PDA

Επιστροφή στο Forum : Eνισχυτης 50W με κυμματωση 100mV και τροφοδοσια 11V.



tonionio
05-06-07, 23:47
Kαλησπερα σε ολους ειμαι νεο μελος και εχω εργασια για την σχολη μου οτι ακριβως λεει ο τιτλος!
Ειμαι στο 3ο τυπικα στο 2ο ουσιαστικα εξαμηνο της φοιτησης μου θα ηθελα την βοηθεια σας.

Η ασκηση ειναι καθαρα θεωρτικη δεν εχει πρακτικη εφωαρμογη τουλαχιστον στο συγκεκριμενο μαθημα.

Για το τροφοδοτικο εχω κανει την απαραιτητη προεργασια και ειμαι ετοιμος.


Τωρα για τον ενισχυτη πρεπει να φτιαξω ενα κυκλωμα με τα χαρακτηριστικα που αναφερω παραπανω χωρις ολοκληρωμενο κυκλωμα.
Ουσιαστικα δηλαδη θα διαλεξω ενα κυκλωμα που ηδη εχω βρει και θα κανω μια αναλυση βαθμιδων.

Δυστυχως η ευτυχως δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις να το κανω και παρολο που εχω παρει σβαρνα τα βιβλια μου και πληροφοριες απο το ιντερνετ δυσκολευομαι αρκετα να κανω την αναλυση...

Οποιος εχει την διαθεση να με βοηθησει πραγματικα θα του ειμουν υποχρεος.

Φιλικα Νικος.

tonionio
06-06-07, 14:04
Κανεις? :cry: :cry:

tonionio
11-06-07, 20:17
Παιδια ο χρονος με πιεζει αφανταστα και αν μπορει καποιος να με βοηθησει πραγματικα θα ειμουν ευγνωμων...

Δινω το εργαστηριο σε 10 μερες και η εργασια ειναι απαραιτητη...

Αν μπορει καποιος εστω να ακουσει τι χρειαζεται να κανω ας πει κατι...

Ευχαριστω πολυ!

ggr
11-06-07, 23:37
Δωσε μας παραπανω στοιχεια, 50w ισχυς με 11v τροφοδοσια δεν γινεται εκτος αν χρησιμοποιησουμε παλμοτροφοδοτικο για ανυψωση της τασης.

tonionio
12-06-07, 00:59
Πρεπει να γινει αναλυση καποιου κυκλωματος δεν εχω περιορισμο για το ειδος ενισχυσης ωστε με ταση τροφοδοσιας 11 V
να παρω 50 φορες ενισχυση με την κυμματωση που αναφερω...
Για τον μετασχηματιστη ειμαι οκ.

Τωρα στην αναλυση ειναι που κολλαω... :cry: :cry: :cry: :cry:
Επισης δεν πρεπει να χρησιμοποιησω καποιο ολοκληρωμενο.

Το παρακατω κυκλωμα ειναι ενα παραδειγμα:


http://img389.imageshack.us/img389/2438/asdasdasdadasdadaayp6.th.jpg (http://img389.imageshack.us/my.php?image=asdasdasdadasdadaayp6.jpg)

PCMan
12-06-07, 01:28
Δηλαδή πρέπει να βρείς ένα κύκλωμα με MOSFET ή λυχνίες και άλλο ένα το οποίο θα ανεβάζει την τάση στα V που πρέπει?

Βρήκα ένα σχέδιο με MOSFET αλλά έχει ευεσθησία εισόδου 1Vrms, βγάζει 50W στα 8Ω και θέλει 2*30VDC/160W

Gant
12-06-07, 05:00
Το κύκλωμα που παρέθεσες που το βρήκες;

Μία καλή ανάλυση για το τι κάνει η κάθε βαθμίδα θα βρεις στο βιβλίο The Art of Electronics. Κοίτα στη βιβλιοθήκη του τμήματός σου, θα το έχουν σίγουρα !

Χοντρικά η πρώτη βαθμίδα κάνει προενίσχυση, η δεύτερη βαθμίδα είναι οδηγός της τρίτης βαθμίδας, που είναι τελική ενίσχυση σε διάταξη push-pull. Οι δίοδοι της δεύτερης βαθμίδας χρησιμοποιούνται για την αποφυγή παραμόρφωσης (crossover distortion).

Καλή επιτυχία!