PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα σχετικά με το fan του επεξεργαστή



MRSK7
22-03-07, 20:58
Γεια σε όλους. Είμαι καινούργιος στην παρέα και επειδή έχω σκεφτεί πολύ καιρό την κατασκευή ενός κυκλώματος θέλω βοήθεια (οδηγίες και υλικά) για την κατασκευή του. Έχω λοιπόν σκεφτεί να κατασκευάσω ένα κύκλωμα που θα συνδέεται με τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή και θα καθυστερεί το σταμάτημα λειτουργίας του ανεμιστήρα μετά το shutdown με σκοπό την σωστώτερη ψύξη του. Δηλαδή έχω σκεφτεί να συνδέσω πάνω στον ανεμιστήρα ένα πυκνωτή ώστε να φορτίζεται όταν θα είναι ανοιχτό το pc και θα εκφορτίζεται όταν κλείνει καθυστερώντας για λίγα λεπτά το κλείσιμό του. Έχω απορίες σχετικά με το αν είναι εφικτή η κατασκευή και με το τι άλλο χρειάζομαι.

babisko
22-03-07, 23:06
Εφικτή είναι μια τέτοια κατασκευή, αλλά δεν βλέπω την χρησιμότητά της. Με πυκνωτή που αναφέρεις παράλληλα στον ανεμιστήρα και λειτουργία λίγων λεπτών, πολύ χλωμό έως αδύνατο το βλέπω, γιατί ο πυκνωτής θα πρέπει να έχει πολύ μεγάλη χωρητικότητα, η οποία θα δημιουργεί προβλήματα στη φόρτιση του πυκνωτή (πολύ μεγάλο ρεύμα φόρτισης). Θα μπορούσε να γίνει με ξεχωριστή τροφοδοσία ενός κυκλώματος με χρονοκαθυστέρηση, ώστε να λειτουργεί ο ανεμιστήρας για κάποιο χρόνο μετά το κλείσιμο του κυρίως τροφοδοτικού. Αλλά και πάλι, επαναλαμβάνω ότι δεν έχει καμιά χρησιμότητα, αφού από την στιγμή που σταματάει η λειτουργία του επεξεργαστή, δεν αυξάνεται η θερμοκρασία του. Και μην ξεχνάμε ότι οι σύγχρονες μητρικές έχουν αυτόματη ρύθμιση των στροφών του επεξεργαστή ανάλογα με το φορτίο του και την θερμοκρασία του, πράγμα το οποίο θα αχρηστευτεί αν χρησιμοποιηθεί κάτι τέτοιο.

AKIS
23-03-07, 00:18
Εφικτή είναι μια τέτοια κατασκευή, αλλά δεν βλέπω την χρησιμότητά της. Με πυκνωτή που αναφέρεις παράλληλα στον ανεμιστήρα και λειτουργία λίγων λεπτών, πολύ χλωμό έως αδύνατο το βλέπω, γιατί ο πυκνωτής θα πρέπει να έχει πολύ μεγάλη χωρητικότητα, η οποία θα δημιουργεί προβλήματα στη φόρτιση του πυκνωτή (πολύ μεγάλο ρεύμα φόρτισης). Θα μπορούσε να γίνει με ξεχωριστή τροφοδοσία ενός κυκλώματος με χρονοκαθυστέρηση, ώστε να λειτουργεί ο ανεμιστήρας για κάποιο χρόνο μετά το κλείσιμο του κυρίως τροφοδοτικού. Αλλά και πάλι, επαναλαμβάνω ότι δεν έχει καμιά χρησιμότητα, αφού από την στιγμή που σταματάει η λειτουργία του επεξεργαστή, δεν αυξάνεται η θερμοκρασία του. Και μην ξεχνάμε ότι οι σύγχρονες μητρικές έχουν αυτόματη ρύθμιση των στροφών του επεξεργαστή ανάλογα με το φορτίο του και την θερμοκρασία του, πράγμα το οποίο θα αχρηστευτεί αν χρησιμοποιηθεί κάτι τέτοιο.
συμφωνω 100%
εξωτερικη τροφοδοσια=δεν λειτουργει η αυτοματη ρυθμιση στροφων με οτι συνεπειες εχει αυτο=αμφιβολη η εγκυημενη λειτουργια του κυκλωματος λογω ιδιοκατασκευης=μεγαλη πιθανοτητα υπερθερανσης cpu με οτι συνεπεις εχει.......

MRSK7
23-03-07, 13:50
Επειδή ίσως σας φαίνεται περίεργο πιστέψτε με έχω διαβάσει σχετικά άρθρα στο διαδίκτυο. Και ανέφεραν πως με έρευνες βρέθηκε οτι ο επεξεργαστής δέχεται την μεγαλύτερη θερμική καταπόντιση μετά το σταμάτημα του ανεμιστήρα επειδή δεν έχει την δυνατότητα η θερμότητα του επεξεργαστή να "φύγει" απο αυτόν και έτσι για μερικά λεπτά (10-15 λεπτά νομίζω) ο επεξεργαστής "υποφέρει" απο την θερμότητα που έχει παραμείνει. Δηλαδή για τους πυκνωτές να το ξεχάσω;

babisko
23-03-07, 17:35
Μην το ψάχνεις και πολύ, γιατί αν συντομεύσει η ζωή του επεξεργαστή λόγω της ανόδου της θερμοκρασίας του μετά το σταμάτημα της λειτουργίας του, τότε αντί να λειτουργήσει για πενήντα χρόνια, θα λειτουργήσει, έστω τα μισά, είκοσι πέντε. Νομίζω ότι πάλι είναι πάρα πολλά χρόνια για να μην αντικατασταθεί ή αναβαθμιστεί με έναν νεώτερο επεξεργαστή. Ο μόνος λόγος που έκανα μια τέτοια κατασκευή, είναι για την χαρά της κατασκευής και για τίποτε άλλο.
Εξάλλου η ψύκτρα του έχει πολύ μεγαλύτερη μάζα από τον ίδιο (τον επεξεργαστή εννοώ) και αφού ο ανεμιστήρας δεν ψύχει τον επεξεργαστή άμεσα, αλλά έμμεσα μέσω της ψύκτρας, τότε η παραμένουσα θερμοκρασία στον πυρήνα του θα απορροφηθεί από την ψύκρα. Αυτό νομίζω ότι θα είχε νόημα, αν ο επεξεργαστής ψύχονταν απευθείας με ρεύμα αέρα από τον ανεμιστήρα και όχι μέσω ψύκτρας και μάλιστα σεβαστών διαστάσεων. Αλλά και πάλι τα χρόνια ζωής του θα είναι πάρα πολλά, ώστε να καταλήξει στην ανακύκλωση, πριν ξεψυχίσει μόνος του.

MRSK7
23-03-07, 19:06
Τέλος πάντων. Εμένα με ενδιαφέρει το όλο project. Όπως είπες είναι η ευχαρίστηση της κατασκευής αλλά και η θέληση να πραγματοποιήσω μια ιδέα που σκέφτομαι καιρό τώρα. Γι' αυτό θα ήθελα πληροφορίες για τα υλικά και τη συνδεσμολογία της συσκευής αφου κατάλαβα οτι το όλο θέμα με τους πυκνωτές είναι εξαιρετικά δύσκολο για να γίνει.

gsmaster
23-03-07, 20:24
Δεδομένου ότι αφού κλείσει το τροφοδοτικό δεν έχεις 12V θα πρέπει να βάλεις ένα εξωτερικό τροφοδοτικό που θα μένει ανοιχτό για να τροφοδοτεί τον ανεμιστήρα για αυτά τα 1-2 λεπτά.

Βέβαια υπάρχει και η λύση με κάποιο ρελεδάκι να ανοίγεις το τροφοδοτικό του pc και να πέρνεις τα 12V αλλά δεν ξέρω πόσο αυτό θα αρέσει στη μητρική