PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμόμετρο για μηχανάκι



Sakis83
02-06-07, 16:08
Έχω ενα Typhoon και θέλω να βάλω ένα θερμόμετρο που να μου δείχνει την θερμοκρασία του κινητήρα. Θα προτιμούσα να ήταν ηλεκτρονικό γιατί στο καντραν του Typhoon υπάρχει μια τρύπα στην οποία απο μέσα έχει ένα ηλεκτρονικό ρολόι. Θα ήθελα λοιπόν ή να βάλω στη θέση του ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο ή και να χρησιμοποίησω την υπάρχουσα οθόνη με κάποιο τρόπο.Μπορεί κάποιός να μου δώσει κάποιο κύκλωμα ώστε να μπορέσω να το φτιάξω.Τέλος αν μπορεί κάποιος να μου πεί που πρέπει να βάλω τον αισθητήρα ώστε να μπορει να μετράει την σωστή θερμοκρασία.

homo mathematicus
02-06-07, 16:12
Παρε ένα έτοιμο που να τρέχεις.....
Το πρόβλαημα δεν είναι όμως που να βάλεις τον αισθητήρα αλλα να αντέχει αυτός τη συνεχή έκθεση σε υψηλές θερμοκρασίες (τα συνηθισμένα θερμόμετρα είανι για max 45o)

hlektrologos000
02-06-07, 17:00
καλως ηρθες. αεροψυκτο ή υδροψυκτο ειναι το μηχανακι σου..?

Sakis83
02-06-07, 17:24
Αερόψυκτο είναι.

Sakis83
02-06-07, 17:29
Έυχαριστω καλώς σας βρήκα.

BillGeo
02-11-07, 21:46
Έχω ενα Typhoon και θέλω να βάλω ένα θερμόμετρο που να μου δείχνει την θερμοκρασία του κινητήρα. Θα προτιμούσα να ήταν ηλεκτρονικό γιατί στο καντραν του Typhoon υπάρχει μια τρύπα στην οποία απο μέσα έχει ένα ηλεκτρονικό ρολόι. Θα ήθελα λοιπόν ή να βάλω στη θέση του ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο ή και να χρησιμοποίησω την υπάρχουσα οθόνη με κάποιο τρόπο.Μπορεί κάποιός να μου δώσει κάποιο κύκλωμα ώστε να μπορέσω να το φτιάξω.Τέλος αν μπορεί κάποιος να μου πεί που πρέπει να βάλω τον αισθητήρα ώστε να μπορει να μετράει την σωστή θερμοκρασία.

Πας στο Μοναστηρακι, απο την αρχη της Ερμου 2ο στενο δεξια (πεζοδρομος), εκει εχει 3-4 μαγαζια που εχουν ολο τετοια μαραφετια για μηχανακια.

:ok:

NOE
06-11-07, 04:42
Να πω μία ηδέα....:

Thermistor από φωτοτυπικό μηχάνημα που σίγουρα αντέχει σε συνεχη έκθεση σε υψηλες θερμοκρασίες - το συνδεεις στη εισοδο ενος τελεστικου και ο τελεστικός οδηγεί ενα μΑμπερόμετρο. Αν οποσδήποτε θέλεις ψηφιακό....... πάει μακρυά η βαλίτσα..... αξίζει τον κόπο? πάρε ενα ετοιμο.

Sakis83
06-11-07, 11:40
Ευχαριστώ για τις ιδέες παιδιά. Πάντως πρέπει να ειναι ηλεκτρονικό γιατι αλλιώς πρέπει να κόψω το καντράν για να χωρέσει το αμπερόμετρο και αν βρώ ακριβώς το μέγεθος που πρέπει, όχι οτι είναι σίγουρο οτι ψηφιακό θα βρώ ακριβως στο μέγεθος που πρέπει. Ευχαριστώ πάντως.

Βασίλης Β
27-05-09, 17:45
Και εγώ ρε παιδιά έχω ένα honda z50 (bobo) αλλά έχω πάνω μοτέρ racing 150 κυβικά. Μπορώ να βάλω θερμόμετρο; Είναι αερόψυκτο με ψυγείο λαδιού. Άμα κάποιος ξέρει αν γίνεται να μου πει που να βάλω τον αισθητήρα.

KOKAR
27-05-09, 20:34
έχω δει πάνω σε παπάκι να έχει ένα θερμόμετρο
προσαρμοσμένο πάνω στην τάπα του λαδιού

Phatt
27-05-09, 21:15
Λοιπον.
Ως παλια καραβανα της πατεντας, μηχανακιων και αυτοκινητων εχω να πω τα εξης.

Αυτο που ειδε ο KOKAR, πρεπει να ειναι μηχανικο θερμομετρο που αγοραζεται ετοιμο, ειναι ταπα με θερμομετρο επανω.

Απο κει και περα.Εαν ειναι το μιχανακι αεροψυκτο, βρες ενα σημειο που να μην το χτυπαει πολυ ο αερας, καπου μεσα στις ψυκτρες και κοντα στην κεφαλη, αφου απο κει ξεκιναει ολη η θερκοκρασια.Θα προτεινα στο υψηλοτερο σημειο του κυλινδρου.Καλυτερα παρε ενα ψηφιακο, με καποια δυνατα στανταρ, ισως βιομιχανικα;Εαν οχι υπαρχουν αυτα που ειναι με αεριο μεσα, συνηθως τα βλεπουμε με ενα συρματακι που στο τελος του χοντρενει.Αυτο εχει αεριο μεσα, και αναλογα με την θερμοκρασια διαστελεται/συστελεται και εχουμε την ενδειξη.Αυτο θα αντεξει.

Τωρα οταν εχουμε εναν κινητηρα με κυκλωμα για την ψυξη του, ειτε λαδιου ειτε νερου, το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να παρουμε ενα Τ, και να προσαρμοσουμε εναν αισθητηρα θερμοκρασιας που ειναι για αυτη τη δουλεια(στην μαστορικη ορολογια το λενε φουσκα θερμοκρασιας).Ειναι ενα μπρουντζινο μπουλονι με επαφες στην πισω μερια, σιγουρα θα εχετε δει.Και μετα το κοιταζεις, να βρεις οργανακι να συνεργαστει αναλογα.

sakis18
27-05-09, 22:10
Nά πεί καί ο νέος και ωραίος τήν αποψη τού ?
Κατά την γνώμη μου ,το καλυτερο που μπορείτε να κανετε γιά να μετράτε επακριβώς θερμοκρασίες μοτέρ, ειναι μια καλή λύση το θερμόμετρο μέ laser .Τού κάνεις και μια πατέντα,βγαζεις τόν σενσορα και το λέιζερ τα τοποθετής κοντά στο μοτέρ-απεναντι, και με καλώδιο συνδεεις τόν κορμό του οργάνου με το display ,βαζεις το κυρίως οργανο καπου στο τιμόνι με καποια προφύλαξη να μην βρεχεται και ολα ειναι ok.
Αν πάλι δεν ξέρεις να κάνεις όλο αυτο το σκηνικό ,τό έχεις σε μιά θήκη ,και απλά στοχευεις απο ψηλά κάτω το μοτέρ και βλεπεις το αποτέλεσμα ,αντεχει μεχρι και 520 c

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17652&cat=557&page=1

Phatt
27-05-09, 22:27
Ωραιο, δεν το ειχα σκεφτει.Βασικα δεν ηξερα οτι υπαρχουν σκοπευτικα θερμομετρα σε τετοιες τιμες...
Εαν δεν ειναι ακριβο για τον φιλο μας, ειναι μια καλη λυση για ενα αεροψυκτο μηχανακι τουλαχιστο.Για κατι υγροψυκτο, συνεχιζω να ψηφιζω την αλλη μεθοδο.

junior
30-06-09, 22:28
Τωρα οταν εχουμε εναν κινητηρα με κυκλωμα για την ψυξη του, ειτε λαδιου ειτε νερου, το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να παρουμε ενα Τ, και να προσαρμοσουμε εναν αισθητηρα θερμοκρασιας που ειναι για αυτη τη δουλεια(στην μαστορικη ορολογια το λενε φουσκα θερμοκρασιας).Ειναι ενα μπρουντζινο μπουλονι με επαφες στην πισω μερια, σιγουρα θα εχετε δει.Και μετα το κοιταζεις, να βρεις οργανακι να συνεργαστει αναλογα.


Τετοια οργανακια εχουν και στα αξεσουαρ αυτοκινητων και ειναι σετ με τον αισθητηρα . Επισης εχουνε και το ταυ .