PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΠΑΓΚΟΥ: 0-18V, 0-10Α



d.r soutras
02-04-07, 17:48
Μετά απο πολύ καιρό αξιώθηκα να το βγάλω φωτογραφία.
Το εσωτερικό του όσο κ το εξωτερικό του έγιναν πάνω κάτω στο "πόδι" δεν είμαι περήφανος γι' αυτό, να είστε επιοικείς.

Ότι απορίες έχετε σχετικά με την κατασκευή αυτή θα τις λύσετε εδώ
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2275&postdays=0&postorder=asc&start=45

Το τροφοδοτικό εδώ και κανα 3μηνο παίζει τζάμι.
Εαν κάποια στιγμή πάθει πράμα (θεός φυλάξει) θα σας ειδοποιήσω.



Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον moutoulos για την βοήθεια του.

d.r soutras
02-04-07, 17:50
Κ άλλες...

fkdpbpar
03-04-07, 08:47
Φίλε μου πράγματι πολύ καλή η κατασκευή σου, τα κουμποματάκια από το ποτενσιόμετρο (που υπάρχουν στο έξω μέρος του κουτιού για την ρύθμιση της τάσης) από που τα πήρες και πόσο υπάρχουν σε μαγαζιά ηλεκτρονικών και πως τα ζητάω?

Giannis511
03-04-07, 09:20
Ωραία κατασκευούλα αγαπητέ, δεν έχει κάτι κακό, άλλωστε αν δεν παινέψεις το σπίτι σου (την κατασκευή σου εν προκειμένω) θα πέσει να σε πλακώσει που λέει κι ο σοφός λαός. Να επισημάνω ότι το κουτί μου άρεσε πάρα πολύ, ειδικά τα χερουλάκια μπροστά (αλήθεια, που υπάρχουν τέτοια?).

P.S. Νομίζω πάντως λίγο πιο τακτοποιημένη καλωδίωση θα ήταν καλύτερο - φιλικά πάντα!! :!: :!: :!: :D :D :D

phoenix_2007
03-04-07, 09:39
Λοιπόν, ωραία πράγματα βλέπω. Συμμάζεψε λίγο τα καλώδια με δεματικά καλωδίων και είσαι ΟΚ. Τα τρανσίστορ ισχύος είναι για σταθεροποίηση?? Και γιατί τόσα πολλά?? Μήπως για να αντέχουν στα πολλά αμπέρ??
Γιάννη, τα χερουλάκια συνήθως πάνε πακέτο με το κουτί. Υπάρχουν τέτοια σασσί αλλά είναι ακριβά.

d.r soutras
03-04-07, 11:28
Φίλε fkdpbpar τα κουμποματάκια αυτά τα αγόρασα απο τα Χανιά αλλά είμαι σίγουρος οτι σε μεγαζιά με ηλεκτρονικά είδη θα τα βρείς άνετα, θα τα ζητήσεις όπως κ εγώ "με την νοηματική" π.χ θέλω αυτά τα κουμπώματα που μπαίνουν πάνω στα ποτενσιόμετρα κ έχουν κ ένδειξη επάνω.


Φίλε Giannis511 όπως είπε ο evbellis τα χερουλάκια πάνε με το σασί δεν ήταν πολύ ακριβό ή 25 ή 35 Ευρώ είχε δεν θυμάμαι καλά.


Φίλε evbellis την πλακέτα αυτήν την είχα φτιάξει με 2 τρανζίστορ εξόδου αλλά σήκωνε θερμοκρασία (όπως είπες λόγω αμπέρ) κ τελικά την ξανάφτιαξα με 4.

spirosta
03-04-07, 12:36
Πολύ καλο.. Εγώ ετοιμάζω σε παρόμοιο σασί το τροφοδοτικό του site με το LM338...Και μάλλον θα βάλω τοροιδή(<- έτσι γράφεται??) μετασχηματιστή..

Απλά θα βάλω και έτοιμες εξόδους για 24,12 και 5V με τα 78χχ για 1Α γιατί τις χρησιμοποιώ πολύ συχνά και θα είναι μια άλφα ευκολία. Επίσης θα βάλω και το "Πιεστικός διακόπτης με λειτουργία μεταγωγέα" για να ρυθμίζω πρώτα τάση και μετά να δίνω ρεύμα μην έχουμε κανα ατύχημα με την εκκίνηση του τροφοδοτικού και για να γίνονται σωστά οι αλλαγές. Επίσης θα βάλω ασφάλειες σε όλες τις τάσεις επίσης για να καλύψω ενδεχόμενο άγνωστων βραχυκυκλωμάτων..

Αυτά τα ολίγα... Βέβαια με τόσα καλώδια δεν ξερω τι θα κάνω αλλά έχει ο Θεός...

PCMan
03-04-07, 16:11
Φίλε fkdpbpar τα κουμποματάκια αυτά τα αγόρασα απο τα Χανιά αλλά είμαι σίγουρος οτι σε μεγαζιά με ηλεκτρονικά είδη θα τα βρείς άνετα, θα τα ζητήσεις όπως κ εγώ "με την νοηματική" π.χ θέλω αυτά τα κουμπώματα που μπαίνουν πάνω στα ποτενσιόμετρα κ έχουν κ ένδειξη επάνω.


Κουμπί για ποτενσιόμετρο λέγεται. :)

Giannis511
03-04-07, 22:13
Φίλε fkdpbpar τα κουμποματάκια αυτά τα αγόρασα απο τα Χανιά αλλά είμαι σίγουρος οτι σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά είδη θα τα βρείς άνετα, θα τα ζητήσεις όπως κ εγώ "με την νοηματική" π.χ θέλω αυτά τα κουμπώματα που μπαίνουν πάνω στα ποτενσιόμετρα κ έχουν κ ένδειξη επάνω.

Άρε η νοηματική, αθάνατη γλώσσα!

Α ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος που ασχολείται με κυκλώματα τροφοδοσίας θέλω να σταθεροποιήσω 12,6 Volts @ 500mA για νήματα λυχνιών σε προενισχυτή. Ψάχνοντας σε καποια κυκλώματα κατέληξα στο LM317. Το εν λόγω ολοκληρωμένο θα κάνει δουλειά??

Ευχαριστώ και συγνώμη για το οfftopic!!! :D :D

Danza
03-04-07, 22:36
ανετα και αζόριστα θα κάνει δουλειά με μια καλή ψύκτρα :)

babisko
04-04-07, 08:11
Το LM317 μπορεί να δώσει 1,2-37V έξοδο και 1,5Α. Δεν βλέπω τον λόγο να μην μπορεί να γίνει. Όπως είπε και ο Δημήτρης, με μια μικρή καλή ψύκτρα θα δουλέψει άψογα. Έχει και προστασία από υπερφόρτωση.

Giannis511
04-04-07, 08:54
Ευχαριστώ παιδιά!!! :D :D :D :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: \:D/ \:D/ \:D/

moutoulos
08-04-07, 22:47
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον moutoulos για την βοήθεια του.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ .... :D
Πάντα τέτοιες κατασκευές να βλέπω !!!!.

Λίγο πιο "μαζεμένα" να ήταν τα καλώδια ... :wink:

frogman
17-04-07, 11:44
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω με ποιόν τρόπο έγινε η τρύπα του βύσματος της τροφοδοσίας στο κουτί :?:

d.r soutras
17-04-07, 14:55
Με τον κλασικό τρόπο, τρυπανάκι λιμίτσα μετά.

john_ev
03-06-08, 20:14
Φιλε "d.r soutras" πολυ ωραιο το τροφοδοτικο σου.. επειδη μου αρεσε η κατασκευη σου,θα ηθελα να προσπαθησω να φτιαξω μια παρομοια(αν τα καταφερω..).Μπορεις να στειλεις την λιστα εξαρτηματων? Και επισης ποσο κοστιζει ολη η κατασκευη?

Ευχαριστω πολυ..

Υ.Γ.: Περιμενω απαντηση για να ξεκινησω

tasosmos
03-06-08, 21:38
Αν κοιταξεις το θεμα στο 1ο λινκ υπαρχει σχηματικο, τυπωμενο και αρκετες σχετικες πληροφοριες.
Για το κοστος υπολογιζε ~100€.

padelis
04-06-08, 03:16
d.r soutras μηπως μπορεις να μου πεις τι διακοπτη χρησιμοποιησεσ και πως τον συνδεσες???

d.r soutras
26-08-08, 14:17
d.r soutras μηπως μπορεις να μου πεις τι διακοπτη χρησιμοποιησεσ και πως τον συνδεσες???

Φίλε padeli συγνώμη για το delay αλλά τόσο καιρό είχα ανοιχτούς λογαριασμούς με τον Στρατό.
Ο διακόπτης είναι με λαμπάκι των 220V, πρόσεξε μην την πατήσεις σαν κ εμένα που μου δώσανε ενα διακοπτάκι κ καλα που κάνει για 220 κ το έβαλα επάνω κ παραλίγο να γίνω αρχαίος, ότι σου δώσουνε τέσταρε το πρώτα.
Η συνδεσμολογία φαίνεται στην φοτό, για ότι απορία έχεις εδώ είμαστε!
Υ.Γ Το διακοπτάκι δεν γράφει τίποτα επάνω στις επαφές.