PDA

Επιστροφή στο Forum : PL 259 & RG 58/U



d.r soutras
21-03-07, 17:04
Καλησπέρα παίδες.

Μήπως γνωρίζετε μαγαζί απο Αθήνα που μπορώ να βρώ καλά βύσματα PL 259 και καλό καλώδιο RG 58/U 50Ω;

Έχω ενα VHF marine το VXL5110 της Apelco και θέλω να το τεστάρω μέχρι το καλοκαίρι που θα μπει στη βάρκα ή στο εξοχικό μου.

Μέχρι στιγμλης λαμβάνω (απο Πειραιά "Πειραιάς Τράβελ" και απο άλλους) μια χαρά αλλα δεν εχω κανέναν να μιλήσω για να δω μέχρι
που εκπέμπω και δεν θέλω να παρέμβω σε καμια συνομιλία διοτι ακομα δεν εχω άδεια ραδιοερασιτέχνη αν και δεν νομίζω πως χρειάζεται
σε αυτήν την περίπτωση διότι δεν μπορώ να φανταστώ τους ψαράδες να βγάζουν άδεια.

Βέβαια την κεραία την έχω στο μπαλκόνι (είμαι στον τρίτο) κ το μηχάνημα εκπέμπει μόνο 25Watt (περιοχή Αγία Παρασκευή).

Υπάρχει κανείς να μιλήσουμε στα V απο 156-162Mhz;

Επίσης αν γνωρίζετε πως μπορώ να φτιάξω ενισχυτή για συχνότητα 156-162Mhz στα 100Watt (είναι πολλά; ) αν δεν κάνω λάθος linear λέγονται;

Π.χ κάτι τέτοιo; http://www.neazoi.com/page/RADIOPART/711projects/VHFPA45.pdf
Είναι Vhf ενισχυτής στα 45Watt.

aeonios
21-03-07, 17:15
Φίλε μου σε καμιά περίπτωση μην επιλέξεις αυτό το καλώδιο για VHF καλύτερα να δώσεις λίγα λεφτά παραπάνω για κάτι καλύτερο γιατί αυτό το καλώδιο τόσο ψηλά θα έχει απώλειες.

Στα κανάλια των VHF marine θα μιλάς μόνο με ναυτικούς μάλλον ή καλύτερα μόνο σου γιατί κανείς τους δεν θα σου μιλάει. Το έχουν για δουλειά και όχι για διασκέδαση όπως εμείς. Και δεν θέλει άδεια απλά θα σε γειώνουν όσο και να τους φωνάζεις για να μιλήσετε!

Αν το θες για να "μιλάς" γενικά μάλλον κάνε ένα κόπο και ψάξε σε κάτι άλλο αν θες την συμβουλή μου. Γιατί όχι στα pmr που δεν θέλει και άδεια και είναι και πάμφθηνα. Μήπως όμως τελικά επενδύσεις λεφτά χωρίς μέλλον και πρώτα θα πρέπει να σκεφτείς την άδεια; :)

d.r soutras
21-03-07, 17:22
Πές μου αν μπορείς ποίο καλώδιο πρέπει να αγοράσω κ κυρίως ποιας εταιρίας.

Δεν το έχω για διασκέδαση, το συγκεκριμένο θα μπεί στο εξοχικό μου κ το δεύτερο στην βάρκα.

Όρεξη έχω να μιλάω με ναυτικούς :lol: ;

Αυτο που λέω για linear ισχύει;

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

antonis_p
21-03-07, 19:39
Νικηφορε στην βαρκα
αλλα και σε αυτοκινητο δεν ειναι δυνατον να χρησιμοποιησει 213!
Τοσο το μηχανημα καταληγει σε 58,
αλλα και οι marine κεραιες συνοδευονται και αυτες απο 58.

Ποσο ειναι το μηκος που προτιθεσαι να χρησιμοποιησεις;
αν ψαξεις το διαδυκτιο θα βρεις την απωλεια του συγκεκριμενου καλωδιου
σε συγκεκριμενη αποσταση.

Οι ραδιοερασιτεχνες περιοριζονται απο το νομο να χρησιμοποιουν την περιοχη 144-146mhz,
εξω απο αυτη την περιοχη θα ακουσεις πληθωρα πειρατων.
Αν ομως εχεις marine vhf δεν μπορεις να "πας" εκει.

d.r soutras
22-03-07, 16:17
Αντωνη σκέφτομαι να την βάλω σε ιστό το συνολικο μήκος του καλωδίου θέλω να ειναι γύρω στα 20m, γιαυτο λέω να βάλω κ εναν ενισχυτή, το ιδιο κ στην βάρκα (πάντα για ενισχυτή κ όχι για ιστό :lol: ).
Για το loss που μου είπες το υπολόγισα αλλα δεν ξέρω την μάρκα καλωδίου που επέλεξα κ σίογουρα δεν ξέρω τα στάσιμα της κεραίας μου.
Το αποτέλεσμα σίγουρα δεν είναι καλό. Θέλω τουλάχιστων εναν 100W ενισχυτή για να εκπέμπω στα 50W.

http://www.i1wqrlinkradio.com/antype/ch13/chiave1223.htm

Αν μπορείτε πείτε απο ποιό κατάστημα αγοράζεται καλώδια για τις κεραίες σας;

antonis_p
22-03-07, 16:41
εγω φιλε αγοραζω απο τον Δημουλα,
ο τυπος πουλαει χοντρικη και τα εχει και τα 2.
Εχε υποψην οτι η θαλασσα ειναι το ιδανικο μερος
χωρις ανωμαλιες του εδαφους και η ισχυς του μηχανηματος σου θα σε καλυψει.
Εξαλλου τον ενισχυτη τον βαζεις και μετα αν κρινεις πως χρειαζεται.
Αν θα βαλεις την κεραια τοσο μακρια, τοτε προτιμησε το 213,
και στο σπιτι και στο σκαφος.
Δεν εχει νοημα να ψαξεις για belden ή καποια αλλη ακριβη εταιρια,
τουλαχιστον να μην ειναι TELE, ολα τα αλλα καλα ειναι!
Αν και καποτε πηρα μια κουλουρα 58 και δεν ηταν τραγικο.

d.r soutras
22-03-07, 17:20
Ωραιος ο Δημούλας φαινεται καλος γιατι εμπορεύεται μόνο καλώδια.
Θα τον προτιμήσω (αφού δεν ξέρω κάποιον άλλον κ ο Κατουμάς έχει κάτι Νέσι (μάρκα))
Έχεις κάποιο σχέδιο linear για την μπάντα 156-162Mhz;

Βρήκα αυτό http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/S/-/A/V/S-AV6.shtml VHF MARINE FM RF POWER AMPLIFIER MODULE
αλλά ειναι μόνο 28Watt

antonis_p
22-03-07, 20:56
καλυτερη συμπεριφορα εχουν οι κεραιες με τα radials.
δεν εχω ιδεα για linear για τα marine.
Πιστευω παντως πως πρεπει να δοκιμασεις πρωτα χωρις linear,
αν εχεις προηγουμενη εμπειρια απο cb, δεν εχει σχεση.

d.r soutras
23-03-07, 00:12
Απο cb δεν κατεω, απο ραντιαλσ (βάσανο μεγάλο με χαλασμένη κεραία άντε να παίξεις) εχω μια επαφή γιατι είχαμε στο ταρατσάκι στη σχολή επίσης κ στα 70cm και 2m (λόγω πτυχιακής).
Αντώνη μάπως σου βρίσκεται εύκαιρο κανα φορητό VHF (που συνήθως λαμβάνουν 108-520 MHz) ή κανα σκανεράκι εκεί δίπλα σου να δούμε αν εκπέμπω;

antonis_p
23-03-07, 09:56
βεβαια

d.r soutras
23-03-07, 11:15
Θα το κανονισουμε τοτε καποια μερα κ ωρα που να σε βολευει;

d.r soutras
25-03-07, 04:30
Παίδες καλημέρα. (Το ξέρω οτι πολλοί δεν ενδιαφέρονται για την ιστορία που θα σας πώ αλλά θέλω να την μοιραστώ μαζί σας)
Είναι η τυχερή μου μέρα σήμερα.
Έπιασα ένα κοπέλι απο Γαλάτσι που έκανε δοκιμές στο VHF του το απόγευμα κ μιλήσαμε κ λέω ωραιά ακούγομαι μέχρι Γαλάτσι.
Πρίν απο λίγο γυρνόντας απο την βραδινή μου έξοδο λέω κάτσε να βάλω το VHF να δούμε αν θα ακούσουμε κανέναν, το κανάλι 13 ειναι το Πειραιάς Traffic κ το 16 το Emergency Channel σε αυτά δεν μιλούσα μονο άκουγα, στα γύρω κανάλια π.χ 10,11,12,14,15,17,20 είχα ακούσει κάτι συνομιλίες κ λέω κάτσε να βάλω το κανάλι 14 να μιλήσω.
Αρχίζω κ λέω: ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ;
Τίποτα.
Ξανά εγώ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ;
Ακούω έναν τύπο να μου λέει κάτι αλλά επειδή είχε θόρυβο η γραμμή δεν καταλάβαινα.
Τον ρωτάω εγώ. ΤΙ ΕΙΠΑΤΕ;
Πάλι ο τύπος τα ίδια ακαταλαβίστικα.
Ξανα εγώ. ΤΙ ΕΙΠΑΤΕ;
Κ μου φωνάζει: ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ
Του απαντάω εγώ: ΘΑ ΦΥΓΩ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΟΚΙΜΑΖΩ ΤΟ VHF ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ;
Κ μου απαντάει: ΠΕΙΡΑΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Δηλαδή παίδες με 25 παρά Wattakia, 7 μέτρα καλώδιο κ την κεραία στο μπαλκόνι έπιασα Πειραιά.
Κ για να μην κάνετε το δικό μου λάθος σας επισυνάπτω ενα link με την λίστα των συχνοτήτων VHF Marine της Ελλάδας. http://www.mofs.gr/naut/vhf.htm
Ευχαριστώ aeonio και antonis p που ασχοληθήκατε με το θέμα μου.

antonis_p
25-03-07, 14:44
και με 5 watts ακουγεσαι στον Πειραια,
και με 1 και κεραια εξωτερικη και γραμμη μεταφορας χωρις απωλειες παλι θα ακουγεσαι.