PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ADC του 8535



eebabs2000
17-04-07, 10:25
Γεια χαρα σε όλους! Γνωρίζετε μήπως με ποια εντολή ενεργοποιείται ο ADC του ΑΤmega8535 ώστε να μετατρέπει ένα αναλογικό σήμα σε ψηφιακό και να το εξάγει από μία πόρτα :?:

Ευχαριστώ όλους τους φίλους :!:

chip
17-04-07, 18:13
φίλε eebabs δεν έχω δουλέψει ποτέ τον 8535 αλλα δε νομίζω οτι έχει κάποιοα πρόσθετη εντολή, απλά θα πρέπει να προγραμματίσεις τους καταλήλους register (ι/ο) με την εντολή out ώστε να ενεργοποιηθεί ο ADC. Αφού ενεργοποιηθεί θα διαβάζεις τον καταχωρητή στον οποίο γράφει ο 8535 με την εντολή ΙΝ και τα αποτελέσματα θα τα στέλνεις στην πόρτα που θέλεις (εντολή out)

eebabs2000
18-04-07, 00:25
Δηλαδή προγραμματίζω τον register του ADC και αμέσως αρχίζει να παίρνει τίμες σύμφωνα με το σήμα που θα δέχεται από το ΑRΕF, και έτσι το φορτώνω όπου θέλω;

pet
18-04-07, 14:24
γιατι δεν διαβαζεις το datasheet?

pet
18-04-07, 15:06
εκτός απο το datasheet που θα σε βοηθούσε πολύ αν το διάβαζες (βασικά, αλλιώς δεν θα τα καταφέρεις), μπορείς να
ψάξεις και για έτοιμο κώδικα που χρησημοποιεί το adc ενός avr! ...

eebabs2000
18-04-07, 15:44
Λέει ένα σωρό μέσα για καταχωρητές και εντολές αλλά δε τα πολύκαταλαβαίνω. Δεν είμαι και ειδικός στους μικροελεγκτές, μια απλή εφαρμογή θέλω να κάνω. Υπάρχει κάποιος τέτοιος κώδικας να πάρω μια ιδέα :?: :help:

pet
18-04-07, 15:49
δεν είναι και τόσο δύσκολα ρε συ, κάτσε με ψυχραιμία και διάβασε τα,

άμα δεν ξέρεις πως δουλεύει ένα κομμάτι απο την αλυσίδα , δεν θα δουλέψει (μπέσα στο λέω χωρίς να θέλω να σε
απογοητεύσω)....

παρα ταύτα είχα δει και στο elektor και γενικά διάφορα παρόμοια προζεκτ που κάνουν το εξής:

χρησημοποιούν τον adc του avr για να φτιάξουν ένα voltometer και στέλνουν τα δεδομένα
απο την σειριακή, είναι πολύ απλό ψάξε κάτι τέτοιο (keys: avr voltmeter κλπ)

eebabs2000
18-04-07, 16:01
Δε ψάχνω κάτι έτοιμο ούτε κάτι ολόκληρο. Θέλω αυτές τις δυο τρεις γραμμές που θα ενεργοποιήσουν τον ΑDC και από κει και πέρα ξέρω πως θα το γράψω.

PiCBuRn3r
18-04-07, 16:35
-->Wrong post. Moderators just del. it<--

stom
18-04-07, 19:30
To datasheet λεει ξεκαθαρα ποια bits πρεπει να σεταρεις για να γινει καποιο bit adc input.
Επισης εξηγει τη μεθοδολογια που διαβαζεις την πορτα και ποτε η μετρηση ειναι ετοιμη και valid.