PDA

Επιστροφή στο Forum : καπλερ



alexts
28-04-07, 23:03
υπαρχει σχεδιο καπλερ για προσαρμογη απο τα 50 ωμ σε σιρμα 30 - 35 μ. για τα ΑΜ . κατι που να εχει δοκιμαστει...

sv9cvk
29-04-07, 13:01
Ο πιο απλος τροπος ειναι ,σε αυτα τα μετρα κεραιας <λ/4, να βαλεις ενα πηνιο σε σειρα με την κεραια το οποιο η θα ειναι με ληψεις η θα βαλεις καποιο ρολερ
και αν το εχεις στην ταρατσα θα το βαλεις σε ενα στεγανο κουτι και με ενα μοτερ και δυο τερματικους να κανεις αψογη δουλεια αλλα πρεπει να εχεις καλλη RF γειωση για να παιξει καλα.σου στελνω φωτο απο ενα δικο μου που χρησιμοποιω στην ραδιοερασιτεχνικη μπαντα των 160 μετρων .
το σχεδιο το στελνω παρακατω

sv9cvk
29-04-07, 13:11
το πηνιο ειναι 28 μΗ αλλα και μικροτερο ειναι ΟΚ αναλογα με το μηκος της κεραιας σου
Το μοτερ ενα 12 V με μειωτηρα τωρα με δυο καλωδια εχεις ελεγχο του μοτερ και δεξιοστροφα και αριστεροστροφα
οι τερματικοι μπαινουν σε σειρα και παραλληλα σε καθε εναν μπαινει μια διοδος αλλα οι διοδοι να ειναι αναστροφα η μια με την αλλα ετσι ωστε με την αλλαγη πολικοτητας να περναει το ρευμα στο μοτερ και να γυρισει αναποδα!

alexts
29-04-07, 13:27
καλα ολα αυτα και σε ευχαριστω αλλα το θεμα ειναι οτι θελω να δουλεψω απο 1600-1700 , το σιρμα ειναι μικροτερο απο L/4 σε αυτη την περιπτωση τι γινεται?

sv9cvk
29-04-07, 13:36
:!: :!: αν διαβαζες αυτα που σου εγραψα πιο πανω θα εβλεπες οτι αυτο το συστημα ειναι για κεραιες <L/4 δηλ μικροτερες του λ τεταρτα το εχω γραψει και στο σχεδιο νομιζω.
Οταν βαζεις πηνειο σε σειρα με μια κεραια αυξανεις το ηλεκτρικο της μηκος (η δικη σου περιπτωση που θες μεγαλυτερο συρμα ) και αντιθετα αν ειναι μεγαλυτερη βαζεις πυκνωτη :wink: :?:
Φιλικα Χρηστος

RFΧpert
08-05-07, 17:06
Ενα απλο συντονιστικο που δουλευα για Inverted V

sv9cvk
08-05-07, 17:54
Απο οτι βλεπω RFXpert ειναι τυπου L
Για τα HF εχω και εγω φτιαξει δυο τετοια τηλεχειριζομενα και μου δουλευουν πολυ καλα με 45 μετρα κεραια
Ειναι εδω
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=42993&highlight=#42993
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=29536&highlight=#29536

RFΧpert
08-05-07, 21:43
Ακριβως... Απλο και λιτο, για μια ευκολη κατασκευη που μπορει να την κανει ο καθενας μεσα σε λιγη ωρα... Αυτο φτιαχτηκε ενα βραδακι για να παιξει σε 35μ με 100βαττ και επαιξε μια χαρα :lol: Τωρα καθεται, αφου τελειωσα τις δοκιμες πλεον...