PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμματιστής για PIC



ALAMAN
04-03-07, 16:44
Έφτιαξα έναν προγραμματιστή για PIC του site
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1094
Και δεν ξέρω πώς να φορτώσω το αρχείο. Κατέβασα το icprog απο το site αλλα μου βγάζει κατί σφάλματα όταν το ανοίγω.
Επίσης μέσα είχε και άλλους φακέλους με κάτι αρχεία, αυτά χρησιμοποιούντε πουθενά;
Τον PIC16F84 πού τον βάζουμε;
Εγώ τον έβαλα στις μεσαίες ακίδες δεξιά. Όπως το δείχνει στην εικόνα το ένα το έβαλα δεξιά πάνω.
Θέλει και τροφοδοσία αυτό;

ALAMAN
04-03-07, 16:57
Μήπως ξέρετε πού μπορώ να το προγραμματίσω άν δεν τα καταφέρω;
Μπορώ να το στείλω πουθενά;

joke
04-03-07, 17:01
Λυπάμε που θα σε απογοητεύσω όμως για να σου δουλέψει JDM πρέπει να είσαι πολύ τυχερος.Ειναι ασύμβατοι με πάρα πολες μητρικές και οι περισότεροι εχουν κακές εντυπώσεις απο αυτους τους προγραματιστές .Το κυκλομα αυτό το είχα φτιάξει και εγώ αλλα δεν μου δούλεψε σε ένα φύλο όμως δούλεψε.Πρέπει να πέσεις στην περίπτωση.Κάνε καλύτερα ενα καλο προγραματιστη και μην δίνεις άδικα λεφτα στους JDM.Πολυ καλος είναι ο Ozipic'er.Για Atmel τώρα έγω χρησιμοποιώ το ponyprog απο το electronics-lab και είμαι πολύ εχαριστημένος.

ALAMAN
04-03-07, 18:01
Υπάρχει άλλος καλός προγραμματιστής;
Τί μου προτείνετε;
Να το στείλω καλύτερα κάπου να μου το προγραμματίσουν;

electroman
04-03-07, 20:32
Φίλε ALMAN,
Βασικά εξαρτάτε αν θέλεις να τον φτιάξεις μόνος σου, έτσι για να δεις και τι παίζει. Εγω βασικά όταν πρωτάρχισα με του PIC έφτιαξα και εγώ ένα μόνος μου διότι ήθελα να δω την διαδικασία. Μέτα είχε καποια προβλήματα, και τελικά ασχολούμουν περισσοτερη ώρα με τον programmer παρα με το project μου. Οπότε αποφάσισα να δώσω κάποια λεφτά παραπάνω και πήρα ένα πολύ καλό true USB programmer. Δεν χρειάζεται ούτε τροφοδοσία (την παίρνει απο το PC) και υποστηρίζει πολλούς PIC. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και αν ενδιαφέρεσαι πες μου να ψάξω τα email μου να βρω από που τον αγόρασα.

ALAMAN
04-03-07, 20:56
Όχι ρε παιδιά δεν λέει, να πάρω ολόκληρο προγραμματιστή για ένα PIC είναι υπερβολικό.
Ένα αρχείο θέλω να φορτώσω μόνο για την κατασκευή ενός PLL. Αργότερα ίσως αγοράσω έναν.

electroman
04-03-07, 21:18
Ναι αν είναι για ένα PIC μόνο δεν αξίζει σίγουρα.

joke
04-03-07, 21:34
Στο site έχουμε δυο πολύ καλους προγραματιστες τον 16pro και τον Ozpic'er (για μένα το καλύτερο) έχω υπόπψην μου και κάτι άλλο καλο αν θες θα στο στείλο με πμ.

ALAMAN
04-03-07, 21:46
Ναί στείτλο. Το θέλω.

joke
04-03-07, 22:39
Δεν μπορω να ανεβάσω pdf όμως θα το ανεβάσω σε rapidshare!

joke
04-03-07, 22:43
http://rapidshare.com/files/19410848/e039012.pdf.html

gsmaster
05-03-07, 00:05
Στο site έχουμε δυο πολύ καλους προγραματιστες τον 16pro και τον Ozpic'er (για μένα το καλύτερο) έχω υπόπψην μου και κάτι άλλο καλο αν θες θα στο στείλο με πμ.

Πολύ περίπλοκο και πρέπει να έχεις ήδη προγραμματιστή για να προγραμματίσεις τον 874 που έχει το κύκλωμα. Τις ίδιες δυνατότητες δίνει κι ο Ozipic και ο P16pro με λιγότερο κόστος και ευκολότερη κατασκευή και μπορείς να χρησιμοποιήσεις και όποιο software σε βολεύει.

electron
05-03-07, 04:26
Αlaman αν ψάξεις παλιότερα θέματα εδώ για τους jdm θα δεις τι πέρασα εγώ με αυτά τα άχρηστα κατ εμέ κυκλώματα.Φτιάξε τον p16pro και θα με θυμηθείς.Επίσης σε κάποιο από εκείνα τα παλιά posts αναφέρω ακριβώς και τι ρυθμίσεις έκανα ώστε να προαγραμματίσω τον pic16f84.

Και γενικά ως συμβουλή να κάνετε μια αναζήτηση σε παλιά θέματα γιατί ίσως εκεί υπάρχουν ήδη απαντήσεις στις απορίες σας.

Για του λόγου το αληθές ρίξε μια ματιά Alaman σε AYTO (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=205&postdays=0&postorder=asc&start=15) το παλιό θέμα.Σίγουρα θα το βρείς ιδιαίτερα χρήσιμο.

joke
05-03-07, 15:44
Στο site έχουμε δυο πολύ καλους προγραματιστες τον 16pro και τον Ozpic'er (για μένα το καλύτερο) έχω υπόπψην μου και κάτι άλλο καλο αν θες θα στο στείλο με πμ.

Πολύ περίπλοκο και πρέπει να έχεις ήδη προγραμματιστή για να προγραμματίσεις τον 874 που έχει το κύκλωμα. Τις ίδιες δυνατότητες δίνει κι ο Ozipic και ο P16pro με λιγότερο κόστος και ευκολότερη κατασκευή και μπορείς να χρησιμοποιήσεις και όποιο software σε βολεύει.
Ναι είχα την εντύπωση οτι το είχα αναφέρει αλλα μάλον ξέχασα να κάνω υποβολή.Επείσης Alaman μπορεις να κάνεις και κάποιον κλονο ICD2 (υπάρχει στο σιτε) όμως νομίzω πως δεν υποστηρίζει τους pic16f84 και άν το θες για το γνωστο pll του pira μάλον δεν κάνει.Τωρα για τους προγραματιστές που έχουμε εδω μια φορα που δοκήμασα τον ozpic'er μου φάνηκε πολύ καλος όμως το μονο κακο ειναι οτι θελει πλακετα διπλής οψεος.

spirosta
05-03-07, 19:53
Εγώ έφτιαξα το Σαβ/ακο τον p16pro με το τυπομένο του mitsuko... Δυστυχώς δούλεψε μόνο με το winpicpro το οποίο ανιχνεύει όλες τις ρυθμίσεις αυτόματα...Μια χαρά...Είχε κάποια λάθη βέβαια στα τρανζιστορ του silkscreen layer του τυπομένου και στην τοποθέτηση τους αλλά με τη βοήθεια του σχεδίου την γλύτωσα φτηνά χωρίς καμμένο το 78Λ08 ή τα τρανζίστορ...Μόλις βρω χρόνο θα ανεβάσω και φοτο...

Killo_Watt
05-03-07, 21:51
Πες μας και τα λαθη???

ALAMAN
05-03-07, 22:41
Ο Ozipic πόσους PIC υποστηρίζει;
Τον PIC16f84;;;

spirosta
05-03-07, 23:00
Το λάθος είναι στην πάνω πλευρά που λέει την τοποθέτηση των εξαρτημάτων. Τα τρανζίστορ τα λέει ανάποδα... Δηλαδή στέλνει τον συλλέκτη στον pic και τον εκπομπό στο 74ΛΣ05 πράμα που είναι λάθος... Φαίνεται και από το τυπωμένο..
Πρέπει ο εκπομπός να καταλήγει στον pic. Εμένα απλά μου ζέσταινε το 78L08 σε σημείο που μου έκαψε το χέρι.. Τα τρανζίστορ άντεξαν.. Μόλις τα έβαλα σωστά οι τάσεις σταθεροποιήθηκαν και όλα δούλεψαν σωστά. Και επίσης χρησιμοποίησα το 74LS07 και όχι το 05

Killo_Watt
05-03-07, 23:56
Ίσε σίγουρος για αυτό γιατί από ότι βλέπω στο σχηματικό του pic16 δεν καταλήγει ο εκπομπος στον πικ αλλά ο συλλέκτης… όπως δηλαδή και στην τοποθέτηση εξαρμάτων της πλακέτας…

spirosta
06-03-07, 00:18
Ουπς δικό μου λάθος.... Μάλλον έχω άλλο transistor... Θα το ελέγξω και θα επανέλθω αύριο...

electron
06-03-07, 00:20
Το αρχείο p16pro_sch.pdf τα έχει σωστά....
Το αρχείο όμως p16pro_cmp.pdf Έχει τυπωμένο τον collector να οδηγεί στον pic. Είναι απλά ανάποδα και θέλςει λίγο προσοχή.. Δεν έχω χρόνο να ανεβάσω και την foto από τον δικό μου που έφτιαξα..

Nαί αυτό θέλει προσοχή.Την είχα πατήσει και γω όταν το έφτιαξα.

spirosta
06-03-07, 00:22
Καλά έκανα edit.... Τεσπα... Τώρα φαίνεται... Αλλά αυτή η σελίδα τα έχει σωστά τους τύπους των npn και pnp??? στο pnp δεν έχει λάθος συλλέκτη εκπομπό??

http://en.wikipedia.org/wiki/Bipolar_junction_transistor

gsmaster
06-03-07, 00:46
Ο εκπομπός είναι πάντα αυτός με το βελάκι.
Απο παλιά...

spirosta
06-03-07, 11:02
Ο εκπομπός είναι πάντα αυτός με το βελάκι.
Απο παλιά...
Ε λοιπόν έχω ένα βιβλίο που έχει στα pnp αυτό με το βελάκι (στα pnp πάει προς τα μέσα) ως συλλέκτη..

babisko
06-03-07, 19:25
Και ένας εμπειρικός κανόνας: Το βελάκι δείχνει πάντα στο N (NPN - PNP)

risk
06-03-07, 20:02
Και ένας εμπειρικός κανόνας: Το βελάκι δείχνει πάντα στο N (NPN - PNP)

Η το Ρ αντιστοιχα.......Η κανω λαθος??????

babisko
06-03-07, 23:44
Και ένας εμπειρικός κανόνας: Το βελάκι δείχνει πάντα στο N (NPN - PNP)

Η το Ρ αντιστοιχα.......Η κανω λαθος??????

Όχι, πάντα το Ν. Δηλαδή οι τρεις επαφές των τρανζίστορς είναι CBE - PNP ή NPN, με την βάση Β να είναι πάντα στην μέση (στο σχήμα πάντα εννοώ). Όταν ένα τρανζίστορ είναι PNP, τότε το βελάκι (εκπομπός) δείχνει στην βάση (pNp, σε ένα NPN δείχνει στον εκπομπό (npN, πάλι Ν).
Είναι ένας εμπειρικός τρόπος, ώστε βλέποντας ένα σχέδιο να ξεχωρίζεις τα NPN και τα PNP τρανζίσταρς, χωρίς να ανατρέχεις στον πίνακα υλικών και datasheets. Το ίδιο ισχύει και για τα MOSFETS κ.λ.π. τρανζίστορς.

Πιστεύω να έγινα κατανοητός.

gsmaster
07-03-07, 02:13
Ναι είχα την εντύπωση οτι το είχα αναφέρει αλλα μάλον ξέχασα να κάνω υποβολή.Επείσης Alaman μπορεις να κάνεις και κάποιον κλονο ICD2 (υπάρχει στο σιτε) όμως νομίzω πως δεν υποστηρίζει τους pic16f84 ....

Ο PIC16F84Α υποστηρίζεται απο τον ICD2 για προγραμματισμό, αλλά όχι για εκ-φαλμάτωση (=debugging στα ελληνικά) :wink:

joke
07-03-07, 14:29
α σορυ εγω νόμιζα πως δεν υποστηρίζετε γενικος.

ALAMAN
11-11-07, 21:35
Αποφάσισα να κάνω τον OziPic'er :D
Έχω μερικές ερωτήσεις.

1) Στην τοποθέτηση υλικών βλέπω μερικά LK1, LK2, LK3 κτλ. Τί είναι αυτά; δεν τα έχει στον κατάλογο εξαρτημάτων.
2) Το ICP Header τί είναι; Ακιδοσειρά;
3) Το PWR στην τοποθέτηση υλικών είναι βάση-θύρα για να μπεί το βύσμα του καλωδίου τροφοδοσίας;
4) Μία βάση ZIF πόσο έχει;
5) Στην τοποθέτηση υλικών στη νησίδα "Screw" τί μπαίνει; Το έχει και στον κατάλογο υλικών "Screw Terminals". :?:
6) Στον κατάλογο υλικών τα X1, X2, X3, X4, U4, U5 τί είναι;

Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις :oops: