PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΠΟΜΠΟΥ FM ME EL84 & 829B



FMTRIKALA
05-05-07, 06:47
το μηχανημα ειναι στο τελειωμα.θελει μονο να τοποθετηθει ενας διπλος μεταβλητος(που ξεχασε να στειλει ο μανιατης)και το τροφοδοτικο των 600 βολτ.
επισης θελω να ρωτησω το εξης.η 829β θελει οπως'δηποτε αρνητικη ταση στο οδηγο πλεγμα???

CrazyWater
05-05-07, 14:39
Φίλε μου αν αυτό το μηχάνημα το φτιάχνεις για puss-pull λυπάμαι που θα σου το πω αλλά δεν θα σου βγει μην παιδεύεσαι άδικα…

FMTRIKALA
05-05-07, 19:49
για ποιον λογο δεν θα βγει??τι δεν φτανει η ελ84 να οδηγηση την 829?

RFΧpert
05-05-07, 22:39
Απλα μερικες παρατηρησεις βλεποντας τις φωτογραφιες...
Γιατι εχεις βαλει τα συντονιστικα της EL84 πανω αφου ουτως η αλλως η ανοδος της βγαινει σε ποδι της βασης στο κατω μερος του σασσι και οχι σε καπελλο πανω στην λυχνια :?: Λαβε υποψην σου οτι σε κατασκευες τετοιου τυπου οι αποστασεις ειναι ιδιαιτερα κρισιμες για την σωστη λειτουργεια τους :!:
Η 829 θα ηταν σιγουρα καλυτερα να ειναι τοποθετημενη γυρισμενη κατα 90 μοιρες στον καθετο αξονα της (δεν εννοω οριζοντια δηλαδη) ωστε οι ανοδοι της να ειναι οσο το δυνατον πιο ισομετρικα απο το μπατερφλαι εξοδου που θα συνδεθουν...
Βλεπω οτι μαλλον εχεις επικαλυψει το σασσι στην πανω πλευρα του με ενα φυλλο, πιθανον τεφλον... Ειλικρινα δεν καταλαβαινω το σκοπο του. Τι εξυπηρετει :?: :!:
Αφου εχεις αρκετο ελευθερο χωρο πισω απο την EL84 γιατι δεν την οδηγεις με μια 6C4 (EC90) Ταλαντωτρια?
Οσο για τα αρνητικα προσωπικα ναι θεωρω οτι το σωστο ειναι να τροφοδοτησεις τα οδηγα της 829 με αρνητικα στα -65 με -70 μεγιστο. Τυπικα και στα -50 θα δουλευει μια χαρα...
Παντως απο οτι βλεπω δεν τελειωνει μονο με αυτα που ειπες... Εχεις δουλεια μπροστα σου...

itta-vitta
05-05-07, 22:43
Γιώργο η ταλάντωση σου βγήκε τελικά; Πρόσεξε τα μεταβλητάκια. Βλέπω ότι δεν είναι όπως τα παλιά. Μη σου βγεί το σήμα έξω από τη μπάντα. 'Ισως χρειαστεί να βγάλεις κανένα φυλλο. Τον διπλό δεν τον βλέπω να έχει πολύ αραιά φύλλα. Δεν υπάρχουν τώρα και οι παλιοί μπάτερ φλάι. Τελικά πως θα κάνεις τη σύζευξη των βαθμίδων. Όλες οι λυχνίες πολώνονται είτε με σταθερή αρνητική τάση είτε με αντίσταση (αυτοπόλωση). Το σχέδιο του "Βετεράνου" πρέπει να βγαίνει. Στο σημείο που δεν συμφωνώ με το σχέδιό του είναι οι μεταβλητοί του, που έχει μονούς αντί για διπλούς. Βλέπω και ερ-σε-α 829. Διέκρινα τα κόκκινα γράμματα. Με τη βάση της δεν υπήρχε το αλουμινένιο δακτυλίδι; Καλό είναι να μπεί γιατί είναι απαγωγός θερμότητας. Δεν ξέρω αν έχεις δει το δικό μου το μηχάνημα των μεσαίων με την 829, στη συζήτηση "το νεο μηχάνημα ενός παλιού", για να καταλάβεις γιατί δαχτυλίδι λέω. "Τραβάει" αρκετή θερμότητα από τη λυχνία. Όλο το σασί είναι χλιαρό από τη θερμότητα.

RFΧpert
05-05-07, 22:43
Φίλε μου αν αυτό το μηχάνημα το φτιάχνεις για puss-pull λυπάμαι που θα σου το πω αλλά δεν θα σου βγει μην παιδεύεσαι άδικα…
Συγγνωμη αλλα ελικρινα δεν καταλαβαινω το σχολιο σου... Δηλαδη ας πουμε για παραλληλα θα του εβγαινε :?: Αδυνατω να καταννοησω τι εννοεις και πως τεκμηριωνεται αυτο που θες να πεις. Πραγματικα διεγειρεις την περιεργεια μου... Ειδα τις εικονες και οντως εγω θα το εφτιαχνα πολυ διαφορετικα κατασκευαστικα... αλλα δεν μπορω να ξερω το σχεδιο που βασιζεται αφου ουτε καν τα νηματα δεν ειναι συνδεδεμενα στις λυχνιες :!:
Αρα... :?:

itta-vitta
05-05-07, 23:04
Φίλε Σωτήρη ο Γιώργος ο FM-Τρίκαλλα, απ' ότι έχουμε συζητήσει, αυτό το σχέδιο http://www.neazoi.com/page/RADIOPART/fm120.JPG θέλει να κατασκευάσει.

itta-vitta
05-05-07, 23:14
Γιώργο στις ανόδους της 829 μη βάλεις καπελάκια, δεν κάνουν καλή επαφή. Βάλε ηλεκτρολογικές κλέμες αφού βγάλεις το μονωτικό τους γιατί θα λιώσει ή τουλάχιστον θα μαλακώσει αρκετά από τη θερμότητα και θα παραμορφωθεί. Επίσης πρόσεξε τη συνδεσμολογία της λυχνίας. Σε άλλα σχέδια το μέτρημα αρχίζει από το στρόγγυλο σημάδι που έχει η λυχνία και σε άλλα από το χοντρό ηλεκτρόδιο της λυχνίας. Έκαψα κάποτε μια 829 και ξέρω. Εντόπισε τα νήματα με το πολύμετρο για σιγουριά.
Παρέλειψα να πω ότι η κατασκευή σου εμφανησιακά είναι πολύ ωραία.

itta-vitta
05-05-07, 23:27
Συμφωνώ με τον Σωτήρη. Δε νομίζω ότι έκανες καλά που έβαλες το πλεξ γκλας στο σασί.
Πάντως την 829 στα μεσαία τη δουλεύω με -35 πόλωση (αυτοπόλωση) με αντίσταση 5ΚΩ (2Χ10ΚΩ/2W παράλληλα). Αν θυμάμαι καλά τα βιβλία λένε ότι λειτουργεί από -35 έως -60 βολτ. Επίσης ο διπλός της 829 δεν είναι σε καλή θέση. Καλύτερα θα ήταν δίπλα και κάτω από το μιλλιαμπερόμετρο προς την 829, πιο κοντά στις ανόδους.
Γιώργο το μηχάνημα θα βγει, θα σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

CrazyWater
05-05-07, 23:54
Βλέποντας το σχέδιο θέλω να ζητήσω ένα μεγάλο ΣΥΓΝΩΜΗ γιατί άλλο κατάλαβα ότι έφτιαχνε.Παντος το σχέδιο που δημοσιεύεται την δουλεύει παράλληλα τη 829Β
Αλλά επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τον διπλό μεταβλητό που χρειάζεται το σχέδιο αυτό έχει απλούς μεταβλητούς και όσο γΆ αυτόν το διπλό δεν είναι μπατερφλαι.
Τέλος αυτό που θέλω να ρωτήσω έχει επιχείρηση κάποιος να φτιάξη το συγκεκριμένο σχέδιο ;

RFΧpert
06-05-07, 00:08
Το σχεδιο οπως εχει "προσπαθει" να ειναι Push-Pull αφου τουλαχιστον δημιουργει φασικη διαφορα 180 μοιρων στις εισοδους και εξοδους των δυο μερων της 829. Αυτη και μονο ειναι η βαση του σχεδιασμου της διαταξεως ενισχυτων Push-Pull :!: Κατα τα λοιπα εχει καποια ΒΑΣΙΚΑ σχεδιαστικα προβληματα, που προσωπικα δεν θα τα εκανα ποτε...
Μια προταση... ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΟΔΗΓΩΝ... & ΠΥΚΝΩΤΕΣ ΑΠΟΖΕΥΞΗΣ ΣΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ :!: :!: :!:

RFΧpert
06-05-07, 00:11
ΥΓ
Γειωσε και το Αναστολης στην 84 :!:
Και προσοχη ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΔΗΓΩΝ ΠΛΕΓΜΑΤΩΝ γιατι στο σχεδιο "κατι" εχει "ξεφυγει'... :cry:

CrazyWater
06-05-07, 00:29
Eγω φίλε μου RFXert το κοιτάζω τόση ώρα και δεν βλέπω να γίνεται φασική διάφορα και μακάρι να πέφτω έξω και να δουλεύει όσο για την αρνητική τροφοδοσία ότι χρειάζεται σύμφωνο απόλυτα μαζί σου.Σε λίγες μέρες θα βάλω Φώτο μια 829Β push-pull αυτή την στιγμή βρίσκομαι στην κατασκευή της.

RFΧpert
06-05-07, 00:36
Βασικες αρχες λειτουργειας μετασχηματιστων με μεσαια ληψη στο δευτερευων. Οταν το μεσαιο τυλιγμα (η αλλως το κοινο σημειο των δυο ομοιογενως τυλιγματων) ειναι το σημειο αναφορας τοτε το ενα ακρο του δευτερευοντος ειναι σε φασικη διαφορα 180 μοιρων εναντι του αλλου ακρου...

CrazyWater
06-05-07, 00:45
Δεν διαφωνώ μαζί σου απλός για το συγκεκριμένο σχέδιο έχω τις επιφυλάξεις μου η αν θέλεις τις αμφιβολίες μου όσο αφορά την λειτουργία του.

erasor
06-05-07, 01:12
Το σχέδιο είναι μια οικονομική κατασκευη Push Pull , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ , κανονικα θα επρεπε να εχει διπλους πυκνωτες στον ιδιο αξονα (butterfly) αλλα ο σχεδιαστης εβαλε απλους μονούς.

Δείτε το παρακάτω που εχει και αρνητική τροφοδοσία.

RFΧpert
06-05-07, 01:29
Το θεμα με τους πυκνωτες δεν εχει να κανει με το αν ειναι η οχι διαταξη Push-Pull :!:
Μπορουμε να δουμε κλασσικους Μπατερφλαι (διπλοι μεταβλητοι με αντικρυστα σταθερα μερη και κοινο μεταβλητο μερος με φυλλα σε σχημα πτερων πεταλουδας απο'οπου πηραν και το ονομα τους), διπλους μεταβλητους με ομοκεντρα σταθερα και κινητα μερη, η και ακομα και ανεξαρτητους μεταβλητους σε σκαθε σκελος που ομως δυσκολευουν ΠΟΛΥ τον σωστο συντονισμο και την συντηρηση της φασικης ανισσοροπιας των δυο σκελων του Push-Pull, και ως εκ τουτου αποφευγεται η χρηση τους...
Οσο για το σχεδιο του ΠΟΠΗ της εποχης Ερασιτεχνη αυτο και αν ειχε προβληματα...

RFΧpert
06-05-07, 01:34
Δεν διαφωνώ μαζί σου απλός για το συγκεκριμένο σχέδιο έχω τις επιφυλάξεις μου η αν θέλεις τις αμφιβολίες μου όσο αφορά την λειτουργία του.
Απολυτως σεβαστες οι αμφιβολιες... αλλωστε αυτες ειναι και ο λογος που παντα μαθαινουμε κατι ολοι μας... Αν δεν αμφιβαλλαμε για τιποτα, δεν θα το ψαχναμε" και εκτενεστερα...
Δες λιγο τι σημειωσα. Αντιστοιχως ισχυει και στις Ανοδους...

CrazyWater
06-05-07, 10:09
Επειδή όπως γνωρίζουμε σε push-pull διάταξη η κάθε ημιπεριοδος ενισχύεται ξεχωριστά θα μπορεί το συγκεκριμένο σχέδιο όπως λέει τραβώντας από την μεσαία λήψη να έχει ισότιμη ενισχύσει σε κάθε ημιπεριοδο γιατί έτσι όπως το βλέπω άπαιτη μεγάλη ακρίβεια και γΆ αυτό έχω τις αμφιβολίες μου.Σεβαστα όσα μου λες στην πράξη όμως;Δεν θέλω να απογοητεύσω η να επηρεάσω τον FMΤRIKALA απλός εκφράζω τις σκέψεις μου πάντα καλοπροαίρετα παντός του εύχομαι καλή επιτυχία και περιμένω εντυπώσεις από την κατασκευή του.

CrazyWater
06-05-07, 10:23
Ανέφερα επίσης ότι ετοιμάζω και εγώ μια 829Β push-pull και είμαι πάνω στο ψάξιμο μόνο που εγώ την φτιάχνω διαφορετικά με μεταβλητούς μπατερφλαι αλλά αν δεν το τελειώσω και δεν δω αποτελέσματα δεν μπορώ να πω τίποτα μπορεί στο τέλος να μην βγει σε μένα και δεν θέλω να μπαίνω στο forum και να γράφω αεριτζίδικα.

FMTRIKALA
06-05-07, 11:56
φιλε crazywater μπορεις να ανεβασεις το σχεδιο????

itta-vitta
06-05-07, 12:11
Σε άλλο σχέδιό του ο ΠΟΠ πολώνει την 829 με αντιστάσεις. Το σχέδιο το έχεις Γιώργο.

FMTRIKALA
06-05-07, 12:42
ηλια για να μην πεδευομε.εχω το pll του cdm που βγαζει 1 βαττ.να οδηγησω την ελ84 και την 829 γινετε???η την 829 μονο φτιαχνοντας ενα λινεαρακι με το 2sc1971 και το βαλω στο pll και απο εκει να οδηγω την 829 που θελει περιπου 6-7 βαττ

CrazyWater
06-05-07, 12:48
FMTRIKALA σου έχω στήλη pm

erasor
06-05-07, 13:26
Να ρωτήσω εγώ κάτί;
Γιατί προσπαθείτε να κανετε μια κατασκευή η οποία είναι αναμφίβολο αν θα λειτουργήσει και επίσης με μεγάλο κόστος και πολυ κόπο , για να παρετε 120 w .
Καποιοι θα πούν γιατι μας αρέσει να το ψάχνουμε και να το παιδευουμε , εχει και αυτό την γλυκα του

Εγώ θα πρότεινα.
Εναν ενισχυτή βασισμένο στην 4x150 ή 4cx250 , με εισοδο 5-10 w θα βγάλει τουλαχιστο μια 400 αρα , με κόστος αρκετά χαμηλότερο απλότερη κατασκευή και το βασικότερο τεράστια διαφορά στην απόδοση.
Ενδεικτικά λυχνία μαζί με βάση μπορείτε να βρείτε στο ebay και απο Ελληνα με 25 λιρες Αγγλίας
http://cgi.ebay.co.uk/EIMAC-4CX250R-7580W_W0QQitemZ150118735598QQihZ005QQcategoryZ4871 0QQtcZphotoQQcmdZViewItem
http://cgi.ebay.co.uk/EIMAC-SK600-SOCKET-FOR-4CX250B-4CX350A-4X150A-NEW_W0QQitemZ150117428664QQihZ005QQcategoryZ48710Q QtcZphotoQQcmdZViewItem

Η ολη δυσκολία ειναι το τροφοδοτικο που θελει 2kv για την ανοδο ώστε να δώσει στο αέρα τα 500w
Και πάλι λεω η γνώμη μου χωρίς να επιμένω

ReFas
06-05-07, 13:36
ηλια για να μην πεδευομε.εχω το pll του cdm που βγαζει 1 βαττ.να οδηγησω την ελ84 και την 829 γινετε???η την 829 μονο φτιαχνοντας ενα λινεαρακι με το 2sc1971 και το βαλω στο pll και απο εκει να οδηγω την 829 που θελει περιπου 6-7 βαττ

Γιώργο FMTRIKALA θα παιδευτείς έτσι και αλλιώς.

Η 829Β θέλει 2-3 βαττ οδήγηση το πολύ, με κανονικές συνθήκες.

Η βάση που έχεις δεν κάνει για τις συχνότητες που θες, κάνει για χαμηλές συχνότητες ακουστικό ενισχυτή ας πούμε η στα μεσαία, καλό είναι να είχες μια όπως αυτή που λέει ο ητα-βητα με το μεταλλικό κολάρο.
Δεν είναι μόνο για την ψύξη αλλά είναι «χωνευτή» και φέρνει την λυχνία στο επίπεδο που πρέπει.
Καλό είναι να έχεις αρνητικά στο οδηγό, για να προστατέψεις την λυχνία σε περίπτωση που κλείσει η οδήγηση σου, αλλά και για μεγαλύτερη ενίσχυση.

Πολύ σημαντικό είναι το κύκλωμα συντονισμού των οδηγών, της εισόδου της 829Β δηλαδή, να είναι σε ξεχωριστό διαμέρισμα στην κατασκευή, να χωρίζεται με μέταλλο από τα συντονιστικά της εξόδου.
Να είναι το ένα κάτω ας πούμε και το άλλο πάνω, όχι στο ίδιο διαμέρισμα, να υπάρχει μεταλλικό χώρισμα να τα απομονώνει..

Το πολύ όμως σημαντικό είναι η εξουδετέρωση της λυχνίας (Neutralization) για να λειτουργεί σαν ενισχυτής και όχι σαν αυτοταλαντωτο. Είναι αρκετά εύκολο να το κάνεις, σχετικά δύσκολο να το ρυθμίσεις, χρειάζονται κάποιες μετρήσεις και μικρορυθμίσεις. Για μένα ενισχυτής με 829Β (η οποιαδήποτε άλλη RF λυχνία αυτής της κατηγορίας) χωρίς κάποιο τρόπο εξουδετέρωσης στις συχνότητες που λέμε, είναι κατασκευή με προβλήματα.

Καλή τύχη πάντως σε ότι κάνεις.

itta-vitta
06-05-07, 21:42
Συμφωνώ με τον Ρέφα.
Όντως το κολλάρο αλουμινίου στηρίζει τη λυχνία.
Μια διευκρίνηση. Ρέφα όταν μιλάς για προστασία του οδηγού, εννοείς αρνητικά με αυτοπόλωση της λυχνίας;

ReFas
06-05-07, 22:02
Για την βαση... εχω δει 2 ειδων με μεταλλικο κολλάρο... η μια ειναι πιο μικρή και το γυάλινο <δαχτυλίδι> της λυχνίας έρχεται και κάθεται πανω στην βάση, η άλλη είναι λίγο πιο μεγάλη και βάζει την λυχνία λίγο πιο μέσα.

Και οι 2 καλές είναι, μου αρέσει η μεγαλύτερη, το βασικό είναι οτι άν προσέξεις ακριβώς κάτω απο τις ανόδους μέσα στη λυχνια, υπάρχει μια επίπεδη μεταλλική επιφάνεια. Αυτή ενώνεται με την κάθοδο με την γείωση δηλαδή, και αν δεις με τις βάσεις που λέμε οταν μπει η λυχνια μέσα έρχεται στο επίπεδο του σασσί. Ερχεται δηλαδη η <εσωτερική> θωράκιση ίσα με το σασσί και απομονώνει τα ποδαρακια απο κάτω (μέσα στο γυαλί λέω) απο το RF πεδίο της ανόδου, λιγοστεύει η ανάδραση με αλλα λόγια.

Για ατα αρνητικά ενοοω με τροφοδοτικο, όση τάση χρειάζεται, έτσι ώστε αν κοπεί η οδήγηση η λυχνία δεν τραβάει ρεύμα καθόλου.

CrazyWater
06-05-07, 23:52
Σύμφωνο με τον φίλο ReFa ότι αυτές, είναι λυχνίες της κακίας ώρας και ειδικά η 829Β που είναι λίγο μπέρδεμα αυτή η λυχνία.Υπαρχουν όμως κάποιοι παράγοντες που δεν σε αφήνουν να σχολιθης με λυχνίες τέτοιας ισχύος εννοώ ότι δεν μπορείς μέσα σε μια πόλη να εκπέμπεις με 400w καταλαβαίνεις τη θα γίνει όσο και καλή κατασκευή πομπού και κεραίας έχεις κάνει.Επισεις στο παραπάνω σχέδιο που κατασκευάζει ο φίλος FMTRIKALA έχει επίσης ένα μεγάλο λάθος που είναι η ταλάντωση η οποία θα πρέπει τουλάχιστον να βγάλει 7w και πρέπει να την ζορίσεις και εξυπακούεται ότι θα υπάρχουν πάμπολλες αρμονικές και αν ρίξεις και 600v στην 829 καταλαβαίνεις το αποτέλεσμα και γΆ αυτό έλεγα από την αρχή ότι το συγκεκριμένο σχέδιο δεν μου αρέσει όσο και καλά να το φτιάξεις. Πιστεύω τώρα να έγινα κατανοητός.