PDA

Επιστροφή στο Forum : MPLAB και relocatable logic



Knight Rider
18-05-07, 15:58
Λοιπόν χαιρετω τα παιδια σε ολο το φορουμ, στρατός τελος και τωρα τα κεφαλια μεσα. Εχω μια απορια στον προγραμματισμο στο MPLAB για οσους ασχολουντια με αυτο. Εχω 2 αρχεια .asm, 2 .inc, 2 .h κτλ σε ενα project που κανω. σε ενα απο τα .h εχω μεσα macro απλες και με μεταβλητες. οταν καλω τις απλες macro μεσα απο ενα .asm τις εκτελει κανονικα. οταν ομως καλω αυτες με τις μεταβλητες τους (δηλ. decode 5, 6) δεν δουλευει και βγαζει το error 151 σε καποιες γραμμες του προγραμματος που δεν υπαρχει σφαλμα. αν παρακαμψω αυτες τις macro με σχολιο τοτε εκτελουνται ολα κανονικα. οι απλες δηλαδη και ολα τα υπολοιπα. help pls.

th_shak
18-05-07, 19:29
Δεν μας βοηθάς και πολύ. Στείλε το macro που έχει λάθος.

Knight Rider
20-05-07, 12:48
...

th_shak
20-05-07, 15:12
Το διόρθωσα και δουλεύει σωστά. Θα βρείς ένα .txt που σου λέω τα λάθη.

Knight Rider
21-05-07, 00:40
Οκ thanks. Θα το ψαξω ακομα λιγο, γιατι δεν με ικανοποιησε η απαντηση. τους λογους θα τους εξηγησω μολις βγαλω ακρη. Εσυ αποτι καταλαβα προγραμματιζεις με τον αρχαιο τροπο της απευθειας μεταγλωτισης του προγραμματος. εχω χρησιμοποιω linkers. Θα σου τα εξηγουσα αλλα ειναι ολοκληρη θεωρια. θα τα βρεις με λεπτομερειες σε handbooks.

th_shak
21-05-07, 10:58
Βασικά προγραμματίζω σε C και με pic έχω κάτι μήνες να ασχοληθώ. Ασχολούμε με AVR.

Knight Rider
22-05-07, 00:07
οκ δεν πειραζει. το ελυσα το προβλημα. ειχα ξεχασει να βαλω μια "Local" μεσα σε μια macro για να βλεπει μια σταθερα της.