PDA

Επιστροφή στο Forum : RC delay LED



sgoum
13-05-07, 21:09
Γεια σας παιδια
Βγηκα προς αναζητηση βηθειας.

Πως μπορω να διατηρω αναμενο ενα LED, παραγοντας καθυστερηση μονο με RC,
για 5-10 sec απο την στιγμη που κοβεται η ταση στο κυκλωμα;
Η ταση εισοδου ειναι 50βολτ.

gsmaster
13-05-07, 21:14
Χρειάζεται μεγάλο πυκνωτή, και μια δίοδο για να μην εκφορτίζει προς την πηγή.

sgoum
13-05-07, 21:27
θα εκτιμουσα ενα σχεδιακι με τιμες :)

gsmaster
14-05-07, 01:30
Δεν θα μένει αναμμένο αλλά θα αργοσβήνει.
πυκνωτή δοκίμασε απο 470μF και πάνω. Προσοχή ο πυκνωτής να αντέχει τάση πάνω απο 60V!!!

Όταν κοπεί η τάση το led θα ανάβει με το μισό ρεύμα λόγω της αντίστασης που είναι σε σειρά με τον πυκνωτή, αυτή την έβαλα για να μένει περισσότερο αναμμένο το led. Αμα θες την βγάζεις αλλά θα σου κρατάει λιγότερο

Lykos1986
14-05-07, 09:30
Θα διαφωνήσω! Αν βάλεις την σε σειρά αντίσταση με τον πυκνωτή τότε αυτός θα παρέχει για μικρότερο και όχι περισσότερο χρόνο ρεύμα στο led. Αφού ουσιαστικά βλέπει μεγαλύτερο φορτίο.

eebabs2000
14-05-07, 14:09
Θα διαφωνήσω! Αν βάλεις την σε σειρά αντίσταση με τον πυκνωτή τότε αυτός θα παρέχει για μικρότερο και όχι περισσότερο χρόνο ρεύμα στο led. Αφού ουσιαστικά βλέπει μεγαλύτερο φορτίο.

Δε το νομίζω, μάλλον θα βλέπει μεγαλύτερη αντίσταση άρα πιο μικρό φορτίο (θα τραβάει δηλαδή μια πιο μεγάλη αντίσταση πιο λίγο ρεύμα) άρα η εκφόρτιση θα γίνεται πιο αργά.

gsmaster
14-05-07, 14:19
Hmm ναι.... μικρότερο φορτίο βλέπει. Να τα πάρουμε με τη σειρά:

1η περίπτωση: Χωρίς αντίσταση σε σειρά με τον πυκνωτή.
το ρεύμα που περνάει στο led στην αρχή της εκφόρτισης του πυκνωτή θα είναι όσο είναι και σε κανονική λειτουργία (~20mA)
Όπότε ο πυκνωτής θα εκφορτίσει σε έναν χρόνο Α

2η περίπτωση: Με αντίσταση σε σειρά με τον πυκνωτή
Το ρεύμα που περνάει στο led στην αρχή τηε εκφόρτισης του πυκνωτή θα είναι ΤΟ ΜΙΣΟ απο όσο είναι σε κανονική λειτουργία (~10mA) αρκετά όμως για να φέγγει το led, και ο πυκνωτής θα εκφορτίσει σε έναν χρόνο σχεδον 2*Α. Εντάξει εδώ κάνουμε μια παραχώρηση στη φωτεινότητα του led αλλά μην τα θέλουμε κι όλα.


Δεν νομίζω να είμαι κάπου λάθος....

Lykos1986
14-05-07, 14:27
Έχετε απόλυτο δίκιο!!! Δεν ξέρω τι σκαφτόμουνα όταν το έγραφα!!! :hammer:

Η σταθερά εκφόρτισης είναι T=RC οπότε με σταθερό πυκνωτή C και μεγαλύτερη αντίσταση σημαίνει και μεγαλύτερος χρόνος.

Τελείωσε, θα αρχίσω ξανά από το πρώτο εξάμηνο…

sgoum
14-05-07, 15:29
Παιδια ευχαριστω πολυ
Θα παω να κανω παρεα στο Lyko στο πρωτο εξαμηνο.
Επαιρνα T=1\RC :)

soulhealer
19-05-07, 15:40
απλά για ενημέρωση λέω τα εξής : κατά την εκφόρτιση σε χρόνο τ=rc τότε ο πυκνωτής θα έχει εκφορτιστεί στο 37% της πηγής (50v) ενώ για πλήρη εκφόρτιση χρειάζεται t=5*rc ώστε να φτάσει στα 0.01% της πηγής. το αντίστροφο συμβαίνει και για την φόρτιση. απλώς το λέω εαν χρειάζεσαι να υπολογίσεις όσο γίνεται με περισσότερη ακρίβεια το χρόνο τ. ίσως τελικά το σχεδιάκι που δώσατε να με βοηθήσει και στη δικιά μου κατασσκευή :wink: