PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση κατασκευής πομπού FM ME EL-504



crown
04-05-07, 10:24
Άλλη μια κατασκευή μου

phoenix_2007
04-05-07, 11:34
Απ'ό,τι βλέπω η κατασκευή είναι ακόμα στα σκαριά... Καλή συνέχεια λοιπόν.
Πάντως, τι μου θύμισες!! Παλιές ιστορίες από το τα χρόνια 1989-1993, όταν κατασκεύαζα και εγώ αυτοταλάντωτα στα FM με τις EL84, EL504, 6146 μέχρι και το μηχανάκι με τις EL84-6146. Tι εποχές κι αυτές!!

chip
04-05-07, 19:18
Πολύ προσεγμένη κατασκευή?
Αλλά.... ο μετασχηματιστής που πήγε? Θα κάνει παρέα στη λυχνία απο πάνω?..... δεν πιστεύω να μην μπει μετασχηματιστής(?)....grrrrr!!!

crown
04-05-07, 19:38
η κατασκευη ειναι τελειωμενη του λειπει μονον ο μ/σ τροφοδοσιαs και νηματων

radioamateur
04-05-07, 22:14
Το πηνίου εξόδου δεν [-X βλέπω και ανησυχώ...κάνε ένα zoom σε παρακαλώ...

itta-vitta
04-05-07, 23:02
Η κατασκευή είναι πολύ καλή μεχρι στιγμής. Ας περιμένουμε να τη δούμε ολοκληρωμένη και πώς θα δουλέψει. Καλό είναι οι αντιστάσεις σύρματος να αποφεύγονται στις υψηλές συχνότητες. Καλύτερο είναι ο συνδυασμός αντιστάσεων άνθρακος, όταν θέλουμε αντίσταση κάποιας ισχύος. Ο μεταβλητός δεν φαίνεται καλά. Προσοχή γιατί το σήμα μπορεί να βρεθεί έξω από τη μπάντα. Σε μεταβλητό πορσελάνης τύπου J είχα αφαιρέσει φύλλα. Μου συντόνιζε μέσα στη μπάντα των εφ-εμ με τρία και δύο φύλλα και το πηνίο το γνωστό. Τρείς σπείρες από σύρμα 1χιλ με διαμ πηνίου 1,5 εκ. Διάστημα μεταξύ των σπειρών όσο το πάχος του σύρματος. Βάλε ακόμη ένα ηλεκτρολυτικό γιατί θα σου βγάλει βόμβο με τον ένα ηλεκτρολυτικό, ή βάλε ένα μπαλάστ 20 βατ αν έχεις χώρο. Μιλάμε για έχεις ένα πεντακάθαρο σήμα ακόμη και όταν το ραδιόφωνο θα βρίσκεται δίπλα στο μηχάνημα.
Διέκρινα στη φωτογραφία έντυπα φορολογικών δηλώσεων. Αν κατασκευάζεις το μηχάνημα την ώρα που συμπληρώνεις τη φορολογική σου δήλωση κοίτα μη κάνεις κανένα λάθος και πληρώσεις πολλά στην εφορία. (Να κάνουμε και λίγο χιούμορ).

^Active^
08-05-07, 17:31
Η φορολογικη δηλωση διπλα απο το μηχανημα τι κανει?? :lol: Καλη κατασκευη αν και δεν εχει τελειωσει πληρως . Παντος θα σου προτεινα το συντονιστικο κυκλωμα να το απομονωσεις απο ολα τα αλλα για να αποφυγεις βομβους και τα σχετικα.

gio_7
06-09-07, 15:08
Μηπως εχει καποιος τα σχεδια της κατασκευης?

Τρελός Επιστήμονας
06-09-07, 21:41
Να κάνω και εγώ μια ταπεινή ερώτηση: Πού βρήκες τις κόσες βακελίτη φίλε crown ; (γιατί και εγώ ψάχνω στην Αθήνα αλλά δεν βρίσκω).

itta-vitta
06-09-07, 22:04
Να κάνω και εγώ μια ταπεινή ερώτηση: Πού βρήκες τις κόσες βακελίτη φίλε crown ; (γιατί και εγώ ψάχνω στην Αθήνα αλλά δεν βρίσκω).

Τρελέ έχω κάποια κομμάτια από τον παλιό καλό καιρό (10ετία '70). Τις είχα μέσα σε σακούλα και σε συρτάρι. Γυαλίζουν σαν καινούριες. Πες μου πόσα κομμάτια θέλεις, να δω αν μπορώ να σου στείλω. Έτσι χωρίς χρήματα, σ' ένα μικρό δεματάκι. Δεν έχω και πάρα πολλά. Δυστυχώς δεν βρίσκεις στην αγορά

badsak
07-09-07, 00:33
Κοσες εχει ακομα ο Μανιατης στην θεσσαλονικη.
Στελνει με αντικαταβολη σε ολη την Ελλαδα.
Φιλε gio_7 παρομοιο σχεδιο υπαρχει στα κυκλωματα του φορουμ με την λυχνια 6146.

Τρελός Επιστήμονας
07-09-07, 12:28
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.