PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση 4n27 (Optiocoupler) για να ανοίξω ένα LED



Κρεμμύδας Δημήτρης
14-04-07, 02:00
Καλησπέρα,

προσπαθώ να ανοίξω ένα LED σύμφωνα με το επισυναπτόμενο κύκλωμα
(αυτό που χρησιμοποιώ σαν πρωτότυπο και αυτό που έχω τροποποιήσει στην έξοδο)



Ανιχνέυω τα rings (είναι σωστή η συνδεσμολογία) με έναν 4n27 optocoupler
και νομίζω έχω πρόβλημα στο τρόπο που συνδέω το LED

πιθανό πρόβλημα νομίζω ότι μπορεί να είναι ότι αφού το κουδούνισμα είναι AC ρεύμα και η έξοδος του optocoupler είναι αντίστοιχης συχνότητας,
οπότε απλώς δεν μπορώ να δώ το LED να ανοίγει ...

stom
14-04-07, 10:16
Πρεπει να ανορθωσεις το ac του κουδουνισμου πρωτου οδηγησεις το opto.. η τουλαχιστον να το προστατευσεις και να βαλεις και καμμια ζενερ αν μην χτυπαει οποτε ναναι...
Και ενας παλμογραφος στην εξοδο πανω στο led θα στα πει ολα.
Και για να μην παιδευεσαι δες εδώ..
http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/telephone_ringer.html

Κρεμμύδας Δημήτρης
14-04-07, 10:57
Σόρρυ για το πρόχεριο το σχεδιασμού, αλλά χθεσ στις 2 τα μεσάνυχτα βαριόμουν να κάνω κάτι λιγότερο πρόχειρο :)

Το κύκλωμα που έχω φτιάξει, απο την τηλεφωνική γραμμή μέχρι και τα pins 1,2 του οπτοψοθπερ, είναι όπως ακριβώς στην παραπομπή.

Το πρόβλημα είναι πώς θα συνδέσω τα pins 4,5 ώστε να ανάβει το LED ?

Λογικά, όταν υπάρχει κουδούνισμα το τρανζίστορ του 4n27 άγει ρεύμα.
Οπότε αν συνδέσω τον θετικό πόλο μιαςμπαταρίας στο 5, στο 4 το LED+Αντίσταση και στην συνέχεια τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας, δεν θα έπρεπε να αναβοσβήνει το LED ?

stom
14-04-07, 11:29
Θα αναβοσβυνει, αλλα με 3 volt τροφοδοσια η συνολικη αντισταση πρεπει να ειναι γυρω στα 200ohm για να παρεις τουλαχιστον 15ma και να δεις το led να αναβει.
Επισης στα 25hz που ειναι ο κουδουνισμος μαλλον συνεχως αναμενο θα το δεις.
Κατα ταλλα δεν βλεπω κατι περιεργο..

gsmaster
14-04-07, 20:14
Οι D1 και D2 τι ακριβώς δίοδοι είναι? Και πως ακριβώς περνάει το ρεύμα στο led του optocoupler? Η αντίσταση R1 νομίζω θα πρέπει να την μειώσεις αρκετά.

Κρεμμύδας Δημήτρης
20-04-07, 21:56
Τελικά έπρεπε να μειώσω τις zener απο 20V σε 10V

Η αλήθεια είναι πως οι οδγίες υλοποίησης του κυκλώματος το έγραφαν ... αλλά δεν τις πήρα στα σοβαρά :)

Προφανώς η τάση των zener έχουν να κάνουν με την τάση του κουδουνίσματος που θα είναι διαφορετική απο χώρα σε χώρα ....



Ευχαριστώ για την βοήθεια
Δημήτρης