PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατασταση ΜΡ3 player αυτοκινητου



baladofatsas
19-04-07, 10:21
υπαρχει καποιο σημειο στο σαιτ μας ή σε καπιο αλλο σαιτ για να βρω οδηγειες για το πως περιπου γινεται η εγκατασταση τετοιων συσκευων?Το ξερω οτι διαφερει η συδεση απο μοντελο σε μοντελο αλλα τα βασικα θα ειναι στανταρ.Με μια πρωτη αναζητηση που εκανα δεν βρηκα κατι καλο στο ιντερνετ

ευχαριστω

Danza
19-04-07, 16:50
ποιό ΜΡ3 εχεις?

ice25
19-04-07, 18:36
οταν λες διαφερει αναλογα με το μοντελο?τα mp3 συνδεοντε μεσω του κλασικου iso.το οποιο εμπεριεχετε στην συσκευασια.Αυτο που ισως χριαστεις,ειναι ανταπτορας ωστε να μετατρεψεις την φυσα του αυτοκινητου.τσπ ανα θες λεπτομεριες πες μου.και πες μοντελο και μοντελο αυτοκηνιτου

baladofatsas
19-04-07, 20:39
Ναι? δεν το ηξερα οτι ολα υπαρχουν στη συσκευασια!
Δεν το εχω παρει ακομα.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.660868
Με την ευκαιρια πειτε μου και τη γνωμη σας.

Radiometer
19-04-07, 23:29
baladofatsas τι αμαξι εχεις ?
αν εχεις την εργοστασιακη πηγη με την αλλαγη που θα κανεις μπορει να σου χρειαστει
ενας ανταπτορας ωστε να μετατρεψεις την φυσα του αυτοκινητου σε iso οπου απο εκει και μετα
μπορεις να συνδεσεις οτι Radio CD/mp3 player θελεις εσυ

Το ΡΑΔΙΟ-CD που διαλεξες μου αρεση και εμενα εχει ενα καλο, USB εισοδο :D

ice25
20-04-07, 00:28
Σε ευχαριστω φιλε και συναδελφε που με συμπλιρωνεις.σορυ η προιγουμενη απαντηση ηταν βιαστηκη.οτι χρισατεις πες μας
καπου εδω θα μαστε. :lol:

elias7
20-04-07, 11:54
baladofatsas λογικα αν το αμαξι σου ειναι σχετικα καινουργιο (τουλαχιστον 3ετιας για σιγουρια) η φισα που εχει ειναι ηδη ISO οποτε το μονο που εχεις να κανεις να κανεις ειναι να το συνδεσεις με το mp3. Αυτο που πρεπει να δεις μονο ειναι αν θες να δουλευει και οταν σβηστο το αυτοκινητο ή οχι. Δηλ. αν χρειαζεται να ανοιξεις την μπαταρια πριν. Στα περισσοτερα χρειαζεται αυτο. Αν θες να αναβει το mp3 οποτε θες εσυ τοτε θα χρειαστεις αλλη φισα στην οποια θα κανεις την μετατροπη που γραφει το manual του mp3 για μονιμη συνδεση με τη μπαταρια.
Αν παντως μας πεις το αμαξι σου τοτε σιγουρα καποιος θα ξερει κατι παραπανω.

Radiometer
21-04-07, 01:10
λογικα αν το αμαξι σου ειναι σχετικα καινουργιο (τουλαχιστον 3ετιας για σιγουρια) η φισα που εχει ειναι ηδη ISO

Αυτο που λες με σιγουρια δεν ισχυει σε ΟΛΑ τα αμαξια εστω και 3ετιας

baladofatsas
21-04-07, 17:04
Κοιταξτε να δειτε.Αυτη τη στιγμη θελω να το βαλω σε ενα ALMERA του 2000(του father).Δεν θα αργησω ομως (μετα το καλοκαιρι) να το ξαναβγαλω και να το βαλω στο δικο μου (μολις το αποκτησω)
Η πηγη που υπαρχει τωρα ειναι η εργοστασιακη.Λετε να δυσκολευτω να το αλλαξω?Δεν ειμαι πολυ πεπειραμενος. :oops:

Radiometer
21-04-07, 18:53
Δεν θυμαμαι πως ειναι η φισα στο ALMERA του 2000, αν ξερεις καποιος ας το πει
αν μπορεις να ανεβασεις καμια φωτογραφια με τα καλωδια που εχει ?

Radiometer
21-04-07, 19:46
baladofatsas τελικα θα χρειαστεις εναν Adaptor σύνδεσης Φίσσα iso για Nissan μετά το 1999
και ειναι απαραίτητος για την τοποθέτηση της πηγής.
Ειναι 2 οι ανταπτορες που υπαρχουν παρακατω θα βρεις φωτογραφειες και απο τους 2
Adaptor 1 (http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=5659&BRANDID=350)
Adaptor 2 (http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=5658&BRANDID=350)
βγαλε την εργοστασιακη πηγη και δες τη βυσμα εχει. :D

ice25
21-04-07, 19:52
Να δισκολευτης?
Στην χειροτερη 8α πας να παρεις εναν ανταπτορα(αν χριαζετε)10 με 15Ε το πολυ.
Αν δεν θες να ξοδευτης παιρνεις ενα πολυμετρο.βρισκεις το +12v σταθερα που δινει η φυσα του αυτοκινητου.

Μετα βαζεις το κλειδι και το γυριζεις.Βρισκεις σε πιο αλλο καλοδιο δινει +12v.το πωτο που βρηκαμε πανε στο κιτρινο καλοδιο του iso(μνημη).
Το δευτερο που βρικαμε παει στο κοκκινο.
Το - παει στο μαυρο τοy iso.

Η δυσκολεια ειναι στα ηχεια.Τα ψαχνεις με Ωμομετρο.αυου βρεις τα ζευγαρια τον καλωδιων παιρνεις μια μπαταρια 4,5v και δινεις ταση και σειμιονεις πιο ηχειο κανει τσαφ.και μετα τα ριχνεις πανω στην iso θα επανελθω για χροματολογια σε λιγο[/i]

Radiometer
21-04-07, 20:09
βρισκεις το +12v σταθερα που δινει η φυσα του αυτοκινητου.

Μετα βαζεις το κλειδι και το γυριζεις.Βρισκεις σε πιο αλλο καλοδιο δινει +12v.το πωτο που βρηκαμε πανε στο κιτρινο καλοδιο του iso(μνημη).
Το δευτερο που βρικαμε παει στο κοκκινο.
Το - παει στο μαυρο τοy iso.

Η δυσκολεια ειναι στα ηχεια.Τα ψαχνεις με Ωμομετρο.αυου βρεις τα ζευγαρια τον καλωδιων παιρνεις μια μπαταρια 4,5v και δινεις ταση και σειμιονεις πιο ηχειο κανει τσαφ.και μετα τα ριχνεις πανω στην iso θα επανελθω για χροματολογια σε λιγο[/i]

Για τη να καταστρεψει την εργοστασιακη φισσα του αυτοκινητου εφοσον θα ξαναβαλει πισω την εργοστασιακη πηγη


Αυτη τη στιγμη θελω να το βαλω σε ενα ALMERA του 2000(του father).Δεν θα αργησω ομως (μετα το καλοκαιρι) να το ξαναβγαλω και να το βαλω στο δικο μου (μολις το αποκτησω)

ice25
21-04-07, 20:19
Συνηθος δεν την κοβουμε....!!!!


Βαζουμε τη iso παραληλα....... :lol: \:D/

baladofatsas
23-04-07, 10:48
Μπραβο μπραβο παιρβω ιδεες!!Ευχαριστω για το ψαξιμο!
ΟΚ πιστευω οτι οταν το παρω δεν θα δυσκολευτω να τα βρω με την καλωδιωση.
Ρε παιδια εχω μια αλλη απορια αλλα ειναι λιγο (εως πολυ) βλακια!
Στην προσωψη της πηγης που υπαρχει τωρα δεν υπαρχει ιχνος βιδας η κατι που ξεκουμπωνει.
Δεν ειναι ομως ενσωματωμενο στο ταμπλο δηλ δεν υπαρχει θεμα να μην βγαινει ευκολα απλα...
δεν εχω ιδεα πως διαολο βγαινει χωρις να το ζωρισω.Εχει ενα πλαστικο πλαισιο το οποιο λογικα μπηκε τελευταιο
αλλα δεν εχω προσπαθησει να το ζωρισω γιατι μπορει να μου μεινει στο χερι.
Αν καποιος εχει ιδεα ας μην με παρεξηγησει και ας μου πει 2 λογια

hlektrologos000
23-04-07, 14:02
.Εχει ενα πλαστικο πλαισιο το οποιο λογικα μπηκε τελευταιο
αλλα δεν εχω προσπαθησει να το ζωρισω γιατι μπορει να μου μεινει στο χερι.


πρεπει να εντοπισεις τα κουμποματα του .
ισως να χρειαζετε και λιγο ζορι ...
καμια κοντινη φωτο αν μπορεις να ανεβασεις ...χωρις την προσοψη πανω ( αν ειναι αποσπωμενη)

Radiometer
23-04-07, 20:05
Οντως αν μπορεις να ανεβασεις καμια φωτογραφια απο την πηγη για να παρουμε και εμεις μια ιδεα για το πως
ειναι θα ηταν καλο :)

baladofatsas
24-04-07, 13:18
ειναι λιγο δυσκολο λογο ... συγκηριων... δυσκολα

tgi
05-11-09, 16:55
Υπάρχει ένας τρόπος και είναι ο ποιό σωστός!!!
ειναι το gateway της εταιρίας dension!!
υπάρχει σωστός αντιπρόσωπος στην ελλάδα!!!
φοβερός και τρομερός!!!

Προτείνω ανεπιφίλακτα!!!!
Με κλειστά τα μάτια