PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση δυο πομπων για μεγαλυτερη ισχυ



dj kostas
16-04-07, 22:46
γινεται να συνδεσω δυο μπομπους για να παρω την ισχυ και των δυο σε μια κεραια ; αν ναι πεστε μου πως πρεπει να τους συνδεσω.

dj kostas
16-04-07, 22:48
πομπους συγνωμη

badsak
16-04-07, 23:11
Αν θες αναφερε τι πομπους.
Συχνοτητα και τα λοιπα.
Γινεται να συνδεσεις δυο λινεαρ παρραληλα αλλα με μερικες προυποθεσεις.
Αναφερε τι πομποι ειναι. :D :D

itta-vitta
17-04-07, 10:05
Εγώ πάντως δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο.

ReFas
17-04-07, 10:54
Οπως ειπε και ο ητα-βητα δε γινεται κατι τετοιο με την εννοια - 2 πομπους στη ίδια συχνότητα.
Γίνεται να ενώσεις 2 η περισσότερους ενισχυτές που οδηγούνται απο το ίδιο σήμα-ταλάντωση ...τα γνωστα σπλιτερ κομπαινερ αλλα και παράλληλα...
Επίσης γίνεται να ενώσεις 2 πομπους η περισσότερους στην ίδια κεραία (σε διαφορετικες συχνότητες ο κάθε πομπος εννοείται!!!)

dj kostas
17-04-07, 13:11
smart kit 4 watt ειναι ο πομπος

brainman
17-04-07, 14:33
ηθελα να κανω καιρο αυτη την ερωτηση και τωρα βρηκα την ευκαιρια.
αυτη η ισχυς ειναι παρανομη η οχι?κ εγω ηθελα να κανω αυτον τον πομπο αλλα ελεγε οτι θελει την σχετικη αδεια και το αφησα

Giannis511
17-04-07, 14:47
H ισχύς δεν έχει να κάνει με το αν είναι παράνομη η εκπομπή,η εκπομπή καθίσταται παράνομη σε αυτές τις συχνότητες χωρίς άδεια.

brainman
17-04-07, 14:53
α!οκ ευχριστω 8)

IOANNIS
18-04-07, 12:35
καλησπερα και απο μενα. ηθελα την βοηθεια σας πανω σε αυτο το θεμα μια και δεν εχω ασχοληθει και πολλη με τα RF. εχω δυο ενισχυτες με το BLY89 και θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να τους συνδεσω παραλληλα ( ενοειτε οτι θα οδηγούνται απο το ίδιο σήμα-ταλάντωση) ωστε στην εξοδο να παρω την ισχυ και των δυο τρανζιστορ. τα linear δεν ειναι broadband.

IOANNIS
18-04-07, 12:44
BLY90 ηθελα να γραψω!

IOANNIS
21-04-07, 09:49
αυτο ειναι το λινεαρ που εχω φτιαξει και δουλευει καλα, αλλα επειδη εχω φτιαξει δυο θα ηθελα να μου πειτε πως να τα ενωσω παραλληλα μεταξη τους η και καποιες βελτιωσεις που μπορουν να γινουν!

dj kostas
21-04-07, 15:37
λοιπον ακου. θα συνδεσεις την εξοδο του πομπου σε εναν απο τους δυο ενυσχητες . στον ενυσχητη που ειναι συνδεμενος με τον πομπο θα συνδεσης την εξοδο του στην εισοδο του δευτερου σε σειρα. και τελος η εξοδος του δευτερου θα παει σε ενα διπολο διαμεσου μιας γεφυρας στασιμων. τωρα επειδη και εγω θελω να φτιαξω εναν ενισχυτη μπορεις να μου πεις τη πομπος χρηαζεται στο κυκλωμα που δημοσιευσες , ποσα watt βγαζει ,τη τροφοδοτικο θελει , που θα βρω το bly90. και τελος αν αξιζει να το κατασκευάσω;

dj kostas
21-04-07, 15:43
παραλληλα θα τα συνδεσεις σορρυ

RFΧpert
21-04-07, 15:58
Φιλε κανονικα χρειαζεσαι δυο Wilkinson Combiners (ενα εισοδο ενα εξοδο) οπως τα παρακατω...

sigmacom
21-04-07, 19:18
Υπάρχει και το wilkinson "του φτωχού" με ομοαξονικά καλώδια 75Ω (κατά προτίμηση teflon), μήκους λ/4 επί του εκάστοτε συντελεστή βράχυνσης του καλωδίου. Οι αντιστάσεις 100Ω πρέπει να είναι άνθρακα και όχι metal film ή σύρματος.
Κατά το couplάρισμα, ο έλεγχος για unbalance γίνεται με την προσθήκη μιας λαμπίτσας 6-12V (τύπου "ψείρας") παράλληλα σε κάθε αντίσταση 100Ω. Η ρύθμιση γίνεται με σκοπό να πάρουμε την μεγαλύτερη ισχύ στην έξοδο, και τα λαμπάκια να είναι σβυστά (μηδέν unbalance μεταξύ των ενισχυτών).

Δοκιμασμένο σε τρανζιστορικούς ενισχυτές FM ως 1kW.

IOANNIS
25-04-07, 13:15
σας ευχαρηστο για τις απαντησεις σας!
φιλε RFXpert τα δυο Wilkinson Combiners μπορω να τα βρω ετοιμα η πρεπει να τα φτιαξω? αν μπορω να τα φτιαξω σε παρακαλω αν μπορεις δωσε μου περισοτερες οδηγιες!
φιλε sigmacom τα ομοαξονικά καλώδια 75Ω που θα ενονουν τους δυο πομπους θα βρισκονται στον αερα? ποσο πρεπει να ειναι η αποσταση μεταξη τον ακρον τισ αντιστασης τον 100Ω? σορρυ αν γινομαι κουραστικος αλλα οι γνωσεις μου πανω στα RF ειναι περιορισμενες!! :(

sigmacom
25-04-07, 22:08
Όπως είπα ήδη, αυτό που έδωσα είναι η λύση "του φτωχού". Οι ακροδέκτες των αντιστάσεων δεν πρέπει να υπερβαίνουν τα 2-3cm. Μπορεί να είναι απλή, φτηνή και εύκολη λύση, αλλά σίγουρα δεν μπορεί να συγκριθεί με directional coupler. Αυτό που σου έδωσε ο φίλος RFXpert είναι η ίδια φιλοσοφία, μόνο που αντί για coaxial καλώδια χρησιμοποιεί striplines 75Ω πάνω σε πλακέτα. Αν παρατηρήσεις τις φώτο του, θα διακρίνεις και τις balancing αντιστάσεις (SMD ισχύος στην είσοδο, φλαντζάτη στην έξοδο).

Θα πρότεινα την λύση του RFXpert γιατί με τα καλώδια υπάρχουν μικροπροβληματάκια που δεν αντιμετωπίζονται εύκολα από ένα αρχάριο. Π.χ. πρέπει τα καλώδια να κοπούν με ακρίβεια και μεταβάλλονται τα χαρακτηριστικά τους όταν τα τυλίγεις - πράγμα που οδηγεί σε unbalancing. Ενώ με τις γραμμές τυπωμένες στην πλακέτα, απαλάσσεσαι από αυτά. :)