PDA

Επιστροφή στο Forum : Ethernet και Visual Basic



Lykos1986
18-04-07, 10:57
Ξέρετε πως μπορώ να διαβάζω Ethernet πακέτα από την Visusal Basic???

aeonios
18-04-07, 14:27
Μπορείς μέσω ενός activex control για sniffing σε επίπεδο πακέτου

http://www.programurl.com/packet-sniffer-sdk-for-windows-activex-edition-.htm

Iσως φίλε μου βρεθεί και κάτι άλλο αλλά δεν έχω στα links μου τίποτε σχετικό.

Lykos1986
18-04-07, 14:35
Μπα, μου φάνηκε λίγο… περίεργο! Θα προσπαθήσω να το δουλέψω με telnet χρησιμοποιώντας φυσικά την VB. Απ΄ ότι ξέρω είναι πιο εύκολο.

aeonios
18-04-07, 14:58
Τι ακριβώς θες να κάνεις; Το telnet είναι πρωτ/λο άλλου επιπέδου....με έμπλεξες τώρα! :lol:

Lykos1986
18-04-07, 15:04
Θέλω να διαβάζω δεδομένα θερμοκρασίας – υγρασίας τα οποία τα στέλνω μέσο Ethernet. Θα μπορούσα βασικά να βάλω μέσα στον μC έναν μικρό web server έτσι ώστε να εμφανίζονται άμεσα τα αποτελέσματα στον browser αλλά δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος ακόμα με το TCP/IP (που θα πάει όμως θα το καταφέρω και αυτό).

PiCBuRn3r
18-04-07, 15:25
Θέλω να διαβάζω δεδομένα θερμοκρασίας – υγρασίας τα οποία τα στέλνω μέσο Ethernet. Θα μπορούσα βασικά να βάλω μέσα στον μC έναν μικρό web server έτσι ώστε να εμφανίζονται άμεσα τα αποτελέσματα στον browser αλλά δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος ακόμα με το TCP/IP (που θα πάει όμως θα το καταφέρω και αυτό).

Έχω 3 χρόνια να δουλέψω VB αλλά απ' ότι θυμάμαι, με ένα winshock activex control μπορείς να κάνεις αυτό που θες...

Τώρα για τον embedded web server, με AVR Mega series, ENC28J60 της microchip (ναι για δοκιμές μπορείς να το πάρεις σε δέιγμα) και τον Avr-Gcc για compiler μπορείς εύκολα να στήσεις έναν webserver όπως φαίνεται εδώ (http://tuxgraphics.org/electronics/200611/article06111.shtml).

Πάνω-πάνω στον δεσμό "Electronics" έχει και άλλα παραδείγματα για TCP/IP και το συγκεκριμένο hardware...

Lykos1986
18-04-07, 15:36
Και εγώ κάπου τόσο έχω να δουλέψω με VB!

Έχω δείγματα από το ENC28J60 εδώ και περίπου 4 μήνες. Χρησιμοποιώ όμως την σειρά 18FxxJxx (υπάρχουν δείγματα και από αυτούς τους μC) που τον έχει ενσωματωμένο οπότε δεν χεριάζετε να βάζεις και άλλο IC πάνω στην πλακέτα σου.