PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτισμός καμπίνας



Mr.Linatsa69
28-04-07, 17:05
Θέλω να αντικαταστήσω την λαμπίτσα για το φωτισμό της καμπίνας στο αμάξι με led λευκά υψηλής φωτεινότητας! Ακόμα σκέφτηκα να βάλω και έναν πυκνωτάκο ώστε να σβήνουν τα led μετά σιγά σιγά και όχι απότομα! Καμιά ιδέα? Βασικά για τη συνδεσμολογία των led! Να τα βάλω όλα παράλληλα? Λέω για 8-10 led! 12V είναι η έξοδος από την οροφή! Τι λέτε??? :roll:

Mr.Linatsa69
30-04-07, 18:24
Καμιά ιδέα κανείς???

ggr
30-04-07, 22:04
Μπορεις να βαλεις 5-6 σε σειρα. Οποτε 12/5= 2,4V σε καθε led η οποια ειναι η σωστη ταση για το καθενα (αναλογα βεβεια και με τον τυπο του) Θα ελεγα ομως να δοκιμασεις καλυτερα και με 6 led γιατι οταν δουλευει η μηχανη η ταση ανεβαινει κοντα στα 14 V.

Mr.Linatsa69
30-04-07, 22:39
Ναι αλλά δε θα βάλω αντίσταση?

ggr
30-04-07, 22:42
Οχι δεν χρειαζεται αφου συνδεονται σε σειρα.

babisko
30-04-07, 23:14
Ναι αλλά δε θα βάλω αντίσταση?
Ποτέ δεν συνδέουμε led χωρίς αντίσταση σε σειρά.

brainman
01-05-07, 00:14
ναι αλλα αν τα βαλει σε σειρα και του καει ενα θα μεινει χωρις φως μεχρι να βρει χρονο.
ασ τα κανει τουλαχιστον (αν βαλει 6) τα 3 σε σειρα κ οι δυο τριαδες παραλληλες μεταξυ τους

babisko
01-05-07, 00:40
Εννοώ αντίσταση σε σειρά με το ή τα led. Δεν συνδέουμε ποτέ led σε πηγή, χωρίς βάλουμε αντίσταση σε σειρά με αυτά, έστω μικρής τιμής.

d.r soutras
01-05-07, 00:46
Μπορεις να βαλεις 5-6 σε σειρα.
Άμα βάλουμε τα led σε σειρά το πρώτο θα ανάβει περισσότερο απο όλα το δεύτερο λιγότερο κ το 3 ακόμα λιγότερο.
Καλά δεν τα λέω;

nikoskourtis
01-05-07, 01:42
γιατι να αναβει πιο πολυ το πρωτο;

brainman
01-05-07, 01:54
Εννοώ αντίσταση σε σειρά με το ή τα led. Δεν συνδέουμε ποτέ led σε πηγή, χωρίς βάλουμε αντίσταση σε σειρά με αυτά, έστω μικρής τιμής.

babisko δεν το ειπα σε σενα.το ξερω για την αντισταση
μια γνωμη ειπα γενικα για τα led
(για μενα το εγραψες το μηνυμα ε?μην λεω μ@λ@κ...)

d.r soutras ολα το ιδιο θα αναβουν αφου η ταση θα μοιραζεται σε ισα ποσα μεταξυ τους.με την προυποθεση βεβαια οτι ολα ειναι ομοια led με την ιδια ταση κατωφλιου

P@s@ris!
01-05-07, 17:34
επειδει το εχω κάνει....

τα Led έχουν Fordward Voltage +3.3V

η πηγή του αυτοκινήτου δίνει 12V , 20mA......

έχω κάποιο πρόβλημα....έχω βάλει 3 Led σε σειρά με μια αντίσταση... 180 Ω......Λοιπόν..όταν κλείνω την πόρτα....κλείνει σταδιακά το φώς....αλλά τα Led μένουν πάρα πολύ λίγο αναμένα......τί φταίει??????????μπορεί κανείς να μου πει ???????????

Mr.Linatsa69
01-05-07, 19:10
Και μένα συμβαίνει που το δοκιμάζω στο μπρεντμπορντ! Τι πυκνωτή έχεις?? Με 3 όμως δε θα φωτίζει δυνατα ε?

brainman
01-05-07, 20:53
επειδει το εχω κάνει....

τα Led έχουν Fordward Voltage +3.3V

η πηγή του αυτοκινήτου δίνει 12V , 20mA......

έχω κάποιο πρόβλημα....έχω βάλει 3 Led σε σειρά με μια αντίσταση... 180 Ω......Λοιπόν..όταν κλείνω την πόρτα....κλείνει σταδιακά το φώς....αλλά τα Led μένουν πάρα πολύ λίγο αναμένα......τί φταίει??????????μπορεί κανείς να μου πει ???????????

λογικα εχεις μικρο πυκνωτη.δοκιμασε με αλλον

P@s@ris!
02-05-07, 16:14
ναι...με 3 δεν φωτίζει παρα πολύ δυνατά......


δεν χρησιμοποιώ πυκνωτή......

η συνδεσμολογία είναι απλή......


+----|>|----|>|----|>|---/\/\/----+ R = 120 ohms


μπορεί κάποιος να μου στείλει την συνδεσμολογία με τον πυκνωτή ???????????να το δοκιμάσω.........τι πυκνωτή να βάλω ?????πόσα μF ??????????

Mr.Linatsa69
04-05-07, 13:27
Εγώ δοκιμάζω με έναν 1000mF

brainman
05-05-07, 02:06
ναι...με 3 δεν φωτίζει παρα πολύ δυνατά......


δεν χρησιμοποιώ πυκνωτή......

η συνδεσμολογία είναι απλή......


+----|>|----|>|----|>|---/\/\/----+ R = 120 ohms


μπορεί κάποιος να μου στείλει την συνδεσμολογία με τον πυκνωτή ???????????να το δοκιμάσω.........τι πυκνωτή να βάλω ?????πόσα μF ??????????

απλα βαζεις τον πυκνωτη παραλληλα στην τροφοδοσια.για πυκνωτη κανε δοκιμες για το ποσο θες να παραμενουν αναμενα τα ledακια σου.
α!κ προσοχη στην πολικοτητα του πυκνωτη :wink:

ice25
05-05-07, 03:15
Αυτο μας βοειθαει??

http://www.electronic-circuits-diagrams.com/carsimages/3.gif

και εξήγηση λειτουργίας

http://www.electronic-circuits-diagrams.com/carsimages/carsckt3.shtml

soulhealer
20-05-07, 20:33
και για όποιον θέλει να πειραματιστεί με rc κυκλωματάκι ας δει αυτό
http://www.ngsir.netfirms.com/englishhtm/RC_dc.htm :wink:

Mr.Linatsa69
21-05-07, 20:44
TEΛΕΙΟ!!!

djweltall
21-05-07, 22:17
Εχω μια απορία. Η R είναι η μηγαδική αντίσταση του πυκνωτή ή απλως μια ωμική αντίσταση σε σειρά με το πυκνωτή;;

soulhealer
25-05-07, 22:06
ναι η R είναι απλή κανονική αντίσταση.. και να ρωτήσω κάτι για ένα κύκλωμα που έδωσε link πιο πάνω ο γιώργος? το κύκλωμα το έφτιαξα.. αλλά δεν μου δουλεύει ικανοποιητικά.. δηλαδή μέχρι την έξοδο της αντίστασης vr2 (10ΚΩ) η τάση από τα 12V πέφτει σταδιακά αλλά αφήνει υπόλοιποτάσης 1,91V με αποτέλεσμα να φέγγουν τα led.. ο πυκνωτής όμως είναι τελείως αφόρτιστος.. αν όμως καταργήσω το 2Ν3055 και δώσω από την VR2 κατευθείαν στα LEDόλα δουλεύουν μια χαρά. οπότε γιατί να βάλω το 2Ν3055? (είναι κ θηρίο σε μέγεθος)..
από την άλλη άλλο πρόβλημα που έχω είναι ότι για να δουλέψει το κύκλωμα πρέπει ο διακόπτης όταν τον πιέσω να δώσει + στον ακροδέκτη 3.
η πόρτα από το αυτοκίνητο όμως όταν την ανοίγω βγάζει -
καμιά ιδέα πως να αντιστρέψω το - και να το κάνω + ???
ευχαριστώ για τον χρόνο σας..

ggr
26-05-07, 01:12
Με ενα τρανσιστορ σε συνδεσμολογια κοινου εκπομπου.

soulhealer
26-05-07, 12:11
δηλαδή λες να αντικαταστήσω το 2Ν3055 (που ούτως η άλλως έχω καταργήσει) με ένα τρανζίστορ κοινού εκπομπού και θα λυθεί το πρόβλημα? το 2Ν3055 όμως είναι ήδη συνδεσμολογίας κοινού εκπομπού.. γιατί δεν δούλευε? και ακομα γιατί μου κρατούσε υπόλοιπο τάσης 1,91V???

ice25
26-05-07, 17:49
Χαίρετε!!Λοιπών στα αμάξια συνήθως κάνουμε αντιστροφή από θετική σε αρνητική εντολή η και αντίστροφα με ρελε.για απλά και γρήγορα και χωρίς προβλήματα.


α!το παραπάνω κύκλωμα είναι σχεδιασμένο για λάμπα πυρακτώσεως.Η οποία δεν ανάβει με 2v οπότε ο σχεδιαστής ίσως να μην το έλαβε καθόλου υπόψιν του.αφού σου δούλεψε με την μετατροπή είσαι αρχηγός

soulhealer
27-05-07, 00:12
παιδιά τα κατάφερα και με ένα τρανζιστοράκι και μια αντίσταση έκανα το κύκλωμα να τριγκάρεται με - (που δίνει η πόρτα) αντί για + που χρειαζόμουν πριν.. πήγα να κάνω και μια άλλη πατέντα και μου έκαψε ασφάλια στο αμάξι.. θα το διορθώσω και θα ανεβάσω το κύκλωμα για όποιον χρειάζεται..

soulhealer
27-05-07, 16:14
και πάω πάω πάω .... και πάω να τρελαθώ... ή θα πετάξω το αυτοκίνητο ή το κύκλωματάκι..
ακούστε και αν μπορείτε εξηγείστε μου..
όταν δοκιμάζω το κυκλωματάκι στο τροφοδοτικό στον πάγκο (από παλιό pc χρησιμοποιώ) δουλεύει μια χαρά..
όταν όμως το βάζω στο αυτοκίνητο εκτός του ότι ανάβουν μόνο τα 5 από τα 14 led στο τέλος αντί να σβήσουν τελείως μένουν
λίγο αναμμένα.. σβήνεουν σιγά σιγά (πράγμα που επιβεβαιώνει πως δουλεύει το κύκλωμα) αλλά τι στα κομμάτια βραχυκυκλώνει
μου λετε??? δηλαδή με το που του βάζω τάση στην πλακέτα (πριν καν τριγκάρω με πλην της πόρτας) μου ανάβουν τα 5 led..
μετά όταν ανοίξω την πόρτα (τριγκάρω δσηλαδη με πλην το κύκλωμα) τότε ανάβουν λίγο περισσότερο τα 5 led και σβήνουν σιγά σιγά ως
το σημείο που έφεγκαν πριν ανοίξω την πόρτα..
καμιά ιδέα τι φταίει??
και ξαναλέω στο σπίτι δούλευε κανονικά.. και είμαι σίγουρος ότι στο αμάξι δεν ακουμπάει τίποτα στο σασί γιατί το δοκιμάζω στον αερά.. μόνο την φίσα έχω στο κύκλωμα

ice25
27-05-07, 19:42
δοκίμασε να βάλεις μια δίοδο στην εντολή της πόρτας.καθώς και στην τροφοδοσία!το πρόβλημα εμφανίζετε και στους συναγερμούς και οφείλετε σε αναστρφα ρεύματα από το κύκλωμα του car.

Υ.Γ. απλή δίοδο δεν χριαζεσε κάτι βαρβάτο.

soulhealer
28-05-07, 18:20
μα ότνα μετράω την τροφοδοσία του αυτοκινήτου και της πόρτας είναι όλα καλά.. οι τάσεις κανονικές και χωρίς προβλήματα.. η φίσα έχει 3 καλώδια.
ένα με μόνιμα + ,ένα με μόνιμα - και ένα νεκρό της πόρτας (που όταν ανοίγει η πόρτα γίνεται - )τώρα η απορία μου είναι να βάλω τη δίοδο στην πόρτα με άνοδο στο μόνιμα + και κάθοδο στο καλώδιο της πόρτας ?? και την άλλη δίοδο να την βάλω στο μόνιμο + και μόνιμο - της τροφοδοσίας??

ggr
28-05-07, 19:45
Δοκιμασε να συνδεσεις μεταξυ του καλωδιου που φερνει το - απο την πορτα , με το καλωδιο που εχει μονιμο + μια αντισταση 10 ΚΩ (pull up). Ανεβασε κι ενα σχεδιο αν μπορεις , με το κυκλωμα που εχεις φτιαξει για να δουμε πιο συγκεκριμενα που υπαρχει το προβλημα.

soulhealer
28-05-07, 22:12
παιδιά ανεβάζω το κύκλωμα που έφτιαξα.. αλλά μάλλον έχω κάνει ματσολιά :oops: :oops: και το είδα τώρα
που έκατσα να σχεδιάσω το κύκλωμα..
το περίεργο είναι ότι στο τροφοδοτικό μου δούλευε αλλά στο αμάξι έχω πρόβλημα.. λέτε να το φτιάξω από την αρχή??
όπως το δεύτερο που βρήκα στο νετ??

ggr
29-05-07, 00:36
Φτιαξε το παρακατω κυκλωμα που το εχω δοκιμασει. Ο χρονος καθυστερησης ρυθμιζει απο το τριμμερ . Το κυκλωμα μολις συνδεθει για πρωτη φορα στην ταση κανει εναν κυκλο λειτουργιας (χρονοκαθυστερηση) και επειτα ξαναλειτουργει μονο οταν παρει εντολη απο τον διακοπτη της πορτας.

Mr.Linatsa69
30-05-07, 00:46
Εγώ το έφτιαξα τελικά μόνο με πυκνωτή! Έβαλα 8 Led. 4 παράλληλα και σε σειρά με άλλα 4 με μία αντίσταση 0,67ΚΩ. Ο πυκνωτής είναι 1000μF/16v. To τζαμπεράκι όταν είναι βραχυκυκλωμένο λειτουργεί ο πυκνωτής. Το έβαλα σε περίπτωση που κάποια στιγμή δεν θέλω να έχω το dimmer!

http://www.youtube.com/watch?v=pjrk2HOMI3Y
(με dimmer λειτουργεί μόνο το δεξί μέρος διότι το αριστερό είναι από παλιά πειράματα!)

soulhealer
30-05-07, 17:40
τελικά όποια πέτρα κι αν σηκώσεις ,το 555 θα βρεις απο κάτω.. δουλεύει παντού έτσι? θα δοκιμάσω να το φτιάξω χωρίς το ρελαί.. μου φαίνεται ότι έτσι (με ρελαί) τα led μετά από χρόνο Τ θα σβήνουν απότομα και όχι σταδιακά που θέλω εγώ.. γιατί το ρελαί αλλάζει στιγμιαία κατάσταση (ΟΝ-ΟFF)
φίλε νίκο καλό το κυκλωματάκι σου (έξυπνο) αλλά σου σβήνει αμέσως το φως στη καμπίνα.. (κ δεν θέλω να χρησιμοποιήσω πυκνωτή σε μέγεθος μπαταρίας 3A ,για να κάνω δουλειά μου.. :))
αν "δω" φως τελικά θα σας ενημερώσω..

Mr.Linatsa69
30-05-07, 19:58
Έτσι λίγο ήθελα να κρατάει ο χρόνος! Δεν ήθελα παραπάνω! Αλλά σίγουρα ο πυκνωτής έχει ένα Α μέγεθος .Μάλιστα είναι ακριβώς κάτω από την οροφή! Μήπως έχει πρόβλημα υπερθέρμανσης?

ggr
30-05-07, 22:23
τελικά όποια πέτρα κι αν σηκώσεις ,το 555 θα βρεις απο κάτω.. δουλεύει παντού έτσι? θα δοκιμάσω να το φτιάξω χωρίς το ρελαί.. μου φαίνεται ότι έτσι (με ρελαί) τα led μετά από χρόνο Τ θα σβήνουν απότομα και όχι σταδιακά που θέλω εγώ.. γιατί το ρελαί αλλάζει στιγμιαία κατάσταση (ΟΝ-ΟFF)
φίλε νίκο καλό το κυκλωματάκι σου (έξυπνο) αλλά σου σβήνει αμέσως το φως στη καμπίνα.. (κ δεν θέλω να χρησιμοποιήσω πυκνωτή σε μέγεθος μπαταρίας 3A ,για να κάνω δουλειά μου.. :))
αν "δω" φως τελικά θα σας ενημερώσω..Το ρελε ειναι απαραιτητο μην το παραλειψεις απλα αν θες να σβηνουν σταδιακα τα led βαλε παραλληλα σε αυτα εναν ηλεκτρολυτικο πυκνωτη αρκετων μF ( δοκιμασε με διαφορες τιμες για να βρεις ποια σου ταιριαζει καλυτερα)

soulhealer
31-05-07, 17:15
μάλλον άργησες ggr... έβγαλα εκτός το ρελαί και το 555 έγινε κάρβουνο...
σίγουρα το reset το δίνεις τροφοδοσία?? καλά βλέπω??

ggr
31-05-07, 20:09
Ναι το 4 οντος συνδεεται στο + δεν χρησιμοποιηται σε αυτο το κυκλωμα το reset. To 555 το εκαψες πιθανον γιατι συνδεσες τα led απευθειας στο ποδι 3 το οποιο μπορει να δωσει 100 mA max. Με το παρακατω σχεδιο θα μπορεσεις να οδηγησεις τα led με το BD135 η καποιο αλλο τρανσιστορ που μπορει να δωσει το απαιτουμενο ρευμα ενω με την χρηση του ηλεκτρολυτικου πυκνωτη πετυχαινουμε να σβηνουν ομαλα τα led, δοκιμασε με διαφορες χωρητικοτητες γιατι το σχεδιο το εφτιαξα στο ποδι οποτε ισως στην πραξη χρειαστουν κι αλλες βελτιωσεις.

soulhealer
02-06-07, 19:36
ο.κ. θα δοκιμάσω κ αυτό.. ευχαριστώ πάντως!! :)

soulhealer
10-06-07, 13:24
παιδιά έφτιαξα τελικά το κυκλωματάκι για το σταδιακό σβήσιμο της λαμπίτσας στην καμπίνα του αυτοκινήτου :) και δουλεύει τέλεια..
.. (στο σπίτι. Στο τροφοδοτικό :(
γιατί όταν το βάζω στο αυτοκίνητο να δοκιμάσω και ενώ όλα δουλεύουν ρολόι όταν πάει στο σημείο του να σβήσει τελείως το λεντ κάνει
ένα απότομο ανέβασμα στη τάση και μου μένει αναμμένο το λεντ με 1.92V..
δοκίμασα να βάλω και μια δίοδο (για τα ανάστροφα ρεύματα του αυτοκινήτου) στην είσοδο + και - αλλά καμία διαφορά..
γιατί γίνετε αυτο? αλλά πιο σημαντικό υπάρχει τρόπος να σβήνει τελείως το λεντ? με κανένα τρανζίστορ ίσως?? κάτι πρόσθετο
στο ήδη κύκλωμα δλδ

ggr
10-06-07, 13:55
Ποιο κυκλωμα εφτιξες τελικα? ανεβασε σχεδιο.

soulhealer
10-06-07, 14:19
τροποποίησα ένα δικά σου σχέδιο και το έφτιαξα..

ggr
10-06-07, 14:26
To συγκεκριμενο σχεδιο δουλευει σωστα μονο για λαμπες πυρακτωσεως οι οποιες ειναι μεγαλυτερο φορτιο απο τα led. Δοκιμασες μετα το 555 να φτιαξεις το κυκλωμα led.gif το οποιο εχω ανεβασει πιο πανω? Στη θεση του πυκνωτη βαλε εναν 10 μF

soulhealer
10-06-07, 14:32
επειδή έχω ήδη φτιάξει την πλακέτα με τα υλικά επάνω θα είναι λίγο πρόβλημα να το τροποποιήσω.. αλλά θα δώ τι μπορώ να κάνω..
αν βάλω περισσότερα λεντ λεσ θα κάνω δουλειά?? μάλλον αλλά δεν ξέρουμε πόσα λεντ θα χρειαστώ ετσί?
α! και κάτι άλλο επειδή τώρα είναι όλα κλειστά αν αντί για BD135 που έχεις εσύ βάλω BC559 θα έχω πρόβλημα??

ggr
10-06-07, 14:44
Για να δεις ποιο τρανζιστορ ταιριαζει θα πρεπει να μετρησεις το συνολικο ρευμα που τραβανε τα led οταν συνδεονται στην τροφοδοσια. Το bc 559 δεν ταιριαζει γιατι ειναι PNP και δινει μεχρι 0.5Α , αντοιστοιχα NPN ειναι τα bc 546 547 548 549 337 338 παντα για ρευμα 0.5Α . Αν το ρευμα σου ειναι μεγαλυτερο τοτε αναγκαστικα πας σε bd 135 137 139 κ.α.

ggr
10-06-07, 14:51
Αν βαλεις περισσοτερα led θεωρητικα ισως δουλεψει αρκει η καταναλωση τους να ξεπερασει το 1Α δεδομενο οτι η κατασκευη δουλευει καλα με φορτιο λαμπα 15w η οποια καταναλωνει περιπου 1.25A στα 12V.

xristosmassas
12-04-12, 22:16
kαλησπερα σας .. τα led δν χρειαζονται αντιστασι γτ οταν κληνεις τι πορτα μενουν ανοικτα για λιγο σε πολυ χαμηλο ρευμα ηρεμιας