PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με τον Πομπό AM 50W με τις 6L6 & 807



fkdpbpar
27-03-07, 23:34
Αυτός ο πομπός υπάρχει εδώ ρίξτε μια ματιά http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=959
Πόσο περίπου θα μου στοιχίσουν τα υλικά?

itta-vitta
28-03-07, 11:20
Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι. "Ερωτευμένοι" είσαστε όλοι μ' αυτόν που έχει γράψει αυτό το βιβλίο, από το οποίο προέρχεται το σχέδιο; Σχέδιο να το πεί κανείς. Πολύ αγάπη για τον συγγραφέα και το βιβλίο του. Λάθος πρώτο: Η αντίσταση 15 ΚΩ στο σκρην της 807. Αν λάβουμε υπ' όψιν ότι το τροφοδοτικό είναι διπλασιασμός, θα πάρουμε τάση χωρίς φορτίο 630 βολτ. Με φορτίο 100-110 mA και με τους χρησιμοποιούμενους ηλεκτρολυτικούς θα πάρουμε γύρω στα 520 - 530 βολτ. Το ρεύμα του σκρην είναι 6-7 mA. Αν υπολογίσουμε την πτώση τάσης με αντίσταση 15 ΚΩ και ρεύμα 7 mA, θα έχουμε πτώση τάσης 105 βολτ, αν δεν κάνω λάθος. Η μέγιστη τάση του σκρην της 807 σύμφωνα με τα βιβλία είναι 300 βολτ. Έως εδώ. Στη συνέχεια πείτε μου εσείς τι θα γίνει.
Λάθος δεύτερο: Στην έξοδο έχει διάταξη Π. Δεν σημειώνεται στο σχέδιο ότι πρέπει να χρησιμοποιειθεί κάθοδος 50 ή 75 Ω ανάλογα με την κεραία. Απ' ότι θυμάμαι δεν αναφέρει κάτι σχετικό και το κείμενο. Διάταξη Π με απ' ευθείας σύνδεση της κεραίας, δεν θα έχει ούτε τη μισή απόδοση ο πομπός. Εκείνος πάλι ο μεταβλητός στην οδήγηση; Στο διπλασιασμό πρέπει να μπούν τέσσερα διοδάκια συνδεδεμένα ανά δύο εν σειρά. Βασικά, αυτά. Να μη πούμε για αντιστάσεις bleeder κλπ.
Τελικά πρόκειται για πραγματικά ή για τυπογρφικά λάθη, όπως ισχυρίστηκαν κάποιοι, σε άλλη συζήτηση.

phoenix_2007
28-03-07, 12:03
Έχει δίκιο ο Ηλίας στην επισήμανσή του για την αντίσταση των 15ΚΩ στο σκρην της 807. Θέλει τουλάχιστον τη διπλάσια αντίσταση και επειδή στο εμπόριο δεν κυκλοφορούν αντιστάσεις 30ΚΩ, θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί αντίσταση 33ΚΩ/17W. Για την ταλάντωση, δεν έχω κάποιο σχόλιο. Καλά φαίνεται να λειτουργεί. Ο μεταβλητός στην οδήγηση χρησιμεύει για να μπορεί κανείς να ρυθμίζει κάπως την οδήγηση (μάλλον γειώνεται ένα τμήμα του σήματος της ταλαντώτριας). Βέβαια, οι συνηθισμένοι τρόποι είναι να μεταβάλλει κανείς είτε τη χωρητικότητα του πυκνωτή των 220pF είτε την τάση που δέχεται η ταλαντώτρια 6L6. Πάντως, από πειράματα που έχω κάνει με την παρουσία ενός τέτοιου πυκνόφυλλου αερόφυλλου μεταβλητού πυκνωτή περί τα 40pF, έχω δει ότι υπήρχε καλυτέρευση και στα mA του οδηγού της 807 αλλά και βοήθεια στην ποιότητα της διαμόρφωσης. Θα έλεγα ότι δεν πειράζει η παρουσία αυτού του μεταβλητού πυκνωτή. Βοηθαει, δεν βλάπτει. Να υπενθυμίσουμε ότι τα βιβλία αυτού του είδους είναι για να πάρει κανείς μια γενική ιδεα. Άλλωστε, για εμάς τους ερασιτέχνες, είναι γνωστό ότι αφου φτιάξουμε ένα μηχάνημα μετά ακολουθούν τόσες αλλαγές, που στο τέλος το αρχικό μηχάνημα δεν... μοιάζει και πολύ με το μηχάνημα στην τελική μορφή του. Τώρα, σε ό,τι αφορά το συντονιστικό Π, μπορεί να γίνει και συντονιστικό L ή Thomson, οπότε γλυτώνει κανείς και το κόστος ενός μεταβλητού εξόδου. Για το τροφοδοτικό, θα έλεγα να χρησιμοποιηθεί το σχεδιο που έχω δώσει στη συζήτηση http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=4097&start=0 .
Τώρα σε ό,τι αφορά τα χρήματα που θα κοστίσει η όλη κατασκευή, εξαρτάται από το αν τα υλικά θα είναι καινούργια ή μεταχειρισμένα, μάρκες κλπ. Πάντως υπολόγιζε κανένα 300άρι ευρώ μαζί με σασσί, μεταβλητούς εξόδου, λάμπες, πορσελάνινες βάσεις, το τσοκ ανόδου της 807, τα RFC της ταλάντωσης και του οδηγού της 807 (μιλάμε για καινούργια υλικά).

itta-vitta
28-03-07, 12:53
Για το μεταβλητό στην οδήγηση δεν ξέρω γι' αυτό και ρώτησα. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάτι τέτοιο. Το Π το δίνει με ένα διπλό αρεόφυλλο 500+500 πίκο. Λάθος κι αυτό γιατί (Βαγγέλη εσύ ξέρεις γιατί δουλεύεις Π), χρειάζονται δύο ανεξάρτητοι μεταβλητοί γιατί δεν συντονίζουν στην ίδια θέση (εννοώ τη θέση των φύλλων του μεταβλητού). Ο δεύτερος μάλιστα πρέπει να είναι μεγαλύτερος σε χωρητικότα από τον πρώτο, στα 1000-1200 πίκο.

phoenix_2007
28-03-07, 13:30
Eάν δίνει το Π με διπλό μεταβλητό (δεν το είχα προσέξει), τότε πρόκειται για μπαρούφα ολκής!!! Στο Π πρέπει ο ένας μεταβλητός που κάνει συντονισμό τάσεως να είναι περί τα 500πΦ αραιόφυλλος ενώ ο δεύτερος πρέπει να είναι περί τα 1500πΦ πυκνόφυλλος γιατί κάνει συντονισμό εντάσεως και σ'αυτό το σημείο δεν υπάρχει κίνδυνος σπινθηρισμών. Aσφαλώς και οι δύο μεταβλητοί δεν συντονίζουν στην ίδια θέση.

itta-vitta
28-03-07, 13:37
Έτσι είναι Βαγγέλη. Δες στο σχέδιο που δίνει ο fkdpbpar http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=959
Ο δεύτερος μεταβλητός πρέπει να είναι μεγάλης χωρητικότητας αλλά επειδή δεν βρίσκονται μεταβλητοί με μεγάλη χωρητικότητα, συνδέεται και ένας σταθερός παράλληλα. Θα το έχεις δει σε κατασκευές στο radio amateur - Handbook.

phoenix_2007
29-03-07, 01:11
Ναι Ηλία, το είδα και στο βιβλίο. Δυστυχώς λέει για διπλό μεταβλητό 500+500pF. Τελείως λάθος. Έπρεπε να λέει για ξεχωριστούς μεταβλητούς στο Π εξόδου, όπως είπαμε παραπάνω. Ασφαλώς, μπορεί να βάλει κανείς για δεύτερο μεταβλητό πυκνωτή, έναν μικρότερο από 1500pF και να βάλει παράλληλα και έναν σταθερό μεγάλης αντοχής σε τάση.

itta-vitta
31-03-07, 00:57
Τελικά πιαστήκαμε με τα σχόλια και δεν δώσαμε στο φίλο ένα καλό σχέδιο με 6λ6 και 807. Φίλε κάποια στιγμή σύντομα θα ανεβάσω σχέδιο. Ίσως με προλάβει ο Βαγγέλης.