PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση Smart card (τηλεκάρτα) σε AVR



nobig
12-03-07, 17:59
Καλησπέρα, ψάχνω ένα τρόπο να συνδέσω έξυπνες κάρτες σε εναν avr. Έχω βρει το παρακάτω αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό να τα συνδέσεις απευθείας.

Επίσης έχει βρει κανείς σας slot για έξυπνες κάρτες; Έχω ενα πλαστικό αλλά δεν λέει πολλά απο ποιότητα

Mr.Linatsa69
12-03-07, 21:02
To έχω φτιάξει! Λειτουργεί κανονικά!
Υποδοχή έχει ο Φανός με 4€!

nobig
12-03-07, 22:44
Απο φανό έχω πάρει και εγω αλλά είναι λιγάκι της πλάκας, είδα απο εξωτερικό κάτι πολύ ωραίες υποδοχές αλλά άντε να παραγγείλεις :(

eebabs2000
13-03-07, 01:08
Ποιο πρόγραμμα τρέχει ο μικροελεγκτής;

pet
13-03-07, 02:57
μπορούμε να τις γεμμίζουμε?

nobig
13-03-07, 11:44
@ eebabs2000

Τρέχει δικό μου πρόγραμμα γραμμένο σε BASCOM, η πλάκα είναι ότι η κατασκευή δούλευε σε bredboard αλλά όταν την μετέφερα σε πλακέτα γιοκ.

@pet LOL νομίζω ότι η ερώτηση σου είναι κατά των κανόνων του forum

EDIT

Πήγα και πήρα απο το Φανό μια βάση, έχει φέρει καινούργιες παρτίδες οι οποίες είναι πολύ καλύτερες απο τις προηγούμενες μαύρες. Πλέον η κάρτα κουμπώνει μέσα στην υποδοχή!

Mr.Linatsa69
13-03-07, 13:48
Εγώ το έκανα έτσι! Αν και έφτιαξα το άλλο κύκλωμα του Σερασίδη με τον ATtiny26

spirosta
13-03-07, 14:04
@pet LOL νομίζω ότι η ερώτηση σου είναι κατά των κανόνων του forum


To να πεις απλά αν γεμίζουν δεν νομίζω να είναι κατά κανόνων...

nobig
13-03-07, 17:50
Δεν είναι αλλά αν πω ναι το θέμα εκεί θα πάει. Το κύκλωμα που φτιάχνω διαβάζει μόνο το σειριακό αριθμό της τηλεκάρτας (δεν κάνει κάποια εγγραφή) και τον χρησιμοποιεί μαζί με κάποιο τυχαίο αριθμό ως κωδικό πρόσβασης. Δεν ξέρω αν και πως γεμίζουν οι τηλεκάρτες :)

spirosta
13-03-07, 18:12
Εγώ από όσο ξέρω πάντως...ΔΕΝ γεμίζουν... Εϊναι κλειδωμένες...

babisko
13-03-07, 18:22
Οι τηλεκάρτες που υπήρχαν πριν μερικά χρόνια γέμιζαν. Με κάποιες διαδικασίες γέμιζαν και μετά δεν άδειαζαν, δηλαδή δεν αφαιρούνταν οι μονάδες από το τσιπάκι, με αποτέλεσμα να μην τελειώνουν. Οι σημερινές, δεν γίνεται να γεμίζουν γιατί απλά οι μονάδες που περιέχουν δεν βρίσκονται στο τσιπάκι, αλλά σε κάποιο κέντρο του ΟΤΕ. Όταν τοποθετηθούν σε ένα καρτοτηλέφωνο, τότε αυτό διαβάζει τον σειριακό της αριθμό, επικοινωνεί με το κέντρο του και "βλέπει" αν έχει ή όχι μονάδες. Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.
Κάπως έτσι δουλεύουν οι σημερινές κάρτες και αυτό γίνεται για να μην υπάρχει περίπτωση γεμίσματος κ.λ.π. Να γνωρίζετε και κάτι άλλο: Όλες οι κινήσεις των τηλεκαρτών καταγράφονται, δηλαδή από ποιό καρτοτηλέφωνο κάλεσε, ποιόν αριθμό, την ώρα, την ημερομηνία κ.λ.π., οπότε είναι σχετικά εύκολο να εντοπιστεί κάτι ύποπτο.

nobig
13-03-07, 18:26
Ότι έχουν κάποιο κλείδωμα σίγουρα, θα ήταν τουλάχιστον ηλίθιο να τις άφηναν ξεκλείδωτες. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι κάποιο περιοχή της μνήμης είναι fuse locked, η απορία μου είναι στον καταχωρητή που αποθηκεύεται το υπόλοιπο των μονάδων πως τον μειώνει το μηχάνημα;


Η δικιά μου έκδοση του reader, αλήθεια στην ίδια τηλεκάρτα σου βγάζει μερικές φορές άλλα νούμερα