PDA

Επιστροφή στο Forum : Eeprom 24Cxx programmer



JohnG
13-05-07, 00:59
Έχω κάποια chip σαν αυτά στη φωτογραφία. Μου είπαν ότι είναι eeprom 24Cxx (το πιθανότερο 24C004). Στην αντίθετη πλευρά της πλακέτας υπάρχουν δύο επαφές. Eπίσης κάποια άλλα αντίστοιχα με τρεις επαφές που μου είπαν ότι είναι σίγουρα eeprom 24C04.
Yπάρχει έτοιμος στην ελληνική αγορά προγραμματιστής για τα chip αυτά;

chip
13-05-07, 01:30
Το ολοκληρωμένο 24c04 είναι μία από τις πιο διαδεδομένες eeprom που κυκλοφορύν και την προγραμματίζουν όλοι οι προγραμματιστές του εμπορίου (πχ αυτοί της XELTEK που αντιπροσωπεύει η micrelec και αυτή της EETOOLS που αντιπροσωπεύει η MAR electronics. Φυσικά θα χρειαστεί να φτιάξεις κάποιο καλώδιο για να συνδέσεις τον προγραμματιστή με την πλακετίτσα αυτή...

Όμως είναι εξαιρετικά εύκολο και πάμφθηνο να φτιάξεις μόνος σου έναν προγραμματιστή γι αυτές τις μνήμες όπως πχ o ponyprog (κανε αναζήτηση στο google)

JohnG
13-05-07, 02:54
Το ολοκληρωμένο 24c04 είναι μία από τις πιο διαδεδομένες eeprom που κυκλοφορύν και την προγραμματίζουν όλοι οι προγραμματιστές του εμπορίου (πχ αυτοί της XELTEK που αντιπροσωπεύει η micrelec και αυτή της EETOOLS που αντιπροσωπεύει η MAR electronics. Φυσικά θα χρειαστεί να φτιάξεις κάποιο καλώδιο για να συνδέσεις τον προγραμματιστή με την πλακετίτσα αυτή...
Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Βρήκα τις εταιρείες που αναφέρεις. Kάτσε όμως να τα βάλουμε σε μια σειρά, γιατί ενώ έχω κάποιες γνώσεις σε ηλεκτρονικά, δεν ξέρω τίποτα για τα εξαρτήματα αυτά. Π.χ. πώς αυτός ο προγραμματιστής http://www.xeltek-europe.com/product/programmer/spz.html θα συνδεθεί στην eeprom που ανέφερα; Το manual του προγραμματιστή θα αναφέρει ποιά πιν να συνδεθούν;



Όμως είναι εξαιρετικά εύκολο και πάμφθηνο να φτιάξεις μόνος σου έναν προγραμματιστή γι αυτές τις μνήμες όπως πχ o ponyprog (κανε αναζήτηση στο google).
Έριξα μια ματιά στο ponyprog και βρήκα π.χ. αυτό το κύκλωμα http://www.lancos.com/e2p/easyI2Cbus.gif . Το συγκεκριμένο chip έχει μόνο 3 επαφές (VCC, ground, data/clock). Το κύκλωμα αυτό έχει 4 συνδέσεις (VCC, ground, SCL, SDA).

Kαι τέλος το chip που φαίνεται στη φωτογραφία του αρχικού post (6 pins, μόνο δύο επαφές ground και ...) ποιά eeprom θα μπορούσε να είναι;
.

JohnG
13-05-07, 03:25
Αυτό που με προβληματίζει είναι πως κάποιος σου είπε πως είναι μνήμη! Αν αυτός που στο είπε ξέρει μερικά πράγματα τότε θα είδε σίγουρα κάτι που έγραφε πάνω το chip ή απλά ήξερε την εφαρμογή που πάνω της υπάρχει αυτό το chip. Οπότε αν πάρουμε σαν δεδομένο πως το chip είναι μνήμη τότε θα είναι σίγουρα της Maxim με πρωτόκολλο 1-Wire. Μόνο έτσι δικαιολογείτε το ένα Pin επικοινωνίας.
Στέρνω και άλλη φωτογραφία που φαίνεται τι γράφει επάνω. Ναι, λόγω εφαρμογής πρέπει να είναι μάλλον eeprom γιατί καταγράφει στάθμη και διάφορα άλλα δεδομένα.
Αν χρειάζεται να ξεκολλήσω το chip για να φανεί η συνδεσμολογία (ή να το μετρήσω με ένα πολύμετρο).



PS2
Τώρα είδα και το άλλο μήνυμα που έκανες post (για το ίδιο θέμα), οπότε ας τα συμπτύξει κάποιος moderator!
Γι' αυτό απαντώ εδώ.

<EDIT> Έχεις δίκιο, βρήκα το chip είναι Μaxim 1-wire (DS2432)

.

chip
13-05-07, 04:55
Τότε προφανώς χρειάζεσε προγραμματιστή για το chip αυτό....
Τα άσχημα νεα είναι οτι με μια γρήγορη ματιά βλέπω οτι αυτό το chip έχει δυνατότητα SHA-1 δηλαδή διαθέτει αλγόριθμο ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΙΑΣ για να κωδικοποιεί τα δεδομένα του και δεν ξέρω αν μπορείς να πέξεις με αυτό!!!
Πάντως αν έχεις βρεί κάποια DATA που απλά πρέπει να του τα κατεβάσεις για να πέξει...
μπες στην MAXIM-IC και κατέβασε το application note 177 που αναφερεται στον προγραμματισμό από το chip αυτό.... δίνοτας σχέδιο προγραμματιστή καθώς και το λογισμικο...
καλη επιτυχία..

JohnG
13-05-07, 07:35
Kατ' αρχή, ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες, τελικά με οδήγησαν να καταλάβω και να ψάξω περισσότερα. Ευχαριστώ και τον Lykos1986.


Τότε προφανώς χρειάζεσε προγραμματιστή για το chip αυτό....
Τα άσχημα νεα είναι οτι με μια γρήγορη ματιά βλέπω οτι αυτό το chip έχει δυνατότητα SHA-1 δηλαδή διαθέτει αλγόριθμο ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΙΑΣ για να κωδικοποιεί τα δεδομένα του και δεν ξέρω αν μπορείς να πέξεις με αυτό!!!
Πάντως αν έχεις βρεί κάποια DATA που απλά πρέπει να του τα κατεβάσεις για να πέξει...
μπες στην MAXIM-IC και κατέβασε το application note 177 που αναφερεται στον προγραμματισμό από το chip αυτό.... δίνοτας σχέδιο προγραμματιστή καθώς και το λογισμικο...
καλη επιτυχία..
Πράγματι είδα ότι έχει κρυπτογραφία με πραγματικό κρυπτογραφικό κώδικα 48 bit (ή 24 bit, δεν κατάλαβα).

Όμως η κύρια eeprom που με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή είναι η 24C04. Και ο προγραμματιστής δεν πρέπει να μου κοστίσει πολύ περισσότερο από 100 ευρώ. Το να παιδευτώ να το φτιάξω μόνος μου δεν νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση για μένα. Από την άλλη, μια ματιά που έριξα στους προγραμματιστές που πρότεινες, φαίνονται σχετικά ακριβοί (ένα μοντέλο σε κόστος 600 δολλάρια). Κάποια άλλη φθηνότερη λύση υπάρχει; Και από την άλλη υπάρχουν chip με 4 ακροδέκτες (data, clock, vcc, ground) και με 3 ακροδέκτες (data, clock, ground). Και το chip με 3 ακροδέκτες περιλαμβάνει πρόσθετα εξαρτήματα, μάλλον για να παρακαμφθεί η χρήση vcc/τροφοδοσίας (συνημένη φωτο).

.

JohnG
13-05-07, 07:43
Πρόσθετα. Γνωρίζω ότι κάποιος έφτιαξε προγραμματιστή απλά χρησιμοποιώντας 3 pin της παράλληλης θύρας του computer, χωρίς κανένα άλλο εξάρτημα!! Και χρησιμοποιώντας πρόγραμμα που έφτιαξε ο ίδιος για τον προγραμματισμό, με έλεγχο των σημάτων της παράλληλης θύρας. Το συγκεκριμένο chip board έχει επαφές data, clock, ground.

gsmaster
13-05-07, 10:45
Αν θέλεις να προγραμματίσεις 24Cxx απο 00 μέχρι 512 φτιάξε http://www.lancos.com/e2p/easyI2Cbus.gif αυτό δοκιμασμένο παίζει άριστα. Όπου βλέπεις SCL είναι clock και όπου SDA είναι DATA.

JohnG
13-05-07, 23:35
Eυχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Θα ξεκινήσω από το κύκλωμα LancOS.
Στο μεταξύ θα μελετήσω λίγο τo 2430 1-wire (και κύρια για το θέμα κρυπτογράφησης).

.

JohnG
16-05-07, 04:00
Nέα δεδομένα.
Φτιάχτηκε το κύκλωμα http://www.lancos.com/e2p/easyI2Cbus.gif . Σημείωση, τα εργαλεία/υλικά που έχω δεν μου επιτρέπουν καλή κατασκευή, έγινε σε διάτρητη πλακέτα με νησίδες. Έτσι δεν έχω και μεγάλη σιγουριά αν δουλεύει, υπάρχει πιθανότητα να έχει γίνει ακόμα και έσωτερικό βραχυκύκλωμα. Τέλος πάντων...

Συνδεόμενη η πλακετίτσα σε 5V το ολοκληρωμένο ζεσταίνεται υπερβολικά πολύ. Στη φωτογραφία η πλακετίτσα και η ίδια με τις νησίδες/επαφές στην πίσω πλευρά (ρόζ). Έψαξα αλλά δεν κατάφερα να βρω τίποτα για το ολοκληρωμένο. Ποιό μπορεί να είναι; Τα pin ταιριάζουν με αυτά της 24Cxx, αλλά τότε με 5V δεν έπρεπε να ζεσταίνεται!

gsmaster
16-05-07, 16:05
Μπορεί να είναι καμια έκδοση που να παίζει στα 3V. Δοκίμασέ το, αν δεν κάηκε μπορεί να παίξει

JohnG
16-05-07, 23:15
Μπορεί να είναι καμια έκδοση που να παίζει στα 3V. Δοκίμασέ το, αν δεν κάηκε μπορεί να παίξει

Έχω δύο πράγματα που θέλω να ρωτήσω:

ΠΡΩΤΟ:
Σύνδεσα 3 διόδους για να μειώσω την τάση. Τελικά δούλεψε -διαβάζεται και γράφεται- το chip (που είναι 2404 τουλάχιστον σε χωρητικότητα). Όμως συμβαίνουν κάποια περίεργα.

1.. Kαι με μόνο μια δίοδο δουλεύει χωρίς πρόβλημα υπερθέρμανσης. Η τάση στην τροφοδοσία μετριέται τότε 4,6V.
2.. Αν αποσυνδέσω την τροφοδοσία, ενώ συνεχίζει να είναι συνδεδεμένο στην παράλληλη, η τάση στο Vcc μετριέται 4,4V. Όμως σ' αυτή την περίπτωση δεν δουλεύει.
3.. Αν αποσυνδέσω το data από την παράλληλη, τότε μόνο η τάση στο Vcc πέφτει στο 0V.

Δεν δικαιολογείται με 5V σταθεροποιημένη τάση να υπερθερμαίνεται ενώ με 4,6V να δουλεύει τέλεια. Πάντως μικρό το κακό αφού δουλεύει και με μια δίοδο λύνονται τα προβλήματα.

Συνολικά: έκανα μια μετατροπή στο κύκλωμα προσθέτοντας τις αντιστάσεις 1k και αλλάζοντας τις R3, R4 σε 10k (για λόγους προστασίας της παράλληλης και του computer).
Το κύκλωμα: http://users.forthnet.gr/ath/johnge/temp/24C04-easyI2CbusTemp.jpg
και η πλακετίτσα: http://users.forthnet.gr/ath/johnge/temp/A220b.jpg

ΔΕΥΤΕΡΟ:
Τι είναι τα security bits στο πρόγραμμα LancOS; Στην αρχή μου έβγαζε επιλεγμένα τα 1, 3, 4. Τώρα τα 2, 4 χωρίς να μπορώ να τα αλλάξω μόνιμα, κάθε φορά που διαβάζω το chip αλλάζουν σε 2, 4.
Πώς γίνεται να γράφεται η μνήμη ενώ το pin 7 είναι συνδεδεμένο σε low; Είχα σκοπό να αποσυνδέσω αυτό το pin, αλλά δεν χρειάστηκε.

.

gsmaster
16-05-07, 23:56
Αυτό που λές με την τάση που μετράς όταν βγάζεις την τροφοδοσία, το πιο πιθανό είναι να μετράς μέσω κάποιας pullup την τάση της γραμμής data, που ο υπολογιστής την κρατάει High.