PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με χρονοδιακόπτη 5-30 λεπτών



fkdpbpar
12-04-07, 00:57
Σχετικά με τον χρονοδιακόπτη 5-30 λεπτών της ιστολελίδας (βλ. : http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=420 ),
πως μπορώ να δω αν λειτουργεί χωρίς να περιμένω πέντε λεπτά, μήπως η λύση είναι να χρησιμοποιήσω μικρότερη R1 και αν ναι πόσο περίπου να είναι η τιμή της?

eebabs2000
12-04-07, 02:21
Άλλαξε τον C1 από 33μF π.χ. σε 1μ. Πάντως είδα μία παρατήρηση πάνω στο κύκλωμα. Ότι με 555 δε δουλεύει αλλά μόνο με 7555. Όντως δε δούλεψε και απορούσα κάποτε που το είχα κάνει με 555 αλλά δε βρήκα πουθενά το 7555. Φίλε fkdpbpar το βρήκες πουθενά;

fkdpbpar
12-04-07, 02:40
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Με την αλλαγή του πυκνωτή μετά από πόση περίπου ώρα θα πέσει το ρελαί? Όσο για το 7555, το βρήκα στον Φανό, στην αρχή μου είπε ο πωλητής ότι δεν υπάρχει 7555 ολοκληρωμένο αλλά μόνο 555 και ότι είχα κάνει λάθος το γράψιμο (επειδή του πήγα τα εξαρτήματα γραμμένα σε ένα χαρτί) αλλά στη συνέχεια ήρθε αυτός ο συμπαθείς γεράκος και τελικά όχι μόνο υπήρχε αλλά το πούλαγαν κιόλας. Παίζει από τις τόσες χυλόπιτες που έφαγαν όλοι όσοι πήγαν να αγοράσουν αυτό το ολοκληρωμένο να είμαι ο μόνος που το έχει στην Ελλάδα!!!

chip
12-04-07, 09:45
To 7555 είναι η CMOS έκδωση του 555 (ICM7555 κατασκευασμένο από την Intersil (αντιπρόσωπος στην ελλάδα η SEMICON)) και 99,9% το κύκλωμα πρέπει να παίζει με όλες τις cmos εκδώσεις του 555 που συνήθος το λένε lmc555 ή tlc555 κλπ (και συνήθως έτσι το έχουν τα κααστήματα... όχι βέβαια οτι δικαιολογείται πωλητής να μην ξέρει τις εκδόσεις του 555...και πολυ περισσότερο τι εξαρτήματα έχει στο μαγαζί του)

fkdpbpar
12-04-07, 15:35
Τελικά δεν έχω πυκνωτή 1μF αλλά 2,2μF για να βάλω στην θέση του C1. Πειράζει που δεν είναι τανταλίου?

eebabs2000
12-04-07, 15:53
Δε νομίζω ότι πειράζει και τόσο αλλά είναι καλύτερα τανταλίου για να έχει πολύ μεγάλη εσωτερική αντίσταση... Βάλτο πάνω και βλέπουμε τι θα κάνει. Αν καθυστερεί βάλε έναν ΜΚΤ 1μF.

fkdpbpar
12-04-07, 15:57
Εν τω μεταξύ παρατήρησα ότι το ρελέ είναι 24 βολτ, υπάρχει πρόβλημα?

brainman
12-04-07, 16:35
αν ηταν λιγοτερο απο 9v θα ειχες προβλημα.παραπανω εισαι οκ

fkdpbpar
12-04-07, 16:46
Τότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μου δουλεύει. Αν δώσω τάση 9 βολτ μόνο στο ρελαί θα διεγερθεί?
Και για να καταλάβω καλύτερα την λειτουργία του χρονοκυκλώματος θα ακούσω το χαρακτηριστικό κλίκ του ρελαί μόλις πατήσω το button push on και στην συνέχεια πάλι μετά από πέντε λεπτά ή θα το ακούσω μια και καλή μετά από πέντε λεπτά? Ευχαριστώ.

brainman
12-04-07, 16:56
Τότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μου δουλεύει. Αν δώσω τάση 9 βολτ μόνο στο ρελαί θα διεγερθεί?

δοκιμασε το.δωσε απευθειας 9v και δες αν ακουγεται το κλικ

fkdpbpar
12-04-07, 17:04
Το δοκίμασα πριν αλλά δεν γίνεται τίποτα, γι' αυτό ρώτησα μου είχε φανεί περίεργο. Τώρα τι γίνεται, έχει χαλάσει το ρελαί?

brainman
12-04-07, 17:13
μπορει.δωσε και 24v να δεις τι παιζει.
μολις το δοκιμασα με ενα δικο μου.ειναι για 9v αλλα και με 1,5v ακουγοταν λιγο

fkdpbpar
12-04-07, 17:22
Μου έχει χαλάσει το τροφοδοτικό το περισσότερο που μπορώ να του δώσω είναι 12 βολτ από έναν μετασχηματιστή αλλά και πάλι δεν ακούγεται τίποτα στο ρελαί, καλά αυτό που έχει σημασία τώρα είναι να δουλέψει ο χρονοδιακόπτης και όχι αν δουλεύει το ρελαί οπότε θα πάω να αγοράσω ένα ρελαί 9 βολτ. Θα αλλάξω ρελαί και θα ενημερώσω ξανά από αύριο, ευχαριστώ πολύ.

stom
12-04-07, 17:29
Relay 9 volt δυσκολα θα βρεις.
Λογικο ειναι να μην δουλευει 24volt ρελε με 9volt κυκλωμα.
Βαλε ενα μικρο 12 βολτο και θα εισαι οκ..
Τωρα βεβαια 30 λεπτα χρονοκαθυστερηση, αν θες ακριβεια μαλλον θα πρεπει να βρεις αλλο τροπο ..
Ασε που 33μF τανταλιου κανει μια περιουσια....

brainman
12-04-07, 17:35
το δικο μου 9ν και ακουγεται κ με 1,5ν

αυτο με 9ν δεν θα διεγειρεται ε?
σορι fkdpbpar

stom
12-04-07, 17:48
το δικο μου 9ν και ακουγεται κ με 1,5ν

αυτο με 9ν δεν θα διεγειρεται ε?
σορι fkdpbpar

Συνηθως τα 24volt ειναι και λιγο γομαρια σαν ρελε.
Οπως και να χει πρεπει να δοκιμασει το ρελε κατευθειαν στην ταση τροφοδοσιας.
Ολα τα αλλα ειναι υποθεσεις.

fkdpbpar
12-04-07, 21:14
Θα πάω να ρωτήσω από αύριο για ρελαί 9 ή 12 βόλτ, όσο για τον πυκνωτή τανταλίου έχω αγοράσει ήδη, δεν νομίζω να ήταν πολύ ακριβός αλλά δεν είμαι και σίγουρος, πάνε μέρες.
Το ρελαί δεν είναι πολύ μεγάλο, εκτός αν κάνω εγώ λάθος και δεν είναι 24 βολτ. Τα στοιχεία που έχει πάνω είναι τα εξής: 10Α 240 βολτ
10Α 24 βολτ.

eebabs2000
15-04-07, 02:51
Βεβαιώσου με το πολύμετρο για να δεις αν έχει χαλάσει ή όχι. Επίσης έλεγξε να το έχεις συνδέσει με τα σωστά ποδαράκια στο κύκλωμα! 9V για ένα 24V ρελέ συνήθως δεν φτάνουν.

fkdpbpar
15-04-07, 12:01
Τελικά το έφτιαξα, το πρόβλημα ήταν το ρελέ το οποίο ήταν χαλασμένο. Του έδωσα τάση 24 βολτ αλλά δεν γίνονταν τίποτα. Έπειτα αγόρασα δύο ρελέ, ένα 12 βολτ και ένα 24 και παρατήρησα ότι με 9 βολτ τάση διεγείρονταν και τα δύο, τελικά τοποθέτησα το ρελέ 12 βολτ και δουλεύει μια χαρά, το έφτιαξα πάνω σε διάτρητη και τέλος καλό όλα καλά. Το εντυπωσιακό είναι η ακρίβεια του κυκλώματος, ακόμα και όταν το βάλω μετά από μισή ώρα θα πέσει έξω μόνο για λίγα δευτερόλεπτα, εγώ περίμενα λόγω της ανοχής των εξαρτημάτων να υπήρχε μεγάλη διαφορά ανάμεσα στην θεωριτική ώρα που το έχω βάλει να δουλέψει και αυτή που δουλεύει πραγματικά. Να επισημάνω κάτι ακόμα, κάτι που ήταν και δική μου απορία ότι το ρελέ διεγείρεται την ώρα που πατάω τον διακόπτη Push on και έπειτα όταν περάσει ο χρόνος που το έχω βάλει να δουλέψει διεγείρεται ξανά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στις απορίες μου.

miracle
14-01-10, 18:01
Καλησπέρα...εχω παρει ως κατασκευή τον χρονοδιακόπτη 5-30 λεπτών και σχεδιάζω αυτη την στιγμή την μακέτα του κυκλώματος.Δεν ξερω ομως πως να σινδέσω το ρελε στο κύκλωμα.Εχει 5 pin πως τα συνδέω;Μπορει να με βοηθησει κανεις;

tasosmos
14-01-10, 21:48
Δοκιμασε με πολυμετρο να δεις πως ειναι τα πινακια, τυπικα στην μερια που εχει 3 πιν τα δεξια αριστερα αντιστοιχουν στο πηνιο (εκει που εφαρμοζεις την χαμηλη ταση ελεγχου) κ εχουν αντισταση μεταξυ τους <1ΚΩ.

Tο ενδιαμεσο ειναι ο ενας πολος του ρελε και τα 2 στην αλλη μερια ειναι το ενα NC επαφη και το αλλο NO, δλδ οταν εχεις το ρελε εκτος κυκλωματος στο ενα θα μετρας βραχυκυκλωμα κ στο αλλο ανοιχτοκυκλωμα και τα αντιστροφα οταν δινεις ταση στο πηνιο.

FISIKOS
16-04-10, 20:53
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να τροποποιήσω το συγκεκριμένο κύκλωμα ώστε να φτάνει η καθυστέρηση περίπου στα 60 με 70 λεπτά (χωρίς τα ενδιάμεσα 5λεπτα, δεν με ενδιαφέρει να είναι ρυθμιζόμενο). φαντάζομαι ότι με κατάλληλο συνδιασμό πυκνωτών-αντιστάσεων θα πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω. μήπως υπάρχει κάποιος τύπος για να υπολογίσω τις τιμές μόνος μου;
Ευχαριστώ.

FILMAN
17-04-10, 11:18
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να τροποποιήσω το συγκεκριμένο κύκλωμα ώστε να φτάνει η καθυστέρηση περίπου στα 60 με 70 λεπτά (χωρίς τα ενδιάμεσα 5λεπτα, δεν με ενδιαφέρει να είναι ρυθμιζόμενο). φαντάζομαι ότι με κατάλληλο συνδιασμό πυκνωτών-αντιστάσεων θα πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω. μήπως υπάρχει κάποιος τύπος για να υπολογίσω τις τιμές μόνος μου;
Ευχαριστώ.
Για τέτοιους χρόνους καλύτερα να πάς σε ψηφιακό κύκλωμα με ταλαντωτή - απαριθμητή π.χ. 4060 ή για μεγαλύτερους χρόνους 4524.

Mixalis xania
17-02-11, 21:00
Βρισκω στο ebay πυκνωτες τανταλιου 33μφ. αλλα γραφει 10v 25v 20v. ποιος ειναι ο σωστος που πρεπει να παρω?

tasosmos
17-02-11, 22:02
E οπως παντα... οσο η ταση που θα εχει στα ακρα του + ενα περιθωριο ασφαλειας.

Αν καταλαβα καλα αναφερεσαι στο κυκλωμα με την τροφοδοσια 9V οποτε παρε εκει εναν >16V. Αν θες απλα να δεις πως παιζει το κυκλωμα εγω θα παιρνα τον 25V για να υπαρχει μετα περιθωριο να μπει σε αλλες κατασκευες, ουτως η αλλως ανυπαρκτη ειναι η διαφορα στην τιμη για 1-2 κομματια...