PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια σε κεραια αμ



ΧΑΡΗΣΜΑΤ
17-03-07, 23:38
τελικα παιδια δεν εχω σχηματιση ακομη αποψη γι αυτο και ξαναρωταω .εχω ενα pll τρανζιστορικο και ενα liner 300w και αυτο με τρανζιστορ αν απλωσω 20μ συρμα και εχω 13μ καθοδο και βαλω εναν πυκνωτη αεροφυλλο και ενα πηνιο θα μπορεσω να συντονισω απο τους 1650 μεχρι τους 1710. τι λετε?

nikos-b
18-03-07, 00:52
θα μπορεσεις απλα δεν ειναι και τοσο απλα τα πραγματα μπες εδω ..---->http://www.pll.gr/ εχει μερικα σχεδια για προσαρμογες .και καλο ειναι να αν μπορεσεις να κανις κερερα 50 ωμ 45 μετρα απο την μια και 45 απο την αλλη ..ειναι οτι πιο υδανικο .για τα τρατζιστορ που βγαζουν 50 ωμ εξοδο.αλλα οι περισοτερι εχουμε προωβλιμα με χωρο .και καταφευγουμε σε προσαρμογες που βεβεα εχουμε χασιμο στην εκπομπι.τουλαχιστον δεν μπορεις να μεγαλοσις λιγακι την κερεα;

ReFas
18-03-07, 08:01
τελικα παιδια δεν εχω σχηματιση ακομη αποψη γι αυτο και ξαναρωταω .εχω ενα pll τρανζιστορικο και ενα liner 300w και αυτο με τρανζιστορ αν απλωσω 20μ συρμα και εχω 13μ καθοδο και βαλω εναν πυκνωτη αεροφυλλο και ενα πηνιο θα μπορεσω να συντονισω απο τους 1650 μεχρι τους 1710. τι λετε?

Γεια σου Χαρη
Ναι μπορεις να συντονισεις, υπαρχει δυσκολια ομως σχετικα με τον πυκνωτη, δες το σχηματακι που επισυναπτω.
Ο πυκνωτης πρεπει να ειναι περιπου 2,8nf (2800pf δηλαδη, βλεπεις ειναι τα 'καταραμενα' 50Ω, αν ειχες εξοδο με λυχνια θα ηταν αρκετα πιο ευκολο) και βεβαια μπορεις να βρεις τετοιο πυκνωτη, ο 741 εχει η μπορει να φερει, ομως πρεπει να κοστιζει πανω απο 500€.
αυτη ειναι η πιο απλη συνδεσμολογια με ενα πυκνωτη και πηνιο οπως ειπες, υπαρχουν και καποιες πιο πολυπλοκες, αν σε ενδιαφερει να το ψαξω.
Καποιες παρατηρησεις....χρειαζεται να εχεις καποια ραντιαλ απλωμενα γυρω αν δεν μπορεις να βαλεις τοτε η γνωμη μου ειναι μη κανεις τιποτα, ενταξει μπορεις να δοκιμασεις αλλα θα εχεις φτωχα αποτελεσματα...
...300W με τρανσιστορ? το εχεις δοκιμασει? βγαζει 300 ταυτοχρονα με διαμορφωση? γιατι νομιζω πρεπει να ριχνεις ισχυ για να 'περασει' η διαμορφωση.

ΧΑΡΗΣΜΑΤ
18-03-07, 22:07
δυστυχως δεν μπορω να βαλω μεγαλυτερη κεραια επειδη ομως το στουντιο θα ειναι ισογειο και επειδη τωρα το φτιαχνω πριν πιξω τσιμεντο στο δαπεδο σκεφτομαι να απλωσω μερικα ραντιαλ κατω λετε να κανουν δουλεια¨?

antonis_p
18-03-07, 22:43
τα radials ειναι η μιση κεραια,
δεν το βρισκω φρονιμο να ειναι τσιμενταρισμενη!
Θα το ψαξω ομως.

http://www.cebik.com/gp/vdgp-1.gif
κοιτα τι λεει στο ground.

Killo_Watt
19-03-07, 00:06
Για το τσιμεντο μην σκας δεν υπαρχει προβλημα....

phoenix_2007
19-03-07, 09:45
Παιδιά έχω κάνει διάφορες δοκιμές με ραντιαλς και γειώσεις γιατί δουλεύω μία κάθετη καλαμοκεραία ύψους 12μ. Το συμπέρασμα είναι ότι με τις γειώσεις και τα ράντιαλς είναι δύσκολο να βγάλει άκρη κανείς. Σίγουρο (κατά τα δικά μου πειράματα) είναι ότι για να έχει απόδοση η κάθετη πρέπει να υπάρχουν ράντιαλς, όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο. Ένα ωραίο παράδειγμα για την αξία των ράντιαλς είναι το εξής. Φανταστείτε ένα κερί που ανάβει πάνω σε ένα τραπέζι. Πότε το κερί θα ακτινοβολεί προς τα πάνω καλύτερα? Όταν είναι μόνο του ή όταν έχει από κάτω του έναν καθρέφτη?? Ασφαλώς στη δεύτερη περίπτωση. Τα ράντιαλς προσδίδουν μία κατευθυντικοτητα στο σήμα. Επανερχόμενοι, όσο πιο μακριά τα ράντιαλς σε μήκος, τόσο το καλύτερο. Αν πχ τα ράντιαλς είναι πιο μεγάλα από την ταράτσα σας, τότε αφήστε τα να κρέμονται από την ταράτσα προς τα κάτω!!! Ακόμα, αν δεν μπορείτε να τα απλώσετε σε μεγάλο μήκος, τότε απλώστε τα μέχρι εκεί που μπορείτε και το περίσσευμα τυλίξτε το σε μικρή κουλούρα. Τώρα για τις γειώσεις. Γειώσεις καλό είναι να βάλετε μόνο στο μηχάνημά σας και όχι στα ράντιαλς. Βάλτε γειώσεις από τη νεροσωλήνα της ύδρευσης, από τη νεροσωλήνα του καλοριφέρ, την ηλεκτρολογική, ξύστε καμιά μπετόβεργα και πάρτε και από εκεί γείωση. Αλλά προσοχή!! Αυτές μόνο στο σασσί του μηχανήματος. Όχι να πάρετε γειωση από καμιά νεροσωλήνα της ταράτσας και να την ενώσετε με τα ράντιαλς ή με το μεταλλικό σασσί του κάπλερ σας, γιατί θα σας υποβιβάσει το σήμα. Καμιά φορά οι πολλές γειώσεις αντί να βοηθούν, κάνουν ζημιά. Ορισμένοι είναι της άποψης πως αν πάρουν γείωση από μπετόβεργα της ταράτσας αντί για ράντιαλς, τότε το πλέγμα της πλάκας της ταράτσας θα δημιουργησει ένα μεγάλο σύστημα από ράντιαλς που θα κείνται εντός του τσιμέντου. Σεβαστή αποψη αλλά έχει πρόβλημα κατά το ότι δεν είναι καθόλου βέβαιο πως η μπετόβεργα θα εχει καλή ηλεκτρική επαφή με τα σίδερα της πλάκας της ταράτσας εξαιτίας οξειδώσεων κλπ που δρουν ως μονωτικά. Ίσως θα είχε αξία η μέθοδος αυτή, αν για παράδειγμα κάποιος όταν έριχνε την πλάκα και πριν πέσει το τσιμέντο είχε φροντίσει να... ηλεκτροκολλήσει (!) τα σίδερα μεταξύ τους, ούτως ώστε να εξασφαλίσει την καλύτερη και πιο σίγουρη ηλεκτρική επαφή μεταξύ τους. Αλλά αυτό είναι μάλλον απίθανο. Αυτά τα ολίγα...

phoenix_2007
19-03-07, 09:57
τα radials ειναι η μιση κεραια,
δεν το βρισκω φρονικο να ειναι τσιμενταρισμενη!
Θα το ψαξω ομως.

http://www.cebik.com/gp/vdgp-1.gif
κοιτα τι λεει στο ground.

Σωστός ο Αμερικανός :!: :!: :!: Τα ράντιαλς 5εκ πάνω από το έδαφος :!: :!: :!: :!:
Α, βρε Αντώνη βγες στο 1650 να τα πούμε από αέρος!!! Έλα τώρα, αφού μικρόφωνο έχεις και το πουλάς! Πριν το δώσεις, έλα να τα πούμε, να μου δωσεις και κανένα κοντρόλ... Μετά πούλα το ή κάψτο το μικρόφωνο... :D :D :D :D :D :D
Δε βαριέσαι... Μία και μοναδική φορά θα... "αμαρτήσεις"!!!

aeonios
19-03-07, 11:30
Α, βρε Αντώνη βγες στο 1650 να τα πούμε από αέρος!!! Έλα τώρα, αφού μικρόφωνο έχεις και το πουλάς! Πριν το δώσεις, έλα να τα πούμε, να μου δωσεις και κανένα κοντρόλ... Μετά πούλα το ή κάψτο το μικρόφωνο...


Είδες φίλε μου Αντώνη που με πείραζες!!! Τροχός είναι η ζωή και γυρίζει :D

Η σειρά μου τώρα


http://resources.sport-fm.gr/supersportFM/images/news/saint111.jpg


(πάντα φιλικότατα Βαγγέλη και με το hihi για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση!)

phoenix_2007
19-03-07, 11:36
Είδες φίλε μου Αντώνη που με πείραζες!!! Τροχός είναι η ζωή και γυρίζει :D

Η σειρά μου τώρα


http://resources.sport-fm.gr/supersportFM/images/news/saint111.jpg


(πάντα φιλικότατα και με το hihi για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση!)

=D> =D> =D>

aeonios
19-03-07, 11:42
Φίλε Βαγγέλη,
πράγματι η ύπαρξη μεγάλου αριθμού ράντιαλς βοηθάει πάρα πολύ. Από δικά μου πρόσφατα πειράματα είδα πως αν σε ενδιαφέρει να βγαίνεις σε πάνω από 2 ή παραπάνω συχνότητες με κάπλερ τοποθετεις τα ράντιαλς της ίδιας συχνότητας απέναντι και με μικρή άνοδο.
Ρίξτε μια ματιά σε αυτή τη σελίδα για τους 1.8 ΜΗΖ : http://www.cebik.com/160/160v1.html

phoenix_2007
19-03-07, 11:58
Φίλε Βαγγέλη,
πράγματι η ύπαρξη μεγάλου αριθμού ράντιαλς βοηθάει πάρα πολύ. Από δικά μου πρόσφατα πειράματα είδα πως αν σε ενδιαφέρει να βγαίνεις σε πάνω από 2 συχνότητες τοποθετεις τα ράντιαλς της ίδιας συχνότητας απέναντι και με μικρή άνοδο.
Ρίξτε μια ματιά σε αυτή τη σελίδα για τους 1.8 ΜΗΖ : http://www.cebik.com/160/160v1.html

Νικηφόρε ευχαριστώ. Ο συγκεκριμένος ερασιτέχνης έχει κάνει πολλές μελέτες. Βέβαια, το να απλώσει κανείς ράντιαλς για τα 160m είναι δύσκολο, αφού κάθε ράντιαλ είναι 40μ. Πόσο μάλλον στα μεσαία, όπου το ράντιαλ πρέπει να είναι ίσο προς τουλάχιστον 45μ (ειδικά για τα "βραχεωμένα" μεσαία 1650KHz). Γι'αυτό τα έχω βάλει σε κουλούρες, ούτως ώστε να "βλέπει" τρόπον τινά η κεραία (το κάθετο τμήμα της) μία συγκεκριμένη "μάζα" σύρματος (αδόκιμος όρος αλλά δεν βρίσκω άλλον αυτή τη στιγμή). Αυτό το έκανα και ανέβηκα 4dB (υπερδιπλασίασα δηλ το σήμα μου), από κοντρόλ που δίδουν με πομποδέκτες σε σύγκριση με πρώτα που είχα τα ράντιαλς πιο κοντά γιατί δεν μπορούσα να τα απλώσω.

phoenix_2007
19-03-07, 12:05
Καποιες παρατηρησεις....χρειαζεται να εχεις καποια ραντιαλ απλωμενα γυρω αν δεν μπορεις να βαλεις τοτε η γνωμη μου ειναι μη κανεις τιποτα, ενταξει μπορεις να δοκιμασεις αλλα θα εχεις φτωχα αποτελεσματα...


Συμφωνώ απολύτως για τους λόγους που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμά μου στην παρούσα συζήτηση. Αν δεν υπάρχουν ράντιαλς η όλη υπόθεση της κάθετης είναι καταδικασμένη απ'την αρχή.

aeonios
19-03-07, 12:10
Υπάρχει και στα μεσαία φίλε μου η λύση: http://www.mfjenterprises.com/products.php?prodid=MFJ-931

Σου δημιουργεί RF τεχνητή γη στο μηχάνημα 100%. Tι έχει το κουτάκι;Ενα μεταβλητό πυκνωτή αερόφυλο και ένα πηνίο μεταβλητό. Παίζεις μεταξύ τους και βλέπεις σε ένα αμπερόμετρο πότε το ρυθμίζεις ώστε να δείχνει το όργανο μέγιστο ρεύμα( ίσως χρειαστεί να ξανασετάρεις το tuner σου για να κατέβουν και άλλο τα στάσιμα σου αν χρησιμοποιείς κάποιο) και ησυχάζεις και από TVI/RFI. Αξίζει πάντως σαν επένδυση/ιδιοκατασκευή κάτι τέτοιο σε όποιον πειραματίζεται με κάθετες.

aeonios
19-03-07, 12:15
Mε την ευκαιρία άνοιξα και το άλλο μου πισι ορίστε και τα σχέδια:

http://www.remeeus.eu/english/hamradio/artificial_ground.htm

Καλή επιτυχία!!

phoenix_2007
19-03-07, 12:22
Μου θυμίζει κάπλερ (πηνίο με λήψεις και μεταβλητός για χωρητικότητα ή αυξομείωση του μήκους) αλλά για ράντιαλς. Θα δοκιμάσω με αυτό να συντονίσω και τα ράντιαλς, εκτός από το κάθετο κομμάτι της καλαμοκεραίας (όπως έκανα μέχρι τώρα με το κάπλερ που ήδη έχω). Ευχαριστώ!!!!!!!

phoenix_2007
19-03-07, 12:43
Υπάρχει και στα μεσαία φίλε μου η λύση: http://www.mfjenterprises.com/products.php?prodid=MFJ-931

Σου δημιουργεί RF τεχνητή γη στο μηχάνημα 100%. Tι έχει το κουτάκι;Ενα μεταβλητό πυκνωτή αερόφυλο και ένα πηνίο μεταβλητό. Παίζεις μεταξύ τους και βλέπεις σε ένα αμπερόμετρο πότε το ρυθμίζεις ώστε να δείχνει το όργανο μέγιστο ρεύμα( ίσως χρειαστεί να ξανασετάρεις το tuner σου για να κατέβουν και άλλο τα στάσιμα σου αν χρησιμοποιείς κάποιο) και ησυχάζεις και από TVI/RFI. Αξίζει πάντως σαν επένδυση/ιδιοκατασκευή κάτι τέτοιο σε όποιον πειραματίζεται με κάθετες.
Ήθελα να μου εξηγήσεις το εξής. Όταν θα μεταβάλλω την αυτεπαγωγή του πηνίου και τη χωρητικότητα του πυκνωτή βέβαιο είναι ότι οι ενδείξεις της γέφυρας που χρησιμοποιώ θα μεταβληθούν, οπότε θα ξαναρυθμίσω το κάπλερ μου και θα φτιάξω πάλι τα στάσιμά μου και την ισχύ μου. Το γραμμικό ποτενσιόμετρο για το μικροαμπερόμετρο πότε θα το ρυθμίσω?? Αν το ρυθμίσω, στην αρχή να δείχνει το μέγιστο ρεύμα και μετά μεταβάλλω την αυτεπαγωγή και την χωρητικότητα δεν θα αλλάξουν οι μετρήσεις του μικροαμπερομέτρου?? Και τί θα κάνω τότε, μήπως θα το ξαναρυθμίσω (το ποτενσιόμετρο) για να δείχνει πάλι μέγιστο ρεύμα το μικροαμπερόμετρο??? Δεν καταλαβαίνω τη χρήσιμότητα του μικροαμπερομέτρου τη στιγμή που βλέπω την κατάσταση με τη γέφυρα στασίμων.

aeonios
19-03-07, 13:07
Αυτό που θέλουμε με την συσκευή αυτή είναι να ελαχιστοποιήσουμε τις απώλειες. Θεωρητικά λοιπόν όταν στο ράντιαλ κυκλοφορεί το ρεύμα και παίρνει τη μέγιστη τιμή του αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να τις ελαχιστοποιήσουμε (με δεδομένο το μήκος του ράντιαλ). Οι πολλαπλές λήψεις έχουν να κάνουν με το ότι η κατασκευή αυτή δεν φτιάχτηκε να δουλεύει στην μπάντα των 160μ αλλά σε όλες τις ραδιοερασιτεχνικές μπάντες. Αρα πρώτα φέρε τα στάσιμα στο ελάχιστο χωρίς να συνδέσεις τη συσκευή. Μετά σύνδεσε την και πάλεψε να βρεις κάποια σχέση των L,C ώστε το αμπερομετράκι να μεγιστοποιήσει την ένδειξη. Αν μετά σου δείξει στάσιμα(που θα δείξει μάλλον την πρώτη φορά) επανέλαβε την διαδικασία. Αρα το αμπερομετράκι μετράει το ρεύμα RF που διαρέει το αντίβαρο σου. Ολα αυτά με την προυπόθεση πως το καλάμι σου είναι Λ/4 στη συχνότητα που θες να βγεις οπότε τότε θα πρέπει να έχεις μέγιστο ρεύμα στο σύρμα στη συχνότητα συντονισμού. Αν η κεραία σου είναι Λ/2 τότε το ρεύμα γίνεται 0 οπότε χρειάζεσαι πεδιόμετρο για να συντονίσεις (δύσκολα τα πράματα).

Υπόψη φίλε μου Βαγγέλη τα στάσιμα ως ένδειξη δεν σε βοηθάνε να καταλάβεις τι απώλειες έχεις στο radial system. Σκέψου να ρίξεις σε ένα κουβά dummy load όλο το φορτίο του πομπού σου. Και πάλι τα στάσιμα θα είναι πιθανόν 1:1 στην γέφυρα στασίμων.


Κοίτα αν θες και την αρχή λειτουργίας της συσκευής από την MFJ

http://www.mfjenterprises.com/man/pdf/MFJ-931.pdf

phoenix_2007
19-03-07, 13:20
Δεν μπορώ παρά να σε παραδεχθώ!!! Είσαι ΑΕΤΟΣ!!! ΕΥΓΕ!!!!
Αυτά που λες "δένουν" άψογα με τα πειραματικά πεπραγμένα. Στον καλύτερο δυνατό συντονισμό τα ράντιαλς δεν μπορείς να τα ακουμπήσεις επειδη "ψήνουν" κυριολεκτικά (RF burn)!!! Απόδειξη ότι διαρρέονται από ρεύμα μεγάλης εντάσεως, όπως θέλουμε να πετύχουμε με την εν λόγω συσκευή του Artificial Ground (μέγιστη ένδειξη του αμπερομέτρου). Όταν είχα συνδέσει τη γείωση της νεροσωλήνας της ταράτσας με το μεταλλικό σασσί του κάπλερ, απ'όπου ξεκινούν τα ράντιαλς, τοτε αυτά σταμάτησαν μεν να "ψήνουν", αλλά το σήμα δεν πήγαινε μακριά (μολονότι τα στάσιμα ήταν μηδεν). Φαίνεται πως ειχε ελαττωθεί η ένταση του ρεύματος που διέρεε τα ράντιαλς.