PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια στην καλωδίωση παλιού μοτέρ.



fkdpbpar
14-03-07, 12:41
Γεια σας, έχω ένα μοτερ από μια παλιά φωτογραφική μηχανή και θέλω να το θέσω σε λειτουργία. Παρακάτω σας γράφω τα στοιχεία του μοτέρ:

BODINE ELECTRIC COMPANY
Fractional Horsepower Gearmotor (Chicago.ILL.USA)
TYPE: NSH-12RH
NO: E1295013
VOLTS: 115
AMP: 33, HZ: DC
HP: 1/50
RPM:1725
DUTY: CONT., FF: 1
INS:A , AMB:40 Βαθμούς Κελσίου

CAUTION DO NOT LOAD BEYONG STATED TORQUE
TORQ:4,8 LB-IN
RPM: 173
RATIO: 10:1 C

Μετασχηματιστή 115 βολτ έχω αγοράσει, είχα ρωτήσει παλιότερα έναν ηλεκτρονικό και μου είχε πει ότι αν το έφτιαχνα μπορούσα να του βάλω και ρυθμιστή για την ταχύτητα περιστροφής, να διευκρυνίσω ότι το μοτέρ δουλεύει με την προσθήκη λάδιου και γράσου. Έχω μερικές ερωτήσεις για εσάς:
Πρώτον έχει πέντε καλώδια για τροφοδοσία (κόκκινο, μαύρο, άσπρο, καφέ και πρασινοκίτρινο), απ'τα χρώματα των καλωδίων μπορώ να καταλάβω ποιο συνδέεται που(+,- τροφοδοσίας, ρυθμιστή ταχύτητας)?(δουλεύει απ' ότι μου είχε πει και με τριφασικό ρεύμα). Το πρασινοκίτρινο μάλλον είναι η γείωση γιατί στο μοτέρ έχει ένα αυτοκόλλητο με το σύμβολο της γείωσης με πρασινοκίτρινο φόντο.
Δεύτερον που θα βρω ρυθμιστή ταχύτητας και πόσο περίπου κοστίζει? Σε πόσες ταχύτητες δουλεύει το συγκεκριμένο μοτέρ?

[/b]

jakektm
14-03-07, 13:49
AMP: 33 ????

ειναι σωστο αυτο?? παρα πολυ ειναι....
αλλα και η ταση τροφοδοσιας, 115 βολτ(??), ποσο παλια ειναι αυτη η μηχανη??

το κοκκινο ειναι το +, το μαυρο ειναι το -, το πρασινοκιτρινο ειναι οντως η γειωση.
το καφε και το ασπρο ειναι για τριφασικη τροφοδοσια..

ο ρυθμιστης ταχυτητας μπαινει στην τροφοδοσια του κινητηρα δηλ + και - , και αναλογα τα βολτ εξοδου αλλαζουν οι στροφες του κινητηρα.

hlektrologos000
14-03-07, 14:07
Για ριχτε και μια ματια εδω ... εχει καποια σχηματικα καλωδιοσης http://www.cartermotor.com/motorlines/printable/theclassic5_print.htm

και πιο γενικα εδω http://www.cartermotor.com/motorlines/theclassictype5.htm

δεν μπορω να βοηθησω περισσοτερο οποιος εχεις τις γνωσεις ας το κοιταξει .

Παντως δεν μου φαινετε για τριφασικο .

spirosta
14-03-07, 14:20
Τι φωτογραφική μηχανή είναι αυτό που είχε τριφασικό μοτέρ 115V 30A? μιλάμε για πάνω από 3000W... Μήπως ήταν θερμοσίφωνας???

fkdpbpar
14-03-07, 14:47
To μοτέρ είναι σαν αυτό που υπάρχει στην ιστιοσελίδα που δημοσίευσε ο hlektrologos000. Ένας ρυθμιστής ταχύτητας πόσο περίπου κοστίζει? Τώρα όσο για τα ampere που ρώτησε ο φίλος μου ο jakektm αν δεν είναι 33 μάλλον γράφει 0,33 , αυτό είναι σωστό?

jakektm
14-03-07, 17:11
το 0,33 μου ακουγεται πιο λογικο, αλλα και παλι δε μου κανει τετοιο μοτερ για φωτογραφικη.. Τεσπα απο οπου και αν ειναι , αν δεις στη σελιδα μου μας ειπε ο "ηλεκτρολογος" καπου εχει αυτο..

Voltage Range: 6 VAC/DC-240 VAC/DC
Speed Range: 5 RPM - 3,000 RPM


οποτε με ενα κυκλωμα triac και παλμο με diac μπορεις να ρυθμισεις την ταση σου απο 0 Ac εως 115 που χρειαζεσαι χωρις τον μετασχηματιστη (δυστυχως για σχεδιο δεν εχω αυτη τη στιγμη στο χωρο που βρισκομαι.., αν μπορει καποιος συναδελφος να δειξει)

κοστος περιπου στα 3 ευρω..

fkdpbpar
14-03-07, 18:03
jakektm δεν είπα ότι είναι ακριβώς ίδιο το μοτεράκι της ιστιοσελίδας του hlektrologos000, απλά ότι είναι ίδια στο σχήμα. Τελικά είναι 0,33 Ampere. Δηλαδή για να ρυθμίσω την ταχύτητα, δεν χρειάζομαι καθόλου μετασχηματιστή αλλά ένα άλλο κύκλωμα χωρίς τον μετασχηματιστή? (κανένα σχέδιο υπάρχει?). Να διευκρυνίσω κάτι, δεν εννοώ τις απλές φωτογραφικές μηχανές που όλοι ξέρουμε αλλά αυτές που χρησιμοποιούνται στα τυπογραφεία που χρησιμοποιούνται για να απεικονίσουν τις λέξεις πάνω στον τσίγκο και έπειτα με τη σειρά του ο τσίγκος στο χαρτί. Το μοτέρ αυτό για να καταλάβαιτε καλύτερα έδινε κίνηση σ' ένα μεγάλο κύλινδρο που πάνω του πέρναγε το 'γίγας' φιλμ.

chip
15-03-07, 09:36
Κατ΄αρχήν μην βάλεις 220V με dimmer. Μετασχηματιστή θα βάλεις για να τα κάνεις 115.
Ύστερα αναφέραι οτι το μοτέρ είναι DC. λέει...ΗΖ: DC.
Αν πάλι αυτό δεν είναι σωστό και είναι τριφασικό το μοτέρ τότε δεν μπορείς να μεταβάλεις την ταχύτητα με dimmer (diac +triac) γιατί στα τριφασικά δεν ρυθμίζουμε την τάση αλλά τη συχνότητα. (στην πραγματικότητα και τα δύο μαζί...στην πιο απλή μορφή με αναλογικό τρόπο μεταξύ τάσης και συχνότητας και στα πιο εξελιγμένα συστήματα λαβαίνοντας υπόψην την δυναμική του κινητήρα-δηλαδή τα πλήρη χαρακτιριστικά του κινητήρα (αυτεπαγωγές, αντιστάσεις, αμοιβαίες επαγωγές τυλιγμάτων, ρωπές αδράνειας, κλπ....δηλαδή το πλήρες μαθηματικό μοντέλο του κινητήρα)

fkdpbpar
15-03-07, 11:22
Κοίτα chip, το μοτέρ δουλεύει και χωρίς τριφασικό ρεύμα, τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει. Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αυτό που λεει ο jakektm (οποτε με ενα κυκλωμα triac και παλμο με diac μπορεις να ρυθμισεις την ταση σου απο 0 Ac :?: εως 115 που χρειαζεσαι χωρις τον μετασχηματιστη ). Αυτό ισχύει, αν ναι υπάρχει κανένα σχέδιο?
Όσο γι' αυτό που μου λέει ο chip ότι πρέπει να βάλω μετασχηματιστή για να τα κάνω 115 βολτ, πως θα μπορέσω με αυτόν τον τρόπο να μεταβάλω την ταχύτητα? Υπάρχει τίποτα στην αγορά?

chip
15-03-07, 11:58
Αυτό που λέει για triac και diac αναφέρεται σε dimmer για έλεγχο απλών AC κινητήρων. Ο δικός σου κινητήρας δεν γνωρίζω αν μπορεί να εργαστεί με απλή AC τάση. Εκτός των άλλων η μέθοδος του ελέγχου με triac δεν μεταβάλει πραγματικά την τάση αλλα κόβει κομάτια από την AC τάση πράγμα που σημαίνει οτι θα δέχεται ο κινητήρας συνέχεια κομένους παλμούς των 220V πράγμα που δεν γνωρίζω αν μπορεί να επιδράσει στην διάρκεια ζωής του.
Τον μετασχηματιστή τον πρότεινα με σκοπος να δημιουργήσεις την τάση των 115 V και από εκέι και πέρα να ακολουθήσει ένας ελεγκτής στροφών, είτε σύνθετος είτε απλός με triac και diac (που είναι και πολύ φθηνοί - σαν αυτούς που βάζουν στους ανεμιστήρες οροφής)

fkdpbpar
15-03-07, 17:10
Ευχαριστώ, άλλη μία ερώτηση υπάρχουν μετασχηματιστές με output 115 βολτ DC και άλλοι με 115 βολτ ΑC, στην περίπτωση μου χρειάζομαι οutput 115 volt DC, έτσι δεν είναι?

chip
15-03-07, 18:44
Αν καταλαβαίνουμε καλά αυτά που λέει το ταμπελάκι ναι χρειάζεσαι DC.
Για AC 115 V απαιτείται μετασχηματιστής. Για DC 115V απαιτείται τροφοδοτικό και μου φαίνεται λίγο ασυνίθιστη η τάση αυτή. Τη μηχανέ δεν την έχεις για να δεις αν είχε τροφοδοτικό? και τι είδους? Μήπως ο κινητήρας είναι τύπου Universal και μπορεί να δουλέψει και με συνεχή και εναλλασσώμενη?...

fkdpbpar
15-03-07, 21:53
Ρε γα%$$$το πήρα μετασχηματιστή με output 115 volt ΑC αλλά δεν δουλεύει γι' αυτό ρωτούσα. Δουλεύει μόνο με συνεχές ρεύμα(Ευτυχώς που έκανε μόνο 5 ευρώ). Έχω μόνο το μοτέρ και όχι το τροφοδοτικό του. Πόσο κάνει ένα τροφοδοτικό DC ρεύματος για αυτά τα βολτ σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών ή πρέπει να το φτιάξω μόνος μου?

spirosta
16-03-07, 00:40
Αξίζει όλος αυτός ο κόπος?Που θατο χρησιμοποιήσεις το μοτέρ?Είναι σίγουρα λειτουργικό?? Και επίσης τα 115V DC είναι πάρα πολύ επικίνδυνα... Πρόσεχε..

fkdpbpar
16-03-07, 10:11
Σίγουρα αξίζει, το θέλω για να γυρνάει τη σούβλα το πάσχα, όλα τα μοτεράκια που υπάρχουν στην αγορά σε μεγάλο βάρος τα φτύνουν στο δίωρο.

hlektrologos000
16-03-07, 14:47
Σίγουρα αξίζει, το θέλω για να γυρνάει τη σούβλα το πάσχα, όλα τα μοτεράκια που υπάρχουν στην αγορά σε μεγάλο βάρος τα φτύνουν στο δίωρο.

Συγνωμη για το αρνι γινετε ολη η φασαρια.....? Μας εστειλες...... :head: εκτος αν κανεις πλακα.

Εχω δει που ειχε φτιαξει ενας φιλος με μοτερ απο υαλοκαθαριστηρες αυτοκινητου (ειναι αρκετα δυνατο γυριζε 2 αρνια μαζι).
Ειχε κολησει πανω στις σουβλες γραναζια απο ποδηλατο(απο την πισω ροδα) το ιδιο και στο μοτερ.

το καλο ειναι οτι εχει 2 ταχυτητες το μοτερ.

spirosta
16-03-07, 17:23
Καλά και εγώ έφριξα τελείως τώρα...

Υπάρχουν μοτέρ για σούβλα με μεταλλικά γρανάζια... Εγώ ένα τέτοιο πήρα και μάλιστα δύο γρανάζια ήταν πλαστικά και τα άλλαξα με παρόμοια.... Πιο έυκολο πιο φτηνό πιο γρήγορο... Τώρα θέλω να φτιάξω με μοτέρ και μειωτήρα από επαναφορτιζόμενο κατσαβίδι πατέντα για τα κοκορέτσια...

Αλλά όχι και να ψάχνω με τι δουλεύει ένα μοτέρ (που μάλλον το δικό σου είναι με τριφασικό 115V και όχι συνεχές) για να γυρνάω τα αρνια....

fkdpbpar
16-03-07, 21:20
Kάνεις λάθος φίλε μου, μάλλον δεν διάβασες τα παραπάνω δουλεύει σίγουρα με συνεχές ρεύμα ΚΑΙ μπορεί να δουλέψει και με τριφασικό. Έγω που παίρνω όλα τα χρόνια όλο μου χαλάνε μάλλον εσύ δεν βάζεις μεγάλα αρνιά και δεν κάθεσαι μετά το δίωρο να το γυρνάς με τα χέρια και κάτι άλλο, τα μοτέρ συνήθως μου ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ και όχι λόγω των γραναζιών. hlektrologos000 το θέμα μας είναι αν είναι αρνί ή αν είναι κύλινδρος ή οτιδήποτε άλλο, το θέμα μας είναι αν θα δουλέψει το μοτέρ. Μου το είπανε και εμένα αυτό με τους υαλοκαθαριστήρες αλλά αφού έχω αυτό και κοντεύω να το τελείωσω ( ο μετασχηματιστής έφταιγε, ήθελε για μεγαλύτερα βαττ) τι να κάνω να το παρατήσω?Και στο κάτω κάτω όποιος το θεωρεί βλ%$εια το θέμα ας μην μου απαντάει ρε παιδιά, δεν είστε υποχρεωμένοι. Πάντα φιλικά Φάνης.

spirosta
17-03-07, 00:07
Σόρυ αν φάνηκα απότομος πριν..



Απλά...
ένα αρνί πιστεύω ότι πρέπει να είναι μέχρι 12 άντε 13 κιλά το πολύ..Παραπάνω είναι πολύ παχύ και χαλά η γεύση... Αλλά να μου πεις.. Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Ελπίζω πάντως να βγάλεις άκρη με μικρό κόστος..

hlektrologos000
17-03-07, 09:29
Και στο κάτω κάτω όποιος το θεωρεί βλ%$εια το θέμα ας μην μου απαντάει ρε παιδιά, δεν είστε υποχρεωμένοι. Πάντα φιλικά Φάνης.

Ελα ρε συ fkdpbpar σε πειραζουμε ... :oops: αφου βλεπεις οτι θελουμε να σε βοηθησουμε απλα κανουμε και λιγο χαβαλε μαζι , γιατι το μοτερ που θες να χρησιμοποιησεις θα μπορουσε συμφωνα με το μεγεθος του να γυριζει και ελεφαντα...

Απο εκει και περα το βρισκω και λιγο ασυμφορο ..θα μπορουσες να πας σε ενα μαγαζι με μοτερ (στο πειραια εχω δει πολλα ) και να παρεις ενα μικροτερο και δυνατο μοτερ ac και να ξεμπερδευες.
ουτε τροφοδοτικα ουτε τιποτα .

Αφου ομως επιμενεις να το χρησιμοποιησεις αν μπορεις ανεβασε μια φωτο με το ταμπελακι που εχει πανω το μοτερ με τις συνδεσεις ή φτιαξε ενα σκαριφημα να το δουμε.
Ακομα μην ξεχνας οτι μιλαμε για υψηλες τασεις και δεν περνει για λαθος συνδεσμολογια και πειραματα .

Ακομα συμφωνα με τα σχηματικα που εχει η σελιδα που ανεβασα πουθενα δεν φαινετε για τριφασικο,επιμενω...

οτι και να κανεις παρε οσα μετρα προστασιας μπορεις .

fkdpbpar
17-03-07, 18:28
Εντάξει ρε παιδιά δεν το πήρα και κατάκαρδα πάντος αυτό με τον ελέφαντα θα το δοκιμάσω!!! Τέλικα δουλεύει το μοτέρ, αλλά ο ρυθμιστής ταχύτητας είναι λίγο ακριβός, 45 ευρώ μου είπανε σε ένα ηλεκτρολογείο(τρελός είμαι) και αποφάσισα να ρυθμίσω την ταχύτητα με την μέθοδο του ποδηλάτου (δικιά μου μέθοδος) θα χρησιμοποιήσω δύο δισκάκια σαν και αυτά που υπάρχουν στα ποδήλατα με αλυσίδα, αν θέλω μεγαλύτερη ταχύτητα το δεύτερο δισκάκι θα είναι πιο μικρό σε διάμετρο. Νέα πατέντα, ποδηλατοσούβλα.

spirosta
17-03-07, 19:36
Εγώ λέω να παρατήσεις το μοτέρ και να βάλεις ένα ποδήλατο... Θα κάνεις στατικό ποδήλατο και ταυτόχρονα θα σουβλίζεις. Έχεις και 18 ταχύτητες..

ΛΟΛ....

babisko
17-03-07, 23:10
Εγώ λέω να παρατήσεις το μοτέρ και να βάλεις ένα ποδήλατο... Θα κάνεις στατικό ποδήλατο και ταυτόχρονα θα σουβλίζεις. Έχεις και 18 ταχύτητες..

ΛΟΛ....

Με τον τρόπο αυτό θα φάει με μεγαλύτερη όρεξη τον οβελία, αφού με την γυμναστική ανοίγει και η όρεξη :D :D :D

Νομίζω ότι με μοτέρ υαλοκαθαριστήρων γίνεται πολύ εύκολα η δουλειά.

chip
17-03-07, 23:31
οπς.... τελικά εργάζεται με εναλοσόμενο 115 V? αν ναι πάρε ρυθμιστή από ανεμιστήρα...δε νομίζω να είναι τόσο ακριβώς. Αλλιώς βρες, στο δίκτυο, ένα σχεδιάκι για ρυθμιστή ταχύτητας κινητήρα και φτιάξε το (με triac και diac)...και θα κοστίσει λιγότερο απο 6 ευρώ. [/list]

fkdpbpar
18-03-07, 13:07
Μήπως έχει κανείς κανένα σχέδιο για ρυθμιστή ταχύτητας κινητήρα? Μ' αυτό τον τρόπο όμως, το μοτέρ θα έχει την ίδια δύναμη?

fkdpbpar
19-03-07, 15:39
Τελικά το μοτέρ δουλεύει με συνεχές ρεύμα 115 βολτ. Παιδιά κανένα απλό κύκλωμα dimmer για το μοτεράκι έχει κανείς, έχω φάει τον τόπο.

fkdpbpar
20-03-07, 11:29
Το dimmer φωτισμού 800 βαττ (που έχει το hlektronika: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2139 ) θα κάνει τη δουλεία? Να διευκρυνίσω ότι το μοτέρ είναι γύρω στα 75 βαττ αλλά ο μετασχηματιστής του είναι 100 βαττ, λογικά από τη στιγμή που το ντίμμερ είναι μεγαλύτερο σε ισχύ δεν υπάρχει πρόβλημα, έτσι δεν είναι?
Το ντίμμερ μπάινει ανάμεσα στην τροφοδοσία 220 βολτ, 50 Hz και τον μετασχηματιστή?
Πόσο περίπου θα μου κοστίσουν τα υλικά για να φτιάξω το ντίμμμερ?