PDA

Επιστροφή στο Forum : <<H_A_M_F_E_S_T__2_0_0_7>>



radioamateur
11-05-07, 20:28
Ραδιοερασιτεχνική Συνάντηση 2007
Συντάκτης: Satleo (http://www.satleo.gr)

Το Σαββατοκύριακο 2 και 3 Ιουνίου 2007 διοργανώνουμε για 15η χρονιά την Πανελλήνια Ραδιοερασιτεχνική Συνάντηση - Hamfest 2007, η οποία έχει πλέον καθιερωθεί και προσελκύει εκατοντάδες ραδιοερασιτέχνες από όλη την Ελλάδα και όχι μόνο. Η φετινή διοργάνωση έχει το επιπλέον προσόν, ότι θα πραγματοποιηθεί σ’ έναν από τους ομορφότερους εκθεσιακούς χώρους της Αθήνας και συγκεκριμένα στην «ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ» του Δήμου Αθηναίων, Πειραιώς 100, στο Γκάζι.

Κατά την διάρκεια της διήμερης εκδήλωσης θα πραγματοποιηθούν σεμινάρια και διαλέξεις με σκοπό την ενημέρωση και επιμόρφωση σε ραδιοερασιτεχνικά θέματα. Ενδεικτικά αναφέρουμε: «Ιονοσφαιρική διάδοση στους 50 και 70 MHz από την Αθήνα κατά την διάρκεια των 3 τελευταίων ηλιακών κύκλων 1978-2006” και «Η επικοινωνία από το Α μέχρι το Ω».Στη συνάντηση θα πάρουν μέρος ως εκθέτες αντιπρόσωποι, έμποροι και κατασκευαστές με συσκευές, κατασκευές, παρελκόμενα και άλλα υλικά τηλεπικοινωνιών, επιστημονικές εκδόσεις και άλλα συναφή προϊόντα με σκοπό την ενημέρωση των ραδιοερασιτεχνών αλλά και των φίλων της ασύρματης επικοινωνίας καθώς και την επίδειξη, προώθηση και διάθεση τηλεπικοινωνιακού και λοιπού εξοπλισμού νέας τεχνολογίας. Ειδικός χώρος έχει προβλεφθεί για τη λειτουργία «Ραδιοερασιτεχνικής Αγοράς Μεταχειρισμένων», που απευθύνεται σε συναδέλφους ραδιοερασιτέχνες απ’ όλη την Ελλάδα.

radioamateur
03-06-07, 17:32
Ποιοι από εσας ήταν παρόντες στον HAMFEST 2-3 Ιουνίου 2007;Ποιές οι εντυπώσεις σας;

kostas30
03-06-07, 17:48
Ραδιοερασιτεχνική Συνάντηση 2007


Ειδικός χώρος έχει προβλεφθεί για τη λειτουργία «Ραδιοερασιτεχνικής Αγοράς Μεταχειρισμένων», που απευθύνεται σε συναδέλφους ραδιοερασιτέχνες απ’ όλη την Ελλάδα.



Ειδικός χώρος ΤΙ ΛΕΝΕ ΜΩΡΕ ΝΤΡΟΠΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΡΙΜΝΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΤΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ :-# ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ :lol: :lol: :lol: :lol: ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΝ ΤΗΝ ΣΑΒΟΥΡΑ ΤΟΥΣ =P~ =P~ =P~ =D> =D> =D> ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΣΑΝ ΤΑ ΖΩΑ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΧΑΛΙΑ :-({|= :-({|= :-({|= :-# :-# :-#

aeonios
03-06-07, 18:43
Παιδιά νομίζω πως είναι καλύτερο να γνωρίζουμε πως κάποιοι (λίγοι) άνθρωποι που γνωρίζω ξενύχτησαν εθελοντικά πολλά βράδυα είτε μεσημέρια είτε απογεύματα αντί να βγουν να πιουν ένα ποτό και δούλεψαν πολύ για να στηθεί το όλο "πανηγύρι".

Μπορεί να μην είναι dayton και να το περιμέναμε καλύτερο αλλά είναι κρίμα από το γραφείο μας ή την άνεση μας να τους χώνουμε τη στιγμή που εμείς σαν άτομα δεν κάναμε τίποτε για να κάνουμε το hamfest καλύτερο. Το μήνυμα πάντως πιστεύω πως το πήραν. Τουλάχιστον πιστεύω να μην διαφωνείτε πως η κριτική πρέπει να είναι καλοπροαίρετη και ας είναι τελείως αρνητική !

Οσο για τις τιμές και την "σαβούρα" νομίζω πως πρέπει να είσαι τελείως άσχετος για να ψωνίσεις από τα περισσότερα παρτέρια αν έχεις δει τι τιμές παίζουν στο ebay και στα ξένα hamfest. Κάποια μηχανήματα είχαν τιμές καινούργιων. Το μόνο καλό ήταν που μπορούσες να δεις δυο τρεις ανθρώπους από άλλες πόλεις και να τα πεις μαζί τους.

Και κάτι ακόμα. Σε κάθε ξένο hamfest υπάρχουν νεωτερισμοί και παρουσίαση εφευρέσεων και παρόμοια events. Στην Ελλάδα κανείς δεν κάνει έρευνα ;;; Κρίνοντας από τους ιδιοκτήτες στους πάγκους και την διακίνηση των "αγαθών" μάλλον ασχολούμαστε και ανακυκλώνουμε τεχνολογία τουλάχιστον τεσαρακονταετίας !

phoenix_2007
03-06-07, 20:44
Δυστυχώς, η κατάσταση ήταν απογοητευτική. Ένας στενός διαδρομάκος φιλοξενούσε τους ερασιτέχνες με τα παλαιά-μεταχειρισμένα ανταλλακτικά. Υπήρχε τέτοιο στριμοξίδι που στο τέλος δεν μπορούσες να κάνεις και την πιο μικρή κίνηση, για να μη μιλήσουμε για την μπόχα εξαιτίας του συνωστισμού τόσων ατόμων. Από τιμές?? Α, καλά!! Ό,τι θέλανε ζητούσανε. Κρίμα για την όλη διοργάνωση...

radioamateur
03-06-07, 22:19
Όπου ακούς για πολλά κεράσια κράτα :head: μικρό καλάθι...
Συμφωνώ με τους πρωλαλήσαντες.
Άραγε τι θα έγινε στο HAMFEST του Μιλάνου;

RFΧpert
04-06-07, 14:34
Παιδιά νομίζω πως είναι καλύτερο να γνωρίζουμε πως κάποιοι (λίγοι) άνθρωποι που γνωρίζω ξενύχτησαν εθελοντικά πολλά βράδυα είτε μεσημέρια είτε απογεύματα αντί να βγουν να πιουν ένα ποτό και δούλεψαν πολύ για να στηθεί το όλο "πανηγύρι".

Μπορεί να μην είναι dayton και να το περιμέναμε καλύτερο αλλά είναι κρίμα από το γραφείο μας ή την άνεση μας να τους χώνουμε τη στιγμή που εμείς σαν άτομα δεν κάναμε τίποτε για να κάνουμε το hamfest καλύτερο. Το μήνυμα πάντως πιστεύω πως το πήραν. Τουλάχιστον πιστεύω να μην διαφωνείτε πως η κριτική πρέπει να είναι καλοπροαίρετη και ας είναι τελείως αρνητική !

Εχω παρευρεθει σχεδον σε ολα τα Hamfest των τελευταιων δυο δεκαετιων, με τον ενα η τον αλλο τροπο... Δυστυχως η εννοια του "εθελοντισμου" εχει παραγενικευθει μερχι παρεξηγησεως... Εαν βαζω καπου για πχ προεδρος η αλλη εκλεξιμη ιδιοτητα συνεπαγεται οτι θα αναλαμβανω και τις αντιστοιχες ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ που ακολουθουν την πιθανη εκλογη μου, και το γνωριζω, το δηλωνω και το γνωστοποιω ΒΑΖΟΝΤΑΣ υποψηφιοτητα καπου. Ταυτοχρονα ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ να υποστω και τις οιοδηποτες ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ για λαθη, κακους χειρισμους, κα. καθολη την διαρκεια της θητειας σε οιαδηποτε εκλεξιμη θεση... Απο την εκλογη και μετα ΚΑΝΕΙΣ δεν ειναι ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ πλεον, αφου εχει ΑΝΑΛΑΒΕΙ υποχρεωσεις... Αν δεν μπορει να τις φερει εις περας, η διαπραξει ΤΕΡΑΣΤΙΑ λαθη, η και αλλα χειροτερα... οφειλει ειτε να απομακρυνθει μονος του ειτε με μομφη... Αλλα σιγουρα ΔΕΝ μπορει να "κρυβεται" πισω απο το και καλα "εθελοντικο" αυτοδηλωτεο χαρακτηρισμο... Ζηταει ενα απλο συγγνωμη και αποχωρει ευπρεπως, αν δεν μπορει ή ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να ειναι οπου ειναι...
Εθελοντης ειναι ο "αιμοδοτης" που δινει αιμα για οποιονδηποτε αγνωστο του χωρις ποτε του να τον "εκλεξαν" για αυτο και μαλιστα αφου αυτος πρωτα ΔΗΛΩΣΕ οτι ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΚΛΕΧΘΕΙ...

Η φετινη διοργανωση ηταν κατα την ταπεινη αποψη μου Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ τουλαχιστον των τελευταιων 15 χρονων, απο οργανωτικης αποψης, αφου οι συμμετεχοντες μαλλον δεν αποφασισαν απο κοινου με εκλεγμενους "εθελοντες" που και πως θα γινει :!: :!: :!:

Καλοπροαιρετα παντως θα πω καποια εκφραση που ειπε ενας συναδελφος...
"Ωραια, και τωρα που καναμε το Hamfest πλεον για τους εμπορους, να μαζευτουμε και οι Ραδιοερασιτεχνες να κανουμε και το δικο μας..."

Θεωρει ΙΔΕΩΔΕΣ, ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ, οτι στο επισημο HAMFEST της Ελλαδας, οι ραδιοερασιτεχνες πρεπει να εχουν "πεταχτει" στο τελευταιο ΠΙΣΩ ΔΙΑΔΡΟΜΟ :!: με πλατος 3μετρα και παγκους δεξια και αριστερα, ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΘΥΡΑ, ΑΠΛΟ ΕΞΑΕΡΙΣΜΟ (αν τολμουσα να πω ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ σε ΕΝΤΕΛΩΣ κλειστη αιθουσα ΙΟΥΝΙΟ μηνα στην Αθηνα θα θεωρηθει πιθανως "παραλογη & υπερβολικη, κακοπροαιρετη" απαιτηση απο τα "γιοσουφακια" καποιον "εθελοντων"), δινοντας αντιστοιχως 2 1/2 :!: ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΜΕ ΑΠΛΕΤΟ ΧΩΡΟ & ΜΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ πλατειας απο εκθετη σε εκθετη και ΠΛΗΡΩΣ ΑΕΡΙΖΟΜΕΝΟ απο πολλα παραθυρα και τουλαχιστον 2 διφυλλες πληρως ΑΝΟΙΧΤΕΣ πορτες, κλπ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ του χωρου :?:
:?:

Καλυτερα Παπαγου, χυμα στο χωμα ή στην ασφαλτο, και ας μην ειναι βρε παιδια τοσο πολυ καλα ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ οργανωμενα :wink: :P


Οσο για τις τιμές και την "σαβούρα" νομίζω πως πρέπει να είσαι τελείως άσχετος για να ψωνίσεις από τα περισσότερα παρτέρια αν έχεις δει τι τιμές παίζουν στο ebay και στα ξένα hamfest. Κάποια μηχανήματα είχαν τιμές καινούργιων. Το μόνο καλό ήταν που μπορούσες να δεις δυο τρεις ανθρώπους από άλλες πόλεις και να τα πεις μαζί τους.

Αυτο με τις σαβουρες υπηρχε πριν, υπαρχει, και θα υπαρχει, τουλαχιστον στα ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ HAMFEST... Στα "επαγγελματικα" οπως εμοιαζε καποιο, καπου, καποτε... μαλλον θα φροντιζουν οι "ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ" να εκλειψουν...


Και κάτι ακόμα. Σε κάθε ξένο hamfest υπάρχουν νεωτερισμοί και παρουσίαση εφευρέσεων και παρόμοια events. Στην Ελλάδα κανείς δεν κάνει έρευνα ;;; Κρίνοντας από τους ιδιοκτήτες στους πάγκους και την διακίνηση των "αγαθών" μάλλον ασχολούμαστε και ανακυκλώνουμε τεχνολογία τουλάχιστον τεσαρακονταετίας !

Και αυτες οι τεχνολογιες καλες και αξιοπιστες ειναι... Αλλωστε τη τεχνολογια και ερευνα να σου δειξει καποιος στον διαδρομο με 48 βαθμους, χανοντας 2 κιλα την ημερα απο τον ιδρωτα, η κοντευοντας να παθει συμφορηση απο θερμοπληξια :?: Το ρανταρ αποφυγης "εθελοντων" δεν βγηκε ακομα... Αλλα ετοιμαζεται... :!:

aeonios
04-06-07, 14:54
RFExpert, αν υπονοείς πως οι εθελοντές ήταν μέλη του ΔΣ της ΕΕΡ γνωρίζω κάποιους που δεν ήταν σε περίπτωση που αυτό σου διέφυγε. Αν επίσης υπονοείς πως έχουν εμένα ανάγκη για χειροκρότημα/υποστήριξη έμεσα ή άμεσα γελιέσαι.

Επειδή όμως φαίνεται πως με εμφανίζεις να επικροτώ πράγματα και διεργασίες που γίνονται στον πιο γνωστό σύλλογο θα σε διαβεβαιώσω πως για τα παράπονα μου τα άκουσαν κατ'ιδίαν για το hamfest αυτοί που έπρεπε και αυτοί ίσως που δεν έπρεπε. Και όχι μόνο τα δικά μου!

Ας κάνει λοιπόν ο καθένας τους την αυτοκριτική του στις ώρες των εκλογών (αν υποθέσουμε πως είσαι αδειούχος και συμμετέχεις στις εκλογές του συλλόγου)και θα τον περιποιηθούν κατάλληλα οι άλλοι με την ψήφο τους.

Μπορείς να τους τα στείλεις και στο raag-hq@raag.org ενυπόγραφα.

Επίσης βλέπω ένα επιθετικό ύφος εναντίον μου το οποίο δυσκολεύομαι να δικαιολογήσω !

RFΧpert
04-06-07, 15:05
RFExpert, αν υπονοείς πως οι εθελοντές ήταν μέλη του ΔΣ της ΕΕΡ γνωρίζω κάποιους που δεν ήταν σε περίπτωση που αυτό σου διέφυγε.

Επειδή όμως φαίνεται πως με εμφανίζεις να επικροτώ πράγματα και διεργασίες που γίνονται στον πιο γνωστό σύλλογο θα σε διαβεβαιώσω πως για τα παράπονα μου τα άκουσαν κατ'ιδίαν για το hamfest. Ας κάνει λοιπόν ο καθένας μας την αυτοκριτική του.

Μπορείς να τους τα στείλεις και στο raag-hq@raag.org ενυπόγραφα.
aeonios αν απευθυνομουν σε εσενα για οτιδηποτε, φανταζομαι οτι θα ηξερες απο την παρουσια μου εδω μεχρι στιγμης, οτι θα ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΕΥΘΕΩΣ :!: Αν θεωρεις το εαυτο σου αποδεκτη των ανωτερω ειναι θεμα ειλικρινως δικο σου, να αναρρωτηθεις το γιατι αισθανεσαι ετσι... Μην λοιπον προσαπτεις λογια που δεν ειπα... Και δεν εισαι ο μονος που εκφρασε εκει την απογοητευση του... Πιστεψε με, ειμαστε αρκετοι...Αλλα δεν φτανει πλεον μονο εκει, μετα απο αυτο το αισχος :!:
Μιλαω για ατομα που γνωριζουμε αρκετοι ως παρατρεχαμενους 'αυλικους΄, αν δεν γνωριζεις οτι υπαρχουν, δεν μπορω να σε βοηθησω... Ο καθενας βλεπει, ακουει, και κρινει μονος του...

GREG
04-06-07, 15:20
Σοτηρη εχεις δικιο ηταν το χειροτερο που εχω παει τα τελευταια χρονια.....

sv9cvk
05-06-07, 23:20
Η δικη μου εντυπωση για το φετινο HAMFEST δυστυχως ειναι η χειροτερη.
Δεν αμφιβαλει κανενας για το οτι καποιοι δουλεψαν για να γινει και αφιερωσαν καποιο απο τον πολυτιμο ελευθερο χρονο τους αλλα την στιγμη που
εβαλαν υποψηφιοτητα για το ΔΣ αυτο ειναι δεδομενο και σιγουρα ηταν γνωστες των επιπτωσεων.
Τωρα το μονο θετικο ειναι οτι το HAMFEST εγινε σε ευκολα προσβασιμο χωρο (δεν απαιτειται πλεων GPS με πληρως ενημερωμενο χαρτη :cry: :cry: )
Ο χωρος μου αφησε την εντυπωση οτι ηταν μονο για εμπορους και οι υπολοιποι ηταν στην γωνια απο πισω στριμογμενοι σε σημειο ασφυξιας για μενα απαραδεκτο!!!!!!!!!!! μην ξεχναμε οτι οι περισοτεροι ερχονται οχι για τους εμπορους αλλα για τα διαφορα <ανακυκλωσιμα >υλικα οπως και για την ευκαιρια να δουν μερικους φιλους
Αλλα και οι πωλητες των μεταχειρισμενων το 99% ηταν τουλαχιστον απαραδεκτοι (ειδα ρελε κενου το ρωσσικο Β1Β που στο ebay στην χειροτερη περιπτωση ο μεγαλυτερος κλεφτης να το πουλαει 50 ευρω να ζηταει ο ακατανομαστος 300 ολοκληρα ευρω :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: Λαμπα 4-400 καταμαυρη και μαλιστα μαυρο γυαλιστερο :P :P 250 ευρω και πολλα πολλα πολλα αλλα :!: ).
Τελικα οχι μονο η λανθασμενη διαταξη των πωλητων και των εμπορων (γηπεδο για τους μεν αποδητηρια για τους δεν) αλλα και η κερδοσκοπια μεχρι αηδιας του 99% των πωλητων μεταχειρισμενων (ΧΡΥΣΩΝ) εξαρτηματων θα με κανει να σκεφτω παρα πολυ να παρω την αποφαση αλλα και πολοι αλλοι που εχω συζητησει να ξαναπαω στο HAMFEST υπο αυτες τις συνθηκες.
Και αυτα ειναι η πιο καλοπροαιρετη <<αρνητικη κριτικη>>που μπορουσα να κανω και ελπιζω το επομενο hamfest να ειναι καλυτερο και οχι χειροτερο απο αυτο

GREG
06-06-07, 09:31
Παντως ο χωρος ηταν τρομερος ......οχι η αιθουσα των μεταχειρισμενων εξω απο εκει.....

πολλη σαβουρα παντως ρε παιδι μου ... επηξε το ματι μου δηλαδη!!!!!!!!!!!!!