PDA

Επιστροφή στο Forum : Εφαρμογή τάσης σε pin και μετα σε σειριακή???



leone
15-03-07, 15:53
Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και μερικές μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα...
Θέλω να βάζω μια τάση από το ηλεκτρονικό κύκλωμα του αυτοκινήτου μου σε ένα pinακι (κάποιου μικροελεγκτή AVR). Κατόπιν με χρήση software και μέσω σειριακής θύρας να εμφανίζει κάποιο μήνυμα στο PC.

Οι απορίες μου είναι οι εξής,
1)Πως μπορώ να το καταφέρω? Έχω σκεφτεί με έναν μικροελεγκτή ΑVR και ένα MAX232... Γινεται ετσι δεν είναι?
2)Τι βαθμίδες θα χρειαστώ, εκτός του μικροελεγκτή, την τροφοδοσία του και το ΜΑΧ232? Κάποιο οπτικό απομονωτή ίσως για την είσοδο του?
3)Ποιον οικονομικό AVR θα χρειαστώ για να βλέπω τέσσερις τετοιου είδους τάσεις?

Να αναφέρω πως δεν θέλω να μετράω τάση, αλλά να βλέπω ΟΝ ΟFF διαφορετικές καταστάσεις, π.χ. αναμμένο λαμπάκι Νο1, σβηστό λαμπάκι Νο2 κ.ο.κ. στο PC....

Κάθε βοήθεια, συμβουλή η αντίρρηση δεκτή.... Όσο πιο αναλυτικά γίνεται...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..... :ok: :ok: :ok:

gsmaster
15-03-07, 18:03
1. Μια χαρά γίνεται έτσι.
2. Οπτικό απομονωτή δεν χρειάζεται, εφόσον οι τάσεις θα κυμαίνονται μέχρι 12V το πολύ, μπορείς να βάλεις ένα δικτύωμα με μια αντίσταση και μια zener για να προστατέψεις τον μΕ. Μπορείς να βάλεις και optocoupler, αλλά εγώ το κρίνω περιττό.
3. Για να βλέπεις 4 εισόδους, θα πρέπει να έχεις 4 πιν εισόδους +1 τουλάχιστον πιν για την σειριακή +2 πιν τροφοδοσίας. Κάποιος 8πιν μικροελεκτής με αξιόπιστο εσωτερικό ταλαντωτή θα κάνει μια χαρά την δουλειά. Αν γράφεις σε assembly θα σε βολέψει να έχει και UART ενσωματωμένη, για να μην κάνεις softwarική την σειριακή σε assembly.

leone
16-03-07, 01:53
1. Μια χαρά γίνεται έτσι.
2. Οπτικό απομονωτή δεν χρειάζεται, εφόσον οι τάσεις θα κυμαίνονται μέχρι 12V το πολύ, μπορείς να βάλεις ένα δικτύωμα με μια αντίσταση και μια zener για να προστατέψεις τον μΕ. Μπορείς να βάλεις και optocoupler, αλλά εγώ το κρίνω περιττό.
3. Για να βλέπεις 4 εισόδους, θα πρέπει να έχεις 4 πιν εισόδους +1 τουλάχιστον πιν για την σειριακή +2 πιν τροφοδοσίας. Κάποιος 8πιν μικροελεκτής με αξιόπιστο εσωτερικό ταλαντωτή θα κάνει μια χαρά την δουλειά. Αν γράφεις σε assembly θα σε βολέψει να έχει και UART ενσωματωμένη, για να μην κάνεις softwarική την σειριακή σε assembly.

Ευχαριστώ για την απάντηση gsmaster....

Λέγοντας οπτικό απομονωτή, εννοούσα optocoupler... Θα βάλω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατί θα χρειαστώ το κύκλωμα και για 24V (τα οποία μάλλον θα ρίξω με ένα 7812 ή 7805, δεν ξέρω ακόμα...) Αλήθεια μήπως γνωρίζεις κανέναν που να κάνει για την περίπτωση? Ο MOC 3010 μου κάνει(?) από το κύκλωμα του φωτορυθμικού του forum, γιατί για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω και άλλον.... :( :(
Ζενερ στα πόσα για την λύση του δικτυώματος?

Δεν ξέρω πως να κάνω softwarική την σειριακή σε assembly, πρέπει να το ψάξω... Άρα μάλλον καλύτερα να έχει ενσωματωμένη UART....

Για μικροελεγκτή AVR, ποιον να διαλέξω ανάμεσα στους μικροελεγκτές που μπορώ να προγραμματίσω με το STK500 που έχω? Κρύσταλλο δεν θα βάλω?

Δεν έχω την παραμικρή εμπειρία, πέρα των εργαστηρίων στην σχολή και αισθάνομαι χαμένος.... :cry: :cry:

gsmaster
16-03-07, 13:39
Optocoupler δες και το 4Ν32, και άλλα της σειράς 4Ν.. θα κάνουν μια χαρά την δουλειά.
Αλλιώς μια αντίσταση 2,2~4,7k σε σειρά και η ζενερ 4,7V ανάστροφα προς την γή.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στην επιλογή του μΕ γιατί δεν τους έχω δουλέψει και δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά έχει ο καθένας.

Angel
16-03-07, 14:54
Μπορείς αντί για 4Ν32 να βάλεις και ρελεδάκι. Πλήρης γαλβανική απομόνωση και σε αυτήν την περίπτωση. Προτίμησε ένα από τα δύο πάντως. Το ρελεδάκι θέλει 12V, το 4Ν32 θέλει 1,1 με 1,2V και να μετρήσεις το ρεύμα να μη ξεπερνάει τα 20mA. Διαλέγεις και παίρνεις. Για μίκρο, δες κάτι και σε 8051, είναι πολύ απλή η εφαρμογή σου. Κάνε ένα καλό ψάξιμο στο www.atmel.com και θα τη βρεις την άκρη.

leone
18-03-07, 00:40
Μάλλον η λύση με το ρελέ με εξυπηρετεί καλύτερα... Δεν έχω ακόμα αποφασίσει για μικροελεγκτή.... Θα δούμε....
Πάντως, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :-)

eebabs2000
18-03-07, 02:34
Ο AT90S2313 έχει ενσωματωμένη UARΤ και συνολικά 2 πόρτες οπότε λογικά πρέπει να σου κάνει.

Angel
18-03-07, 09:59
Βασικά... πήγαινε καλύτερα στα καταστήματα της προτίμησής σου με αρκετούς βολικούς μικροελεγκτές στα χαρτιά σου, συνήθως έχουν συγκεκριμένα κομμάτια που πουλάνε πολύ...
Ρελέ για είσοδο( JS1 της NAIS - τα κλασικά μικρά 12βολτα των 10ms απόκρισης) σε μικροελεγκτή χρησιμοποιώ για ένα πρότζεκτ αυτόν τον καιρό και μπορώ να πω ότι με ευκολία υποσκέλισαν το 4Ν32, τουλάχιστον στην εφαρμογή μου.
Παρακαλούμε και ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.