PDA

Επιστροφή στο Forum : Εύρεση κυκλώματος για γκαραζόπορτες



Vegeta
26-05-07, 13:56
Γεια παιδιά, θα ήθελα μια βοήθεια αν ήταν εύκολο. Ένας φίλος θέλει να βάλει σπίτι του αυτόν τον μηχανισμό που ανοιγοκλείνει την γκαραζόπορτα (δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται) με τηλεχειρισμό βέβαια. Ο φίλος είναι ηλεκτρολόγος και λογικά θα μπορέσει να το εγκαταστήσει μόνος του. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να βρει κάποιο κύκλωμα. Μου ζήτησε και έμενα να τον βοηθήσω στο ψάξιμο άλλα μέχρι στιγμής τζίφος. Μήπως κανείς έχει υπόψη του κανένα τέτοιο κύκλωμα ή μήπως ξέρει κανένας που μπορούμε να ψάξουμε για να βρούμε κάτι τέτοιο; Παιδιά κάθε ιδέα καλοδεχούμενη, ευχαριστώ …

th_shak
26-05-07, 14:09
Με περίπου 50 ευρώ παίρνεις ένα έτοιμο κύκλωμα μαζί με πομπό-μπρελόκ και έχει και σχέδιο για την τοποθέτηση. Θα το βρεις σε οποιαδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών. Αν είσαι από Θεσσαλονίκη πετάξου μέχρι τη Δωδεκανήσου και θα βρεις σίγουρα.

Vegeta
26-05-07, 14:25
Αν δεν βρούμε τίποτα να το φτιάξουμε εμείς σίγουρα θα πάμε σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών να πάρουμε ένα έτοιμο και να το τοποθετήσουμε. Το θέμα είναι αν παίζει να βρούμε κάποιο κύκλωμα από το internet να το φτιάξουμε ή εάν έχετε εσείς κάτι υπόψη σας μπας και το παλέψουμε λιγάκι μόνοι μας πριν πάμε και πάρουμε το έτοιμο πράγμα.

brainman
26-05-07, 16:16
επειδη δεν καταλαβα,τι ακριβως θες?
κυκλωμα μονο για τον τηλεχειρησμο?

Vegeta
26-05-07, 16:29
Ένα μοτεράκι δεν είναι το οποίο ανοιγοκλείνει την πόρτα όταν του δώσεις σήμα από το τηλεκοντρόλ; Άρα θα πρέπει να έχει ένα κύκλωμα για τον τηλεχειρισμό, όπως λες, το οποίο όταν πατάς το τηλεκοντρόλ να γυρίζει το μοτέρ μέχρι να κλείσει (ή να ανοίξει) η πόρτα.

jakektm
26-05-07, 16:39
Μια σχετικα απλη λυση , αλλα οχι δοκιμασμενη (!!) ειναι να παρεις μηχανισμο που βαζουν σε τεντες, με τηλεχειρισμο.

Οση ωρα το πατας τοση ωρα ανοιγει/κλεινει, καθοριζεις και στοπ. Αυτο βολευει αν ειναι ρολο η γκαραζοπορτα..Αλλιως θες μετατροπες για την κινηση..
Αν θες να πατας μια φορα το μπουτον (οπως γινεται σε ολα τα συστηματα) θα χρειαστεις και κυκλωμα που να σταματαει την κινηση του μοτερ, ωστε ουτε ανοιχτη να μενει η πορτα, ουτε και να βαραει στο κρασπεδο.. ομοιως και οταν ανοιγει.. Για τι ειδους πορτα ειναι? ρολο? η τατραγωνη (προς τα πανω ανοιγομενη?)

Vegeta
26-05-07, 18:17
Η πόρτα είναι συρόμενη, δεν είναι ρολό, είναι για εξωτερικό πάρκινκ σαν αυτές που έχουν στις πιλοτές των πολυκατοικιών.

brainman
26-05-07, 18:20
κατι τετοιο λογικα θα γινει με modules στα rf .δηλαδη γυρω στα 30€.ενα ετοιμο κανει περιπου 50€ και ειναι πιο αξιοπιστο.σιγουρα αξιζει να το φτιαξεις μονος σου?

jakektm
26-05-07, 18:21
τοτε αν δεις οτι σε βολευουν οι τιμες των ασυρματων μοτερ απο τεντες ( απο ισχυ νομιζω καλα ειναι) , μπορεις να βαλεις στην πορτα οδοντωτη ραγα, κατα μηκος της, και στο μοτερ, οδοντοτο αξονα

Vegeta
26-05-07, 18:51
κατι τετοιο λογικα θα γινει με modules στα rf .δηλαδη γυρω στα 30€.ενα ετοιμο κανει περιπου 50€ και ειναι πιο αξιοπιστο.σιγουρα αξιζει να το φτιαξεις μονος σου?

Δεν είναι ούτε για να γλιτώσω τα χρήματα, ούτε από τσιγκουνιά, ούτε για τίποτα τέτοιο. Απλά επειδή μου φαίνεται λιγάκι χαζό να κάθομαι να κάνω διάφορα κυκλώματα τα οποία δεν έχουν για μένα κάποια χρηστική αξία π.χ. ένα φωτορυθμικό, ένα φωτοδιακόπτη, ένα χρονοδιακόπτη, κάποιο θερμοστάτη κ.τ.λ. τα οποία θα τα φτιάξω, θα χαρώ εκείνη τι στιγμή που θα δω ότι δουλεύει το κύκλωμα και μετά θα το αφήσω στην άκρη. Προτιμώ να προσπαθήσω να φτιάξω κάτι που θα μου είναι πραγματικά χρήσιμο. Στο κάτω-κάτω αν δεν μπορώ να κάνω τίποτα θα πάω να πάρω ένα έτοιμο.


τοτε αν δεις οτι σε βολευουν οι τιμες των ασυρματων μοτερ απο τεντες ( απο ισχυ νομιζω καλα ειναι) , μπορεις να βαλεις στην πορτα οδοντωτη ραγα, κατα μηκος της, και στο μοτερ, οδοντοτο αξονα

Αυτό που λες για οδοντωτό άξονα και την οδοντωτή ράγα χρειάζεται σίγουρα. Το θέμα είναι να βρω ένα κύκλωμα με τηλεχειρισμό το οποίο να το πατάω μια φορά και να γυρίζει το μοτέρ μέχρι να κλείσει η πόρτα. Ξέρω ότι πρέπει να πάω να μετρήσω πόσο ανοίγει η πόρτα και να ρυθμίσω το μοτέρ να γυρίζει μέχρι η πόρτα ίσα-ίσα να καλύψει όλη την απόσταση και μετά να σταματάει, να μην προσπαθεί να συνεχίσει να κλείσει την πόρτα όταν είναι ήδη κλειστή. Το ίδιο και όταν ανοίγει.

_ab
26-05-07, 19:11
http://www.serasidis.gr/circuits/RF_remote_control/RF_remote_control.htm

Σαν τηλεχιρισμο βαλε τον πιο πανω....Πρεπει να φτιαξεις και ενα flip flop κυκλωμα που οταν η πορτα θα φτανει στο τελος να δινει εντολη μεσω ενος μπουτον να αλλαζει φορα το μοτερ(εαν ειναι DC)για να κλεινει και ενος χρονοδιακοπτη που θα ρυθμιζει την ωρα που θα μενει ανοιχτη μεχρι να μπει το αμαξι και για το οσο η πορτα ειναι να ανοιγοκλεινει.....
Βαλε ομως και ενα ρελε ισχυος γιατι το μοτερακι θα τραβαει αρκετο ρευμα....

th_shak
26-05-07, 19:13
ΟΚ. Αν θες να φτιάξεις κάτι δικό σου και έχεις προγραμματιστη για AVR τότε πηγενε εδώ: http://cappels.org/dproj/LCRFLINK/LCRFLINK.htm
Με μία μικρή μετατροπή στο κύκλωμα και στο πρόγραμμα του δέκτη θα κάνεις αυτό που θές. Πρέπει να βρείς και το κατάλληλο μοτέρ.

_ab
26-05-07, 19:20
ΟΚ. Αν θες να φτιάξεις κάτι δικό σου και έχεις προγραμματιστη για AVR τότε πηγενε εδώ: http://cappels.org/dproj/LCRFLINK/LCRFLINK.htm
Με μία μικρή μετατροπή στο κύκλωμα και στο πρόγραμμα του δέκτη θα κάνεις αυτό που θές. Πρέπει να βρείς και το κατάλληλο μοτέρ.

Φιλε μου το εχεις κατασκευασει????Λεω να το δοκιμασω.....Με εντυπωσιασε πολυ το μεγεθος του..Απο εμβελεια πως παει????(εαν το εχεις δοκιμασει βεβαια)

th_shak
26-05-07, 20:02
Έχει εμβέλεια 2 μέτρα περίπου. Με έναν ενισχυτή στον πομπό και μεγαλύτερη τάση λογικά θα μπορούσε να φτάσει και στα 10 μέτρα. Δεν το έχω κατασκευάσει.

Vegeta
26-05-07, 20:23
Λοιπόν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα αρχίσω με την πρώτη ιδέα του ab γιατί από flip-flop κάτι μπορεί να γίνει αλλά από προγραμματιστή για AVR ούτε έχω, ούτε ξέρω πως γίνετε. Έχω ακούσει όμως ότι υπάρχουν μέρη τα οποία πας και στο φτιάχνουνε εκεί. Ο χρονοδιακόπτης νομίζω ότι δεν χρειάζεται γιατί καλύτερα θα είναι να το πατάς μια φορά, να ανοίγει και μετά να το ξαναπατάς για να κλείσει. Αν το κάνω με χρονοδιακόπτη (εάν κατάλαβα καλά αυτό που θες να πεις) είναι να το πατάω μια φορά να ανοίγει, να μένει ανοιχτό για π.χ. 30 δευτερόλεπτα μέχρι να βάλω το αυτοκίνητο μέσα και μετά να κλείνει μόνο του.

Την ιδέα με τον προγραμματιστή για AVR θα την προσπαθήσω εάν δεν πετύχει η πρώτη (δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη αλλά η πρώτη μου φαίνεται πιο εύκολη με βάση τις γνώσεις μου ως τώρα). Ξέρεις μήπως τι είδους μέρη είναι αυτά που μπορώ να πάω να και να μου κάνουν αυτόν τον προγραμματισμό;

th_shak
26-05-07, 21:23
Flip-flop????? Και πως θα δίνεις εντολή απο μακριά? Πως θα γίνει ο τηλεχειρισμός? Για να χρησιμοποιήσεις Rf module θα χρειαστείς σίγουρα μικροελεγκτή για να το οδηγήσεις. Την καθυστέρηση στο μοτέρ πως θα την κάνεις με κύκλωμα RC?????????????????????

_ab
26-05-07, 21:29
Φιλε μου η κατασκευη που σου εδωσα εχει και αυτη μικροελενκτη......Βεβαια ο βασιλης στην σελιδα του περιγραφει πως μπορεις να κατασκευασεις και να προγραμματισεις εναν μικροελενκτη.....Αλλιως πηγαινε εδω.........

http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=23&theid=23&open1=1&open2=6&open3=&thepid=68

http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=23&theid=23&open1=1&open2=6&open3=&thepid=69

Vegeta
26-05-07, 21:39
th_shak, _ab εχετε δικιο, ψιλομπερδευτηκα. η αληθεια ειναι οτι δεν προλαβα να διαβασω τις σελιδες που μου στειλατε (και σας ευχαριστω) αλλα εριξα μια γρήγορη ματια απλα να δω αν εχει αυτο που θελω. σας ευχαριστω πολυ, δωστε μου μονο λιγο χρονο να δω τι λενε και εαν εχω αποριες θα επανελεθω. ελπιζω να ειστε εκει. :)

chip
27-05-07, 00:23
Ε αμαν ...δεν ειναι απαραίτητοι και παντου οι μικροελεγκτές....δε λέω οι κατακσευές γίνονται πιο έξυπνες (πχ δυνατότητα rolling-code) και πιο φθηνές όμως δε σημαίνει οτι για να κάνει ένα τηλεχειρισμό για γκαραζόπορτα θέλει και μικροελεγκτή.... Αλήθεια πόσοι τηλεχειρισμοί γκαραζόπορτας έιχαν μικροελεγκτή πριν 10-15 χρόνια.
Εδώ καλά-καλά εκτοξευθηκαν διαστημόπλοια και δορυφόροι με ελάχιστο έλεγχο ή καθόλου έλεγχο από ενσωματομένο επεξεργαστή...
Οι φθηνοί τηλεχειρισμοί των 50 ευρώ κατα πάσα πιθανότητα έχουν κυκλώματα RF ανάλογα με αυτό της SMART-KIT και γι αυτό συχνά αποσυντονίζονται...άρα ένας με module στα 433 (με ταλάντωση με SAW-οχι με αυτοταλάντωση) είναι πολύ ανώτερος.
Όσο για κύκλωμα ελέγχου σίγουρα μπορεί να κατασκευαστεί κάτι με λίγα CD4000 ολοκηρωμένα (κάποιο Flip flop) και ίσως και κάποιον τελεστικό, ενώ για κωδικοποίηση αποκοδικοποίηση στον πομπό και το δέκτη μπορεί να βαλει το κλασικο ΜΜ53200 (η το αντίγραφό του UΜ3750) ή LM555 στον πομπό και LM567 στο δέκτη ή MC145026 στον πομπό και ΜC145027 στο δέκτη.

Vegeta
27-05-07, 00:34
chip αν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου σε παρακαλώ κάνε μου ένα σχέδιο γιατί όπως τα λες σε χάνω λιγάκι.

th_shak
27-05-07, 11:15
Τα διαστημόπλοια είχαν μικροεπεξεργαστή, απλά εμείς δεν γνωρίζαμε ότι υπάρχουν (μυστικά του στρατού και της NASA). Τέλος πάντων, αν κάνεις κάτι χωρίς μικροελεγκτή θα ήθελα πολύ να το δω.

brainman
27-05-07, 13:27
οκ vegeta καταλαβα τι εννοεις :wink:
http://www.rentron.com/rf_remote_control.htm
δεν νομιζω να υπαρχει τιποτα πιο ευκολο.το θεμα ειναι ο φιλος σου τι εχει μεσα στο γκαραζ γιατι ευκολα θα παραβιαζεται πιστευω... :-k
αν δεν σου αρεσει καπου εχω καταχωνιασει κ αλλα,νομιζω εχω κ με modules με υπερυχους,αν θες πες μην τα ψαχνω τζαμπα :lol:

Vegeta
27-05-07, 14:24
Ωραίος brainman, άσε μην δώσεις και άλλα και δεν ξερώ που να πρωτοκοιτάξω. Άσε να επικεντρωθώ σε ένα.

brainman
01-06-07, 00:11
τελικα τι εκανες?το προχωρισες?

Vegeta
01-06-07, 00:29
Να πω την αλήθεια το διάβασα αλλά δεν το έχω προχωρήσει. Ένα παιδί από την σχολή μου που είδε το θέμα μου και μου είπε ότι μου έχει κάτι το πολύ εύκολο. Δεν το έχει δει ακόμα, αλλά το περιμένω από μέρα σε μέρα. Τώρα δεν ξέρω πόσο απλό μπορεί να είναι αυτό που λέει αλλά επειδή είμαστε συμφοιτητές και έχουμε πάνω κάτω τις ίδιες γνώσεις θα πρέπει να είναι απλό και για μένα. Όταν μου το φέρει θα τον ρωτήσω εάν μπορώ να το δημοσιεύσω και αν πει ναι θα σας το δείξω ή μπορεί να το δημοσιεύσει και ο ίδιος απευθείας.

brainman
01-06-07, 16:14
οκ τοτε θα αναμενουμε εναγωνιος :lol: :lol: :lol:
:wink:

Tintin
01-06-07, 17:53
Λοιπόν Vegeta το κύκλωμα που σου έλεγα.. δεν ξέρω αν λειτουργεί.. : http://www.electronics-lab.com/projects/science/011/index.html