PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένδειξη κατάστασης τηλεφωνικής γραμμής (1)



PCMan
19-04-07, 00:10
Καλησπέρα παιδιά.
Έκανα αυτό το κύκλωμα του site σε διάτρητη χρησιμοποιώντας τα BC547B γιατί δεν βρήκα τα BC548C. Για γέφυρα έβαλα τέσσερις διόδους 1Ν4003.
Όταν το βάζω στην γραμμή τηλεφώνου ανάβουν και τα δύο led.
Όταν ανοίγω το τηλέφωνο ανάβει περισσότερο το κόκκινο και σβήνει λίγο τα πράσινο(κάποιες φορές ότα ανοίγω το τηλέφωνο, δεν κάνει ούτε τουτ-τουτ..).
Όταν προσπαθώ να πάρω τηλέφωνο στο σταθερό, μου λέει ότι ο αριθμός είναι κατηλειμένος.

Τι φταίει?

spirosta
20-04-07, 14:15
Ψάξε τα datasheet των τρανζίστορ γιατί μάλλον τα έχεις συνδέσει λάθος... Έχω φτιάξει και εγώ το κύκλωμα και δουλεύει κανονικά αλλά τα τρανζίστρ τα έχω τοποθετημένα διαφορετικά από ότι είναι στο κύκλωμα... Έχω φτιάξει και δικιά μου πλακέτα... Κοίτα στις κατακευές και θα το βρεις...

PCMan
21-04-07, 01:35
Ακριβώς αυτό ήταν Σπύρο :D
Δουλεύει άψογα τώρα.
Σε ευχαριστώ :D

PCMan
21-04-07, 23:25
Πρόβλημα...:
Το σταθερό τηλέφωνο και το modem μου μια χαρά δουλεύουν και οι ενδείξεις δουλεύουν κανονικότατα. Το πρόβλημα είναι στο ασύρματο τηλέφωνο όπου όταν το ανοίγω δεν ανάβει το κόκκινο led(μένει αναμένο το πράσινο) και έχει μια παραμόρφωση(σαν βράσιμο) όταν μιλάω δυνατά.
Δοκίμασα να βάλω μια αντίσταση στο ένα άκρο της τηλεφωνικής γραμμής και σε ένα άκρο της γέφυρας αλλα το μόνο που κάνει είναι να "κρατάει" την γραμμή ανοιχτή, δηλαδή σαν να έχω ένα συνδεμένο τηλέφωνο και είναι ανοιχτό. Δοκίμασα διάφορες αντιστάσεις 680Ω, 330Ω, 82Ω, 1,2k αλλα τίποτα.. Με την 1,2κ το βράσιμο έγινε πιό έντονο.