PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτής - διαμορφωτής 5.000 βατ



itta-vitta
01-06-07, 22:25
Για τους φίλους που ασχολούνται με τα αρ-εφ κιλοβάτ.
Ενισχυτής - διαμορφωτής 5000 βατ (να κλ@σουνε πατάτες οι μπ@τσοι και τα μ@τ), όπως λέει ο μέγας και γνωστός αναρχοροκάς Τζιμάκος.
Το σχέδιο είναι από τον "ερασιτέχνη" του ΠΟΠ. Διαβάστε το κείμενο. Γράφει ενδιαφέροντα πράγματα.

badsak
01-06-07, 23:12
Ωραια πραγματα ΤΟΡΠΙΛΑΚΑΤΟΣ :shock: :shock: :shock:
itta-vitta αυτος ο τελικος πρεπει να ειναι και καλο φωτορυθμικο.
Γιατι σιγουρα οταν θα παιζει το δικτυο τις ΔΕΗ θα κανει πολλα σκαμπανευασματα
και σιγουρα ο φωτισμος του δωματιου θα αναβοσβηνει ρυθμικα............... :wink:
Υπαρχει το κυκλωμα του? :?: :?:

itta-vitta
01-06-07, 23:24
Ωραια πραγματα ΤΟΡΠΙΛΑΚΑΤΟΣ :shock: :shock: :shock:
itta-vitta αυτος ο τελικος πρεπει να ειναι και καλο φωτορυθμικο.
Γιατι σιγουρα οταν θα παιζει το δικτυο τις ΔΕΗ θα κανει πολλα σκαμπανευασματα
και σιγουρα ο φωτισμος του δωματιου θα αναβοσβηνει ρυθμικα............... :wink:
Υπαρχει το κυκλωμα του? :?: :?:

Άνοιξε το παρακάτω αρχείο.

Giannis511
02-06-07, 10:15
Aντε παιδια, και όποιος τον φτιάξει και τον λειτουργεί θα του στήσουμε και άγαλμα έξω απο τα γραφεία της ΔΕΗ! :D :D :D :D :D :D :D :D
Ένα πραγματικό θηρίο, ιστορικό σχέδιο, πολύ ενδιαφέρον ως προς την αρχιτεκτονική του! Βέβαια ας αφήσουμε λίγο να μιλήσουν τα νούμερα. Έτσι καταλήγουμε με τρεις πρόχειρους υπολογισμούς, ότι αυτός ο ενισχυτής για την λειτουργεία του απαιτεί:

1. 2* 5 V * 45A = 450 W για τα νήματα....

2. 3000 V * 2,6 A = 7800 W για τις ανόδους....

3. 400 V * 0,5 Α = 200 W για τα screen grids....

Η σούμα των οποίων ανέρχεται στα 8450 ποταπά Wattάκια.....
ΚΑΛΟ, Ε?

GEWKWN
02-06-07, 10:45
δηλαδη χωρις απωλειες
38 αμπερ στα 220 βολτ
καλο!!!!!!!!!!!!!!

tzitzikas
02-06-07, 11:01
βαλε και εκτος απο το ρευμα που θα πληρωνεις στη ΔΕΗ περιπου 255 δραχμες/ ωρα αν υποθεσουμε οτι η κιλοβατωρα παει 30 δρχ αν βαλεις και απο 250 ευρω εκαστο η 4-400 (1500 ευρω) και τελος προσθεσεις την τιμη του διαμορφωτη (δε θελω να φανταστα ποσο θα κοστιζει) , εχεις μπει φυλακη.

badsak
02-06-07, 15:09
Υπαρχουν και ατομα που εχουν και δουλευουν παρομοιους η και μεγαλυτερους τελικους. :wink: :wink:
Κατα Λαρισα και Ξανθη μερια.

Giannis511
02-06-07, 16:11
Είχα ακούσει για κάποιο σταθμό που εξέπεμπε από την Κομοτηνή, το ράδιο ανατόλια ή ανατολία κάπως έτσι, γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτόν τον σταθμό, τον είχα ακούσει αργά τη νύχτα πριν πολύ καιρό?........

badsak
02-06-07, 20:52
Ο ανατολια ειναι απο Κιλκις
Ο νασιοναλ ειναι απο Κομοτηνη.
Καπου καπου εκπεμπουν και μεταδιδουν μουσικη. :D :D

tzitzikas
02-06-07, 21:16
καλα αυτος ο ΝΑΣΙΟΝΑΛ απο Κομοτηνη τι σημα εβγαζε. τον ειχα ακουσει Καλαματα σε φορητο Panasonic και σκοτωνε. απο οτι ειχα ακουσει σε συνομιλιες του εβγενε απο εργοστασιο που εχει με ψωμι και γυρω απο το εργοστασιο ειχε σκαψει και ειχε βαλει μεσα στη γη μεταλλικα πλεγματα. επισης κατι ειχε αναφερει για 13 kv μετασχηματιστη.

pet
02-06-07, 21:19
σοβαρά μιλάτε για τόσο μεγάλες αποστάσεις;

tzitzikas
02-06-07, 21:37
απολυτως. εδω με ενα μπρικι με τεσσερες 807 εχω ακουσει ατομο απο Θεσσαλονικη στην Αθηνα.

807
02-06-07, 23:31
καλλυτερα ας μην λεμε και τοσο αναλυτικες πληροφοριες για καποιους σταθμους,ειναι προς οφελος τους...

Giannis511
03-06-07, 09:06
Ο ανατολια ειναι απο Κιλκις
Ο νασιοναλ ειναι απο Κομοτηνη.
Καπου καπου εκπεμπουν και μεταδιδουν μουσικη. :D :D

Δίκιο έχεις φίλε, αναφερόμουν στον νασιοναλ...

Εν πάση περιπτώσει, είχε πολύ δυνατό σήμα, τον έχω ακούσει εδώ από Αθήνα.Σε αντίθεση με Αθηναίικους σταθμούς οι οποίοι αν και εκπέμπουν από απόσταση κάποιων χιλιομέτρων έχουν χαμηλές και γενικά προβληματικές διαμορφώσεις (πολλά "σκασίματα" κλπ..)

-->Φυσικά όμως να μην ξεχνάμε το ότι μέσα στην πόλη της Αθήνας, υπάρχουν πολλοί παράγοντες που δυσχεραίνουν την καάσταση, όπως υψηλά επίπεδα βιομηχανικού θορύβου, ένα σωρό kilowatt από τα βουνά κλπ κλπ κλπ.......... :wink: :wink:

phoenix_2007
03-06-07, 20:51
Και βέβαια να μην ξεχνάμε και το πως εκπέμπουν οι μάγκες από την επαρχία. Ξεκινάνε με ένα σύρμα, το οποίο ξεχνάνε κυριολεκτικά που σταματάει. Έχουν τις καλύτερες κεραίες. Έτσι, μάλιστα. Το θέμα είναι όταν είσαι στην Αθήνα που αναγκαστικά έχεις περιορισμένο χώρο, τι κάνεις. Όπως λέει και η λα'ι'κή ρήση: "εδώ σε θέλω κάβουρα, να περπατάς στα κάρβουνα"...

phoenix_2007
03-06-07, 21:01
σοβαρά μιλάτε για τόσο μεγάλες αποστάσεις;
Μη σου φαίνεται περίεργο. Αυτή είναι η μαγεία των μεσαίων και ειδικά των "βραχεωμένων μεσαίων". Φυσικά πρέπει να έχεις και την κατάλληλη κεραία και να εκμεταλλευτείς και τις καλές συνθήκες διάδοσης. Εδώ εγώ, με ένα μηχανάκι με δύο 807 και σε χαμηλή τάση (χοντρικά έβαζε περί τα 75βατ) ακούστηκα από Αττική στις Σέρρες.

savnik
03-06-07, 21:15
Ακομα βγαίνει ο ΝΑΣΙΟΝΑΛ;
Πριν 25 χρόνια οταν εβγαινα απο πατρα με μια 4-400 τον θυμάμε
Επίσης θυμάμαι και τον αμερικάνο με μια 4-1000.
Τοτε το 1 kwatt ηταν μεγαλη υποθεση.

kostas30
03-06-07, 23:39
Και βέβαια να μην ξεχνάμε και το πως εκπέμπουν οι μάγκες από την επαρχία. Ξεκινάνε με ένα σύρμα, το οποίο ξεχνάνε κυριολεκτικά που σταματάει. Έχουν τις καλύτερες κεραίες. Έτσι, μάλιστα. Το θέμα είναι όταν είσαι στην Αθήνα που αναγκαστικά έχεις περιορισμένο χώρο, τι κάνεις. Όπως λέει και η λα'ι'κή ρήση: "εδώ σε θέλω κάβουρα, να περπατάς στα κάρβουνα"...


γιατι κανεις δε ακουγεται ημερα???? :?: :?: :?: αυτη ειναι μαγκια ασε στην ακρη τις ιονοσφαιρικες εκπομπες. σηκωσε μια καθετη 90 μετρα και με 500 βαττακια θα ακουγεσαι σε ολη την ελλαδα μερα-μεσημερι

phoenix_2007
04-06-07, 08:13
Μόνο ο Μίμης, o Playboy (945kHz), ακούγεται Κύπρο και Ιταλία (Πρίντεζι) μέρα. Την κεραία του, φαντάζομαι, την έχεις δει Κώστα και με τις 30 813 σηκώνει περί τα 6kW! (Tις δουλεύει χαμηλά, έχει δυνατότητα να σηκώσει μέχρι 9kW).
Τώρα, βέβαια, αν σηκώσεις κανένα μετεορολογικό μπαλόνι και φτάσεις 90μ ύψος μετά συζητάμε άλλα πράγματα.

phoenix_2007
04-06-07, 08:21
Ακομα βγαίνει ο ΝΑΣΙΟΝΑΛ;
Πριν 25 χρόνια οταν εβγαινα απο πατρα με μια 4-400 τον θυμάμε
Επίσης θυμάμαι και τον αμερικάνο με μια 4-1000.
Τοτε το 1 kwatt ηταν μεγαλη υποθεση.
Βεβαίως :!: Μάλιστα κάνει και πρόγραμμα στο 1645-1650, όπου τραγουδάει και ο ίδιος :D :D :!: :!: H πλάκα είναι ότι δεν λέει ότι "κάνω πρόγραμμα" αλλά "γίνονται δοκιμές διαμορφώσεως". :twisted: :twisted: Ο ίδιος δηλώνει και την περιοχή του (Κομοτηνή). Απ'ό,τι λέει βγαίνει με λίνεαρ με τέσσερεις ρωσσίδες (GU43), έχει απλωμένο σύρμα σε ύψος 25μ. "Σκοτώνει" στην Αθήνα. Μιλάμε, μου φέρνει 75μονάδες/100 με 92μονάδες το κρατικό (729kHz) και μιλάμε σταθερή εκπομπή χωρίς διαλείψεις. Σε πομποδέκτη?? Καλά άσε :!: 9plus30dB :lol: :lol: :lol: Και για να είμαστε πιο ακριβείς: Όχι "Νασιοναλ" αλλά "Νασιονάλε" :D :D :D

Όσο για τον Αμερικάνο...Αν είναι αυτός από την Πτολεμα'ί'δα... Άσε καλύτερα. Καταλάβαμε "τι μέρος του λόγου" είναι από αυτά που έγραφε εδώ πέρα...

savnik
04-06-07, 08:36
[quote=savnik]Όσο για τον Αμερικάνο...Αν είναι αυτός από την Πτολεμα'ί'δα... Άσε καλύτερα. Καταλάβαμε "τι μέρος του λόγου" είναι από αυτά που έγραφε εδώ πέρα...
Οχι , απο κορινθο.

radio drapetis
04-06-07, 08:47
oxi amerikanos mexikanos apo korintho 2x4-1000a

savnik
04-06-07, 09:25
oxi amerikanos mexikanos apo korintho 2x4-1000a
Σωστά.Πέρασαν και τόσα χρόνια.

kostas2005
07-06-07, 17:46
Αυτό ρε παιδιά θέλει τριφασικό ρεύμα από τη ΔΕΗ ......εργαλείο όμως ,ε?

tzitzikas
07-06-07, 20:42
Και βέβαια να μην ξεχνάμε και το πως εκπέμπουν οι μάγκες από την επαρχία. Ξεκινάνε με ένα σύρμα, το οποίο ξεχνάνε κυριολεκτικά που σταματάει. Έχουν τις καλύτερες κεραίες. Έτσι, μάλιστα. Το θέμα είναι όταν είσαι στην Αθήνα που αναγκαστικά έχεις περιορισμένο χώρο, τι κάνεις. Όπως λέει και η λα'ι'κή ρήση: "εδώ σε θέλω κάβουρα, να περπατάς στα κάρβουνα"...

και Θεσσαλονικη evbellis γιατι οχι? :lol: :D αυτη τη στιγμη εχω στημενη κεραια τυπου Γ μηκους 60 μετρων κεντρο Θεσσαλονικη σε υψος 25 μετρα. :lol:

savnik την 4-400 την δουλεψα και δε μου αρεσε. καψαμε μερικες για χαζους λογου. τη μια απο ασυντονιστο μηχανακι, την αλλη την αποτελειωσαμε ηταν φουλ μεταχειρησμενη και η τριτη μαυρισε οταν εμεινε ο πομπος με πεσμενη κεραια ανοικτος για 1 μερα. μετα με κουρασε εβαλα στη θεση της μια 813 με συντονιστικο στην εξοδο, την δουλευω χαμηλα στα 1400 βολτακια και δε καταλαβαινει τιποτα.

Τρελός Επιστήμονας
16-07-07, 10:26
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι εμείς εξακολουθούμε να κάνουμε π@ρ@νομ@ αυτό που μπορούμε να κάνουμε νόμιμα! Έλληνες γαρ! Μάλιστα, με αυτές τις ισχείς ανεβάζουμε τη μέση στάθμη θορύβου της ραδιοζώνης στην οποία εκπέμπουμε (ιδίως όταν το linear είναι κακορυθμισμένο και με τα splatters παρεμβάλλει τις διπλανές συχνότητες) και δεν μπορούμε να ακούσουμε έναν αδύνατο σταθμό. Εγώ, πάντως, με πομπό 1,5W ιδιοκατασκευής ακούστηκα στην Ιαπωνία στους 14 MHz (ραδιοερασιτέχνης γαρ) και με 100W σε όλο τον κόσμο καθημερινά! (1,8...28MHz, ανάλογα με τη διάδοση). Θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει γιατί να κάνουμε τόσο αλόγιστη χρήση ισχύος; Μήπως για να αυξηθεί ο κύκλος εργασιών των καρκινολόγων;

Και τώρα κάτι για να γελάσουμε... Όταν προπονούμουν στο παραπάνω ευγενές άθλημα όπως όλοι οι Έλληνες τη δεκαετία του '80 (με 60 W - 1Χ 6146 και πριν δώσω εξετάσεις για την ραδιοερασιτεχνική άδεια) είχα ακούσει το Μάκη Μεξικάνο από την Κόρινθο μέρα μεσημέρι στην Αθήνα "καμπάνα" με τις 4-1000 (αν είναι το ίδιο πρόσωπο. βέβαια). Είχα τότε μιλήσει με κάποιον Α13 από το Ναύπλιο (έτσι έλεγε) και μου είπε ότι είχε μια 4-1000 και την τροφοδοτούσε από την παροχή του θερμοσίφωνα! Κάποιος άλλος από τον πίνακα αγροτικής γεώτρησης! Και το πιο τρελό: Κάποιος Κρόνος από την Κόρινθο (Ορθόδοξος Ιερέας) προσπαθούσε να φτιάξει σταθμό παραλληλίζοντας μια 813 και μια 250ΤΗ αλλά απορούσε γιατί το μηχάνημα δεν δούλευε σωστά! Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος γιατί από τότε έχουν περάσει κάπου 25 χρόνια.
:roll:

phoenix_2007
16-07-07, 11:57
Να σου πω τη γνώμη μου αγαπητέ μου. Στα βραχέα με 100W και με καλές συνθήκες διάδοσης είναι αλήθεια ότι ακούγεσαι πάρα πολύ μακριά. Αλλά και στα μεσαία με πομπό ακόμα και 300W και καλή κεραία μπορείς να ακουστείς σε μεγάλες αποστάσεις. Δεν είναι τυχαίο το τρίπτυχο: Περιοχή-Κεραία-Μηχάνημα (που λένε οι γνώστες). Θέλοντας να υποδηλώσει ότι τελικά το μηχάνημα από άποψη ισχύος έρχεται τελευταίο. Μετά είναι και το άλλο. Πόσα από αυτά τα βαττ που βγάζουν τα μεγάλα μηχανήματα εκπέμπονται και πόσα πάνε στο... "γαμό του καραγκιόζη" και τα "τρώνε" οι ίδιοι οι χειριστές? Υπάρχουν ανθρωποι στην επαρχία που παίρνουν ρεύμα για τροφοδοσία από το τριφασικό των γεωτρήσεων με ειδικούς τριφασικούς μ/σ. Εμένα αυτά μου φαίνονται υπερβολές και συνήθως γίνονται από λεφτάδες (τσιφλικάδες) της επαρχίας που παραγγέλνουν μηχανήματα σε άλλους που ξέρουν να τα κατασκευάσουν καθότι οι ίδιοι δεν ξέρουν ούτε κολλητήρι να πιάσουν ("αδειούχοι" και μη, "χειριστές μικροφώνου").

itta-vitta
17-07-07, 12:03
Να σου πω τη γνώμη μου αγαπητέ μου. Στα βραχέα με 100W και με καλές συνθήκες διάδοσης είναι αλήθεια ότι ακούγεσαι πάρα πολύ μακριά. Αλλά και στα μεσαία με πομπό ακόμα και 300W και καλή κεραία μπορείς να ακουστείς σε μεγάλες αποστάσεις. Δεν είναι τυχαίο το τρίπτυχο: Περιοχή-Κεραία-Μηχάνημα (που λένε οι γνώστες). Θέλοντας να υποδηλώσει ότι τελικά το μηχάνημα από άποψη ισχύος έρχεται τελευταίο. Μετά είναι και το άλλο. Πόσα από αυτά τα βαττ που βγάζουν τα μεγάλα μηχανήματα εκπέμπονται και πόσα πάνε στο... "γαμό του καραγκιόζη" και τα "τρώνε" οι ίδιοι οι χειριστές? Υπάρχουν ανθρωποι στην επαρχία που παίρνουν ρεύμα για τροφοδοσία από το τριφασικό των γεωτρήσεων με ειδικούς τριφασικούς μ/σ. Εμένα αυτά μου φαίνονται υπερβολές και συνήθως γίνονται από λεφτάδες (τσιφλικάδες) της επαρχίας που παραγγέλνουν μηχανήματα σε άλλους που ξέρουν να τα κατασκευάσουν καθότι οι ίδιοι δεν ξέρουν ούτε κολλητήρι να πιάσουν ("αδειούχοι" και μη, "χειριστές μικροφώνου").

Όπως έχω ξαναπεί, με ένα μηχάνημα 100 βατ, στους 1600-1700 μπορείς να ακούγεσαι σ' όλη την Ελλάδα, αν βεβαια ξέρει κανείς να κατασκευάζει μηχανήματα. Οπωσδήποτε με κεραία, τουλάχιστον ένα ελ με 45 μέτρα και περιοχή όχι μέσα σε καμμιά χαράδρα. Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιους που έχουν μεγάλα μηχανήματα, τα οποία βεβαίως βγαίνουν πολύ καλά, και δεν το λέω επειδή "οσα δεν φτάνει η αλεπου ..." , τουλάχιστον στα ραδιοπειραματιστικά μου χρόνια (1973- ...), μεγάλα μηχανήματα προσπαθούσαν να κατασκευάσουν αυτοί που δεν μπορούσαν να ακουστούν με μικρότερα μηχανήματα.
Θυμάμαι όταν είχα κατασκευάσει μηχάνημα με 519 στην έξοδο, η οποία μου τραβούσε στο συντονισμό 380 mA στα 700 βολτ και το μηχάνημα έβγαινε "του σκοτωμού", κανείς δεν πίστευε ότι βγαίνω με τέτοιο μηχάνημα. "Έτρωγαν τάπα" κάποιες 813, όταν έβγαινα για μπρέϊκ στο κύκλωμα. Και όταν είδαν κάποιοι πόσο ρεύμα τραβάει η λυχνία, πάλι δεν πίστευαν. Αφού είπαν ότι το mA είναι χαλασμένο.

807
17-07-07, 12:40
μια παρα πολυ απλη ερωτηση,αφου η ισχυς λοιπον δεν παιζει κανενα ρολο και ολα ειναι η κεραια , τοτε γιατι ολοι μα ολοι παιζουν απο κιλο και επανω και αυτοι με τους πομποδεκτες των 100βατ χαροπαλευουν?? η ισχυς παιζει τεραστιο ρολο και το καταλαβαινεις αν απο τα 100βατ πας στα 500.

phoenix_2007
17-07-07, 13:03
Ήθελα να ήξερα, πόσα από τα βατ που βγάζουν τα μηχανήματα τα κιλοβατικά της επαρχίας εκπέμπονται και πόσα από αυτά πάνε για "βρούβες" και τα "τρώνε" οι ίδιοι οι χειριστές των μηχανηματων (οι οποίοι σημειωτέον κινδυνεύουν και με καρκίνο και μερικοί τον έχουν πάθει κιόλας)?? Σημασία έχει να μπορείς να ακούγεσαι με μικρή ισχύ και πολύ καλή κεραία (φυσικά να σε βοηθάει και η περιοχή σου). Αν είναι να καταντήσει κανείς κρατική ραδιοφωνία (από τα πολλά kW) και να "βουλώνει" τα πάντα γύρω του όταν ανοίγει, και να καταντήσει να έχει δώσει πολλά-πολλά χιλιάρικα (σε ευρώ), για να λέει ο καθένας στα κοντρόλ ότι "ξέρεις...σ'ακούω καλύτερα από τον άλλο"... τότε άστα καλύτερα. Επίσης, τονίζω ότι πολλοί, από τους κατά τα άλλα "κιλοβάτωρες" της επαρχίας δεν έχουν κατασκευάσει μόνοι τους τα μηχανήματά τους αλλά τους τα'χουν φτιάξει άλλοι και οι "κιλοβάτωρες" απλά σηκώνουν διακόπτες και μιλάνε στο μικροφωνο. Άσε που πολλοί επειδή έχουν μαύρα μεσάνυκτα από θέματα κεραιών βγαίνουν με μεγάλη ισχύ γιατί έχουν το σκεπτικό ότι "ακόμα και με μικρή απόδοση η κεραία, δεν μπορεί με τα κιλοβατ που βγάζω κάποιο ποσοστό ισχύος, σεβαστό, θα εκπεμφθεί τελικά και θα ακουστώ". Και ποιός είπε ότι όσοι παίζουν με πομποδέκτη 100βαττ δεν ακούγονται?? Αν έχουν σωστή κεραία θα ακουστούν και μάλιστα αρκετά καλά. Κανείς δεν είπε ότι η ισχύς δεν παίζει ρόλο. Αυτό που λέμε είναι ότι ιεραρχικά πρώτα έρχεται η περιοχή, μετά η κεραία και τελευταίο το μηχάνημα από άποψη ισχύος. Τώρα, βέβαια, αν κανείς έχει διαφορετική άποψη, δικαίωμά του. Μια φορά, οι παλαιοί και έμπειροι αυτά λένε...

Τρελός Επιστήμονας
17-07-07, 13:23
Συμφωνώ. Μένω σε καταπληκτική περιοχή, αρκετά ψηλά, εκπέμπω στα V-UHF με μια κεραία με 3dB gain και ακούγομαι μέχρι την Κορινθία με ισχύ 5-10 W. Γιατί να την αυξήσω;

807
17-07-07, 14:03
δεν αμφιβαλλω,μονο που η οπτικη επαφη δεν εχει καμια σχεση με το κυμα εδαφους κ.λ.π. Τωρα οσον αφορα την επιστρεφομενη ισχυ και την ισχυ που τρωνε οι χειριστες,μαλλον το μαγαλυτερο προβλημα το εχουν οι βγαινοντες απο αθηνα η οποια αλλην μεγαλη πολη.Στην επαρχια παιζουν σωστες κεραιες με τελοια γη απο κατω και οχι πεζοδρομια και μπετα...με γειωσεις στις γεωτρησεις και οχι στον πινακα του σπιτιου, και με συρματα επανω απο ρεματα η διπλα στην θαλασσα,με λιγα λογια τα μηχ/τα στην αθηνα ασφυκτιουν και περιοριζονται και οχι στην επαρχια...Τωρα κατι αλλο μονο οι φιλοι απο επαρχια παιζουν κιλοβατ??μεγα λαθος!!!οι μεγαλες πολεις παιζουν και αυτες τεραστιες ισχυς.και ομοια και αυτοι σκανε σε πεντε εξι μαστορους χιλιαδες ευρω!!!! εχω δει κεραιες σε σταθμους επαρχιας και ειναι κατα 99 τοις εκατο....ΑΠΑΙΧΤΕΣ!! δεν ειναι παλαβοι λοιπον ολοι αυτοι να παιζουν μεγαλη ισχυ,κατι θα ξερουν .αυτα....

phoenix_2007
17-07-07, 14:51
Καλά το ότι παίζουν με μεγάλη ισχύ και στην Αθήνα δεν το αμφισβητούμε. Είναι γνωστοί οι φίλτατοι. Τώρα βέβαια, αν την ώρα που ανοίγουν "μπουκώνουν" τηλέφωνα, θυροτηλέφωνα, τραγουδάνε μέχρι και τα κουταλοπήρουνα, κολλάνε οι υπολογιστές του διπλανού γείτονα και όλες οι συναφείς παρενέργειες, αυτό είναι άλλο θέμα. Κάποιος φίλος μου, που λειτουργεί 4 GU43, δεν θέλω να πω χαρακτηριστικό, μου είπε: "Μεγάλα μηχανήματα, μεγάλα προβλήματα". Και δεν είχε άδικο. Έχει αλλάξει όλους τους ενισχυτες τηλεοράσεων της γειτονιάς, εχει αγοράσει όλα τα αντιπαρασιτικά για τα τηλέφωνα των γειτόνων, έχει αλλάξει θυροτηλέφωνα κλπ. Τώρα βέβαια, το όλο ζήτημα μπορεί να έχει να κάνει και με τη μεγαλομανία ή την υπερβολή ορισμένων "ελληναράδων". Και από φιλοσοφικής απόψεως όσο να'ναι, είμαστε "ανάδελφος λαός", που όμοιό του δεν έχει. Βλέπουμε πχ ένα αμάξι και θέλουμε να πάρουμε το καλύτερο για να τη... "βγούμε" στο γείτονα κλπ. Κάπως έτσι είναι και με τα μηχανήματα. Ανούσιοι ανταγωνισμοί. Την ξέρουμε τη νοοτροπία, τη μάθαμε καλά.

Τρελός Επιστήμονας
17-07-07, 16:02
Και στα βραχέα παίζει εδώ θαυμάσια το σύστημα με μια κατακόρυφη κεραία 9,5 μέτρων και αυτόματο συντονιστικό στη βάση της. Η γείωση είναι: κάγκελα 50 μέτρων από 2 σπίτια, σωλήνας του νερού, σωλήνας του καλοριφέρ και ράντιαλ γύρω από την ταράτσα. Η κεραία μου είναι στο ίδιο οριζόντιο επίπεδο με το εργαστήριο και απέχει 5-6 μέτρα. Σύμφωνα με υπολογισμούς είμαι στο όριο της επικινδυνότητας για ισχύ 100 βατ και την υψηλότερη συχνότητα (28 ΜΗz). Η QSL κάρτα από τον πιο μακρινό σταθμό είναι από την...Κίνα. Δεν λέω Ιαπωνία γιατί είναι εύκολο DX. Θαυμάζω τα μεγάλα μηχανήματα αλλά απέχω... όχι μόνον για τον κίνδυνο της ισχυρής ακτινοβολίας (με πολλά κιλοβόλτ εκτοξεύονται και ακτίνες Χ) αλλά δεν είναι στο πνεύμα του ερασιτεχνισμού. Ο ανταγωνιστικός ραδιοερασιτέχνης.............δεν ξέρω, κρίνετε μόνοι σας.