PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρονοκαθυστέρηση



PCMan
05-06-07, 04:18
Καλησπέρα.
Έχω έναν ενισχυτή και θέλω να συνδέονται τα ηχεία μετά απο 2-3 δευτερόλεπτα, ποιό κύκλωμα να χρησιμοποιήσω? Αυτό http://electronics-lab.com/projects/misc/014/index.html ή αυτό http://electronics-lab.com/projects/misc/015/index.html ?
Έχω μπερδευτεί...

ice25
05-06-07, 21:34
το δεύτερο.αλλά γιατί το χριαζεσε αν επιτρέπεται?

PCMan
06-06-07, 02:13
Γιατί με το που ανοίγω τον ενισχυτή πετάγονται οι μεμβράνες των ηχείων έξω (στιγμιαία) και φοβάμαι μην κάνω καμιά ζημιά.

Κάτι άλλο: Το 4011 είναι CMOS και έχω ακούσει ότι αυτά δεν κάνει να τα πιάνουμε με γυμνά χέρια, σωστά?

babisko
06-06-07, 08:16
Καλό είναι να προσέχουμε ιδιαίτερα με ολοκληρωμένα τεχνολογίας CMOS, τα οποία είναι πολύ ευαίσθητα στον στατικό ηλεκτρισμό. Πρέπει να αποφορτιστούμε από φορτία στατικού ηλεκτρισμού, αγγίζοντας μια καλή γείωση (π.χ. σωλήνες του καλοριφέρ) ή να φορέσουμε το ειδικό αντιστατικό βραχιόλι, πριν ακουμπήσουμε τα ολοκληρωμένα και αποφεύγουμε να ακουμπάμε του ακροδέκτες τους. Εντάξει, δεν είναι και τόοοοοσο ευαίσθητα, ώστε να καταστραφούν αμέσως μόλις τα αγγίξουμε, αλλά καλό είναι να λαμβάνουμε κάποια μέτρα προφύλαξης, ποτέ δεν ξέρει κανείς τι γίνεται.

Όσο για το πρόβλημά σου (καθυστέρηση σύνδεσης ηχείων μετά την τροφοδοσία με ρεύμα του ενισχυτή), υπάρχουν απλά σχεδιάκια τα οποία είναι πολύ απλά χωρίς ολοκληρωμένα. Κάποια έχει δημοσιεύσει το Ελέκτορ κατά καιρούς. Αν θέλεις να σου ανεβάσω κάποια το απόγευμα από το σπίτι.

Μπάμπης

PCMan
06-06-07, 12:58
Ok, αν θέλεις ανέβασε να πάρω μιά ιδέα

babisko
06-06-07, 19:02
Νίκο, το παρακάτω είναι απόσπασμα από έναν τελικό ενισχυτή του Ελέκτορ του 1997. Πιστεύω ότι κάνει για την περίπτωσή σου.

Κύκλωμα καθυστέρησης της έναρξης λειτουργίας του ενισχυτή, ώστε να αποφεύγονται οι ενοχλητικοί θόρυβοι.
Ο ηλεκτρονόμος Re1 είναι υπεύθυνος για αυτή την λειτουργία. Για να ελαχιστοποιηθούν οι παρεμβολές των γραμμών τροφοδοσίας στα στάδια ενίσχυσης του σήματος, ο ηλεκτρονόμος έχει ξεχωριστή τροφοδοσία. Οι δίοδοι D10 και D11 ανορθώνουν την τάση του δευτερεύοντος του μετασχηματιστή και παρέχουν την τάση λειτουργίας του ηλεκτρονόμου που είναι 22-24V. Μόλις ενεργοποιηθεί η τροφοδοσία, το Τ19 αρχίζει να άγει αργά μέσω του δικτυώματος R44-R45-C24. Μετά οπό μερικά δευτερόλεπτα το τρανζίστορ φτάνει σε πλήρη αγωγιμότητα και ενεργοποιεί τον ηλεκτρονόμο. Μόλις διακοπεί η τροφοδοσία, ο C24 εκφορτίζεται ταχύτατα μέσω της R46 και ο ηλεκτρονόμος αποδιεγείρεται χωρίς καθυστέρηση.

PCMan
07-06-07, 01:13
Όλα καλά αλλά αυτό το 22V μου ξύνισε λίγο...

Έχω μία ιδέα όμως. Εκτός από τον μετασχηματιστή του ενιχυτή, έχω και έναν ακόμα 12-0-12. Τον μισό μετασχηματιστή τον χρησιμοποιώ για τον προενισχυτή και τον άλλο μισό για τον ανεμιστήρα. Αν δώσω στο κύκλωμα το 12 και το 12 του μετασχηματιστή σε συνεργασία με ένα 7824 θα έχω 24V για αυτό το κύκλωμα, το ερώτημα όμως έιναι αν θα έχουν πρόβλημα ο ανεμιστήρας και ο προενισχυτής.

ΥΓ.Αν γίνεται, σας λέω ότι αν βάλω τον ανεμιστήρα μαζί με τον προενισχυτή στην ίδια γραμμή τροφοδοσίας, μπαίνει θόρυβος, γιαυτό και τα έχω χώρια. Μπορεί να είναι και άσχετο αλλά...

babisko
07-06-07, 08:29
Πιστεύω ότι το κύκλωμα αυτό μπορεί να λειτουργήσει και με 12V αν βάλεις ρελέ 12V.
Και κάτι άλλο, ο Μ/Σ που τροφοδοτεί τον ενισχυτή σου τι δευτερεύον έχει;
Το ρωτάω γιατί έχω και κάποια άλλα σχεδιάκια αντίστοιχα με διαφορετικές τάσεις.

PCMan
07-06-07, 13:57
+/-56 έχει (40VAC)

babisko
07-06-07, 22:40
Και άλλα δυο παρόμοια κυκλώματα καθυστέρησης σύνδεσης των ηχείων, πάντα από το Ελέκτορ.
Το πρώτο χρησιμοποιεί το BC617 darlington transistor, αλλά έχει μέγιστη τάση λειτουργίας 50V. Επειδή δεν αντέχει τα 56VDC που χρησιμοποιείς, νομίζω ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο αντίστοιχο (BC875 - 60V, BC877 - 80V, BC879 - 100V).

Το δεύτερο είναι παρόμοιο με αυτό στο προηγούμενο post μου, αλλά είναι για 35VAC. Πιστεύω ότι αν του δώσεις 40VAC θα λειτουργήσει κανονικά. Χρησιμοποιεί το BC640 που αντέχει στα 100V και έχει αντίστοιχα τα 2SB647 - 120V, 2SA1013 - 160V.

Τα ρελέ σε όλες τις περιπτώσεις είναι 24V. Πρόσεξε την τάση λειτουργίας των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών. Να είναι 63V.
Πιστεύω με κάποιο από όλα (ειδικά με το Delay3) να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.

PCMan
09-06-07, 02:45
Έφτιαξα το delay3 αλλα δεν πρόσεξα την τάση στον 100μf και τον πήρα στα 50V. Αυριο θα πάρω τον σωστό και θα το δοκιμάσω να δω πως δουλεύει.

Ευχαριστώ για τα κυκλώματα και το ενδιαφέρον :D

babisko
09-06-07, 11:50
Νίκο, έκανα την εξομοίωση του κυκλώματος Delay3 και για να λειτουργήσει σωστά με τα 40VAC ~ 56VDC , πρέπει να αλλάξεις την αντίσταση R29 των 390Ω με μια 1-1,2ΚΩ στο 1W. Αν αφήσεις την αντίσταση R29 όπως είναι στο σχέδιο, τότε το ρελέ θα διεγείρεται με περίπου 38V, πράγμα όχι και τόσο καλό για την υγεία του. Αν βάλεις 1-1,2ΚΩ αντίσταση, τότε θα δέχεται περίπου 24-25V, επομένως είσαι μέσα στα σωστά περιθώρια για ρελέ 24V.

PCMan
09-06-07, 12:33
Εξομοίωση? Πως το κάνεις αυτό?

babisko
09-06-07, 12:41
Με το πρόγραμμα proteus (http://www.labcenter.co.uk/index_uk.htm)

PCMan
10-06-07, 01:49
Δεν το πολυέψαξα ακόμα αλλά φαίνεται καλό προγραμματάκι. thanks :D

Λοιπόν στο θέμα μας! Πρώτ'απ'όλα έβαλα αντίσταση 1,2k αντί για 390Ω.
Το σύνδεσα και αυτό που κάνει είναι να μην καθυστερεί καθόλου. Με το που ανοίγω τον διακόπτη ανοίγει και το ρελέ και με το που τον κλείνω, κλείνει.
Η τάση που έχει στα δύο ποδαράκια το ρελέ είναι 22-23V και το ρελέ οπλίζει κανονικά


http://imageshack.gr/thumbs/mwjmnyj2uw2nya0mvy0z.gif (http://imageshack.gr/viewer.php?file=mwjmnyj2uw2nya0mvy0z.gif)

ΥΓ.1)Το bc640 το έβαλα όπως φαίνεται στο τυπωμένο.
ΥΓ.2)Το ένα 40VAC το έβαλα στην D6, το άλλο στην D7 και το 0 το έβαλα εκεί που γράφω ότι τα ένωσα.
ΥΓ.3)Οι αντιστάσεις 47k ζεστένονται λίγο(πιάνουν κανα 50βαθμούς)
ΥΓ.4)ΚΑΠΟΙΑ ΓΚΑΦΑ ΕΚΑΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ...

babisko
10-06-07, 10:11
Η καθυστέρηση που κάνει να κλείσει το ρελέ είναι της τάξης των 2 δευτερολέπτων περίπου, που είναι αρκετά για την περίπτωσή σου. Όταν κόβεται το ρεύμα,το άνοιγμα του ρελέ είναι ακαριαίο, δεν έχει καθυστέρηση. Μήπως δεν τοποθετήθηκε σωστά το τρανζίστορ; Από έναν έλεγχο που έκανα στο τυπωμένο δείχνει να είναι σωστό. Κάνε έναν έλεγχο για τις τιμές των εξαρτημάτων και την σωστή τοποθέτησή τους.
Στα ποδαράκια του ρελέ (όχι του πηνίου του) έχεις συνδέσει τίποτε, ή είναι στον αέρα;

Επίσης δοκίμασε να αλλάξεις την τιμή της R31 (47Κ) όχι αυτή που πηγαίνει στην βάση του τρανζίστορ, την άλλη με μια 100-150ΚΩ. Αυξάνεται ο χρόνος που κλείνει ο ρελές.

PCMan
10-06-07, 21:18
Όταν λες να κλείσει το ρελέ τι εννοείς? Με το που του δώσω δεύμα να κάνει αυτό το "κλίκ"?

Το ρελέ είναι στον αέρα. Μόνο το πηνείο σύνδεσα και αυτό που κάνει είναι αυτό που είπα, να ανοίγει αμέσως ,μόλις του δίνω ρεύμα.

Θα δοκιμάσω να αλλάξω την αντίσταση που λες

babisko
10-06-07, 23:15
Όταν λες να κλείσει το ρελέ τι εννοείς? Με το που του δώσω δεύμα να κάνει αυτό το "κλίκ"?


Ναι. Δοκίμασε με διάφορες τιμές της αντίστασης μεγαλύτερες από 47ΚΩ.
Επίσης κάτι άλλο. Όταν διακόψεις το ρεύμα μετά περίμενε λίγα δευτερόλεπτα πριν ξανασυνδέσεις το ρεύμα, ώστε να εκφορτιστεούν οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές. Φυσικά δεν νομίζω σε έναν ενισχυτή να ανοιγοκλείνεις τον διακόπτη τροφοδοσίας συνέχεια χωρίς να περιμένεις λιγάκι μετά το κλείσιμό του λίγα δευτερόλεπτα πριν τον ξανανοίξεις. Αυτό βέβαια ισχύει για όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές.
Επίσης μέτρησε την αντίσταση του πηνίου του ρελέ και πες μου πόσα Ωμ είναι. Πρέπει να είναι περίπου 800-1000 Ω.
Αν έχει διαφορετική τιμή, θα πρέπει να αλλάξουμε την τιμή της αντίστασης που μπαίνει σε σειρά με το πηνίο και το τρανζίστορ.

PCMan
12-06-07, 01:22
Εβαλα μία 100ΚΩ αλλά δεν δούλεψε καθόλου .. μετά κατάλαβα ότι είχα κολλήσει μαζί, το Β και το C του τρανζίστορ :lol:
Όταν έβαλα την 47Κ πάλι, δεν δούλεψε, μάλλον κάηκε το τρανζίστορ...

Περιμένω το πολύ 5δευτ. για να αποφοστιστούν οι πυκνωτές. Γιατί πρέπει να περιμένω?

Μέτρησα το ρελέ με το "επαγγελματικό" πολύμετρο που έχω και πρέπει να είναι 1600Ω. Δες παρακάτω:
http://imageshack.gr/thumbs/idmvwntnoiwtddxmmyk2.jpg (http://imageshack.gr/viewer.php?file=idmvwntnoiwtddxmmyk2.jpg)
Ο δείκτης είναι λίγο πρίν το 2Κ και πολύ μετά το 1Κ.(Το ωμόμετρο είναι η πράσινη "ζώνη" πάνω πάνω)

ΥΓ. Δεν μπορώ να βγάλω πιό καθαρή φωτογραφία

babisko
12-06-07, 08:04
Έλεγξε αν το τρανζίστορ είναι σωστό και ξανακοίταξε για βραχυκυκλώματα ή λανθασμένη τοποθέτηση εξαρτημάτων. Από το πηνίο του ρελέ όταν οπλίζει πρέπει να περνούν περίπου 30 mA.
Τα ξαναλέμε.

PCMan
12-06-07, 23:49
Βασικά το τρανζίστορ μιά χαρά ήταν... Το κατάλαβα αφού αγόρασα καινούριο και πάλι δεν δούλευε. Είχα ξεχάσει να κάνω μιά γέφυρα... :hammer: :head:

Με το καινούριο τρανζίστορ, με το που το άνοιξα με την 47K καθυστέρισε μισό δευτερόλεπτο. Άρχισα να δοκιμάζω διάφορες αντιστάσεις και έφτασα μέχρι τα 150Κ που είπες. Στα 150Κ η καθυστέριση είναι 1-1,5δευτερόλεπτα.
1)Απ ότι κατάλαβα χρειάζομαι κιάλλη καθυστέρηση γιατί πάλι ακούγονται κάποιοι θόρυβοι. Πιστεύω ότι με 3-4 δευτερόλεπτα(ή και 5, ακόμα καλύτερα) θα είμαι κομπλέ. Πως θα το κάνω?
2)Πρέπει να περιμένω 10+δευτερόλεπτα μέχρι να ξανα ανοίξω τον διακόπτη γιατί είτε το ρελέ θα κλείσει πολύ γρήγορα είτε θα κλείσει ακαριαία. Ποιός πυκνωτής κρατάει ρεύμα μέσα του και πώς θα γίνει να τον αποφορτίζω?

babisko
13-06-07, 19:19
Νίκο, κάνε τις παρακάτω αλλαγές:

1) Η τιμή της R29 να γίνει περίπου ίση με την αντίσταση του πηνίου του ρελέ (1-1,5ΚΩ)
2) Η τιμή της R31 100-150ΚΩ
3) Η τιμή του πυκνωτή C9 να αυξηθεί στα 220-470μF.

Με τις παραπάνω αλλαγές ο χρόνος ανεβαίνει περίπου στα 5 sec και περισσότερο.

PCMan
14-06-07, 22:23
Μήπως πειράζει που ο πυκνωτής 100μf ήταν στα 100v και όχι στα 63?

babisko
15-06-07, 08:45
Μήπως πειράζει που ο πυκνωτής 100μf ήταν στα 100v και όχι στα 63?

Νίκο, δεν λειτούργησε σωστά το κύκλωμα με τις αλλαγές;
Όχι, η τάση λειτουργίας του πυκνωτή είναι η μέγιστη τάση που μπορεί να αντέξει, δεν επιρρεάζει την λειτουργία του (είναι όμως πιο ακριβός σε μεγαλύτερη τάση).
Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές όμως έχουν μεγάλες ανοχές στην χωρητικότητά τους. η οποία μπορεί να φτάσει και το +-70%.
Μήπως αν δοκίμαζες άλλον πυκνωτή ή να έβαζες και άλλον παράλληλα για μεγαλύτερη χωρητικότητα γινόταν τίποτε;

Τι χρόνο πέτυχες μέχρι τώρα;

PCMan
16-06-07, 20:24
Μπάμπη άργησα λίγο να απαντήσω γιατί είχα κάτι δουλίτσες..

Πρόσθεσα άλλους 2 πυκνωτες των 100μf και το σύνολο έγινε 300μf. Ο χρόνος έφτασε τα 3δευτ. ακριβώς.
Αργούν να αποφορτιστούν πολύ όμως... πρέπει να περιμένω 30+δευτ. για να ξανανοίξει πάλι στα 3δευτ. Πιό λίγο, ή θα ανοίξει πιό γρήγορα ή θα ανοίξει ακαριαία. Τι μπορώ να κάνω γιαυτό?

Την r29 δεν την άλλαξα ακόμα γιατί βάλω άλλο ρελέ.

babisko
18-06-07, 14:23
Επειδή από αυτήν την εβδομάδα λείπω από το σπίτι (ελπίζω να μην διαβάζουν διαρήκτες το forum!!), θα έχεις νέα μου τέλος Ιουνίου. Πάντως δοκίμασε να μειώσεις την τιμή της αντίστασης R32 των 5,6ΚΩ που μπαίνει παράλληλα στον πυκνωτή για να εκφορτίζεται γρηγορότερα ο κυκνωτής που έχεις. Αν ζεσταίνεται, βάλε 0,5 ή και 1W ακόμη.

PCMan
30-06-07, 21:55
Καλησπέρα!

Μπάμπη έβαλα έναν πυκνωτη στα 470μf και ο χρόνος πήγε στα 4,73δευτερόλεπτα(μετρημένο με χρονόμετρο :P )
Δοκίμασα να αλλάξω και την αντίσταση 5,6κ αλλά δεν έγινε κάτι.. Πρώτα έβαλα 3,3κ και τώρα το έχω με 1κ και δεν βλέπω διαφορά.

Μήπως να έβαζα κάποια αντίσταση παράλληλα με τον πυκνωτή? Ποιά όμως?
Ή μήπως θα ταν καλύτερα να σύνδεα τον γενικό διπλό διακόπτη παράλληλα με τον πυκνωτη που θα τον βραχυκύκλωνε?

PCMan
03-07-07, 05:58
Κανένα νέο? :|