PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια σε κύκλωμα από περιοδικό ελεκτορ



fkdpbpar
08-03-07, 08:52
Χαίρεται αποφάσισα να φτιάξω το κύκλωμα "Ένδειξη δρόμου εξόδου με led" που υπάρχει στο περιοδικό ελεκτορ, Μάρτιος 2007, τεύχος 295 στη σελίδα 36. Έχω κάποιες βασικές απορίες:
1ον) Το IC1=74HC14 τι είναι?
2ον) Χρειάζομαι για το κύκλωμα δύο πηγές τροφοδοσίας?
3ον) Οι αντιστάσεις 1 και 2 είναι 1ΜΩ?
Θα μπορούσε κάποιος να μου σχεδιάσει το κύκλωμα με το IC1 αδιαίρετο, δηλαδή το IC1 όπως πραγματικά είναι και όχι όπως υπάρχει στο περιοδικό σε κομμάτια (βλ. IC1.Α, IC1.B, IC1.C κ.τ.λ.)?

chip
08-03-07, 09:54
βάλε στο google 74hc14 ή mm74hc14.pdf και κατέβασε το pdf με το datasheet (φυλάδιο προδιαγραφών) και θα δείς και τα ποδαράκια του και οτιδήποτε άλλο.
Το 74hc14 είναι αντιστροφέας με εισόδους schmitt trigger. χρησιμοποιείται αυτός ο τύπος στον οποίο η είσοδος παρουσιάζει υστέρηση (δηλαδή είναι διαφορατική η τάση στην οποία γίνεται αλλαγή από λογικό 0 σε 1 από οτι όταν γίνεται αλλαγή από λογικό 1 σε 0) για να αποφευγεται εισαγωγή θορύβου στο κύκλωμα ή όταν θέλει κανείς να φτιάξει απλά χρονο-κυκλώματα.
(το ελεκτορ δεν το έχω πάρει ακόμα για να μπορέσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου)

fkdpbpar
08-03-07, 17:06
Μια βοήθεια ρε παιδιά :cry:

babisko
08-03-07, 17:49
Χαίρεται αποφάσισα να φτιάξω το κύκλωμα "Ένδειξη δρόμου εξόδου με led" που υπάρχει στο περιοδικό ελεκτορ, Μάρτιος 2007, τεύχος 295 στη σελίδα 36. Έχω κάποιες βασικές απορίες:
1ον) Το IC1=74HC14 τι είναι?
2ον) Χρειάζομαι για το κύκλωμα δύο πηγές τροφοδοσίας?
3ον) Οι αντιστάσεις 1 και 2 είναι 1ΜΩ?
Θα μπορούσε κάποιος να μου σχεδιάσει το κύκλωμα με το IC1 αδιαίρετο, δηλαδή το IC1 όπως πραγματικά είναι και όχι όπως υπάρχει στο περιοδικό σε κομμάτια (βλ. IC1.Α, IC1.B, IC1.C κ.τ.λ.)?

1. Απάντησε ο chip. Για περισσότερα κατέβασε το datasheet κάποιας εταιρίας από εδώ (http://www.datasheetcatalog.net/cgi-bin/helo.pl?field=Nume&type=C&text=74HC14&producedby=&action=Search)

2. Που τις είδες τις δυο πηγές τροφοδοσίας; Εγώ βλέπω μόνο μια απλή τροφοδοσία 6V.

3. Ναι, σύμφωνα με το σχέδιο του Ελέκτορ είναι 1Μ = 1ΜΩ

Ποιό είναι το πρόβλημά σου και δεν μπορείς να το σχεδιάσεις εσύ το IC1; Αφού στο σχέδιο γράφει τα ποδαράκια δηλαδή στο IC1A είσοδος είναι το 1, έξοδος το 2, στο IC1B είσοδος το 3, έξοδος το 4 .... κ.λ.π. και τροφοδοσία στα ποδαράκια 14 (+) και 7 (-)

fkdpbpar
08-03-07, 21:04
Ναι αλλά η τροφοδοσία που υπάρχει ανάμεσα στο 2 και στο 3 πάνω από τον πυκνωτή C2?Επίσης, στη γείωση τι θα βάλω?

fkdpbpar
08-03-07, 21:28
Α και κάτι άλλο τώρα που το είδα, το ποδαράκι 8 του IC1 δεν βραχυκυκλώνεται με τίποτα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων, δώστε κατανόηση είμαι αρχάριος. :D

babisko
08-03-07, 21:57
Ναι αλλά η τροφοδοσία που υπάρχει ανάμεσα στο 2 και στο 3 πάνω από τον πυκνωτή C2?Επίσης, στη γείωση τι θα βάλω?

Όλα τα σημεία που έχουν την ένδειξη +6V θα συνδεθούν όλα μαζί στο + του τροφοδοτικού σου που εννοείται ότι πρέπει να βγάζει 6V (ή σε μια μπαταρία 6βολτη) και όλα τα σημεία που έχουν την ένδειξη της γης (αυτό με την παύλα) θα συνδεθούν στο - του τροφοδοτικού.
Την γείωση θα την συνδέσεις στο - του τροφοδοτικού σου (ή της μπαταρίας), όπως είπαμε πιο πάνω.
Για να μην αναφέρεται, το ποδαράκι 8 δεν θα συνδέεται πουθενα. Πιθανόν να μην υπάρχει ούτε εσωτερική σύνδεση του 8 με το ολοκληρωμένο. Αν δεις το datasheet του ολοκληρωμένου, θα πρέπει να είναι NC (=No Connect).

fkdpbpar
08-03-07, 22:01
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις babisko

fkdpbpar
08-03-07, 22:19
Τι έγινε δεν μου δουλεύει καθόλου :cry:

fkdpbpar
08-03-07, 23:50
Ακούστε τι έχω κάνει στα παδαράκια του IC1:
Το 1 το έχω ενώσει με την αντίσταση1 και με τον πυκνωτή 220n και έπειτα τον πυκνωτή 220n με το πλην του τροφοδοτικού.
Το 2 το έχω ενώσει με την αντίσταση 7 και 4 και τα λ(λεντ) 7 και 16 και την αντίσταση 2, η οποία έπειτα ενώνεται με το ποδαράκι 3.
Το 3 με τον πυκνωτή 220n και έπειτα αυτόν τον πυκνωτή με το συν της πηγής.
Το 4 με την αντίσταση 8 και 5 και τα λεντ 1 και 10 και επίσης με την αντίσταση 3 η οποία ενώνεται με το ποδαράκι 5.
Το 5 με τον πυκνωτή 220n και έπειτα αυτός ο πυκνωτής με το πλην της πηγής.
Το 6 με τις αντιστάσεις 9 και 6 και με τα λεντ 13 και 4.
Το 7 με το πλην της πηγής και το πυκνωτή 100n και έπειτα αυτός ο πυκνωτής με το ποδαράκι 14.
Το 8 δεν το έχω ενώσει με τίποτα.
Το 9 το έχω βραχυκυκλώσει με το 10.
Το 11 το έχω βραχυκυκλώσει με το 12.
Το 13 το έχω βραχυκυκλώσει με το 14.

fkdpbpar
08-03-07, 23:52
Είναι σωστά τα παραπάνω ?

fkdpbpar
09-03-07, 11:24
Όποιος θέλει μπορώ να του στείλω το κύκλωμα να το δει μέσω mail, ρε παιδιά πως γίνεται να προσθέτω εκτός από λόγια εικόνες στη συζήτηση?

risk
09-03-07, 19:55
τι ακριβως κανει αυτο το κυκλωματακι?????????

fkdpbpar
09-03-07, 20:09
Τα 18 led του κυκλώματος (που είναι ανά τρία σε σχήμα βέλους) αναβοσβήνουν με τέτοιο τρόπο ώστε να σου δείχνουν το δρόμο. Πρώτα ανάβουν τα τρία πρώτα (πρώτο βελάκι), μετά τα τρία επόμενα κ.τ.λ.Έχεις mail να σου στείλω το κύκλωμα μήπως και μπορέσεις να με βοηθήσεις?

risk
09-03-07, 21:10
εχω αλλα γιατι δεν το κανεις εδω ποστ να το δουν και οι αλλοι.....????

fkdpbpar
09-03-07, 21:14
Ξέρεις πως γίνεται, κάνω αντιγραφή πάνω στο κύκλωμα και έπειτα επικόλληση στην απάντηση στο forum αλλά μου βγάζει σφάλμα. Υπάρχει άλλος τρόπος?

risk
09-03-07, 21:27
Οταν ανοιξεις το κυκλωμα να το δεις (με οποιοδηποτε προγραμμα) πατα το κουμπι print screen επειτα ανοιξε την ζωγραφικη,και πατα ctrl+v αφου δεις το σχεδιο κοψτο με το ψαλιδι,και kave save σαν αρχειο gif h jpeg......

fkdpbpar
09-03-07, 21:50
Δεν το κατάφερα πάλι δεν το στέλνεις εσύ καλύτερα.Στο έστειλα.

gsmaster
09-03-07, 22:06
1ον Καλό είναι να μην βάλεις το κύκλωμα εδώ γιατί το περιοδικό κυκλοφορεί ακόμα στα περίπτερα, να πάτε να το αγοράσετε. Αυτοί κλέφτες θα γίνουν?
2ον για να βάλετε επισυναπτόμενο αρχείο στο φόρουμ, πατάτε στην αριστερή απάντηση και κάπου κάτω απο εκεί που γράφεις μήνυμα έχει ενα πλαίσιο που βάζεις το αρχείο που θες να ανεβάσεις. Θα πρέπει να είναι μικρό σχετικά σε μέγεθος.

fkdpbpar
10-03-07, 15:29
Ok qsmaster, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτό το κύκλωμα δεν βρήκα ΙC1= 74HC14 αλλά 74LS14 πειράζει? Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει αν η σύνδεση με τα ποδαράκια του IC1 που έχω αναφέρει ήδη είναι σωστή?Το κύκλωμα μ'αυτά τα δεδομένα δεν λειτουργεί. Ευχαριστώ πολύ.

risk
10-03-07, 16:23
Ακούστε τι έχω κάνει στα παδαράκια του IC1:
Το 3 με τον πυκνωτή 220n και έπειτα αυτόν τον πυκνωτή με το συν της πηγής.
.

Απο μια γρηγορη ματια που εριξα ειδα πως στην περιγραφη που κανεις τουλαχιστον υπαρχουν ελλειψεις......Ενα παραδειγμα ειναι το πιο πανω....(δεν τα εχω τσεκαρει ολα) το 3 δεν συνδεεται μονο με τον πυκνωτη 220 και επειτα στο + της πηγης αλλα και με μια αντισταση την R2 να ξερεις οτι τα κυκλωματα που δημοσιευονται στα περιοδικα ειναι δοκιμασμενα και δουλευουν 100% εκτος καποιου τυπογραφικου λαθους.......Τσεκαρε παλι ολες τις συνδεσεις σου ειναι πολυ ευκολο κυκλωμα.......το HC με το LS εχουν να κανουν με την ταχυτητα που ανταποκρινεται το ολοκληρομενο.......

Επισης φιλε gsmaster εχουν δημοσιευτει κυκλωματα απο εταιριες οπως η smart kit και δεν εχει ξανααναφερθει κατι τετοιο
("Να πατε να το αγορασετε αυτοι κλεφτες θα γινουν.....")Η αληθεια ειναι πως τωρα τελευταια δεν δημοσιευονται ευκολα σχηματικα........Εχω παρατηρησει που οι περισσοτεροι δινουν οδηγιες το πως να γινει μια κατασκευη,χωρις καποιο σχηματικο.......Οταν εισαι αρχαριος σιγουρα χρειαζεσαι την βοηθεια καποιου σχηματικου.......

fkdpbpar
10-03-07, 16:34
To είπα ότι το 3 ενώνεται με την αντίσταση 2, πιο πριν από αυτό που διάβασες. Τα άλλα που γράφω είναι σωστά? Μήπως φταίει που έχω βάλει το 74LS14 αντί για αυτό που λέει ή είναι τα ίδια? Το μεγάλο καλωδιάκι των λεντ δεν πάει όπως βλέπεις το κύκλωμα, στο πάνω μέρος? Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

risk
10-03-07, 16:38
τι εννοεις το μεγαλο καλωδιακι??????

fkdpbpar
10-03-07, 17:09
Ναι.

fkdpbpar
10-03-07, 17:34
Σόρι δεν σε κατάλαβα πριν, τα λεντ έχουν δύο άκρα (μικρό, μεγάλο), το μεγάλο δεν είναι αυτό που πάει όπως βλέπεις το κύκλωμα στο επάνω μέρος?

risk
10-03-07, 18:17
Ναι η γραμμη ειναι το - .

+ -
-----|>|----------


Το μακρυ ποδι ειναι το + θα κοιταξω και τις αλλες διευκρινησεις σου πιο μετα και θα σου απαντησω.....

fkdpbpar
11-03-07, 11:27
Οκ risk περιμένω, πάντος κατά πάσα πιθανότητα φταίει το IC1 το οποίο είναι αντί για το 74HS14 το 74LS14, έμαθα ότι φταίει το δεύτερο που έχω βάλει εγώ διότι αυτό δουλεύει στα 5 βολτ. Πρέπει να πάω να το βρω, έχω πάει σε δύο καταστήματα ηλεκτρονικών και δεν το έχω βρει.

fkdpbpar
13-03-07, 10:41
Πήγα στο Φανό και το βρήκα, μου δούλεψε κανονικά. Τελικά έφταιγε το ολοκληρωμένο που είχα βάλει (74LS14), καθώς και με 5 βολτ αντί για 6 που ήθελε το 74HC14 δεν δούλευε ούτε ένα λεντ και να φανταστείτε στο πρώτο κατάστημα ήλεκτρονικών που είχα πάει και μου έδωσαν το 74LS14, μου έλεγαν ότι η μόνη διαφορά είναι στην εταιρία, δηλαδή κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά στα ίδια βολτ και το μόνο που αλλάζει είναι η εταιρία που τα παρασκευάζει. :evil: Τώρα δουλεύει ρολόι, το έβαλα σε μαύρο πλαστικό κουτί με τα λεντάκια να βγαίνουν απ' έξω. Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.