PDA

Επιστροφή στο Forum : 15 watt fm transmitter



dj kostas
18-04-07, 18:51
θελω να φτιαξω αυτω το κυκλωμα http://www.electronics-lab.com/projects/rf/014/index.html τι λετε αξιζει . Επισης εφαγα τον κοσμο να βρω πηνια με φεριτη και δεν βρηκα εχετε τιποτα υποψιν σας;

sakis13
01-03-08, 17:48
radio 741 8α βριs τιλ. 2310.325605

dj kostas
01-03-08, 22:13
το εχεις φτιαξει το συγκεκριμενο κυκλωμα ;

lynx
01-03-08, 22:21
παιδια o mr radios 741 ειναι σοβαρο καταστημα?

amiga
01-03-08, 22:40
Ισως το καλύτερο σε RF στην Ελλάδα

radioamateur
02-03-08, 03:45
Πως μπορει να προσαρμοστεί ένα κύκλωμα pll στο σχέδιο του dj kosta για μεγαλύτερη σταθερότητα;
Τα φώτα σας παρακαλώ! :idea:

dj kostas
02-03-08, 11:28
RADIOAMATEUR το εχεις φτιαξει να δεις αν δουλευει ; και μετα θα παμε και στο pll
εγω παντος δεν το προσπαθησα

amiga
02-03-08, 16:01
Δουλεύει.
Είναι αντιγραφή του smartkit 15W.
για να βάλεις pll αντέγραψε τον ταλλαντωτή απο το vco1W που έχουμε στο site και αντικατεστησε με αυτόν τον ταλλαντωτή του κυκλώματος.

amiga
02-03-08, 16:04
ααααααα και όσο για τα πηνία που ψάχνεις βάλε VK200

radioamateur
02-03-08, 17:00
dj kostas με το συγκεκριμένο μηχάνημα είχα πειραματιστεί στο παρελθόν & δούλεψε άψογα για τα δεδομένα της εποχής εκείνης.Ωστόσο έκανα ορισμένες αλλαγές σχετικές με την τροφοδοσια των τριων πρώτων σταδιών με σταθεροποίηση τάσης & αλλαγή των μεταβλητών με καλύτερης ποιότητας ισχύος.
Εβγαζε την ονομαστική ίσχυ που αναφερόταν στο kit αλλά παρουσιαζε μια μικρή μεταβολη στη συχνότητα μέχρι να ζεσταθεί.Προφανώς σημερα θα άλλαζα την ταλάντωση του με κάποιο pll για μεγαλύτερη σταθερότητα & για το λόγο αυτό έδωσα και την ιδέα του pll.
amiga το αρχείο vco_fm_1w_schematic.zip (θεωρητικό κύκλωμα)δεν υπάρχει στο site.Αν μπορεις ανέβασε το σε παρακαλώ για να το μελετήσω.Ευχαριστώ.
Νομιζω ότι τη η smartkit χρησιμοποιεί διαφορετικό transistor εξόδου πλέον.

dj kostas
02-03-08, 22:10
RADIOAMATEUR το κυκλωμα αυτο βγαζει καθολου αρμονικες ; επισης τη πυκνωτες εβαλες ; ιδιας χωρητηκοτητας με αυτες που γραφει ;

amiga
02-03-08, 23:31
Χρωρίς φίλτρο πετάει σαβούρες

radioamateur
03-03-08, 00:58
dj kostas πυκνωτές μίκας είχα βάλει κάπου στα 100 PF αν δεν κάνω λάθος 20 χρόνια πριν.Βέβαια αν το αγοράσεις έτοιμο φαντάζομαι ότι θα έχουν βελτιώσει την όλη κατασκευή.Το φίλτρο μου ήταν επώνυμο επαγγελματικό.Σε κάθε περίπτωση οι κατασκευές rf απαιτούν ακρίβεια & οξύ συντονισμό.Ελλέιψη οργάνων θα πρότεινα την αγορά ενός επαγγελματικού PLL έστω και από δεύτερο χέρι από φερέγγυο σημείο πώλησης γιατί κατά τη ταπεινή μου γνώμη κυκλοφορεί πολλή σαβούρα.Σε καμια περίπτωση δεν πρέπει να γινόμαστε ενοχλητικοί στους γειτόνους.Αρα πρέπει να γνωρίζουμε την αρχή λειτουργιας της όποιας συσκευής χρησιμοποιούμε.Για όποιον θυμάται,παλαιότερα τα τηλεοπτικά προγράμματα άρχιζαν στις έξι το απόγευμα οπότε είχαμε κάποιο περιθώριο για πειράματα.
Από την άλλη πλευρά σήμερα η ελληνική νομοθεσία είναι πολύ αυστηρή.Οπότε θα πρέπει να λάβεις υπ'όψιν σου πολυ σοβαρά τι θα κάνεις γιατί το χόμπυ έχει κάποιο κόστος, ρίσκο & συνέπειες.Σε θεωρητικό επίπεδο μπορώ να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο σχέδιο ήταν ο διάδοχος του πομπού ταλαντωτή με λυχνία ενώ το διαδέχθηκε το pll & τα broadband κυκλώματα.

Θέλω να επισημάνω για μια ακόμα φορά ότι το ΕΣΡ απαγορεύει ρητά την όποια ραδιοεκπομπή άνεϋ αδείας γιατί τα FM πλέον έχουν καθαρά εμπορικό χαρακτήρα.

dj kostas
03-03-08, 09:10
μηπως εχεις το σχεδιο απο το φιτρο που αναφερεις ; αν ναι και εχεις χρονο ανεβασε το .

radioamateur
03-03-08, 14:37
Το σχέδιο του φίλτρου δεν το έχω.