PDA

Επιστροφή στο Forum : Eeprom C24xx programmer



JohnG
13-05-07, 01:05
Έχω κάποια chip σαν αυτά στη φωτογραφία. Μου είπαν ότι είναι eeprom 24Cxx (το πιθανότερο 24C004). Το chip έχει δύο επαφές. Στην πίσω πλευρά της πλακέτας δεν υπάρχει τίποτα εκτός από δύο μεγαλύτερες επαφές που αντιστοιχούν στις επαφές αυτής της φωτογραφίας. Eπίσης υπάρχουν και κάποια άλλα chip αντίστοιχα με τρεις επαφές που μου είπαν ότι είναι σίγουρα eeprom 24C04.
Yπάρχει έτοιμος στην ελληνική αγορά προγραμματιστής για τα chip αυτά;

Lykos1986
13-05-07, 02:26
Για μνήμη το βλέπω λίγο δύσκολο αφού δεν με καλύπτει από πλευράς pin επικοινωνίας. Μπορεί να είναι κάποιος αισθητήρας θερμοκρασίας που συνήθως έχουν τόσο απλές συνδέσεις. Το καλύτερο θα ήταν να μας βγάλεις μια φωτογραφία από αυτά που γράφει πάνω του το chip ή απλά να μας πεις τι γράφει και τότε θα σου πούμε με πιο σιγουριά για το μπορεί να είναι ή ακόμα και το τι ακριβός είναι.

Αυτό που με προβληματίζει είναι πως κάποιος σου είπε πως είναι μνήμη! Αν αυτός που στο είπε ξέρει μερικά πράγματα τότε θα είδε σίγουρα κάτι που έγραφε πάνω το chip ή απλά ήξερε την εφαρμογή που πάνω της υπάρχει αυτό το chip. Οπότε αν πάρουμε σαν δεδομένο πως το chip είναι μνήμη τότε θα είναι σίγουρα της Maxim με πρωτόκολλο 1-Wire. Μόνο έτσι δικαιολογείτε το ένα Pin επικοινωνίας.

PS1
Πολύ άθλια είναι σχεδιασμένο!!!

PS2
Τώρα είδα και το άλλο μήνυμα που έκανες post (για το ίδιο θέμα), οπότε ας τα συμπτύξει κάποιος moderator!

gsmaster
13-05-07, 10:47
Το θέμα κλειδώνεται η συζήτηση παρακαλώ να συνεχιστεί εδώ -> http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=5560