PDA

Επιστροφή στο Forum : Κέρδος και εμβέλεια κεραίας



amiga
01-05-07, 23:43
Έχω ένα κατευθυντικό δίπολο με ανακλαστίρα και 2 κατευθυντήρες (δίπολο 4ων στοιχείων) με κέρδος 7dbd. Σε αυτό είναι συνδεδεμένος πομπός 250W (χωρίς καθόλου στάσιμα).
Συμφωνά με το παρακάτω διάγραμμα της κεραίας σε γωνία 60 μοίρες πόσα W θα πάνε; (θεωρητικά πάντα)
Υπάρχει τύπος που αν ξέρουμε την ισχύ και την απόσταση πομπού-δέκτη (και και …) να μπορούμε να βρούμε στο περίπου πάντα τι ισχύς φτάνει στο δέκτη;
(Μιλάμε πάντα για πλήρη οπτική επαφή χωρίς κανένα εμπόδιο )

electron
02-05-07, 02:25
Φίλε amiga υπάρχει τύπος που δίνει σε ιδανικές πάντα συνθήκες το πόσα μV θα φτάσουν στην κεραία ένος δέκτη αλλά επέτρεψε μου να σου απαντήσω αύριο που θα δω τα κοιτάπια μου :)

sigmacom
02-05-07, 09:13
7 dBd, δηλαδή 9.1 dBi περίπου, με 250W (+54 dBm @ 50Ω δηλαδή), σημαίνει 54+9.1=63.1 dBm EiRP (2 kW) στο peak του λοβού σου. Στο διάγραμμα στις 60 μοίρες, φαίνεται μια πτώση γύρω στα 13 dB, οπότε θα έχεις 63-13=50 dBm EiRP (100 W).
Λογικά αυτό δεν σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμο σε κάτι. Πιο πολύ χρειάζεσαι να υπολογίζεις το λαμβανόμενο σήμα στους δέκτες που σου είπε ο electron.

electron
02-05-07, 15:05
Σου δίνω την απάντηση με ένα χαρακτηριστηκό παράδειγμα.

Να υπολογιστεί η ενεργός τιμή της εντάσεως στον ελεύθερο χώρο του ηλεκτρικού πεδίου σε απόσταση 8km.Συχνότητα εκπομπής 106Mhz.

Eεν= 120 π he I / λ r

Yπολογισμός του Ι (ρεύμα ενεργού τιμής διπόλου)= V / R = 52v/50Ωμ= 1Α περίπου

Υπολογισμός Λ=300/106 =2.82m

Yπολογισμός he=2 / π x Λ = 2 / 3.14 x 1.32= 0.84m όπου 1,32 είναι το μήκος Λ/4

Αντικαθιστώντας τα επιμέρους στοιχεία στον αρχικό τύπο προκύπτει ότι σε απόσταση 8 χιλιομέτρων η τάση στην κεραία ενός δέκτη από το εκπεμπόμενο σήμα μας θα είναι 0.014 V/m.

amiga
03-05-07, 00:39
Την Ισχύ (250W) που τα έβαλες στον τύπο;
Τα 52V απο που προκύπτουν;
Τα 8 χ.μ είναι το r να υποθέσω;

electron
03-05-07, 07:31
To ρεύμα μπορείς να το υπολογίσεις από τον τύπο της ισχύος.To ρεύμα που έχω υπολογίσει είναι υποθετικό και κατ επέκταση την τάση των 52V.To r είναι όπως είπες η αποσταση.

amiga
03-05-07, 14:45
άρα απο το P=V*I και Ι=V/R υπολογίζω το I.
Πόσα mV είναι μια αποδεκτή τιμή για να έχει ο δέκτης σωστό STEREO (χωρίς να φυσάει) και RDS;
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντίσεις σας , αυτά τα 2 ήθελα!

electron
03-05-07, 17:46
Πόσα mV είναι μια αποδεκτή τιμή για να έχει ο δέκτης σωστό STEREO (χωρίς να φυσάει) και RDS;
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντίσεις σας , αυτά τα 2 ήθελα!

Αυτό δυστυχώς είναι κάτι που μου διαφεύγει :?

jeik
15-05-07, 00:05
φιλε μου επειδη την εχω ψαξει τρελα με το στερεο (πρακτικα) εβγαλα τα εξης συμπερασματα :
με ισχυ γυρω στα 20 βαττ και εκπομπη μεσα σε πολη με πολλα εμποδια ο διαχωρισμος σε καλο ραδιοφωνο αυτοκινητου επιτυγχανεται στο 1 χιλιομετρο περιπου , και στα 3 χιλ προς τα χωραφια.Στο συγκεκριμενο ραδιο αναβει το στερεο αλλα αν το σημα δεν ειναι αρκετο ο αποκωδικοποιητης του δεν ενεργοποιειται για να μην σου εμφανιζεται φυσημα.
Για το φυσημα επισης ευθυνονται
α)η ποιοτητα της γεννητριας (κυκλωματα , υλικα ,απολυτα ημιτονοηδης κυματομορφη η τριγωνικη)
β)Η υπαρξη καποιου αλλου πομπου απο κατω μας (που λεμε μπακαλικα ) λογω της λειτουργιας του αποκωδικοποιητη που εκ φυσεως βγαζει στην επιφανεια ολο το θορυβο που ειναι κατα μια εννοια φιμωμενος κατα την μονοφωνικη εκπομπη, και εκει βεβαια επεμβαινουμε με την αυξηση της ισχυος μας. (η αλλαγη συχνοτητας
γ)το ειδος του δεκτη μας (εχω δεκτη που αναβει το στερεο σε σταθμους που το σημα ειναι σχεδον ανυπαρκτο και κανει φουλ διαχωρισμο και φουλ φυσημα).
Λαμβανω σταθμο με μια χ ισχυ , στερεο και με πολυ χαμηλο φυσημα και αλλο σταθμο με τετραπλασια ισχυ να εμφανιζει σχετικα αρκετο φυσημα.
Με εκπομπη απο βουνο με 400 βαττ και 2 κολινεαρ παρατηρω διαχωρισμο ως τα 20 χιλ και RDS στα 10 χιλ .
Το RDS ειναι πιο ζορικο λογο της συχνοτητας πιλοτου που χρησιμοποιει (57 khz)
Ειναι λιγο ΤΕΧΑS καταστασεις
Ελπιζω να τα ειπα ψιλοκαλα
φιλικα jeik

sigmacom
15-05-07, 01:43
Ο πρώτος νόμος περί ελεύθερης ραδιοφωνίας, όσον αφορά την μέγιστη ισχύ εκπομπής, προέβλεπε όριο στάθμης σε αστικό περιβάλλον για stereo μετάδοση τα 76dBμV.

savnik
06-06-07, 18:29
Έχω ένα κατευθυντικό δίπολο με ανακλαστίρα και 2 κατευθυντήρες (δίπολο 4ων στοιχείων) με κέρδος 7dbd. Σε αυτό είναι συνδεδεμένος πομπός 250W (χωρίς καθόλου στάσιμα).
Συμφωνά με το παρακάτω διάγραμμα της κεραίας σε γωνία 60 μοίρες πόσα W θα πάνε; (θεωρητικά πάντα)
Υπάρχει τύπος που αν ξέρουμε την ισχύ και την απόσταση πομπού-δέκτη (και και …) να μπορούμε να βρούμε στο περίπου πάντα τι ισχύς φτάνει στο δέκτη;
(Μιλάμε πάντα για πλήρη οπτική επαφή χωρίς κανένα εμπόδιο )
Δες αυτό

ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1962
15-03-08, 01:03
Υπαρχει καποιο σχεδιο καθετησ για τουσ 900 κΗΖ ΜΕΣΑΙΑ Δεν υπαρχει μεγαλο περιθωριο υψουσ