PDA

Επιστροφή στο Forum : κεραια αμ



ΧΑΡΗΣΜΑΤ
11-03-07, 21:49
ειμαι τις παλιας σχολης με λυχνιες κλπ.θα ηθελα καποια βοηθεια στο θεμα κεραια.μπορω να βαλω οριζοντιο συρμα περιπου 20μ+15μ καθοδο,τι προτεινετε για καλυτερα. εχω ενα pll 40w και ενα liner 300w.ευχαριστω.

MAKHS
12-03-07, 10:10
ειμαι τις παλιας σχολης με λυχνιες κλπ.θα ηθελα καποια βοηθεια στο θεμα κεραια.μπορω να βαλω οριζοντιο συρμα περιπου 20μ+15μ καθοδο,τι προτεινετε για καλυτερα. εχω ενα pll 40w και ενα liner 300w.ευχαριστω.

Καλημερα φιλε.Εφοσον ειναι Πι Ελ Ελ το καλυτερο ειναι ενα διπολο 40=40 μετρα.Εαν δεν εχει τετοιο χωρο προτεινω την αγορα ενος ετοιμου με τραπς με ολικο μηκος περιπου στα 30 μετρα που ειναι για τους 1,8 και μπορεις να προσθεσεις λιγο συρμα να κατεβει πιο κατω.Η αλλη λυση ειναι αυτοματο τιουνερ αλλα υπολογισε περιπου στα 400 ε κοστος αγορας με προσαρμογη στον πομπο σου.Επιπλεον μπορεις να παρεις χειροκινητο τιουνερ με 150 ευρω (πχ MFJ) περιπου και να συντονιζεις τα 35 μετρα που εχεις.Να εχεις υποψην σου οτι οποσδηποτε θελεις προσαρμογη 50ΩΜ στη κεραια.Στο λεω για να μην καταστρεψεις τον πομπο σου.Καλες δοκιμες

phoenix_2007
12-03-07, 14:50
Συμφωνώ με τον Μάκη. Οπωσδήποτε θέλεις ένα κάπλερ για να ρυθμίσεις τα στάσιμά σου και καλό θα ειναι να ξεκινήσεις από μικρή ισχύ στο pll, ούτως ώστε στην αρχή που τα στάσιμα θα είναι πολλά και μέχρι να τα ελαχιστοποιήσεις, να μην κάψεις κανένα τρανζίστορ εξόδου από την επιστρεφόμενη ισχύ. Μπορείς να κάνεις και κάθετη "καλαμοκεραία" που ενδείκνυται αν δεν έχεις χωρο να απλώσεις σύρμα. Δες, σχετικά μυνήματα του Μάκη και του 807.

ΧΑΡΗΣΜΑΤ
12-03-07, 20:42
παιδια ευχαριστω αλλα αν μπορουσατε καποια αναλυση λεπτομερη για τετοιε κεραια θα ημουν υποχρεος.με ενδιαφερη για την συχνοτητα 1600 εως 1750.και παλι ευχαριστω πολυ.

kostas30
12-03-07, 22:40
Φιλε εγω με ενα Ω match συντονιζω απο 1520 εως 1750 ανετα με 45 μετρα συρμα ο evbellis το εχει δει, παρα πολυ απλο συστημα.

ΧΑΡΗΣΜΑΤ
19-03-07, 21:08
τα παλια τα χρονια απλωναμε ενα συρμα 50 η 60 μετρα και με 2 ΕL 519 μιλουσαμε με ολη την ελλαδα.ουτε ραντιαλς ουτε τιποτα.σημερα μετα απο 25 χρονια μακρια απο τα πραγματα ολα αυτα που διαβαζω μου φαινονται βουνο.σημερα λοιπον εχω ενα pll τρανζιστορ 40w μπορω να βαλω για κεραια ενα οριζοντιο συρμα περιπου το πολυ 35 μ.θελω να βγαινω απο τους 1610 μεχρι τους 1710.τι πρεπει να κανω για να εχω αυτα τα περιφημα 50Ω.ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ .οσο γινετε πιο αναλυτικα σας παρακαλω ευχαριστω χαρης σαλονικα.

radioamateur
20-03-07, 01:13
Κώστα μπορείς να μας εξηγήσεις αυτό το Ω match σε παρακαλώ και την απόδοση του μακριά κοντά;
Ευχαριστώ!

aeonios
20-03-07, 02:12
@Radioamateur, Κostas30: Aν δεν σας κάνει κόπο ανοίξτε ένα νέο θέμα για το Ω match γιατί ίσως να ενδιαφέρει και άλλους φίλους!

@ ΧΑΡΗΣΜΑΤ: Φίλε μας διάβασε και αυτό σχετικά με την απορία σου:

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1036

Πιστεύω να λυθούν οι απορίες σου από αυτό και από παλιότερα θέματα περί κεραιών!

Σας έχω παρακαλέσει να εκφράζεστε με προσοχή ιδίως τους παλιούς φίλους του φόρουμ όταν αφηγούνται τις "αταξίες" τους όσο ενδιαφέρουσες και να είναι!

Εξυπνα παιδιά είσαστε ...γράψτε τα τουλάχιστον με λίγο τάκτ!!!!!!!!!!!!!!!

Διαβάστε σας παρακαλώ ξανά τον κανόνα 15 για το τι κάνει τζίζ!

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/rules.php

Το θέμα κλειδώνεται!