PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεχειριζομενο Antenna Coupler



sv9cvk
26-04-07, 23:13
Το παρακατω coupler ειναι η δευτερη εκδοση μιας και η πρωτη http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=4044&highlight= ναι μεν δουλευε καλα αλλα ηταν αργο.
Ειναι L match (πημιο 25μΗ και πυκνωτης 250pF)με δυνατοτητα το πηνιο να μπει στην εισοδο η στην εξοδο του κυκλωματος με ενα ρελε κενου της jennings .Το μονο προβλημα και η βασικη διαφορα με το παλιο coupler ειναι οτι αναγκαστικα θελει πυκνωτη αεροφυλλο μιας και η λειτουργεια του βασιζεται στο οτι σε μια στροφη του πηνιου ο πυκνωτης κανει δυο (το πηνιο και ο πυκνωτης ειναι συνδεμενα μεσω μειωτηρα με ενα και μονο μοτερ).Ετσι με μονο ενα μοτερ ρυθμιζομε και τα δυο στοιχεια
του κυκλωματος.
Δουλευει αψογα (με 44 μετρα συρμα οριζοντιο και για γειωση χρησιμοποιω τις ραγες του ανσασερ) απο τα 160 και πλεον :wink: μετρα μεχρι και τα 10 μετρα
Συντονιζει και στους 50 MHZ αλλα δεν το εχω δοκιμασει αν παει καλα,στα 160 παιζει περιπου σαν διπολο (λιγο χαμηλοτερα)αλλα απο εκει και πανω πολυ καλυτερα και αν η κεραια ειναι μεγαλυτερη μπορει να παιξει καλυτερα απο διπολο στα 160 αλλα ισως χρειαστει να μπει σε σειρα με την κεραια ενας πυκνωτης μερικων πικο για βραχυνση του ηλεκτρικου μηκους της κεραιας.
Κατασκευαστικα μπορει να γινει με πολους τροπους εγω ειχα τα γραναζια αλλα γινεται και με ιμαντες αλλα και με ξεχωριστα μοτερ ,
υπαρχει ενα ποτενσιομετρο 10 στροφων για ελεγχο της θεσης στον controller και ενας τερματικος διακοπτης για οταν φτασει το πηνιο στο τερμα του (δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια ντιζα με ενα μπρουτζινο παξιμαδι στο οποιο εγινε μια τρυπα μαι κολησα ενα κοματι καλωδιο το οποιο οπως φαινεται απο την φωτο στο τερμα εχει διακοπτες για τον ελεγχο.
Μιας και ο πυκνωτης ειναι αεροφυλλος και υπαρχει κινδυνος για καποιο <<αρπαγμα>> εβαλα και ενα LDR για να εχω εναν ελεγχο της καταστασης! ( στο προγραμμα ειναι η αλλαγη του πυκνωτη με καποιον μεγαλυτερης τασης γιατι αυτος ειναι σχετικα μικρος.
Για κουτι εχω βαλει ενα στεγανο πολυεστερικο IP65 ηλεκτρολογικο 50Χ40 το οποιο ειναι δοκιμασμενο σε αρκετες εφαρμογες και ειναι αψογο!

sv9cvk
26-04-07, 23:19
Εδω ειναι το coupler τελειωμενο περισσοτερες φωτο αργοτερα

sv9cvk
08-05-07, 18:00
Και αλλες φωτο