PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ ΣΥΝΑΤΗΣΕΩΝ - ΒΟΗΘΕΙΑ



Κώστας87
27-04-07, 16:15
Καλησπέρα.είμαι φοιτητής και έχω μια εργασία σχεδίασης και κατασκευής μιας γεννήτριας συχνοτήτων με τις ακόλουθες προδιαγραφές: Περιοχές συχνοτήτων 10 ΗΖ - 100 ΗΖ
100 ΗΖ - 1 ΚΗΖ
1 ΚΗΖ - 10 ΚΗΖ
10ΚΗΖ - 100 ΚΗΖ

Να έχει εξόδους ημιτονική/τετραγωνική/τριγωνική 0 - 12 vp-p η κάθε μια.

Εννοείται οτι χρειάζεται και τροφοδοτικό.

Οποιος μπορεί να βοήθησει με κάποια σελίδα που να εχει κάποιο κύκλωμα η οποιαδήποτε αλλη βοήθεια....τον ευχαριστώ προκαταβολικά!

chip
27-04-07, 18:23
Οι προδιαγραφές που δίνεις οδηγούν σε κύκλωμα ολοκληρωμένο XR2206 που τα κάνει όλα μόνο του... με μία αναζήτηση στο google θα βρεις πολλά... Η μόνη προσθήκη είναι ένα στάδιο ισχύος στην έξοδο.... για να μην μπλέκει πολύ βάλε έναν τελεστικό ισχύος... L165 και καθάρισες....

Βέβαια πιθανότατα ο καθηγητής θέλει να σε εξετάσει στο να σχεδιάσεις μία γεννήτρια από την αρχή...
Τότε... φτιάξε έναν ταλαντωτή τετραγώνου (πχ με 555)...
Στη συνέχεια βάλε έναν ολοκληρωτή (με έναν τελεστικό ενισχυτή) οπότε στην έξοδό του θα πάρεις τριγωνική κυματομορφή... (αν δεν είσαι καλό στη θεωρεία...με λίγο πειραματισμό θα βρείς εύκολα την αντισταση και τον πυκνωτή που θα βάλεις),
και το τρίγωνο θα το οδηγήσεις σε μία αντίσταση (υποθέτω γύρο στο 1Κ) που θα οδηγεί δύο διόδους 1N4148 τοποθετημένες αντιπαράλληλα... (το άλλο τους άκρο στη γείωση) Έχοντας ρυθμίσει το πλάτος που θα δίνεις οι δίοδοι θα παραμορφώνουν το σήμα και θα πάρεις κάτι που θα μοιάζει πολύ με ημίτονο. Έτσι θα έχεις τα τρία σήματα που επιθυμείς...
Τα ενισχύεις με ένα τελεστικό ισχύος όπως ο L165 και πάλι είσο OK. (με τον τρόπο αυτό εργάζονται ολοκληρωμένα όπως το XR2206)
Φυσικά υπάρχουν και πολλοί άλλοι τρόποι να φτιάξεις γεννήτρια όμως πιστεύω είναι ο πιο κλασικός.

Κώστας87
27-04-07, 22:10
chip,σε ευχαριστω που ασχοληθηκες καταρχην.μας ειπε οτι δεν θελει καποιο ολοκληρωμενο αλλα να το φτιαξουμε οπωσ λες απο την αρχη.ξερεισ καποια σελιδα να βρω καποιο σχεδιο με καποια πλακετα πανω σε αυτο που λες?

Κώστας87
27-04-07, 22:12
ο ταλαντωτησ τετραγωνου 555δεν ξερω τι ειναι..

chip
28-04-07, 00:27
Το 555 είναι το πιο διαδεδομένο ολοκληρωμένο για να παράγει κανείς παλμούς... το κατασκευάζουν πάρα πολλές εταιρίες το βρίσκεις σε όλα τα καταστήματα με χαμηλό κόστος (0,3 ευρώ περίπου). Κατέβασε το datasheet και ρίξε μια ματιά... και πες μας αν κατάλαβες. Για να το βρείς βάλε στο google Lm555 η ΝΕ555 και θα είναι σε μορφή .pdf Αν κάνεις επίσης μία αναζήτηση σε ταλαντωτές (oscillators) με 555 θα σου βγάλει πολλούς.

lynx
28-04-07, 01:04
τωρα πιστευω καταλαβες τι εννωουσα στο διπλο τοπικ που εχεις ανοιξει λεγοντας σου "555" :wink:

Κώστας87
28-04-07, 13:04
Παιδια μακαρι να γινοταν με ολοκληρωμενο αλλα μας ειπαν οτι το θελουν με διακριτα στοιχεια αντιστασεισ πυκνωτεσ κλπ.οποτε θελω τροφοδοτικο και εναν ενισχυτη στο τελοσ για να ενισχυει παλμο.πραφανωσ καπου σε καποια σελιδα θα υπαρχει καποιο τετοιο κυκλωμα ετοιμο...απλα δεν το βρισκω! :(

chip
29-04-07, 12:49
κατ αρχήν πρέπει να τα πάρεις ένα ένα τα πράγματα...
αντί 555 θα φτιάξεις ταλαντωτή με δύο τρανζίστορ... βάλε στο google transistor astable multivibrator και λογικά κάτι θα σου βγάλει.... Έχεις παλμογράφο ή πρόγραμμα προσομοίωσης?
Ρίξε μια ματιά και πες μας....

Κώστας87
29-04-07, 15:16
εχω pspice.τωρα θα ψαξω γιαυτο που μου ειπεσ να δω τι θα βρω.βασικα παταγα στο gogle frequency generator αλλα δεν βρηκα ουτε σχεδιο ουτε τιποτα

Κώστας87
29-04-07, 15:20
βρηκα πολλα κυκλωματα.γενικα ιδια ειναι η λειτουργια τουσ.με δυο τρανζιστορ δουλευουν.αυτο το κυκλωμα τι παραγει?

lynx
29-04-07, 16:14
παλμο... :D
συνηθος το χρησιμοποιουν για να αναβοσβηνουν λεντακια! το RC δυκτυο που δημιουργουν
οι πυκνωτες με τις αντιστασεις ελεγχουν την συχνοτητα! ομως ενας απλος astable vibrator
παραγει τετραγωνικους παλμους...

chip
30-04-07, 10:37
Οι τετραγωνικοί γίνονται τρίγωνο με έναν ολοκληρωτή... και το τρίγωνο γίνεται ημίτονο αν το συμπιέσης στα άκρα του με διόδους.
Δες οτι σου δουλεύει το ταλαντωτής και στη συνέχεια ψάξε για ένα απλό ενισχυτάκι σε push pull τάξη AB (θα το καταλάβεις γιατι θα έχει και διοδάκια ώστε να κάνει πόλωση στα τρανζίστορ εξόδου ή κάποιο επιπλέον τρανζίστορ για πηγή ρεύματος.
Συνολικά προτίμησε κάτι με 3 τρανζίστορ διόδους, ή 3 τρανζίστορ +1 τρανζίστορ για πόλωση...
Κάνε πάλι αναζήτηση και πες μας.

Επίσης ψάξε και για ολοκληρωτή με transistor (integrator)
Λογικά όλα αυτά τα κυκλώματα πρέπει να υπάρχουν και στο βιβλίο που διδάσκεσα...
Ή κοίτα στη βιβλιοθήκη σας στα βιβλία του Χαλκιά (ολοκληρωμένη ηλεκτρονική) και στα βιβλία του μαλβίνο (θα έχει σίγουρα)

eebabs2000
30-04-07, 10:39
Ακόμα καλύτερα ίσως (για πιο καθαρό ημίτονο) θα ήταν να φτιάξεις ένα ταλαντωτή wien που παράγει ημίτονο και από κει και πέρα να το περάσεις από ένα απλό κύκλωμα συγκριτή και να πάρεις τετράγωνο και αυτό από έναν ολοκληρωτή και να πάρεις τρίγωνο (με ένα μεταγωγό θα διαλέγεις την έξοδό σου).

Εδώ ένας wien με τελεστικό (καλύτερα να τον αντισκαταστήσεις με το LF351 για να φτάνει σε υψηλότερη συχνότητα)
http://users.otenet.gr/~athsam/wien_bridge_oscillator.htm

και στην εικόνα παρακάτω ένας wien με τρανζίστορ

chip
30-04-07, 10:40
( ...και το τρίγωνο γίνεται ημίτονο αν το συμπιέσης στα άκρα του με διόδους. )

Για την ακρίβεια γίνεται κάτι που μοιάζει πολύ με ημίτονο... (έτσι το φτιάχνουν πολλές αναλογικές γεννήτριες του εμπορίου)
Συνενοήσου μήπως ο καθηγητής θέλει ντε και καλα... καθαρό ημίτονο... οπότε τότε πρέπει να φτιάξεις έναν ταλαντωτή ημιτόνου..... (ίσως κάτι σε γέφυρα WIEN)
Αν είσαι αναγκασμένος να πάς σε ταλαντωτή ημιτόνου τότε με συγκριτή το μετατρέπεις σε τετράγωνο... και από εκεί πάλι με ολοκληρωτή σε τρίγωνο.

Κώστας87
30-04-07, 13:04
(και από κει και πέρα να το περάσεις από ένα απλό κύκλωμα συγκριτή και να πάρεις τετράγωνο και αυτό από έναν ολοκληρωτή και να πάρεις τρίγωνο)
πωσ θα το κανω αυτο;;;

Κώστας87
30-04-07, 15:53
Δηλαδη στο παραπανω κυκλωμα τι θα προστεθει και που;

lynx
30-04-07, 17:03
φιλε θελω να σου κανω και εγω μια ερωτηση...
λες οτι εισαι φοιτητης και οτι αυτη την κατασκευη την εχεις για εργασια...
αυτα που ζητας δεν τα εχετε κανει στην σχολη σας? πως ειναι δυνατον να σας ζητανε να κανετε
πραγματα που δεν εχετε μαθει? :roll: ΤΕΙ πας? αν ναι πιο 6μηνο εισαι?

φιλικα! :wink:

Κώστας87
30-04-07, 21:02
Την καταλαβαινω την απορια σου.ειμαι 4ο εξαμηνο στο τει πειραια.ειναι μαθημα 6ου εξαμηνου και το πηρα γιατι ειχα πολλεσ ωρεσ καινεσ μετα απο αυτα που παιχτηκαν με τισ καταληψεισ.προσπαθω να μαθω καποια πραγματα για την εργασια που χρειαζεται να κανουμε.μη νομιζεισ.ο καθενασ ζηταει οτι ναναι.δε βρισκεισ ακρη.

ggr
30-04-07, 21:22
Παντως η κατασκευη ταλαντωτη με γεφυρα wien ειναι λιγο δυσκολη γιατι παιζουν κρισιμο ρολο οι ανοχες των εξαρτηματων (διπλο ποτενσιομετρο για μεταβολη συχνοτητας, πυκνωτες στο δικτυωμα επιλογης περιοχων συχνοτητων κτλ) επισης υπαρχει και το μειονεκτημα της μεταβολης του πλατους της κυματομορφης καθως αλλαζει η συχνοτητα της το οποιο για να εξαλειφθει απαιτειται-αν δε κανω λαθος - καποιο θερμιστορ στο κυκλωμα. Για αυτο αν μπορεις να την αποφυγεις. Ενα απλο κυκλωμα γεννητριας εχει η smart kit (Νo1008), αν βρεις το σχεδιο της (μπορεις να πας στην smart και να το ζητησεις) θα παρεις μια ιδεα πως γινεται η μετατροπη του σηματος οπως προαναφερανε οι φιλοι πιο πριν . Το μονο που θα χρειαστει να προσθεσεις σε αυτο ειναι μια καλη βαθμιδα εξοδου.

Κώστας87
30-04-07, 21:42
χμ...παντωσ απο οτι ειδα στο βιβλιο εχει ως παραδειγμα κυκλωμα απο wien..

Κώστας87
30-04-07, 21:45
ειδα απο την smart kit αυτο που μου λεσ.αυτο ακριβωσ ψαχνω...δεν ξερω αν θα το δεχτουν ετσι ομωσ...! οπωσ και να εχει θα χρειαστει και ενα τροφοδοτικο απο οτι ειδα 24 vac

:lol:

http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=6&searchttile=1008&thepid=119

ggr
30-04-07, 21:47
Κοιτα κι εδω , http://sound.westhost.com/project22.htm

ggr
30-04-07, 21:56
Οσο για το σχεδιο της smart το ανεφερα κυριως για να παρεις μια ιδεα . Το τροφοδοτικο ειναι το ευκολοτερο της υποθεσης.

Κώστας87
30-04-07, 22:02
ψαχνω σχεδιο για το τροφοδοτικο και δεν βρισκω

lynx
30-04-07, 23:25
για την τροφοδοσια της smartkit γεννητριας λες?

αν ναι...θα σε μαλωσω!!! :D τι σου ζηταει? 24V εναλασωμενο
ρεσι εισαι τειτζης στο 4 6μηνο ή δεν εισαι? :D τι κανετε ρε
παιδια εκει στα τει...πολυ θελω να μαθω!

ενα μετασχηματιστη 24V ΑC θελει...τιποτα αλλο.

φιλικα ο σχολιασμος... :wink:

eebabs2000
30-04-07, 23:56
Όμως απ' ότι είδα το κύκλωμα της smart kit φτάνει μέχρι και τα 30KHz εσύ θες μέχρι 100ΚΗz έτσι δεν είναι; Καλύτερα κάνε τον ταλαντωτή wien που έδωσε ο φίλος qqr παραπάνω με τα τρανζίστορ ή και το κύκλωμα που σου έδωσα εγώ. Για το συγκριτή και τον ολοκληρωτή δες θεωρία κυκλωμάτων... πρέπει να σας τα έχει δείξει ο καθηγητής σας, είναι πανεύκολα..

φιλικά!!!

Κώστας87
01-05-07, 15:59
Μην το ψαχνεισ τι κανουμε... :? ...μαλλον το wien θα κανω αλλα με προβλιματιζει το πωσ θα συνδεσω τον συγκριτή και τον ολοκληρωτή στο κυκλωμα.

eebabs2000
02-05-07, 09:50
Θα συνδεθούν σε σειρά!!! Στην έξοδο δηλαδή του wien πετάς το συγκριτή και στην έξοδο του συγκριτή πετάς και τον ολοκληρωτή. Οι γειώσεις τους είναι κοινές. Μετά με ένα μεταγωγό επιλέγεις ποια έξοδο θα πάρεις απ' αυτές (ημίτονο, τετράγωνο, ή τρίγωνο) η οποία θα οδηγεί την βαθμίδα ισχύος της γεννήτριας.

Κώστας87
02-05-07, 14:59
μαλλιστα.η αληθεια ειναι οτι εχω καταλαβει τι θα κανω πανω κατω.σας ευχαριστω και αν χρειαστω κατι θα σας ρωτησω! :lol: :wink:

Κώστας87
02-05-07, 15:00
αααααα!eebabs2000 αυτο ακριβωσ το κυκλωμα που μου εχεισ στειλει να φτιαξω?

eebabs2000
02-05-07, 18:14
Κάνε μια προσπάθεια να το φτιάξεις στο breadboard και αν δουλέψει καλά το κάνεις σε κανονική πλακέτα. Έλεγξε το σήμα σου σε έναν παλμογράφο. Για τις τιμές του c μπορεις να πειραματιστείς. Βάλε π.χ. 33nF και μέτρησε τη συχνότητα και αναλόγως βάζεις μεγαλύτερο ή μικρότερο. Πάντως αν ήμουν στη θέση σου θα έφτιαχνα αυτό (http://users.otenet.gr/~athsam/wien_bridge_oscillator.htm) με τελεστικό τον LF351 στο οποίο ο έλεγχος του κέρδους γίνεται με διόδους και όχι με λαμπάκι, αλλά ίσως με τα τρανζίστορ φτάσει πιο ψηλά σε συχνότητα... Η πράξη θα το δείξει!!!

Κώστας87
03-05-07, 18:56
εισαι ολα τα λεφτα.αυτο το κυκλωμα μεχρι ποια συχνοτητα φτανει;

eebabs2000
04-05-07, 10:10
Δε γνωρίζω για να είμαι ειλικρινής. Δοκίμασέ το και πες μου και 'μένα. Είναι κάτι που δεν έχω φτιάξει!!!

Κώστας87
04-05-07, 14:55
σημερα που ειχαμε μαθημα του ειπα τι προκειται να φτιαξω και μου ειπε να το φτιαξω τον wien με τελεστικο καλυτερα.το τροφοδοτικο του πρεπει να ειναι +- πανω απο 12 v γιατι θελω να δινει 12vp-p.μας εδωσε ενα προχειρο σχεδιο που ειχε ενα μετασχηματιστη,μια γεφυρα εναν πυκνωτη και ενα σταθεροποιητη..και μας ειπε οτι αυτα χρειαζονται.την τιμη του πυκνωτη ειπε να την βρουμε μονοι μας.ξερεις κανεναν τυπο?

Κώστας87
04-05-07, 15:42
eebabs2000 μηπωσ εχεισ και κανα κυκλωμα συγκριτη η ολοκληρωτη?

eebabs2000
08-05-07, 13:44
Βάλε στο google (www.google.gr) αυτά που ζητάς και όλο και κάτι θα βρεις... Δεν έχω κάποιο έτοιμο σχέδιο. Πάντως είναι πιο καλή η επιλογή του wien με τελεστικό... Καλή επιτυχία στη κατασκευή σου:!:

Κώστας87
11-05-07, 15:43
μας είπε σήμερα ο καθηγητής ότι είναι καλύτερα να φτιαξουμε ένα κύκλωμα παραγωγής τετραγωκικού παλμού,μετά να γίνεται τριγωνικο και μετά με εξομαλυνση ημίτονο.καμια ιδέα?

Κώστας87
11-05-07, 16:10
εχω βρει αυτο το κυκλωμα.θα του βαλω συμμτρικη ταση + - 15 για να δουλευει μεχρι 12 vp-p που χρειαζομαι.για το ημιτονο τι να κανω;


http://www.electronics-lab.com/projects/test/010/index.html

chip
11-05-07, 18:24
Δες σε προηγούμενη απάντησή μου.

Κώστας87
12-05-07, 12:46
ωραιοσ chip...μηπωσ ξερεισ καποιο κυκλωμα που να βγαζει τετραγωνικο παλμο? απο εκει και περα τα αλλα φτιαχνονται...

Κώστας87
12-05-07, 12:51
συγνωμη δεν προσεξα αυτα που ελεγεσ για transistor astable multivibrator.ομωσ απο τι ειδα δουλευουν με μικρεσ τασεις 6v.εγω θελω να βγαζει εωσ 12vp-p...

chip
12-05-07, 13:11
Αρχικά μίλησα με τρανζίστορ γιατί νόμιζα οτι ο καθηγητής θέλει μόνο με τρανζίστορ...αφού σου επιτρέπει και τελεστικούς βάλε αυτό το κύκλωμα που έδειξες.. (square wave output)
Επίσης αν σας επιτρέπει τελεστικούς μπορείς να ψάξεις και για άλλα κυκλώματα astable multivibrator

Κώστας87
12-05-07, 18:49
βασικα ο τυποσ θελει μονο με τελεστικουσ.του ειχα δειξει ενα κυκλωμα που ειχε ενισχυση απο push pull και δεν το ηθελε...αυτο το κυκλωμα που δειχνω βγαζει και τριγωνικη και τετραγωνικη.αν παρω την τριγωνικη και συνδεσω σε σειρα μια αντισταση και δυο διοδουσ 1N4148 τοποθετημένες αντιπαράλληλα θα παρω ημιτονο οπωσ ειχεσ πει? αν ειναι ετσι βγαινει πολυ απλο κυκλωμα και πολυ λιγα υλικα.

chip
13-05-07, 01:36
θα βάλεις και 1Κ και τριμμερ και θα ρυθμίσεις το τριμμερ (με παλμογράφι) ώστε να πάρεις το ημίτονο.....

Κώστας87
13-05-07, 12:33
η αντισταση και το τριμμερ που μπαινουν? πριν τισ διοδουσ?

chip
14-05-07, 00:04
ΝΑΙ .Συνδέουν την έξοδο του τριγώνου με τις διόδους και από εκεί πέρνεις και το ημιτονικό σήμα.

Κώστας87
14-05-07, 01:17
υπεροχα.ευχαριστω.αν χρειαστω κατι θα σε ρωτησω...! :wink: :D

Κώστας87
14-05-07, 01:40
το κυκλωμα που εχω βγαλει την διευθυνση,η αντισταση η πρωτη που λεει 10k symetr adj,που χρησιμευει? το κυκλωμα αυτο δεν παιρνει συμμετρικη ταση ετσι? δεν βλεπω πουθενα να θελει +-..

eebabs2000
14-05-07, 14:03
Αυτό είναι τριμμερ για να ρυθμίζει τη πόλωση των τελεστικών. Το κύκλωμα δουλέυει με απλή τροφοδοσία δηλαδή όχι με +/- και γη αλλά με + και γη. Δε ξέρω όμως αν σου κάνει γιατί φτάνει μέχρι 10ΚΗz.

Κώστας87
14-05-07, 21:51
η αληθεια ειναι οτι εγω θελω να φτανει μεχρι 100khz ...οσο για το τροφοδοτικο ψαχνω ενα απλο κυκλωμα μ εεξοδο γυρω στα 15 η 16 ωολτ και δεν βρισκω εκτοσ απο πολυπλοκα ρυθμιζομενα κυκλωματα...

ggr
14-05-07, 22:01
Tο τροφοδοτικο ειναι πολυ ευκολο. Ενας μετασχηματιστης 15V, μια γεφυρα, ενας πυκνωτης εξομαλυνσης, ενας σταθεροποιητης 7815 και πυκνωτες αντιπαρασιτικοι 100n στην εισοδο και την εξοδο του 7815. Τι πιο απλο :D

babisko
14-05-07, 22:47
Tο τροφοδοτικο ειναι πολυ ευκολο. Ενας μετασχηματιστης 15V, μια γεφυρα, ενας πυκνωτης εξομαλυνσης, ενας σταθεροποιητης 7815 και πυκνωτες αντιπαρασιτικοι 100n στην εισοδο και την εξοδο του 7815. Τι πιο απλο :D

:ok:

Και για περισσότερα στην Ανάλυση τροφοδοτικών (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/theory_powersupplies.php)

Κώστας87
15-05-07, 01:59
Ευχαριστω ρε παιδια...ειστε τελειοι

chip
15-05-07, 09:35
Λογικά ο καθηγητής (προσωπιικά δεν θα το δεχόμουν) δεν θα δεχτεί τροφοδοτικό με 7815 αλλά θα θέλει με τρανζίστορ και zener. Κοίτα στο βιβλίο που κάνετε σίγουρα θα έχει...

Κώστας87
15-05-07, 13:22
και αυτοσ οταν το ειχαμε συζητησει το θεμα τροφοδοτικου μας ειχε αναφερει τα 78**.οπωσ και τον σταθεροποιητη lm317 ωσ τον καλυτερο γιατι θα ρυθμιζαμε εμεισ ακριβωσ την εξοδο.αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι αν ο μετασχηματιστησ ειναι 15v τοτε με τις απωλειεσ απο την γερφυρα κλπ στην εξοδο θα παρω 2-3 volt λιγοτερα.

chip
15-05-07, 18:41
Μπορείς να βάλεις και 18V μετασηματιστή....όμως και με 15 θα είσο OK πιστεύω... αφού η τάση DC θα είναι *1,414
Μία άλλη λύση είναι η χρήση μετασηματιστή 2*15 η μεσαία λήψη για το - και δύο δίοδοι στις δύο λήψεις του μετασηματιστή δίνουν το + (σίγουρα έχεις διδαχτεί αυτή τη συνδεσμολογία) οπότε έχεις πτώση τάσης μόνο σε μία δίοδο.

Κώστας87
15-05-07, 18:42
δε με συμφερει το δευτερο που λεσ
καλυτερα κατι ποιο απλο...χωρισ μεσαια ληψη

teipeir
11-04-08, 23:46
kosta diavasa oli tin sunomilia me ta paidia sto forum kai eida oti 8eleis peripou mia etoimi ergasia.akomi eida oti eipes kai psemata sto oti to ergastirio einai 6 eksaminou eno einai 4 kai legetai cad kai to didaskesai sto tei peiraia. se parakalo min to sunexizeis etsi. prospa8ise kai monos sou.

feeder
03-06-08, 20:37
Καλά ρε ακόμα ο Κοκκώσης σας βάζει να φτιάξετε γεννήτρια;; Δεν βάζει και τίποτα πιο δύσκολο;;;

Εδώ είναι το κύκλωμα αναλυτικά κατασκευασμένο. :roll: [/img]

feeder
03-06-08, 21:02
Να προσέξετε στο τέλος σας εξετάζει στο κύκλωμα με τα ο Καθηγητής με τα Γυαλιά πάνω στο κύκλωμα ( δεν θυμάμε πως τον λένε) θα σας ρωτήσει για το κύκλωμα ( π.χ. δείξε μου έναν ηλεκτρολυτικό πυκνωτή μιά δίοδο ζένερ ή απο ποιά στοιχεία αποτελείτε στη δευτερη βαθμίδα τι βγάζει στην έξοδο η δευτερη βαθμίδα, αν βγάλω τις διόδους ζένερ και τοποθετήσω μία μπαταρία στην θέση τους το κύκλωμα θα λειτουργήσει ( η απάντηση είναι ναι γιατί απο to την κορυφή του παλμού έως να φτάσει στην αρνητική ημιπερίοδο του παλμού η ζένερ κρατούν σταθερή το πλάτος της ταλάντωσης). Μια άλλη κρίσημη ερώτηση είναι στην τρίτη βαθμίδα που παίρνω την έξοδο του ημιτόνου αν βγάλω την μιά δίοδο το κύκλωμα θα βγάζει στην έξοδο ( η απάντηση είναι ναι γιατί τις διόδους τις χρειαζόμαστε για να παίρνουμε τις εφαπτομένες ώστε να λειάνουμε την κορυφή του τριγώνου). Παρεπιπτώντος ξέχασα να σας πώ ότι η δεύτερη βαθμίδα αποτελείτε από ένα παραγωγιστή ( συγκριτή) και έναν ολοκληρωτή και στην έξοδο του πρώτου τελεστικού έχουμε σταθερά 14V λόγω ζένερ τετράγωνο παλμό και στην έξοδο του δευτέρου έναν τριγωνικό παλμό. Φυσικά η τέταρτη βαθμίδα είναι για ενίσχυση των κυματομορφών. Προσοχή αν ρωτήση για τους σταθεροποιητές στο τροφοδοτικό και τους πυκνωτές εξομάλυνσης ( για αυτά να ενημερωθείτε απο την παρακάτω ιστοσελίδα).


Καλή επιτυχία στους εξεταζόμενους συναδέλφους. :shock: http://www.alldatasheet.com/

eebabs2000
07-06-08, 01:09
kosta diavasa oli tin sunomilia me ta paidia sto forum kai eida oti 8eleis peripou mia etoimi ergasia.akomi eida oti eipes kai psemata sto oti to ergastirio einai 6 eksaminou eno einai 4 kai legetai cad kai to didaskesai sto tei peiraia. se parakalo min to sunexizeis etsi. prospa8ise kai monos sou.
Φίλε μια απορία. Είσαι καθηγητής? Δε σημαίνει τίποτα αυτό που ρωτάω. Έχεις δίκιο στα λεγόμενά σου αλλά ρωτάω από περιέργεια...