PDA

Επιστροφή στο Forum : VELLEMAN KIT(Κ7300) - (ΑΠΟ)ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ NiCd κ NiMH



alani_gr
23-05-07, 01:12
Γεια σας παιδια :D !!ειμαι νεος στο forum(κ στα ηλεκτρονικα επισης...) και θελω τη βοηθεια σας με μια ασκηση που εχω να παραδωσω στο ΤΕΙ.
Η ασκηση ειναι να κατασκευασω το κιτακι velleman (κ7300 για την ακριβεια)το οποιο ειναι το παρακατω :
http://www.velleman-kit.com/be/en/product/view/?id=18700
και να μαθω να εξηγω τι κανει το καθε εξαρτημα πανω στην πλακετα :shock: !!!Πρεπει να μου δωσετε τα φωτα σας σχετικα με αυτο γιατι δεν ξερω τιποτα απολυτως... :(
το manual απο το kit ειναι το ακολουθο περιεχει κ το διαγραμμα:
http://www.velleman-kit.com/downloads/0/illustrated/illustrated_assembly_manual_k7300.pdf
Το ευκολο μερος που ειναι η κατασκευη πραγματοποιηθηκε με επιτυχια... :D
τωρα μου μενει το δυσκολο μερος το οποιο ειναι να μαθω πως δουλευει η πλακετα κ τι κανει το καθε εξαρτημα
Οτι πληροφορια μπορειτε να μου δωσετε θα το εκτιμουσα .......
Ευχαριστω!!!

alani_gr
24-05-07, 15:37

alani_gr
24-05-07, 18:17
Μπορει καποιος να μου πει πως δουλευει?
πως λειτουργει το μπουτον οταν πατηθει? κ τι ταση δινει?
Γιατι υπαρχουν οι κεραμικοι πυκνωτες στο κυκλωμα?
Παρακαλω ριξτε μια βοηθεια γιατι ειμαι ασχετος...

chip
24-05-07, 18:34
Εντελώς φιλικά...
Μου κάνει εντύπωση οτι από τα τόσα άτομα στο ΤΕΙ μόνο ένας ρωτάει!...Οι άλλοι θα κοπούν ή οι άλλοι παρακολούθησαν τα μαθήματα και είναι σε θέση να αναλύσουν την ασκησή που πήραν?
Δε νομίζω οτι θα σε βοηθούσαμε κάνοντας ανάλυση σε ένα κύκλωμα όταν και ο ίδιος δηλώνεις οτι δεν ξέρεις τίποτε απολύτως. :oops:

Πάντα συβουλεύω κάποιον να πάρει τα πράγματα από την αρχή, διαφορετικά.... όλο και θα γίνονται χειρότερα....
Πρέπει να διαβάσεις τη θεωρία αναλογικών που έχετε κάνει, (τελεστικούς, πηγές ρεύματος, συγκριτές..κλπ) και φυσικά να διαβάσεις και τη μέθοδο που χρησιμοποιείται για να κάνει κανείς φόρτηση μπαταριών Νι-Cd. Ψάξε για κυκλώματα με το ολοκληρωμένο U2400. Διαβάζωντας τις λειτουργίες που κάνει θα καταλάβεις τις λειτουργίες που κάνει (λίγο πολύ) και το δικό σου κύκλωμα. Απο κει και πέρα η γνώση της θεωρίας που σου είπα πιο πάνω θα σε οδηγήσει στην πλήρη ανάλυση του κυκλώματος.

chip
24-05-07, 18:52
Και κοίτα και το datasheet από το cd4536 !

alani_gr
24-05-07, 20:20
θα προσπαθησω......
ευχαριστω

chip
26-05-07, 00:23
κανένα αποτέλεσμα ειχε η μελέτη σου?

Kasfi
29-05-07, 17:47
κανένα αποτέλεσμα ειχε η μελέτη σου?

Σιγα μην κατσει να διαβασει!!! Το παλικαρι βοηθεια ηθελε οχι οδηγο για να αρχισει το διαβασμα. Οχι πως εχεις λαθος chip, απλα θα τα εβρισκε μπροστα του αυτα που του ειπες. Τωρα απλα θα ψαξει αλλου!!!!!

alani_gr
29-05-07, 17:58
δυσκολα τα πραγματα μαγκες........δεν μπορω να απαντησω σε καμια ερωτηση!!
Μηπως μπορει κανενας απο εδω δωσει κανα χερακι?
Οι ερωτήσεις που μου έβαλε είναι :
1)Πως λειτουργεί το Μπουτόν όταν πατηθεί κ τι τάση κ ρεύμα δίνει?
2)Πως το trimmer κουμαντάρει το χρόνο σβησίματος στο πράσινο led?
3)Πως συμβάλλει το jumber(με τα 2 pin) στο κύκλωμα του time setting?
4)Timer chip -πως το κοντρολάρει το jumber(με τα 3 pin)
5)Αν η μπαταρία είναι φορτισμένη λίγο τοτε λέει ότι θα την ξεφορτίσει. Πως γίνεται αυτό?
6)Τι κάνει η δίοδος VR1?
7)Πως λειτουργούν τα power transistors(BD237 κ BD676) κ τι δουλειά κάνουν στο κύκλωμα?
8 )Γιατί θέλει zener κ δεν θελει απλή δίοδο?
9)Γιατί θέλει 10W resistor?
10)Γιατί υπάρχουν οι κεραμικοί πυκνωτές?
11)Ο ενισχυτής τι κάνει?
Μακάρι να είναι μόνο αυτές οι ερωτήσεις κ να μην βάλει άλλες..
Αν δεν βγάζετε νόημα τι να σας πω...δεν ξέρω!! έτσι μου τις είπε έτσι τις έγραψα!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ προκαταβολικά..

chip
29-05-07, 18:37
Καλά σου τις είπε... και καλά τις έγραψες.
Κάποιες θελουν λίγο περισσότερο σκέψη αλλά κάποιες είναι αυτό που λέμε απαντιόνται σε μία γραμμή.
Όμως πρέπει να αρχίσουμε από το αν ξέρεις τι κάνει αυτό το κύκλωμα? Τις λειτουργίες του δηλαδή... (άσχετο το πως τις κάνει)
Αν ξέρεις το τι είχε στο μυαλό του ο σχεδιαστής τότε είναι πολύ πιο εύκολο να καταλάβεις γιατί σχεδιάστηκε με τον τρόπο αυτό...
Περιμένω να μας πεις τη γνώμη σου για το τί λειτουργίες κάνει το κύκλωμα αυτό. (προφανώς δεν θέλω να σε ελέγξω απλά θέλω να μελετήσεις λίγο.. και μετά τη βοήθεια μας να την θεωρείς δεδομένη)

alani_gr
29-05-07, 22:09
Το κυκλωμα αυτο φορτιζει μια μπαταρια αν ειναι τελειως αφορτιστη και αν οχι ,πρωτα την ξεφορτιζει και μετα την φορτιζει.Ο κυκλος ξεκιναει με το πατημα του μπουτον,αν η μπαταρια δεν εχει πληρως αποφορτιστει τοτε αναβει το κοκκινο led για να μας δειξει οτι η διαδικασια της αποφορτρισης εχει ξεκινησει,μετα απο αυτο η φορτιση θα ξεκινησει αυτοματα για 14 ωρες(αν το εχεις επιλεξει για νορμαλ φορτιση).Μπορουμε να επιλεξουμε με ποσα mA θα φορτισουμε την μπαταρια (για να βρουμε με ποσα mA θα διαιρεσουμε τα mA της μπαταριας με το 10 δηλ αν ειναι 500mA η μπαταρια τοτε θα την φορτισουμε με 50mA).
Διαβασα το datasheet του cd4536 το οπoιο ειναι αυτο
http://www.ortodoxism.ro/datasheets/stmicroelectronics/4901.pdf
το οποιο γραφει πως δουλευει το ολοκληρωμενο αλλα μεχρι εκει.... ;)
Αν καταλαβω πως δουλευει το cd4536 θα βρω μερικες απαντησεις στις ερωτησεις μου!!

chip
29-05-07, 23:00
Ωραία μας τα πες μέχρι τώρα.... οπότε ας πάμε παρακάτω.....πως μπορείς να εκφορτήσεις μία μπαταρία?....βάζοντας του ένα φορτίο!...μπορείς να διακρίνεις πως δημιουργεί αυτό το τεχνιτό φορτίο το κύκλωμα αυτό?
Επίσης είπες οτι επιλέγουμε το με πόσα mA θα φορτίσουμε την μπαταρία....άρα έχουμε μια πηγή ρεύματος....
Μπορείς να την εντοπίσεις στο κύκλωμα? Σίγουρα θα ταν καλό να άνοιγες το βιβλίο με τη θεωρεία που διδάχτηκες και να έβλεπες τις βασικές συνδεσμολογίες...
Θα έβλεπες οτι μοιάζει εξαιρετικά με ένα σημείο του κυκλωματός σου.
Ρίξε μια ματιά και πες μου,,,,

alani_gr
30-05-07, 01:19
μπορείς να διακρίνεις πως δημιουργεί αυτό το τεχνιτό φορτίο το κύκλωμα αυτό?
Δεν μπορω να καταλαβω πως δημιουργειται τεχνιτό φορτιο στο κυκλωμα με σκοπο να αποφορτισει την μπαταρια!!
Για δωσε μου τα φωτα σου...

Η θεωρια λεει οτι ο διαιρέτης τάσης χρησιμοποιείται όταν θέλουμε να προσαρμόσουμε την τάση εισόδου μιας διάταξης (π.χ. μιας ενισχυτικής διάταξης) ή ενός ηλεκτρονικού εξαρτήματος (π.χ. ενός τρανζίστορ) έτσι ώστε να τροφοδοτήσουμε το κύκλωμα είτε με τάση που βρίσκεται μέσα στα όρια ασφαλούς λειτουργίας του ή με τάση που θα μας δώσει μια επιθυμητή τάση εξόδου και τον επιθυμητό συντελεστή απολαβής.
Στο κυκλωμα εχουμε αντιστασεις σε σειρα...
Συμφωνα με αυτο προσαρμόσουμε την τάση εισόδου για τα τρανζιστορ (BD676, BD237, BC557B)!!
Σωστος?
Σιγα αλλα σταθερα..... ;)

chip
30-05-07, 12:15
Για σκέψου... Αν το BD237 πάρει εντολή να οδηγηθεί σε κόρο (σα να λέμε βραχυκύκλωμα...τι θα κάνει το ρεύμα της μπαταρίας απο που θα περάσει και πάνω που θα καταναλωθεί....

savnik
30-05-07, 12:40
Για σκέψου... Αν το BD237 πάρει εντολή να οδηγηθεί σε κόρο (σα να λέμε βραχυκύκλωμα...τι θα κάνει το ρεύμα της μπαταρίας απο που θα περάσει και πάνω που θα καταναλωθεί....
Μη του βάζεις δύσκολα.Θα καταναλωθεί πάνω στην R38 (γιαυτό είναι και 10 W).
Το BD237 το χρησιμοποιεί σαν διακόπτη.

savnik
30-05-07, 12:50
5)Αν η μπαταρία είναι φορτισμένη λίγο τοτε λέει ότι θα την ξεφορτίσει. Πως γίνεται αυτό?
Το LM 324 (A1) συγκρίνει την τάση που έχει στο πόδι 9 με την τάση που παίρνει στο πόδι 10 μέσα απο τις αντιστάσεις
R17-R24 , η οποία τάση προέρχεται από την μπαταρία.

chip
30-05-07, 13:24
Για μένα προσωπικά δεν έχει καμία σημασία να πάρει τις απαντήσεις και να τις πει στον καθηγητή του...
Σημασία έχει να προσπαθήσει να σκεφτεί να καταλάβει 2 πράγματα.

savnik
30-05-07, 13:38
Για μένα προσωπικά δεν έχει καμία σημασία να πάρει τις απαντήσεις και να τις πει στον καθηγητή του...
Σημασία έχει να προσπαθήσει να σκεφτεί να καταλάβει 2 πράγματα.
Συμφωνώ.
Αν δεν τον ενδιαφέρει όμως το αντικείμενο δεν θα προσπαθήσει ποτέ.Σου μιλάω εκ πείρας.
Εξι χρόνια έφαγα στο πανεπιστήμιο και πτυχίο δεν πήρα.

alani_gr
30-05-07, 16:40
Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια που μου δινετε!!!
Θελω να μαθω 5 πραγματακια...αλλα το να μαθω ηλεκτρονικα σε 1 μήνα(περιπου) και να κανω και την αναλυση της πλακετας μου φαινεται πραγματικα παρα πολυ δυσκολο...Γι'αυτο αλλωστε ζητησα βοηθεια απο τους ειδικους!!
Τωρα αν ειναι σωστο ή οχι τι να πω δεν ξερω
Αναλογα απο ποια πλευρα το βλεπει ο καθενας !
Εγω παντως δεν νομιζω να ασχοληθω με το αντικειμενο στο μελλον...
Ασχολουμαι απο αναγκη αυτη τη στιγμη!!!!

alani_gr
30-05-07, 17:26
Το LM 324 (A1) συγκρίνει την τάση που έχει στο πόδι 9 με την τάση που παίρνει στο πόδι 10 μέσα απο τις αντιστάσεις R17-R24 , η οποία τάση προέρχεται από την μπαταρία.

Αφου γινει η συγκριση στη συνεχεια γινεται η εκφορτιση της μπαταριας απο την R38...
Σωστα τα λεω?

alani_gr
03-06-07, 00:44
δεν εχει αλλη βοηθεια?
:(

chip
03-06-07, 01:24
Το BD676 κατάλαβες τι κάνει? Στη θεωρεία ίσως το βρείς "λίγο" ανάποδο το κύκλωμα γιατί στα βιβλία συνήθως το δείχνουν με ΝPN τρανζίστο ενώ στο δικό σου κύκλωμα είναι PNP.
Με τη μελέτη του CD4536 κατάλαβες κάτι?
κεραμικούς πυκνωτές βάζουμε όταν θέλουμε μικρή χωρητικότητα, όταν θέλουμε να μην έχουν πολικότητα (όπως οι ηλεκτρολυτικοί) και όταν θέλουμε υψηλές συχνότητες.
Στο κύκλωμα σου έβαλες κεραμικούς πυκνωτές κυρίως γιατί ήθελες μικρή χωρητικότητα. Για τον C1 περιμένω να δεις το datasheet Και να μας πεις γιατί τον έβαλες.
Ενώ τον C2 τον έβαλες προσπαθώντας να δώσεις έναν παλμό. Δηλαδή ενώ στην έξοδο του LM324 είχε μία σταθερή συνεχή τάση στο CD4536 πέρασε μέσα άπό τον πυκνωτή μόνο ένας παλμός. Αυτό συμβαίνει γιατί όπως σίγουρα θα ξέρεις στους πυκνωτές δεν μπορεί να περάσει συνεχής τάση. Αντίθετα η στιγμιαία φόρτιση του ή η αποφόρτισή του δημιούργησε ένα στιγμίαιο ρεύμα δηλαδή έναν παλμό.
Αν δεν δημιουργούσες έναν μόνο παλμό αλλά παρέμενε συνέχως σταθερή τάση θα κολούσε η λειτουργία του κυκλώματος αφού θα παρέμενε ενεργοποιημένο συνεχώς το reset του ολοκληρωμένου.

alani_gr
03-06-07, 05:39
Το BD676 κατάλαβες τι κάνει? Στη θεωρεία ίσως το βρείς "λίγο" ανάποδο το κύκλωμα γιατί στα βιβλία συνήθως το δείχνουν με ΝPN τρανζίστο ενώ στο δικό σου κύκλωμα είναι PNP.
Με τη μελέτη του CD4536 κατάλαβες κάτι?
Για τον C1 περιμένω να δεις το datasheet Και να μας πεις γιατί τον έβαλες.
Ενώ τον C2 τον έβαλες προσπαθώντας να δώσεις έναν παλμό. Δηλαδή ενώ στην έξοδο του LM324 είχε μία σταθερή συνεχή τάση στο CD4536 πέρασε μέσα άπό τον πυκνωτή μόνο ένας παλμός. Αυτό συμβαίνει γιατί όπως σίγουρα θα ξέρεις στους πυκνωτές δεν μπορεί να περάσει συνεχής τάση. Αντίθετα η στιγμιαία φόρτιση του ή η αποφόρτισή του δημιούργησε ένα στιγμίαιο ρεύμα δηλαδή έναν παλμό.
Αν δεν δημιουργούσες έναν μόνο παλμό αλλά παρέμενε συνέχως σταθερή τάση θα κολούσε η λειτουργία του κυκλώματος αφού θα παρέμενε ενεργοποιημένο συνεχώς το reset του ολοκληρωμένου.

Στο datasheet του BD676 λέει(This series of plastic, medium−power silicon PNP Darlington
transistors can be used as output devices in complementary
general−purpose amplifier applications) αν κάνω την μετάφραση σωστά λέει οτι Αυτή η σειρά πλαστικού, medium−power πυρίτιο PNP Darlington τρανζίστορ μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν συσκευή παραγωγής σε συμπληρωματικές γενικού σκοπού εφαρμογές ενισχυτών.Για την μελετη του CD4536 μπορω να πω οτι εχω καταλάβει μερικά πράγματα αλλα οχι όσο θα έπρεπε...Μέσα στο datasheet του CD4536 λέει οτι :
Input IN1 serves as either the
external clock input or the input to the on-chip RC
oscillator. OUT1 and OUT2 are connection
terminals for the external RC components. In
addition, an on-chip monostable circuit is provided
to allow a variable pulse width output.Με το ίδιο σκεπτικό που έχουμε για τον C2 μπορούμε να πούμε κ γαι τον C1(μήπως επειδή το trimmer?)Πιστέυω αυτο να μας δίνει μια απάντηση!

alani_gr
05-06-07, 16:27
τελικα ο C1 γιατι υπαρχει στο κυκλωμα?

chip
05-06-07, 18:28
Δεν σου ζήτησα να δεις το pdf του BD676 αλλά τη θεωρεία που διδαξε ο καθηγητής σου στα αναλογικά.... τίποτα δεν σου θυμίζει? Συνήθως αυτή η κατηγορία κυκλωμάτων είναι στα τελευταία κεφάλαια-παραδώσεις..(μη φρικάρεις δεν είναι κατι δύσκολο επειδή συνήθως το διδάσκουν προς το τέλος) Για ρίξε πάλι μια ματιά...
Απο ψηφιακά ηλεκτρονικά δεν τα πας καθόλου καλά? Έχεις καταλάβει τι κάνει το CD4536 (γενικότερα τι λειτουργίες όχι ειδικά στην κατασκευή σου)....?

alani_gr
05-06-07, 19:02
Απο ψηφιακά ηλεκτρονικά δεν τα πας καθόλου καλά? Έχεις καταλάβει τι κάνει το CD4536 (γενικότερα τι λειτουργίες όχι ειδικά στην κατασκευή σου)....?

Οπως το ειπες...καθολου καλα!!!
Το μονο που ξερω ειναι οτι το CD4536 ειναι ενας timer!!Θα μου πεις τι κανει? [-o< [-o<

chip
05-06-07, 20:39
πέρα απο τις λεπτομέρειες του CD4536 σαν timer.... έχει έναν ταλαντωτή και έναν απαριθμητή....όταν ο απαριθμητής φτάσει στο μέγιστο της μέτρησεις δίνει ένα σήμα στην έξοδο....
Αφου έχει ταλαντωτή είναι αρκετό για να καταλάβεις οτι απαιτείται C?

alani_gr
06-06-07, 11:08
τελικα το BD676 τι κανει ?

chip
06-06-07, 11:35
Ποιο βιβλίο χρησιμοποιείται στη θεωρεία? (μήπως και μπορώ να σου πω σε ποιο κεφάλαιο να κοιτάξεις.)

alani_gr
07-06-07, 20:46
Μικροηλεκτρικά κυκλώματα SEDRA SMITH(A κ B Τομος)
Εχω και το Βασική Ηλεκτρονική Malvino(4η εκδοση)

alani_gr
12-06-07, 12:38
η βοηθεια τελειωσε?
ολο κ δυσκολευουν τα πραγματα...

chip
12-06-07, 13:01
Είσαι τυχερός....(ή άτυχος?) το SEDRA SMITH τον έχω κάπου στην αποθήκη και δεν μπορώ να σου πω κεφάλαιο :( και MALVINO δεν έχω...
Για κοίτα στο Μαλβίνο λοιπόν....στα κυκλωματα "πηγές σταθερού ρεύματος" Τι λές δεν μοιάζει με το κυκλωματάκι του BD676?
Το BD 676 δημιουργεί (με τα γύρω εξαρτήματα του) μία πηγή σταθερού ρεύματος για να φορτίζει τις μπαταρίες με σταθερό ρεύμα. Για το λόγο αυτό υπάρχουν και οι αντιστάσεις που επιλέγεις...γιατι αν δεις στην θεωρεία το ρεύμα εξαρτάται από την αντίσταση αυτή.

alani_gr
14-06-07, 13:08
Να ρωτήσω κάτι...
Η λειτουργία της διόδου VR1 είναι να χρησιμοποιείται ως αναφορά για την τρέχουσα πηγή έτσι ώστε ένα ακριβές ρεύμα να μπορεί να τεθεί? είναι σωστό αυτό?Αν οχι τι άλλο μπορει να είναι?
και κάτι άλλο..
Το πράσινο ledακι κοντρολάρεται απο το trimmer...
αυτό γίνεται επειδη το trimmer ρυθμίζει τη συχνότητα του ταλαντωτή που βρίσκεται στο ολοκληρωμένο(4536)?

chip
14-06-07, 13:42
Νομίζω καλά κατάλαβες.
Αν κοιτάξεις στην θεωρεία για να παράγει η πηγή σταθερού κυκλωματος (το τρανζίστορ με μία από τις αντιστάσεις του δικτυώματος και τη ζένερ) σταθερό ρεύμα απαιτείται να υπάρχει σταθερή τάση στη βάση του τρανζίστορ. Για το λόγο αυτό έχει μπεί εκεί η VR1.

Το λεντάκι ανάβει όσο χρόνο διαρκεί η φόρτιση.
Ο χρόνος που διαρκεί η φώρτιση ρυθμίζεται από το τρίμμερ.
Πως γίνεται αυτό....
Το 4536 έχει ένα εσωτερικό ταλαντωτή η συχνότητα του οποίου καθορίζεται από τον C1 την RV1 και την R14.
Οι παλμοί που παράγονται οδηγούνται σε εναν απαριθμητή. Όταν φτάσει στο μέγιστο ο απαριθμητής (κάτι που ρυθμίζεται και από κάποια Pin του 4536) το πόδι 13 από λογίκό 0 πάει σε λογικό 1.
Στο λογικό 0 ανάβει το led ενώ στο λογικό 1 σβήνει.
Έτσι το τρίμμερ ρυθμίζει τον χρόνο που θα περάσει ώστε να φτάσει στο μέγιστο ο απαριθμητής που θα κάνει την φόρτιση να σταματήσει και το LED να σβήσει.

alani_gr
14-06-07, 14:24
Το λεντάκι ανάβει όσο χρόνο διαρκεί η φόρτιση.
Ο χρόνος που διαρκεί η φώρτιση ρυθμίζεται από το τρίμμερ.


Αν ισχυει αυτο που λες μετα γιατι υπαρχει το jumper με τα 3 pin?
Αφου με αυτο διαλεγεις τον χρονο που θελεις να φορτισει την μπαταρια(52 λεπτα ή 14 ώρες)...
Στο manual λεει οτι οταν το ρυθμιζεις πρωτη φορα πρεπει to πρασινο ledακι να ανψει κ να σβησει μετα απο 12 δευτερολεπτα
Αν δεν γινει αυτο θα πρεπει να το ρυθμισεις με το trimmer(αριστερα μειωνεις τον χρονο δεξια τον αυξανεις μπορει να ειναι κ αναποδα δεν ειμαι σιγουρος).

chip
14-06-07, 19:49
Στο προηγούμενο Post έγραψα οτι ο χρόνος ρυθμίζεται από τη συχνότητα του ταλαντωτή και από κάποια Pin.
Είχα γράψεί..... Όταν φτάσει στο μέγιστο ο απαριθμητής (κάτι που ρυθμίζεται και από κάποια Pin του 4536) το πόδι 13 από λογίκό 0 πάει σε λογικό 1.

Αυτό συμβαίναι γιατί ο απαριθμητής έχει πολλές εξόδους (εσωτερικά στο ολοκληρωμένο) και μέσα από κάποι Pin του 4536 (9, 10, 11, 12) διαλέγεις πιο θα κατάλήξει στην έξοδο... Η κάθε έξοδος ενεργοποιείται σε διαφορετικό χρόνο (διπλασιο από την προηγούμενη). Λοιπόν αν δεις στο σχέδιο τα ποδαράκια 9, 10,11, 12, είναι σε σταθερή λογική κατάσταση και δίνει τη δυνατότητα να αλλάξεις την λογική κατάσταση του 11... Έτσι επιλέγεις δύο διαφορετικούς χρόνους στους οποίους το 4536 θα ολοκληρώσσει την απαρίθμησή του (η πιο σωστά την απαρίθμηση που επέλεξε ο χρήστης γιατί στην πραγματικότητα κάποια στάδια στο εσωτερικό του θα συνεχίζουν την απαρίθμηση για κάποιο χρόνο)
Έτσι μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα στα 52 λεπτά και στις 14 ώρες.
Όμως το ολοκηρωμένο έχει άλλη μία δυνατότητα...
Ο απαριθμητής αυτός που είπαμε μπορεί είτε να τροφοδοτηθεί με παλμούς απ ευθέιας από τον ταλαντωτή είτε πριν οι παλμοί φτάσουν στον απαριθμητή να περάσουν από εναν απαριθμητή-διαιρέτη 8 βαθμίδων ο οποίος φυσικά θα διαιρέσει τη συχνότητα του ταλαντωτή δια 256.

Τώρα γιατί δώθηκε η επιλογή αυτή....της αλλαγής του χρόνου....Απλά είναι ένας απλός τρόπος για να ρυθμιστεί σωστά (χονδρικα) η συχνότητα του ταλαντωτή. Αν δεν δοθεί η επιλογή να αλλάζει το λογικό στο πιν11 θα έπρεπε να ρυθμίζεις το τρίμερ και να περιμένεις πολύ ώρα για να δείς αν έχεις επιλέξει την σωστή συχνότητα ώστε η μέτρηση να τελειώνει στα 52 λεπτά (ή 14 ώρες) που φορτίζει η μπαταρία.
πρόσεξε λοιπόν κάτι....
52 λεπτα *60 δευτερόλεπτα/256=12,1875 δευτερόλεπτα...
Δηλαδή σε κανονική λειτουργία χρησιμοποιείται ο διαρέτης δια 256 ενώ την ώρα της ρύθμισης τον βγάζεις OFF για να απαριθμήσει πιο γρήγορα και να τελειώνεις...
Εναλακτικά θα έπρεπε κάποιος να διαθετει συχνόμετρο και να μετρήσει απ ευθέιας την συχνότητα του ταλαντωτή.... (ακριβή επιλογή για τους περισσότερες αγοραστές του ΚΙΤ)....αλλά σίγουρα έτσι θα γινόταν αν η συναρμολόγηση γινόταν σε βιομηχανία.

alani_gr
15-06-07, 00:28
ένα έχω να πω...ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ!!
Αν κ δεν χρειάζεται να αναλύσω τον τρόπο λειτουργίας του ολοκληρωμένου......τώρα μου έδωσες έναν λόγο να το κάνω!!
Επειδή θέλω να το χωρίσω σε υποκυκλώματα έτσι ώστε να γίνει καλύτερα η ανάλυση του κυκλώματος μπορείτε να μου πείτε πως θα ήταν καλύτερα να το χωρίσω?
λέω να το χωρίσω στα παρακάτω :
1)Η πηγή σταθερού κυκλώματος(οι αντιστάσεις R1-R13, το τρανζίστορ BD676, η zener κ η VR1)
2)Το ολοκληρωμένο 4536
3)Το ολοκληρωμένο LM324(A1) μαζί με τις αντιστάσεις(R17-R24) το τρανζίστορ BD327 κ R38(με το οποίο πραγματοποιείται η εκφόρτισητης μπαταρίας)
Μου λείπουν τα Α2-4( να τα βάλω μαζί με το Α1? ) κ μερικά πράγματα (πχ το trimmer) τα οποία δεν ξερω σε ποια υποκυκλώματα να τα βάλω ακόμα
Ποιο άλλο υποκύκλωμα να προσθέσω ή να διορθώσω από τα παραπάνω για να γίνει σωστά η δουλειά?

alani_gr
28-09-07, 21:46
μπορει καποιος να μου πει τι συγκρίνουν τα Α2 κ Α3?