δώσω 200, με απλό τηλεχειρισμό που κάνει 35 ευρώ θα μου βγει μόνο 50 ευρώ σύνολο, έτσι δεν είναι?

ice25
04-03-07, 13:04
Βαλέ απλό τηλεχειρισμό και και θα έρθω να παίζω με τον κινητήρα σου!οσο για την ταχυτητα... ο τελευταιος που δεν μας άκουσε ψάχνει το αμάξι του κάπου στα νερά του λιμανιού της Σάμου....!!πρόσεξε το λίγο.πίστεψε με έχουμε κάνει αρκετά αμάξια με τον Γιάννη.επίσης καλύτερα να πάρεις δεύτερη κεραία για το ιμοβιλαίζερ και με ρελε να τη συνδέει μονό οτα δίνεις εντολή να εκινησει το αμάξι.αν το βάλεις μόνιμα δίπλα στην πρώτη κεραία θα το έχεις αχριστεψει ουσιαστικά.

Οι ταχύτητες παγιδευοντε και με διακοπτακια.καλύτερα να παιδευτής λίγο και να είσαι ήσυχος

Radiometer
04-03-07, 13:47
Το σκεφτικά και εγώ πριν καιρο :P οπότε η κατασκευή μπορεί να γίνει με έναν μικροελεκτη και 3 ρελε που αντέχουν μεγάλο ρεύμα 30 Α. Δηλαδή τα ρελε θα κάνουν μια εξομοίωσε του κλειδιού και θα οπλίζουν με την σειρά.

Πρώτο ρελε = πρώτη σκάλα του κλειδιού
Δεύτερο ρελε = δεύτερη σκάλα
Τρίτο ρελε = στιγμιαία εντολή για εκκίνηση

Όπως είπα και πριν το χειρόφρενο μπορεί να συνδεθεί εύκολα, όταν είναι τραβηγμένο έχει ένα διακόπτη από κάτω που δίνη γείωση και ανάβει το λαμπάκι στο ταμπλό, την γείωση την περνάμε από ένα διακόπτη που βλέπει το λεβιέ ταχυτήτων αν έχει νεκρά οπότε παγιδεύει και τα 2,
Καλώ θα ήταν αν παγίδευες και το καπό του αυτοκινήτου με ένα διακόπτη ώστε όταν είναι ανοιχτώ για τον οποιοδήποτε λόγω να μην πάρει εμπρός ο κινητήρας κατά λάθος.

Εντολή για εκκίνηση θα πάρει από ένα απλό μονοκάναλο τηλεχειρισμό όπως είπε και ο BMXakias (κακό αυτό)
Και όλα αυτά με ένα μικροελεκτη.
Κάπως έτσι το σκέφτηκα εγώ, αν υπαρχή καμιά άλλη πρόταση βελτίωσης η άποψη, καλοδεχούμενη :)


ο τελευταιος που δεν μας άκουσε ψάχνει το αμάξι του κάπου στα νερά του λιμανιού της Σάμου....!!
:D

BMXakias
04-03-07, 14:30
Πρώτο ρελε = πρώτη σκάλα του κλειδιού
(2sec παύση για τα check που βλέπουμε στο ταμπλό) Αυτό είναι δύσκολο?
Δεύτερο ρελε = δεύτερη σκάλα
Τρίτο ρελε = στιγμιαία εντολή για εκκίνηση
Τέταρτο ρελέ = Άν κολλήσει το τρίτο πάνω απο 4sec να το κλείνει για να μην κάψει τη μίζα
Ποιό μικροελεκτη να χρησημοποιήσω? Ένα σχεδιάκι θα με βοηθούσε πάρα πολύ, αν κάποιος δε βαριέται

Με τη δεύτερη κεραία καλό αυτό που είπες, μπορώ να βρω εύκολα? Πως είναι?

ice25
04-03-07, 15:13
θα μπορούσε να γίνει και χωρίς ελεγκτή αλλά θα ήταν κάπως πολύπλοκο το κύκλωμα με μετρητές και έτσι.εγώ θα το έκανα με ελεγκτή.

καιρεα βρίσκεις στην αντιπροσωπεία η σε μαγαζί με ανταλλακτικά εγώ τελευταία πήρα μια για bmw 316 με 20 ευρώ

καπου εκεί είναι και στα υπόλοιπα

είδα το τηλεχειρισμό που θες να βάλεις.μήπως το ρελε λειτουργεί κάπως έτσι

με ένα πάτημα οπλίζει και μένει οπλιζμενο
με δεύτερο πάτημα αφοπλίζει.

αν είναι έτσι μέχρι να το ξαναπατήσεις μένει οπλισμένο.οπότε προβληματάκι.θες κάτι να σου δίνει εντολή για 1 sec πχ και μετά να ηρεμεί.

επισεις θα πρέπει να προβλέψεις και ελέγχό για το αν πήρε μπρος το αμάξι.αν οχι να ξαναδοκιμάσει.

Α και το βασικοτερο!!!!!Για τι αμαξι μηλαμε???καποια δεν μπορουν να παρουν εκεινηση κινητηρα

Radiometer
04-03-07, 15:22
Σαν κατασκευή δεν είναι δύσκολη να κάνεις το κύκλωμα,
αυτό που θέλει δουλειά είναι να σχεδιάσεις τον κωδικά για τον μικροελεκτη.


Πρώτο ρελε = πρώτη σκάλα του κλειδιού
(2sec παύση για τα check που βλέπουμε στο ταμπλό) Αυτό είναι δύσκολο?

τα check είναι στην δεύτερη σκάλα του κλειδιού

BMXakias τι αμάξι έχεις ?

BMXakias
04-03-07, 19:55
Αυτό http://www.carputermania.gr/forum/showthread.php?t=323

Επιστήμων
04-03-07, 20:47
Εδώ και καιρό χρησιμοποιώ τηλέχειρισμό μέσο κινητού για να
βάζω μπροστά τα αυτοκίνητο μου.
Σωστά τα λέτε για τους τρείς ρελέδες. Αλλά στο σύστημα μου έχω βάλει να δέχεται
και να διαβάζει τις στροφές του κινητήρα έτσι ώστε ο τρίτος ρελές (ΜΙΖΑ)
να σβήνει μόλις φτάσει η μηχανή τις επιθυμητές στροφές.
Βέβαια ούτως η άλλως σβήνει μετά απο 3 δευτερόλεπτα για λόγους ασφαλείας.
Το μόνο που μου λείπει έιναι ένα διακοπτάκι στο λεβιέ ταχυτήτων . :?

Επίσης για όσους το φτιάξουν να προσέξουν να ΜΗΝ ενεργοποιείται η μίζα
όταν δουλεύει η μηχανή.Προσωπικά το σύστημα ΠΑΝΤΑ
ελέγχει αν υπάρχουν στροφές πρίν πατηθεί η μίζα.

Radiometer
04-03-07, 21:30
Πλακέτα παράκαμψης Immobilizer για συγκεκριμένα μοντέλα αυτοκινήτων εδώ (http://www.directed.gr/38catalog/product_info.php?cust_id=&template_id=38&lang=gr&cPath=1_201_203&products_id=592)

ice25
04-03-07, 21:46
τα έτοιμα συστήματα διαβάζουν αν υπάρχει ignition!Σε περιπτώσει που υπάρχει δεν ξεκινάει η διαδικασία.αυτό με τις στροφές το έχω δει μονό σε συναγερμό Clifford,οι viper,python και avital που έχω δουλέψει βλέπουν ignition.και δεν χτυπάνε την μίζα
επισεις ρυθμίζεις σε όλα για πόσο χρόνω δίνει μιζια

BMXakias
05-03-07, 01:20
Radiometer, αναρωτιέμαι πως λειτουργεί η πλακέτα παράκαμψης Immobilizer, ξέρεις? Το καταργεί εντελώς? Αν ναι γιατί να μην το κάνω με αντιγραφή κλειδιού που είναι πιο απλό? Και μου άρεσε η ιδέα του ice25 για τη δεύτερη κεραία που είπε!

Επιστήμων, θα σου ήταν εύκολο να στείλεις ένα σχεδιάκι???
Δεν ξέρω καθόλου να σχεδιάζω κυκλώματα, μόνο να συναρμολογώ μερικά!

Radiometer
05-03-07, 13:19
Η πλατεκα δεν το καταργεί εντελώς, παίρνει εντολή από το σύστημα εκκίνησης διαβάζει το Immobilizer που
έχουμε βάλει μέσα του και το στέλνει στην κεραία του αυτοκινήτου.
Στην ουσία κάνουμε μια προέκταση του συστήματος Immobilizer του αυτοκινήτου με το πλεονέκτημα ότι
δεν έχουμε μόνιμα ακυρωμένο, αλλά μονό όταν θέλουμε να το βάλουμε εμπρός το αυτοκίνητο.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
05-03-07, 13:40
Εδώ και καιρό χρησιμοποιώ τηλέχειρισμό μέσο κινητού για να
βάζω μπροστά τα αυτοκίνητο μου.
Σωστά τα λέτε για τους τρείς ρελέδες. Αλλά στο σύστημα μου έχω βάλει να δέχεται
και να διαβάζει τις στροφές του κινητήρα έτσι ώστε ο τρίτος ρελές (ΜΙΖΑ)
να σβήνει μόλις φτάσει η μηχανή τις επιθυμητές στροφές.
Βέβαια ούτως η άλλως σβήνει μετά απο 3 δευτερόλεπτα για λόγους ασφαλείας.
Το μόνο που μου λείπει έιναι ένα διακοπτάκι στο λεβιέ ταχυτήτων . :?

Επίσης για όσους το φτιάξουν να προσέξουν να ΜΗΝ ενεργοποιείται η μίζα
όταν δουλεύει η μηχανή.Προσωπικά το σύστημα ΠΑΝΤΑ
ελέγχει αν υπάρχουν στροφές πρίν πατηθεί η μίζα.

Ολα αυτά λύνονται όταν συνδέσεις το ρελέ εκκίνησης της μίζας με το λαμπάκι της μπαταρίας (δυναμό). Δηλαδή, στον έναν ακροδέκτη του πηνίου του ρελέ δίνεις της εντολή για να οπλίσει, και τον άλλο ακροδέκτη ΔΕΝ τον συνδέεις με το το "σώμα" αλλά με το καλώδιο που έρχεται από το δυναμό στο λαμπάκι της μπαταρίας (ακροδέκτης D+ του δυναμό). Αυτό το καλώδιο όταν δεν δουλεύει ο κινητήρας δίνει "σώμα", όταν πάρει μπροστα (και σβήσει το λαμπάκι) τότε δίνει 12VDC, άρα ξεοπλίζει το ρελέ όταν πάρει μπροστά ο κινητήρας (διότι τότε θα έχεις τάση και στα δύο άκρα του πηνίου του ρελέ οπότε δεν οπλίζει).

proview
05-03-07, 16:55
Για αντιγραφη του chip του immobiliser μην το σκεφτεσαι αφου για να επικοινωνησει με τη μονοδα πρεπει να τροφοδοτηθει με ενεργεια.Συνηθως προερχεται επαγωγικα οταν σπρωχνεις το κλειδι για να μπει στην κλειδαρια η οταν γυριζεις τη μιζα εκτος αυτου οι κλεφτες εχουν ετοιμο κλειδι.

Radiometer
05-03-07, 17:32
Για αντιγραφη του chip του immobiliser μην το σκεφτεσαι αφου για να επικοινωνησει με τη μονοδα πρεπει να τροφοδοτηθει με ενεργεια.Συνηθως προερχεται επαγωγικα οταν σπρωχνεις το κλειδι για να μπει στην κλειδαρια η οταν γυριζεις τη μιζα εκτος αυτου οι κλεφτες εχουν ετοιμο κλειδι.
Όπως είπα και πριν υπάρχει μια πλακέτα που κάνει αυτήν τη δουλειά -> εδώ (http://www.directed.gr/38catalog/product_info.php?cust_id=&template_id=38&lang=gr&cPath=1_201_203&products_id=592)
και διαβάζει το chip του immobiliser μόνο όταν είναι να πάρει εμπρός το αμάξι από το σύστημα εκκίνηση

εκτός αν κατάλαβα λάθος proview και θέλεις να πεις κάτι άλλο :!:

ice25
05-03-07, 17:57
οι πλακέτα που λεει ο radiometer κάνει οτι σου πα με το ρελε και την κεραία.απλός έχει ενσωματωμένη την κεραία του imobilazer.το έχουμε χρισιμοποιησει σε συναγερμους που βάλαμε.το ιμοβιλαζερ δουλεύει κανονικά οπός όταν βγήκε από το εργοστάσιο

ice25
05-03-07, 20:42
proview να ρωτήσω??ο λωποδύτης που κωλαει?

risk
05-03-07, 22:44
Μπορει καποιος να δημοσιευσει κανενα κυκλωματακι........ :?:

Επιστήμων
05-03-07, 23:13
Κυκλωματάκι δύσκολα μιας και είναι πατέντα που φτιάχτηκε μια φορά
και ήδη έχει μπεί στο αυτοκίνητο οπότε που να βγει τώρα.
Απο την άλλη το "κόλπο¨με την τάση σωστό ακούγεται .
Μένει κάποιος να το φτιάξει και στην πράξη.
Πάντως με την ανάγνωση στροφών μια χαρά μου δουλεύει. :D

proview
06-03-07, 00:27
proview να ρωτήσω??ο λωποδύτης που κωλαει?
Τι εννοεις που κωλαει?Οταν μεσα στο αυτοκινητο εχεις τσιπακι με τον κωδικα του Immobiliser και ιδιαιτερα μονιμα, οπως στην περιπτωση μας, ειναι σαν να προκαλεις τους λωποδητες λεγοντας τους :σας αφησα μεσα το chip του Immobiliser το μονο που εχετε να κανετε ειναι να συνδεσετε τα καλωδια της μιζας και να φυγετε :!:

ice25
06-03-07, 01:37
γι'αυτο και έχω πρωτινή εξαρχής την δεύτερη κεραία με το ρελε ώστε να απομονώνετε αν δεν έχεις δώσει εντολή από το τηλεκοντρόλ για να εκινηση ο κινητήρας.την ιδία δουλειά κάνει και η πλακέτα που πρότεινε ο radiometer.και τις 2 λύσεις της κρύβεις κάπου μεσα στο αμάξι ώστε να μην μπορέσει ο όποιος επίδοξος να βρει το τσιπακι.θα έχεις την ίδια ασφάλεια που έχεις όταν το πήρες από το εργοστάσιο.

πάντως καλά κάνεις και σκεφτεσε το θέμα της ασφάλειας.και εγώ ήταν το πρώτο που ανέφερα.

κάποιοι κάνουν το λάθος να κολάν το κρυσταλο πανό στην κεραία οπότε το αμάξι μένει χωρίς ιμοβιλαϊζερ

BMXakias
31-03-07, 23:31
Παιδιά, θα μπορέσει κάποιος που έχει ελέυθερο χρόνο να μου κάνει ένα σχεδιάγραμμα για ένα τέτοιο κύκλωμα?
Χωρίς τον τηλεχειρισμό, απλός την πλακέτα για την εκκίνηση του κινητήρα!

power of sound
03-05-08, 18:05
Γεια σας παιδιά διάβασα όλο το ποστ και μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα και τι δεν θα δείνα να γινόταν (μιλάμε είμαι σε ανάμενα κάρβουνα τώρα να το φτιάξω) και στην πράξη αλλά από ότι βλέπω μόνο ένας φίλος το έχει φτιάξει οπότε δεν είναι εφικτό να υποθέσω??? Αλλά αν πάλι είναι για πείτε καμιά ιδέα πώς να το κάνω το πιο απλό που μπορείτε να σκεφτείτε δεν με ενδιαφέρει να μην το κλέψουν γιατί όσο καιρό το έχω έχω ξεχάσει άπειρες φορές τα κλειδιά επάνω και πάντα εκεί το βρίσκω. :oops: :oops: Και κανένα κύκλωμα για να βάζω το ΝΙΒΑ μπροστά με τηλεχειριστήριο(καλά θα πάθει πλακά ο πατέρας μου που δεν έχει ξαναδεί κάτι τέτοιο ) το αμάξι είναι πολύ απλό όσα να φορά τα ηλεκτρικά του ούτε immobilizer ούτε τίποτα βέβαια εγκέφαλο έχει. ευχαριστώ εκ των προτέρων…… :lol: :lol: :lol:

BMXakias
03-05-08, 18:23
Το κυκλωματάκι το έχω έτοιμο εδώ και καιρό!

http://www.carputermania.gr/forum/showthread.php?t=588&highlight=start+engine&page=3

power of sound
03-05-08, 18:45
Φίλε μου ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση αλλά δεν έχεις και την πίσω όψη της πλακετας για να καταλάβω πώς θα τα συνδέσω? Καθώς και τα εξαρτήματα που χρησιμοποίησες και κάτι άλλο επειδή το τηλεχειριστήριο δεν το έχει ο μιμικος στο λινκ που έδωσες υπάρχει κάτι άλλο να βρούμε? σε ευχαριστώ για την βοήθεια :lol: :lol: :lol:



Υ.Γ: δεν πιστεύω καμιά ώρα να γίνει τίποτα και να πάρει καμιά φωτιά η να πάει καμιά βόλτα το αμάξι στα πέριξ να πάρει αέρα :twisted: :twisted: αλλά εντάξει πάντα το αφήνω χωρίς ταχύτητα
:wink: :wink:

BMXakias
03-05-08, 19:59
Την έχω περάσει πάνω, οποτε ειναι λίγο δύσκολο! Αλλα να ξέρεις ότι αν δεν έχει εγκέφαλο το car και δεν ειναι injection, δεν μπορεί να γίνει!

power of sound
03-05-08, 20:42
Φίλε μου και εγκέφαλο έχει και ψεκασμού είναι και για την ακρίβεια μονού ψεκασμού….αλλά τι μπορούμε να κάνουμε για το σχέδιο δηλαδή πώς τα συνδέεις τα εξαρτήματα πάνω στην πλακετα?? εσύ δεν είχες κάποιο σχέδιο???

Radiometer
05-05-08, 00:51
Την έχω περάσει πάνω, οποτε ειναι λίγο δύσκολο! Αλλα να ξέρεις ότι αν δεν έχει εγκέφαλο το car και δεν ειναι injection, δεν μπορεί να γίνει!

Γιατί δεν μπορεί να γίνει σε αυτοκίνητο που δεν έχει εγκέφαλο και δεν είναι injection :?:

power of sound
05-05-08, 01:09
Φίλε μου αν δεν κάνω λάθος στα μι ψεκασμού πρέπει να πατήσεις το γκάζι για να πάρει μπρος το αυτοκίνητο τώρα για τον εγκέφαλο δεν ξερώ να σου πω καλυτέρα να μας πει ο φίλος μας……….ελπίζω να βοήθησα.



Υ. γ: αν μπορείτε πείτε μου και εμένα τελικά πώς θα τα συνδέσω και τι υλικά χρειάζομαι

BMXakias
05-05-08, 01:11
Σωστά! Τα μη injection έχουν και τσοκ! Και είναι αρκετα πολύπλοκο να κάνεις πλακέτα εκκίνησης σε τέτοιο αυτοκίνητο! Όχι όμως ότι είναι και αδύνατο!

power of sound
05-05-08, 02:02
Να ρωτήσω και κάτι άλλο….έχω σκεφτεί μια πατέντα να βάλω ένα κουμπί κρυφό εννοείτε στο αμάξι και όταν τον πατώ να σταματάει να δίνει ρεύμα στον κίνητρα ώστε να μην μπορεί να πάρει μπροστά. εντάξει θα μου πείτε δεν τα κάνει κάτι αλλά τουλάχιστον θα τους καθυστέρηση…..και θέλω να ρωτήσω τι διακόπτη να βάλω δηλαδή πόσα αμπέρ γιατί όταν ο κινητήρας πάει να πάρει μπρος θα τραβάει ρεύμα μέσα από εκεί και θα μου το κάψει αν είναι μικρό (στην τελική αν δεν γίνει δουλειά βάζω εκεί μια ασφάλεια από έναν πίνακα 75 Α αλλά σκέφτομαι κάτι σε πιο μικρό). Και κάτι άλλο επειδή μου χάλασε ένα λαμπάκι στο κοντέρ και θα το αλλάξω σκεφτικά να τα αλλάξω όλα με led μια και είναι και σε πολλά χρώματα και είναι και πολύ ωραίο το φως που δίνουν και θέλω να βάλω γύρο στα 3-4 αλλά επειδή το κοντέρ φέρνει ρεύμα 12V και τα λεντακια δουλεύουν με πολύ λιγότερο ρεύμα σκεφτικά να τα βάλω σε σειρά ώστε να ανεβεί η τάση λειτουργίας τους αλλά και πάλι θα μου τα κάψει (μιας και είναι γύρο στα 2 βολτ το καθένα) οπότε λογικά πρέπει να βάλω αντίσταση το θέμα όμως είναι ποσά ομ θα είναι η αντίσταση ώστε να μην καούν αλλά να φωτίζουν κιόλας.


Υ.γ: Συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος αλλά σκέφτηκα να μην ανοίξω τοπικ για κάτι τέτοιο.

power of sound
05-05-08, 02:46
Κανείς παιδιά??? Όποιος ξέρει ας απαντήσει στο θέμα μου επειδή το πρωί έχω μια δουλειά και θα περάσω από τον βενιερη για να πάρω και τα λεντακια και τον διακόπτη αν μπορείτε απαντήστε μου για να τα πάρω μια και καλή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

BMXakias
05-05-08, 17:25
Δεν γνωρίζω, πρέπει να μετρήσεις και να κένεις μερικα πειράματα νομιζω!

power of sound
31-12-08, 18:33
Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά:biggrin:! Έψαξα στο e-Bay για να βρω ένα κύκλωμα remote start engine και τελικά βρήκα πολλά και συγκεκριμένα είδα δύο που είναι και πολύ φθηνά και υποθέτω πώς καλύπτουν και της ανάγκες μου:001_rolleyes:! Θέλω να ρωτήσω (όπως και σε προηγούμενο μου πόστ για ένα κινητό) επειδή δεν έχω αγοράσει ποτέ από e-Bay (και θα ήθελα να μάθω να αγοράζω γιατί έχει ενδιαφέροντα πράγματα) πως γίνετε να το παραγγείλω? Και ποσό περίπου θα στοιχίσει συνολικά για να έρθει Ελλάδα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση:biggrin::biggrin:

edit: να τα λινκ -> http://cgi.ebay.co.uk/REMOTE-ENGINE-START-CAR-ALARM-w-SHOCK-SENSOR-IMMO_W0QQitemZ160306737501QQcmdZViewItemQQptZUK_Ca rsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item160306737501&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1301%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318


http://cgi.ebay.co.uk/Car-Alarm-Remote-Engine-Start-central-lock-AL2R-RENG_W0QQitemZ120313463043QQcmdZViewItemQQptZUK_Ca rsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item120313463043&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1299%7C66%3A3%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318

http://cgi.ebay.co.uk/REMOTE-ENGINE-START-CAR-ALARM-w-SHOCK-SENSOR-IMMO_W0QQitemZ160303058395QQcmdZViewItemQQptZUK_Ca rsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item160303058395&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1299%7C66%3A3%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318

PCMan
31-12-08, 19:25
Το πρώτο που δείχνεις έχει 50ευρά και στέλνει ελλαδα.
Έχει και πιό φτηνα. Αν θες βοήθεια πές μου.

Απλά θα πρέπει να φτιάξεις Paypal αλλα για να το φτιάξεις αυτό θα πρέπει να έχεις καποιο πιστωτική ή κάποια κάποια χρεωστική που να είναι visa. Απ'όσο ξέρω έχουν η κύπρου και η πειραιώς. Εγώ έχω την Wincard της πειραιώς.
Είναι ένας απλός λογαριασμός. Βάζεις λ7 στην τράπεζα και στα τραβάει ο πωλητής απ'το ebay μέσω του paypal.

power of sound
31-12-08, 19:31
Φίλε Νίκο καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση σου:biggrin:! Θέλω ένα κύκλωμα να βάζει μέσω τηλεχειρισμού το αυτοκίνητο μπροστά! Το είδα ότι είχε και συναγερμό αλλά δεν υπήρχε σκέτο το κύκλωμα που θέλω και έτσι διάλεξα εκείνο! Ένταξη δεν με πειράζει και αν έχει συναγερμό απλά σε γενικές γραμμές θέλω ένα κύκλωμα να μπορώ να βάζω μπροστά το αμάξι μέσω τηλεχειρισμού! Αν έχεις κάτι υπόψη και μπορείς και θέλεις να βοηθήσεις θα σου ήμουν υπόχρεος:biggrin:

PCMan
31-12-08, 19:37
Ναί όντως, δεν υπάρχουν σκέτα.

Τι αμάξι έχεις? Αν είναι καινούριο και έχει immobilizer να ξέρεις ότι θα πρέπει να αφήνεις ένα κλειδί στον διακόπτη για να μπορεί να παίρνει μπρός.

Με αυτά που δείχνεις γίνεται αλλα έχει και άλλα πιό φτηνα πχ.

power of sound
31-12-08, 19:46
Όχι δεν έχει immobilizer ούτε συναγερμό! Εγώ από ότι είδα το πιο φθηνό είναι αυτό http://cgi.ebay.co.uk/REMOTE-ENGINE-START-CAR-ALARM-IMMOBILIZER-6-TONES-SIREN_W0QQitemZ190276282833QQcmdZViewItemQQptZUK_C arsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item19027628283 3&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1299%7C66%3A3%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318 (http://cgi.ebay.co.uk/REMOTE-ENGINE-START-CAR-ALARM-IMMOBILIZER-6-TONES-SIREN_W0QQitemZ190276282833QQcmdZViewItemQQptZUK_C arsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item19027628283 3&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1299%7C66%3A3%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318) αλλά δεν έλεγε buy it now και υπέθεσα ότι δεν υπάρχει:001_rolleyes::001_rolleyes:! Αν υπάρχει ευχαρίστως να πάρω αυτό!:biggrin:

PCMan
31-12-08, 23:10
Δεν είναι το πιό φτηνό αυτό που δείχνεις γιατί δεν ξέρουμε την τελική του τιμή καθώς είναι δημοπρασία και δεν μπορείς να το αγοράσεις άμεσα.

Το πιό φτηνό που βρήκα σε άμεση αγορά είναι αυτό (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Buick-Grand-National-Regal-ALARM-REMOTE-ENGINE-START_W0QQcmdZViewItemQQ_trkparmsZ66Q3a2Q7c65Q3a15 Q7c39Q3a1Q7c240Q3a1318QQ_trksidZp3286Q2ec0Q2em14QQ hashZitem150314565125QQitemZ150314565125QQptZMotor sQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories)

Κάνει 45ευρά.
Κοίταξε το κι εσύ αν σε βολεύει.

power of sound
31-12-08, 23:15
Ναι από ότι βλέπω Νίκο μια χαρά είναι:biggrin:!!! Τώρα πώς γίνετε να το πάρω αυτό:001_rolleyes:? βάζω 45 ευρώ μέσα στη κάρτα που θα βγάλω από την τράπεζα και ύστερα τι κάνω?

PCMan
31-12-08, 23:22
Ναι από ότι βλέπω Νίκο μια χαρά είναι:biggrin:!!! Τώρα πώς γίνετε να το πάρω αυτό:001_rolleyes:? βάζω 45 ευρώ μέσα στη κάρτα που θα βγάλω από την τράπεζα και ύστερα τι κάνω?
Φτιάχνεις ένα λογαριασμό στο paypal.com για να συνδεσεις την κάρτα σου με το paypal.com και ύστερα φτιάχνεις ένα λογαριασμό στο ebay.com και βαζεις τα στοιχεια του Paypal και είσαι οκ.

power of sound
31-12-08, 23:28
Έγινε Νίκο σε ευχαριστώ πολύ καλές γιορτές να έχεις:biggrin: άμα έχω κάποιο πρόβλημα θα ενημερώσω να βοηθήσετε:biggrin::blushing:

PCMan
31-12-08, 23:46
Έγινε Νίκο σε ευχαριστώ πολύ καλές γιορτές να έχεις:biggrin: άμα έχω κάποιο πρόβλημα θα ενημερώσω να βοηθήσετε:biggrin::blushing:
Επίσης, καλές γιορτές σε όλους :D

Εννοείται, γιαυτό είμαστε εδω, για να βοηθάμε.

Άντε, 74 λεπτά έμειναν .

Αντε παιδιά, τα λέμε του χρόνου :lol: